Breednet Results

TAREE - Monday, June 29

Race 1 - De Bortoli Wines Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:59.38 (35.83)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (56)
6/1
3f charm spirit (IRE) x lithe (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Ash Palace, Le Cailloux, Vikja King,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2019 NZB South Island Sale
Vendor: Berkley Stud
Buyer: Psd, Res $20,000
2019 NZB Karaka Book 3
Vendor: Berkley Stud
Buyer: Withdrawn
2
0.3
10/9F
T: J N Englebrecht
R: R Thompson (57)
10/9F
2f all too hard (AUS) x she's not (AUS) (falvelon (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$200,000
Vendor: Amarina Farm Denman NSW
Buyer: John Foote Bstock/Brae Sokolski/D Weir Rcg
4
0.8
30/1
T: Sally Taylor
R: J Grisedale (57)
30/1
3f star witness (AUS) x qahira (AUS) (holy roman emperor (IRE))
5
1.2
30/1
T: Ms L Sheppard
R: R Brewer (59)
30/1
5g kaphero (AUS) x island storm (AUS) (hennessy (USA))
6
1.3
3/1
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (56.5)
3/1
3f snitzel (AUS) x fleur de'here (NZ) (dehere (USA))
7
3.9
60/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (56)
60/1
3f stryker (AUS) x pleats (FR) (green desert (USA))
8
4.8
100/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (56)
100/1
6g frisco view (USA) x roccabianca (AUS) (king of danes (AUS))
9
6.4
50/1
T: W T Wilkes
R: A B Collett (57)
50/1
3f zoffany (IRE) x citroness (AUS) (choisir (AUS))
10
17.4
25/1
T: R J Agnew
R: B Looker (57)
25/1
3f myboycharlie (IRE) x victory grove (AUS) (victory note (USA))
Race 2 - Tooheys Extra Dry Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:42.07 (36.40)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: Matthew McCudden
R: L P Rolls (59)
11/2
4g super easy (NZ) x eagle feather (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Finezza, Humble Pie, Mochi, Shantaraam,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (56.5)
20/1
2g casino prince (AUS) x nikkirina (AUS) (beautiful crown (USA))
3
2.3
6/1
T: R N Godbolt
R: J Kehoe (59)
6/1
4g uncle mo (USA) x pointed (AUS) (flying spur (AUS))
4
3.5
40/1
T: Lindsey Kennedy
R: Ms M Weir (57)
40/1
3f uncle mo (USA) x kissable (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.8
11/1
T: A J Denham
R: R Hutchings (59)
11/1
3g dundeel (NZ) x petulie (AUS) (magic albert (AUS))
6
4.3
Omaka (6)
8/1
T: P M Perry
R: A Layt (59)
8/1
7
4.6
15/2
T: Nathan Doyle
R: K Jennings (59)
15/2
3g reliable man (GB) x my game (NZ) (montjeu (IRE))
8
6.1
20/1
T: P M Perry
R: A B Collett (54.5)
20/1
2f olympic glory (IRE) x classique (AUS) (duke of marmalade (IRE))
9
8.1
100/1
T: P Cheers
R: Ms K Stanley (59)
100/1
3g roc de cambes (NZ) x alezan (NZ) (duelled (AUS))
10
9.5
Dunoon (2)
5/4F
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (59)
5/4F
3g dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
9.6
100/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (59)
100/1
12
13.8
100/1
T: B D Bellamy
R: M Bennett (59)
100/1
6g mosayter (USA) x sister sarella (AUS) (bellotto (USA))
Race 3 - Super Dry 3.5 Mdn Plate (1250m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:14.96 (36.68)
Prizemoney: $20,000
1
1/5F
T: K A Lees
R: A Gibbons (59)
1/5F
3g stratum (AUS) x dysfunction (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
5.8
14/1
T: John McLachlan
R: G Buckley (59)
14/1
4g arlington (AUS) x viking rose (NZ) (viking ruler (AUS))
3
8.3
11/1
T: J N Englebrecht
R: R Thompson (57)
11/1
4m eurozone (AUS) x qahira (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
9
20/1
T: P M Perry
R: A Layt (59)
20/1
3g nicconi (AUS) x just cooking (AUS) (primus (AUS))
5
10
150/1
T: M J Robinson
R: B Looker (57)
150/1
6m akacheeta (AUS) x minma (AUS) (flying nicko (AUS))
6
10.3
150/1
T: P Cheers
R: J Kehoe (59)
150/1
5g reward for effort (AUS) x samana (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
11.4
16/1
T: Ms J Graham
R: L P Rolls (59)
16/1
3g scintillo (GB) x strawberry canyon (AUS) (good journey (USA))
8
12.2
60/1
T: Lindsey Kennedy
R: Ashley Morgan (59)
60/1
5g time thief (AUS) x lady octa (AUS) (octagonal (NZ))
9
14.7
40/1
T: A L Hayden
R: Ms B Hodder (59)
40/1
4g more than ready (USA) x delaluna (AUS) (strategic (AUS))
10
15.1
40/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (57)
40/1
6m bon hoffa (AUS) x gilden (AUS) (gilded time (USA))
11
22.7
80/1
T: W T Wilkes
R: Kyle Wilson-Taylor (57)
80/1
3g manhattan rain (AUS) x penniaire (AUS) (millionaire row (AUS))
Race 4 - Iron Jack Hcp (C1) (1250m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:15.52 (36.39)
Prizemoney: $20,000
1
10/9F
T: A J Denham
R: R Hutchings (59.5)
10/9F
3g zacinto (GB) x castellani (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Hey Mickey,
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
7/2
3f smart missile (AUS) x cool gal (AUS) (secret savings (USA))
3
3.8
4/1
T: J Louizos
R: M Bennett (62)
4/1
4g more than ready (USA) x all enfield (AUS) (red ransom (USA))
4
3.9
50/1
T: B D Bellamy
R: J Grisedale (55.5)
50/1
3g cluster (AUS) x redwood forest (USA) (general meeting (USA))
5
5.9
10/1
T: Ms K Waugh
R: G Buckley (56.5)
10/1
3f hinchinbrook (AUS) x midnight wine (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
6.8
30/1
T: Luke A Thomas
R: Qin Yong (54)
30/1
4g smart missile (AUS) x la rambla (AUS) (spinning world (USA))
7
8.9
20/1
T: G Prosser
R: R Spokes (58)
20/1
4g shrapnel (AUS) x halo halo (AUS) (lonhro (AUS))
8
9.8
100/1
T: Nicole Hudson
R: Alena Skerritt (55)
100/1
6m skilled (AUS) x irreversible (AUS) (last tycoon (IRE))
9
11.6
25/1
T: Lindsey Kennedy
R: B Looker (59.5)
25/1
10
46.8
16/1
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (54.5)
16/1
Race 5 - Tab (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 0:58.71 (36.10)
Prizemoney: $20,000
1
15/2
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (58)
15/2
3f sidestep (AUS) x time release (AUS) (switch in time (IRE))
Winning siblings: Chardoneri, In A Spring, In A Wink,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (55)
9/1
3f street boss (USA) x van welbilt (AUS) (artie schiller (USA))
3
1.3
Tobasco (14)
5/1
T: J D Shelton
R: Kirk Matheson (55.5)
5/1
5g sequalo (AUS) x areeba areeba (AUS) (victory note (USA))
4
1.7
12/1
T: A P Ball
R: A Bullock (62)
12/1
4m spirit of boom (AUS) x mrs mango (AUS) (langfuhr (CAN))
5
2.1
11/1
T: B D Bellamy
R: J Watkins (58.5)
11/1
6m myboycharlie (IRE) x texas melody (AUS) (el moxie (USA))
6
3.3
14/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (56.5)
14/1
4g dr doute's (AUS) x demon maggie (AUS) (testa rossa (AUS))
7
4
20/1
T: Glen Milligan
R: M Bennett (56)
20/1
6m tickets (AUS) x hymn (AUS) (palace music (USA))
8
9.6
Makuba (5)
7/4F
T: A P Ball
R: Ms M Weir (59)
7/4F
6g red element (AUS) x stop and stare (AUS) (royal academy (USA))
9
9.9
14/1
T: T S Howlett
R: A Gibbons (57)
14/1
4m falvelon (AUS) x best feature (AUS) (secret savings (USA))
10
10.6
30/1
T: J D Shelton
R: B Looker (56.5)
30/1
4m kuroshio (AUS) x countess creed (AUS) (viscount (AUS))
11
13.7
20/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (59)
20/1
12
17.3
60/1
T: Lindsey Kennedy
R: Ashley Morgan (58.5)
60/1
4g casino prince (AUS) x go diva go (AUS) (general nediym (AUS))
Race 6 - XXXX Gold (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:26.90 (38.10)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: R N Godbolt
R: A B Collett (58)
5/2F
4m pierro (AUS) x enjoyment (AUS) (snitzel (AUS))
Winning siblings: Sniperess,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: M R Stitt
R: Ms B Hodder (55)
9/1
3
2.1
8/1
T: J L Jarvis
R: J Grisedale (55)
8/1
4
3.6
30/1
T: Ms J Lynch
R: Shane Arnold (58)
30/1
5m dash for cash (AUS) x savanna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
5
4
11/2
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (60)
11/2
4m shamus award (AUS) x huiskes (AUS) (hussonet (USA))
6
5.4
Stanzza (13)
80/1
T: Ms C Reid
R: Ms M Weir (55)
80/1
6m poet's voice (GB) x exceed expectation (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6.1
5/1
T: W T Wilkes
R: M Bennett (60.5)
5/1
4m strada (AUS) x one wink (AUS) (perugino (USA))
8
6.5
16/1
T: M P Quinn
R: L P Rolls (57)
16/1
3f sizzling (AUS) x continuously (AUS) (dehere (USA))
9
8.1
8/1
T: S L Brewer
R: R Brewer (58.5)
8/1
4m mosayter (USA) x casino hussler (AUS) (hussonet (USA))
10
8.7
15/1
T: B J Ratcliff
R: Qin Yong (60)
15/1
4m sepoy (AUS) x apple martini (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.9
66/1
T: D & R Simonetta
R: B Looker (55)
66/1
9m kaphero (AUS) x lucky for me (ARG) (lucky roberto (USA))
12
12.2
8/1
T: Ronald Broomhall
R: J Watkins (57.5)
8/1
4m zariz (AUS) x campfire stories (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 7 - Saxby's Soft Drink (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:26.08 (36.59)
Prizemoney: $20,000
1
13/4F
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (56)
13/4F
5g moshe (AUS) x carneggan angel (AUS) (lacryma cristi (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
20/1
T: R N Godbolt
R: Kyle Wilson-Taylor (57)
20/1
5g mastercraftsman (IRE) x condover (NZ) (king's chapel (AUS))
3
2.8
5/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (57)
5/1
3g hampton court (AUS) x frisco flyer (AUS) (frisco view (USA))
4
3.3
9/1
T: W T Wilkes
R: A B Collett (59)
9/1
4g dundeel (NZ) x no mistaking (AUS) (testa rossa (AUS))
5
3.8
7/2
T: G Prosser
R: M Bennett (57)
7/2
5g youthful legs (USA) x pauline's dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
4.5
20/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (55)
20/1
7
4.9
13/2
T: Luke A Thomas
R: Ashley Morgan (56.5)
13/2
5g hidden dragon (AUS) x you see a star (AUS) (our maizcay (AUS))
8
5.1
50/1
T: John Higgins
R: J Kehoe (55)
50/1
6g star witness (AUS) x leximadeleine (AUS) (flying spur (AUS))
9
8.5
8/1
T: A P Ball
R: Ms M Weir (60)
8/1
4g hinchinbrook (AUS) x acorker (NZ) (don eduardo (NZ))
10
16
15/2
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (60)
15/2
4g hinchinbrook (AUS) x dahleah (AUS) (flying spur (AUS))
11
44.6
Kabelo (11)
100/1
T: Ms J Lynch
R: Shane Arnold (55)
100/1
6g ready's image (USA) x lightning luse (AUS) (thunder gulch (USA))
* Nick figures are for Australasia.