Breednet Results

SCONE - Friday, May 11

Race 1 - Horsepower & Cressfield Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.60 (35.02)
Prizemoney: $40,000
1
8/1
T: K A Lees
R: J R Collett (57)
8/1
3f savabeel (AUS) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Blue Ocean, Quizzy Lizzy, Showemup,
This nick: 17 runners; 14 winners; 5 SW. Details
2
1
20/1
T: B F Cavanough
R: Jenny Duggan (57)
20/1
3
1.1
8/1
T: Bjorn Baker
R: K McEvoy (57)
8/1
3f savabeel (AUS) x quest for quality (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.2
5/2F
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (59)
5/2F
3g your song (AUS) x that's amore (AUS) (more than ready (USA))
5
1.5
20/1
T: P J Eggleston
R: Rachel King (54)
20/1
3f benfica (AUS) x irish hope (AUS) (marwina (AUS))
6
2.3
12/1
T: S C Jones
R: A Bullock (59)
12/1
4g redoute's choice (AUS) x savannah river (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
2.4
80/1
T: B F Cavanough
R: K Jennings (57.5)
80/1
3g more than ready (USA) x starwish (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
2.5
40/1
T: P M Farrell
R: G M Ryan (54)
40/1
4m star witness (AUS) x rickwin (AUS) (varick (USA))
9
2.7
25/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (57)
25/1
3f skilled (AUS) x risingdane (AUS) (danzero (AUS))
10
2.9
100/1
T: R E Ollerton
R: J Penza (54)
100/1
5m dubleo (USA) x cuddles a dollar (AUS) (secret savings (USA))
11
3
11/4
T: Paul Messara
R: B Avdulla (57)
11/4
3f choisir (AUS) x ortensia (AUS) (testa rossa (AUS))
12
4.9
Tryst (10)
4/1
T: C J Waller
R: C W Brown (57)
4/1
3f smart missile (AUS) x gullible (AUS) (shamardal (USA))
Race 2 - Pages Event Hire Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.97 (35.44)
Prizemoney: $40,000
1
9/10F
T: C J Waller
R: T Angland (59)
9/10F
4g fastnet rock (AUS) x star satire (NZ) (volksraad (GB))
This nick: 5 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
4.3
20/1
T: R P Northam
R: J R Collett (57)
20/1
3
4.5
Deft (7)
3/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (57)
3/1
3f exceed and excel (AUS) x dextrous (AUS) (quest for fame (GB))
4
4.6
10/1
T: Allan Kehoe
R: B Shinn (57)
10/1
3f foxwedge (AUS) x mermaid island (IRE) (mujadil (USA))
5
6
15/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (57)
15/1
3f choisir (AUS) x fantastic angel (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
10.1
Serilda (10)
30/1
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (57)
30/1
8
10.3
30/1
T: Michael Gatty
R: A Bullock (59)
30/1
4g i am invincible (AUS) x whirled (AUS) (spinning world (USA))
9
10.6
40/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (56.5)
40/1
2g dalakhani (IRE) x van welbilt (AUS) (artie schiller (USA))
10
13
30/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (59)
30/1
3g charge forward (AUS) x fine figure (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 3 - Newgate Stallions Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:37.65 (34.31)
Prizemoney: $40,000
1
Surjin (3)
11/4
T: P M Perry
R: J R Collett (58.5)
11/4
Winning siblings: Dreadlock, Flying Rose,
This nick: 36 runners; 28 winners; 2 SW. Details
2
1.8
7/4F
T: C J Waller
R: B Shinn (59.5)
7/4F
3g reliable man (GB) x vexed (AUS) (ferocity (AUS))
3
2.3
4/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55.5)
4/1
3f fastnet rock (AUS) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
8
13/2
T: G W Moore
R: A Adkins (59)
13/2
4g sebring (AUS) x bashaayer (AUS) (high yield (USA))
5
8.2
6/1
T: Allan Kehoe
R: G Schofield (55.5)
6/1
3g sebring (AUS) x ofcourseican (AUS) (mossman (AUS))
6
9
11/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (55)
11/1
7g primus (AUS) x blue booty (AUS) (personal flag (USA))
7
9.9
80/1
T: L K Roberts
R: G Buckley (53)
80/1
5g all american (AUS) x bella costa (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Inglis 2yo Challenge (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:05.46 (35.33)
Prizemoney: $100,000
1
5/2F
T: T J Bartley
R: Tim Clark (54.5)
5/2F
2f walking or dancing (NZ) x nakedindaspa (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
8/1
T: R P Northam
R: B Shinn (56.5)
8/1
3
4.2
30/1
T: K A Lees
R: J R Collett (56.5)
30/1
2c the factor (USA) x smoothie (AUS) (lacryma cristi (IRE))
4
4.3
10/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (54.5)
10/1
2f dundeel (NZ) x choice blend (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5
40/1
T: K A Lees
R: A Bullock (56.5)
40/1
2g myboycharlie (IRE) x miss murphy's law (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
6
6
12/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (56.5)
12/1
2c albrecht (AUS) x fearless babe (AUS) (royal academy (USA))
7
6.7
150/1
T: R E Ollerton
R: Josh Adams (56.5)
150/1
2g all too hard (AUS) x sheer silk (IRE) (fasliyev (USA))
8
6.9
11/4
T: David Payne
R: Rachel King (54.5)
11/4
9
7.8
16/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (54.5)
16/1
2f bernardini (USA) x anything but love (AUS) (flying spur (AUS))
10
8.3
7/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (54.5)
7/1
2f shamus award (AUS) x silverscreen queen (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
8.4
10/1
T: T P Croft
R: Ms K O'Hara (54.5)
10/1
2f charge forward (AUS) x luanne (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
10
80/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (56.5)
80/1
2g hinchinbrook (AUS) x roman sandals (AUS) (holy roman emperor (IRE))
13
10.7
150/1
T: L J Fairhall
R: A Adkins (54.5)
150/1
2f mossman (AUS) x delta shower (AUS) (redoute's choice (AUS))
14
12.5
50/1
T: Ms T Boyd
R: G Buckley (54.5)
50/1
2f myboycharlie (IRE) x king's queen (AUS) (king of kings (IRE))
15
15.4
80/1
T: Brett Thompson
R: J Penza (54.5)
80/1
2f foxwedge (AUS) x ultima carta (AUS) (choisir (AUS))
16
22.2
150/1
T: S I Singleton
R: S Lisnyy (54.5)
150/1
2f trusting (AUS) x silvery sheila (AUS) (orientate (USA))
Race 5 - Widden Stud Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:05.44 (35.71)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (55.5)
7/2
3f fastnet rock (AUS) x sprung (USA) (grand slam (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: J R Gask
R: T Angland (57.5)
12/1
4g denman (AUS) x ya michelle (AUS) (success express (USA))
3
0.6
4/1
T: Ms J Butler
R: Travis Wolfgram (54.5)
4/1
3g haradasun (AUS) x excellent vintage (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.7
Upesi (17)
30/1
T: Brett Thompson
R: J Penza (53)
30/1
5m i am invincible (AUS) x party pants (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
1.8
8/1
T: B F Cavanough
R: G Schofield (57.5)
8/1
4g red arrow (AUS) x miss josephine (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.7
Taniko (8)
5/2F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56.5)
5/2F
7
3.2
40/1
T: W T Wilkes
R: Ms W Costin (53)
40/1
5m testa rossa (AUS) x dubleanny (AUS) (dubleo (USA))
8
3.3
8/1
T: Stephen Theodore
R: B Shinn (59)
8/1
3g sepoy (AUS) x personification (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
3.4
15/1
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (58)
15/1
3g duporth (AUS) x anuket (AUS) (nuclear freeze (USA))
10
5
40/1
T: L J Tilley
R: A Gibbons (53)
40/1
4m home on the grange (AUS) x tinonee road (AUS) (proud knight (AUS))
11
6.8
40/1
T: Ms W Roche
R: Rachel King (53)
40/1
5m beneteau (AUS) x madame plume (NZ) (military plume (NZ))
12
7.1
100/1
T: R P Northam
R: Ms K O'Hara (53)
100/1
3f lope de vega (IRE) x stellamac (AUS) (mull of kintyre (USA))
13
9.6
30/1
T: M C Conners
R: R Thompson (54.5)
30/1
14
13.6
100/1
T: S C Jones
R: L Cumberland (53)
100/1
4m danzero (AUS) x take the cash (AUS) (dash for cash (AUS))
Race 6 - Turangga Farm Hcp (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:17.98 (34.66)
Prizemoney: $40,000
1
11/8F
T: James Cummings
R: K McEvoy (59.5)
11/8F
3f street cry (IRE) x retsina (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Athiri,
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
0.1
9/1
T: G L Frazer
R: J R Collett (57)
9/1
3g hinchinbrook (AUS) x mccune (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.2
Siam (2)
7/2
T: James Cummings
R: J Parr (59.5)
7/2
3g exceed and excel (AUS) x yesterday (AUS) (red ransom (USA))
4
2
20/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (55.5)
20/1
3g swiss ace (AUS) x bacio del vinto (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.3
12/1
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (54)
12/1
3f star witness (AUS) x commanding girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.4
150/1
T: R E Ollerton
R: J Penza (55)
150/1
4m rothesay (AUS) x insightful (AUS) (canny lad (AUS))
7
4.2
Chalk (4)
13/2
T: Ms W Roche
R: A Bullock (58.5)
13/2
4g canford cliffs (IRE) x tempest tost (AUS) (statue of liberty (USA))
8
4.4
100/1
T: Ms L Munce
R: A Gibbons (55)
100/1
3g benfica (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
9
5.5
100/1
T: S W Thompson
R: A Adkins (55)
100/1
10
5.6
200/1
T: R J Davies
R: G Buckley (53)
200/1
3f tickets (AUS) x pleached (AUS) (mr. henrysee (USA))
10
5.6
200/1
T: B F Cavanough
R: Jenny Duggan (51.5)
200/1
12
5.8
16/1
T: C J Waller
R: B Shinn (59.5)
16/1
3g snitzel (AUS) x angelic smile (AUS) (dehere (USA))
13
6.4
Fuchu (7)
12/1
T: Ms K Waugh
R: R Thompson (56.5)
12/1
3g all too hard (AUS) x fuji fairy (AUS) (fuji kiseki (JPN))
14
8.6
80/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (53)
80/1
4m dubleo (USA) x strategic escape (AUS) (strategic (AUS))
15
11.5
200/1
T: J A Sylvester
R: Ms T Harrison (53)
200/1
4g oratorio (IRE) x mrs. ledden (AUS) (ignatius (USA))
Race 7 - Darley Scone Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.84 (34.29)
Prizemoney: $200,000
1
7/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53.5)
7/2F
4m sebring (AUS) x voltdanze (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Good Child, Kohli, So Detached,
This nick: 17 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.4
8/1
T: James Cummings
R: B Shinn (59)
8/1
6g holy roman emperor (IRE) x love valentine (IRE) (fruits of love (USA))
3
2.4
6/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (57)
6/1
4
2.8
15/4
T: Joseph Pride
R: J R Collett (55)
15/4
5
2.9
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (56)
10/1
5g high chaparral (IRE) x cherishing (USA) (johannesburg (USA))
6
3.3
16/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (53)
16/1
5g artie schiller (USA) x enrich (USA) (dynaformer (USA))
7
4.2
10/1
T: Bjorn Baker
R: Josh Adams (54.5)
10/1
4m snitzel (AUS) x rosa stellata (NZ) (zabeel (NZ))
8
4.3
25/1
T: K A Lees
R: Rachel King (53)
25/1
4m nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
9
4.7
40/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (53)
40/1
4g sebring (AUS) x fools gold (AUS) (commands (AUS))
10
4.9
Bezel (16)
30/1
T: David J Smith
R: J Penza (53)
30/1
4g street cry (IRE) x beaded (AUS) (lonhro (AUS))
11
5
60/1
T: D A Williams
R: G M Ryan (54.5)
60/1
6g smart strike (CAN) x only green (IRE) (green desert (USA))
12
5.3
80/1
T: Allan Kehoe
R: A Gibbons (53)
80/1
13
5.6
100/1
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (54)
100/1
14
5.7
15/1
T: R E Ollerton
R: G Buckley (53)
15/1
5g snippetson (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
15
8
80/1
T: M D Griffith
R: A Adkins (53)
80/1
16
8.4
Plaisir (14)
8/1
T: D I Atkins
R: R Thompson (53.5)
8/1
4g choisir (AUS) x princess tyla (AUS) (royal academy (USA))
Race 8 - Noel Leckie Country Cup (Bm85) (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:22.19 (35.16)
Prizemoney: $80,000
1
7/4F
T: R P Northam
R: B Shinn (60.5)
7/4F
6g time thief (AUS) x octavia belle (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Actions, Bringit, Fighting Belle,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
8/1
T: Cody Morgan
R: Chris C Williams (54.5)
8/1
5g medaglia d'oro (USA) x the fairest (AUS) (thunder gulch (USA))
3
3.5
11/2
T: R P Northam
R: R Thompson (54.5)
11/2
5g octagonal (NZ) x key to the city (AUS) (playing hours (USA))
4
3.9
25/1
T: Troy O'Neile
R: C W Brown (54)
25/1
5g pure theatre (AUS) x gossip maid (AUS) (snippets (AUS))
5
4.8
Brazen (3)
20/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (59)
20/1
5g hinchinbrook (AUS) x sirenese (AUS) (belong to me (USA))
6
5
20/1
T: N J Olive
R: J Penza (58)
20/1
5g sebring (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
7
7.5
13/2
T: P M Farrell
R: Rachel King (53)
13/2
4m al maher (AUS) x al sahra (AUS) (desert sun (GB))
8
7.6
150/1
T: Dean Jackson
R: J Parr (56.5)
150/1
7m akhadan (AUS) x beema chick (AUS) (mr. henrysee (USA))
9
9.7
30/1
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (55.5)
30/1
6g domesday (AUS) x tonicity (AUS) (blazing sword (AUS))
10
10.7
12/1
T: M D Griffith
R: A Bullock (56.5)
12/1
6g high chaparral (IRE) x sylvaner (NZ) (danasinga (AUS))
11
11
14/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (55)
14/1
4m dreamscape (AUS) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
12
12.5
Exitozo (11)
30/1
T: S W Thompson
R: A Adkins (55.5)
30/1
6g excites (AUS) x diamond day (AUS) (marwina (AUS))
13
14.4
150/1
T: Ms L Selby
R: Jenny Duggan (54.5)
150/1
8g oasis dream (GB) x hi calypso (IRE) (in the wings (GB))
14
16
66/1
T: C K Martin
R: Joshua Oliver (57)
66/1
6g bryannbo's gift (NZ) x dutch vision (AUS) (semipalatinsk (USA))
15
26
25/1
T: Benjamin Smith
R: Josh Adams (60.5)
25/1
7g lonhro (AUS) x proclaim (NZ) (quest for fame (GB))
16
34.4
20/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: T Angland (57.5)
20/1
* Nick figures are for Australasia.