Breednet Results

WAGGA - Monday, June 4

Race 1 - Sports Bar Plus Lamont Classic (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:18.51 (35.11)
Prizemoney: $25,000
1
8/15F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (60)
8/15F
2c not a single doubt (AUS) x lago joy (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Bound To Win,
This nick: 37 runners; 21 winners; 3 SW. Details
2
0.8
6/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Ms K Nisbet (54)
6/1
2f stratum (AUS) x sister rose (AUS) (rosedale (USA))
3
5.3
3/1
T: N F Gardner
R: Nick Heywood (57)
3/1
2c i am invincible (AUS) x lightning rules (AUS) (kingston rule (USA))
4
8.3
100/1
T: J W Van Duren
R: B Vale (54)
100/1
2g alert (ARG) x gemrun (AUS) (runyon (IRE))
5
9.3
Banger (2)
11/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (57)
11/1
2g shrapnel (AUS) x beautiful sound (AUS) (general nediym (AUS))
6
14.7
100/1
T: G W Murray
R: M Travers (56)
100/1
2g congrats (USA) x spurhill (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Patriots B'stock & Racing Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.06 (35.27)
Prizemoney: $20,000
1
Jounama (10)
20/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (57)
20/1
4m zoffany (IRE) x miss johann (AUS) (johann quatz (FR))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (59)
5/1
3g purrealist (AUS) x deluga lass (AUS) (magnus (AUS))
3
0.9
6/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (59)
6/1
5g casino prince (AUS) x scowl (AUS) (made of gold (USA))
4
1
9/2
T: W G Carroll
R: B Murphy (57)
9/2
5
2.6
20/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (57)
20/1
4m dream ahead (USA) x bidden (AUS) (commands (AUS))
6
3.3
5/2F
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Aaron Sweeney (55.5)
5/2F
3f drumbeats (AUS) x point one (AUS) (general nediym (AUS))
7
3.5
8/1
T: Mark Gee
R: R Bensley (57)
8/1
3f al aseel (AUS) x karentheboss (AUS) (tobougg (IRE))
8
3.6
20/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (57)
20/1
4m shrapnel (AUS) x eyes on you (AUS) (bureaucracy (NZ))
9
3.8
16/1
T: R T Waters
R: Brooke Sweeney (59)
16/1
4g zariz (AUS) x amber virtue (AUS) (mull of kintyre (USA))
10
5.3
12/1
T: Sylvia Thompson
R: M Heagney (57)
12/1
5m testa rossa (AUS) x lujacool (AUS) (mujahid (USA))
11
5.4
30/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (55)
30/1
5m haradasun (AUS) x decantered (AUS) (flying spur (AUS))
12
6.3
30/1
T: T G Sutherland
R: Ms K Nisbet (59)
30/1
3g krupt (AUS) x la belle vitesse (AUS) (knowledge (AUS))
13
6.4
100/1
T: D P Blundell
R: B Vale (57)
100/1
3f bernardini (USA) x la primera (AUS) (grand lodge (USA))
14
8
50/1
T: D P Blundell
R: N Souquet (59)
50/1
4g pluck (USA) x ladakh (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 3 - Rock At The Races Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.86 (34.40)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (56.5)
8/1
5g shellscrape (AUS) x lakeside miss (AUS) (lake coniston (IRE))
Winning siblings: Miss Blusparks, Shoot Thru Blu,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (55)
13/4
3
1.5
11/1
T: Aaron Clarke
R: B Murphy (55)
11/1
4m song of tara (IRE) x more than special (AUS) (more than ready (USA))
4
2
14/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (53)
14/1
3f bon hoffa (AUS) x plan the win (AUS) (strategic (AUS))
5
2.2
7/4F
T: C Heywood
R: Nick Heywood (59)
7/4F
3g shrapnel (AUS) x strategic diamond (AUS) (strategic (AUS))
6
3
8/1
T: D P Blundell
R: M Heagney (59)
8/1
3g myboycharlie (IRE) x papeete (GB) (arazi (USA))
7
3.1
20/1
T: P S Clancy
R: N Souquet (57.5)
20/1
3g krupt (AUS) x hitchhike (AUS) (strategic (AUS))
8
3.9
9/1
T: G W Murray
R: R Bensley (55)
9/1
9
5.3
30/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (57)
30/1
4g widden valley (AUS) x dandasila (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
5.7
100/1
T: C Heywood
R: B Vale (55)
100/1
11
8.8
20/1
T: V B Jones
R: J Duffy (56)
20/1
3f bullet train (GB) x broken promise (IRE) (brief truce (USA))
12
10.5
66/1
T: P A Sweeney
R: Jody Hughes (56)
66/1
4g king of prussia (AUS) x victoria louise (AUS) (spanish attraction (USA))
Race 4 - Crust Pizza (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 0:58.63 (34.32)
Prizemoney: $20,000
1
25/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (52)
25/1
4m sidereus (AUS) x glass heart (AUS) (iglesia (AUS))
Winning siblings: Ginger Beer,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: C Heywood
R: Nick Heywood (58)
5/2F
4m nothin' leica dane (AUS) x wamoon (AUS) (magic ring (IRE))
3
0.7
13/2
T: Tash Burleigh
R: R Bensley (61)
13/2
6g raheeb (AUS) x gobble (AUS) (canny lad (AUS))
4
1.2
5/1
T: K Dryden and S Collings
R: A Kajiya (54)
5/1
5
1.9
11/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (60.5)
11/1
6
2
20/1
T: P F Maher
R: N Souquet (60.5)
20/1
4g keep the faith (AUS) x toy dancer (AUS) (soviet lad (USA))
7
3
15/1
T: Marcus O'Connor
R: Jody Hughes (57)
15/1
6g o'lonhro (AUS) x angel of capri (AUS) (archway (IRE))
8
3.1
13/4
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (59)
13/4
9
4.7
16/1
T: Sylvia Thompson
R: B Vale (56.5)
16/1
6m redente (AUS) x bellarine belle (AUS) (court of jewels (NZ))
10
5.6
40/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (55)
40/1
6g redente (AUS) x lim's falcon (AUS) (fasliyev (USA))
11
99.9
20/1
T: D J Rolfe
R: Billy Owen (59.5)
20/1
7m encosta de lago (AUS) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
Race 5 - Weston & Weston Refrig.-Bm60 (1800m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:48.60 (36.20)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: G M Duryea
R: Aaron Sweeney (61)
11/4F
6g octagonal (NZ) x tudor flame (AUS) (kingston rule (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: J M Cleary
R: A Kajiya (59)
9/2
4g wanted (AUS) x jewel theft (AUS) (jade robbery (USA))
3
2
9/1
T: Aaron Clarke
R: Ms K Nisbet (56.5)
9/1
4m von costa de hero (AUS) x romantic (AUS) (show a heart (AUS))
4
2.2
16/1
T: D P Blundell
R: B Vale (57.5)
16/1
5g duporth (AUS) x bombira blue (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
3.6
50/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (61.5)
50/1
6g octagonal (NZ) x listowel (AUS) (strategic (AUS))
6
3.7
66/1
T: S Spackman
R: Brooke Sweeney (56)
66/1
8g pentire (GB) x stretto (NZ) (dance floor (USA))
7
4.3
14/1
T: Garry Worsnop
R: Josh Richards (58.5)
14/1
4g nothin' leica dane (AUS) x sunique (AUS) (dolphin street (FR))
8
4.6
7/1
T: C Heywood
R: R Bensley (55)
7/1
6g myboycharlie (IRE) x it's an omen (AUS) (king cugat (USA))
9
5.4
Gagarin (15)
100/1
T: Kylie Kennedy
R: B Murphy (54)
100/1
6g starcraft (NZ) x gin sling (AUS) (western symphony (USA))
10
5.7
50/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (54.5)
50/1
5g eighth wonder (NZ) x pete's choice (NZ) (istidaad (USA))
11
6.2
12/1
T: P F Maher
R: N Souquet (59.5)
12/1
12
6.7
12/1
T: R T Waters
R: M Heagney (56)
12/1
4g sebring (AUS) x sea gypsy (AUS) (rahy (USA))
13
13
15/1
T: Shayne Cahill
R: Billy Owen (62.5)
15/1
5g krupt (AUS) x ebony fair (AUS) (kenfair (NZ))
14
28.9
13/2
T: D G Callaughan
R: Nick Heywood (62.5)
13/2
8g home on the grange (AUS) x flaming bullet (AUS) (bite the bullet (USA))
Race 6 - Bedrock Landscape (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:23.73 (35.51)
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Nick Heywood (57)
13/4
5g beneteau (AUS) x naeb (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Samphire Hoe,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
66/1
T: P S Clancy
R: B Vale (58.5)
66/1
9g zariz (AUS) x greig's girl (AUS) (greig (NZ))
3
1.7
Bondo (10)
20/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (56)
20/1
7g zariz (AUS) x bold shift (AUS) (night shift (USA))
4
2.3
20/1
T: N F Gardner
R: Ms C Gravener (58)
20/1
7g bianconi (USA) x la ventana (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.6
9/1
T: T G Sutherland
R: J Grisedale (60)
9/1
6g bon hoffa (AUS) x star chiffon (AUS) (filante (NZ))
6
3.2
20/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (58.5)
20/1
5g zariz (AUS) x lionette (AUS) (lion cavern (USA))
7
3.8
9/10F
T: N J Olive
R: A Kajiya (56)
9/10F
3f i am invincible (AUS) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
8
4.4
10/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (57.5)
10/1
5m purrealist (AUS) x newstar lass (AUS) (royal academy (USA))
9
10
16/1
T: S Spackman
R: Brooke Sweeney (57.5)
16/1
4m murtajill (AUS) x homerette (USA) (grand slam (USA))
10
11.2
100/1
T: P Waters
R: B Murphy (54)
100/1
Race 7 - Red Steer Hotel Motel Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:11.58 (34.71)
Prizemoney: $20,000
1
Cliff (1)
15/2
T: J M Cleary
R: J Duffy (59.5)
15/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
66/1
T: J W Marzol
R: Aaron Sweeney (52.5)
66/1
5g redoute's choice (AUS) x regrowth (AUS) (unbridled's song (USA))
3
1.2
8/11F
T: T P Donnelly
R: Nick Heywood (59.5)
8/11F
5g sebring (AUS) x pride of the class (NZ) (volksraad (GB))
4
3.2
6/1
T: C Heywood
R: R Bensley (58)
6/1
5g krupt (AUS) x rayanui (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
4.1
40/1
T: Sylvia Thompson
R: Ms K Adams (54)
40/1
5m magnus (AUS) x amazing daisy (AUS) (jugah (USA))
6
4.8
50/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (54)
50/1
4m choisir (AUS) x dodge city kitty (NZ) (elusive city (USA))
7
4.9
66/1
T: Ms W Church
R: Brooke Sweeney (54)
66/1
6m shinzig (AUS) x resolved (AUS) (success express (USA))
8
5
50/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (54)
50/1
4g kaphero (AUS) x money angel (AUS) (street cry (IRE))
9
5.1
11/1
T: G W Murray
R: J Grisedale (59)
11/1
5g oratorio (IRE) x scorpio spirit (AUS) (mukaddamah (USA))
10
5.7
14/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (56)
14/1
4g foxwedge (AUS) x trumps (AUS) (catrail (USA))
11
6.6
100/1
T: T G Sutherland
R: Josh Richards (52)
100/1
3g star witness (AUS) x cosmo gal (AUS) (danzero (AUS))
12
6.8
30/1
T: Sylvia Thompson
R: M Heagney (54)
30/1
5m kaphero (AUS) x aunty ned (AUS) (archway (IRE))
13
9.5
30/1
T: R T Waters
R: B Murphy (54)
30/1
5m dylan thomas (IRE) x montmartre madam (AUS) (peintre celebre (USA))
800
10/1
T: Mick Miladinovic
R: Ms K Nisbet (54)
10/1
5m shinzig (AUS) x princess dani (AUS) (lacryma cristi (IRE))
* Nick figures are for Australasia.