Breednet Results

WAGGA - Thursday, August 29

Race 1 - Bowyerair Refrig/Air Cond. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:09.47 (34.44)
Prizemoney: $30,000
1
66/1
T: Mitchell Beer
R: T Baker (55)
66/1
3f ferlax (NZ) x silenzia blue (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Silent Prince,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: C Heywood
R: Aaron Sweeney (57)
3/1
3g deep field (AUS) x breannon (AUS) (charge forward (AUS))
4
3.5
50/1
T: T G Sutherland
R: Ms A Masters (57)
50/1
3g shamus award (AUS) x toby bess (AUS) (king of kings (IRE))
5
3.7
80/1
T: S Spackman
R: Josh Richards (53.5)
80/1
3f chat up line (AUS) x takook (AUS) (keltrice (AUS))
6
4.1
Zelago (6)
25/1
T: Thomas Lyttle
R: Simon Miller (57)
25/1
3g delago deluxe (AUS) x ze choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.4
40/1
T: D A Williams
R: C Lever (57)
40/1
3g fiorente (IRE) x rock of ages (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
7
60/1
T: K A Davison
R: B Murphy (55)
60/1
3f puissance de lune (IRE) x bokissa (AUS) (bradbury's luck (AUS))
9
8.2
20/1
T: N F Gardner
R: Ms K Nisbet (55)
20/1
3f fighting sun (AUS) x in a whisper (AUS) (real quiet (USA))
10
8.7
100/1
T: G J Colvin
R: J Duffy (55)
100/1
3f al maher (AUS) x torchsinger (AUS) (ad valorem (USA))
11
11.5
12/1
T: Mitchell Beer
R: J Mallyon (55)
12/1
3f bel esprit (AUS) x chasing kisses (AUS) (hidden dragon (AUS))
Race 2 - Riverina Livestock Agents (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:36.53 (36.13)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: Joseph Ible
R: Brodie Loy (57)
9/1
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: T P Donnelly
R: Ms R Prest (59)
10/9F
4g poet's voice (GB) x rajasthan (AUS) (tiger hill (IRE))
3
1
13/4
T: Rob Potter
R: S Guymer (57)
13/4
5m drumbeats (AUS) x point one (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.5
11/1
T: Andrew Dale
R: J Duffy (55)
11/1
3g sebring (AUS) x queens plaza (AUS) (elusive quality (USA))
5
2.6
Nanga (12)
66/1
T: Ms D Prest
R: Ms K Chater (54.5)
66/1
4m needs further (AUS) x joie de vie (AUS) (savoire vivre (GB))
6
4.1
16/1
T: G Dimitropoulos
R: B Murphy (59)
16/1
6g snippetson (AUS) x military queen (AUS) (general nediym (AUS))
7
4.2
50/1
T: Ms K George
R: M Heagney (56.5)
50/1
5g bullet train (GB) x circus rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
5.7
8/1
T: E & L Longmire
R: Aaron Sweeney (54.5)
8/1
4m americain (USA) x shimmy (AUS) (royal academy (USA))
9
5.8
66/1
T: K P Weir
R: Ms K Nisbet (59)
66/1
10
8.7
Dobell (1)
100/1
T: Sigrid Carr
R: T Baker (59)
100/1
5g proart (AUS) x just go with it (AUS) (due sasso (AUS))
11
9.6
20/1
T: Rob Potter
R: Damon Budler (55)
20/1
5g anacheeva (AUS) x reine du soir (AUS) (peintre celebre (USA))
12
13.1
150/1
T: Ms C Kyle
R: M Travers (54.5)
150/1
6m moshe (AUS) x west of the bridge (AUS) (durbridge (AUS))
13
16.7
40/1
T: C J Davis
R: N Souquet (56.5)
40/1
7g street boss (USA) x parore (NZ) (keeper (AUS))
14
24.1
150/1
T: T G Sutherland
R: B Mc Dougall (54.5)
150/1
4m harbour watch (IRE) x tavette (AUS) (vettori (IRE))
Race 3 - Texas Jane (Bm66) (1600m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:35.38 (35.41)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: N J Olive
R: Billy Owen (59)
9/10F
5m duporth (AUS) x feisty rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
13/2
T: R T Stubbs
R: Brodie Loy (58)
13/2
8m commands (AUS) x lost diamond (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.3
15/2
T: Ms D Scott
R: B Mc Dougall (59)
15/2
6g congrats (USA) x forever hailey (AUS) (more than ready (USA))
4
2.2
20/1
T: Luke Pepper
R: Ms B Wright (58.5)
20/1
6m denman (AUS) x lasoron (AUS) (oarsman (AUS))
5
2.7
80/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (54)
80/1
7g casino prince (AUS) x scowl (AUS) (made of gold (USA))
6
3.4
25/1
T: M J Smith
R: S Guymer (55)
25/1
7
3.8
40/1
T: Luke Pepper
R: M A Cahill (54)
40/1
5m roadhog (AUS) x star tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
8
4.4
16/1
T: G J Colvin
R: Tyler Schiller (52)
16/1
7m zariz (AUS) x marie rambert (IRE) (common grounds (GB))
9
4.5
Bondo (8)
30/1
T: K P Weir
R: Ms R Prest (56)
30/1
9g zariz (AUS) x bold shift (AUS) (night shift (USA))
10
6.6
20/1
T: Mitchell Beer
R: J Mallyon (59.5)
20/1
5g reliable man (GB) x chivvy (AUS) (flying spur (AUS))
11
8.8
Carano (1)
7/1
T: Ms D Scott
R: Damon Budler (58)
7/1
5m high chaparral (IRE) x dalkeith (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
12.2
Big Haz (11)
40/1
T: Garry Worsnop
R: M Travers (54.5)
40/1
6g nothin' leica dane (AUS) x sunique (AUS) (dolphin street (FR))
Race 4 - Ian Reid Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.88 (33.20)
Prizemoney: $35,000
1
2/1
T: Richard Litt
R: S Guymer (59)
2/1
7g street cry (IRE) x lobola (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 16 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.2
16/1
T: G J Colvin
R: B Mc Dougall (56.5)
16/1
7g snippetson (AUS) x miss cee (AUS) (mister c. (USA))
3
0.4
10/9F
T: Matthew Dale
R: Billy Owen (61)
10/9F
4
1.3
9/1
T: M Petrovic
R: Brodie Loy (57)
9/1
6m snippetson (AUS) x birkin (AUS) (sequalo (AUS))
5
1.6
100/1
T: Jade McDonald
R: B Murphy (54)
100/1
6m dubleo (USA) x the shipping news (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
2.8
80/1
T: G J Colvin
R: J Duffy (56.5)
80/1
6g dane shadow (AUS) x catrille (AUS) (catrail (USA))
7
3.1
80/1
T: N F Gardner
R: Josh Richards (57.5)
80/1
9g bianconi (USA) x la ventana (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
3.2
40/1
T: E & L Longmire
R: C Lever (57)
40/1
7g lope de vega (IRE) x tattler (AUS) (chief's crown (USA))
9
3.8
100/1
T: Peter Kirby
R: Ms R Prest (54)
100/1
6g zoffany (IRE) x bendaree hera (AUS) (snippetson (AUS))
10
4
13/2
T: W G Carroll
R: M A Cahill (54)
13/2
5g pierro (AUS) x cloud song (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
4.8
16/1
T: Mark Gee
R: M Heagney (56)
16/1
Race 5 - Budget Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:57.65 (32.89)
Prizemoney: $30,000
1
30/1
T: T P Donnelly
R: B Fliedner (54)
30/1
7g kingmaker (NZ) x lady isabella (NZ) (black tuxedo (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: S Spackman
R: Josh Richards (53.5)
5/2F
3g cluster (AUS) x kitty cash (AUS) (secret savings (USA))
3
1
4/1
T: Scott Collings
R: Simon Miller (58.5)
4/1
5g nicconi (AUS) x thismist (AUS) (king charlemagne (USA))
4
1.4
6/1
T: Joseph Ible
R: Brodie Loy (60)
6/1
5g all too hard (AUS) x there's only one (AUS) (testa rossa (AUS))
5
1.7
30/1
T: W G Carroll
R: Ms R Prest (57)
30/1
7m mossman (AUS) x eshaarat (GB) (zafonic (USA))
6
1.9
30/1
T: Mark Gee
R: M Heagney (57)
30/1
5g haradasun (AUS) x oahu girl (AUS) (commands (AUS))
7
2.3
14/1
T: G P Vella
R: R Bensley (57)
14/1
5m zariz (AUS) x bush sense (AUS) (street sense (USA))
8
2.4
7/1
T: J W Marzol
R: B Mc Dougall (54.5)
7/1
5g nicconi (AUS) x expediency (AUS) (success express (USA))
9
2.6
15/1
T: C D Widdison
R: M A Cahill (55.5)
15/1
4m epaulette (AUS) x tweet (AUS) (magic albert (AUS))
10
3.6
Denesc (17)
7/1
T: D A Williams
R: Angela Cooper (52)
7/1
5m denman (AUS) x escalotte (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
4.5
11/1
T: Mitchell Beer
R: J Mallyon (54.5)
11/1
5m king of prussia (AUS) x cyclone rose (AUS) (zephyr's tornado (AUS))
12
4.6
50/1
T: C Heywood
R: Aaron Sweeney (55)
50/1
5m strada (AUS) x you ess odyssey (AUS) (american odyssey (USA))
13
4.8
100/1
T: Martin Stein
R: B Vale (54)
100/1
5m zoffany (IRE) x steinway lass (NZ) (stravinsky (USA))
14
6.1
100/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (54)
100/1
4m all too hard (AUS) x chakvetadze (AUS) (taimazov (ARG))
Race 6 - Chamberlains Sbr (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:57.02 (33.40)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: P F Maher
R: Damon Budler (56)
7/1
6g keep the faith (AUS) x toy dancer (AUS) (soviet lad (USA))
Winning siblings: Chew Toy, Toy With Me,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: J A Rooney
R: Ms B Wright (56)
30/1
7g spinning world (USA) x ournie (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
0.4
2/1F
T: D A Williams
R: Ms J Taylor (54.5)
2/1F
3f rubick (AUS) x street sign (USA) (high yield (USA))
4
0.5
7/2
T: G J Colvin
R: B Mc Dougall (63)
7/2
5
0.8
20/1
T: K P Weir
R: Ms K Nisbet (59)
20/1
7g shellscrape (AUS) x lakeside miss (AUS) (lake coniston (IRE))
6
1.7
25/1
T: Doug Gorrel
R: Simon Miller (57.5)
25/1
6g moshe (AUS) x deciphered (AUS) (strategic (AUS))
7
1.8
10/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (59.5)
10/1
5g commands (AUS) x chosen dove (AUS) (choisir (AUS))
8
2
13/2
T: J M Cleary
R: Brodie Loy (62)
13/2
4g all too hard (AUS) x rusalka (AUS) (more than ready (USA))
9
2.4
100/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (56)
100/1
7m nicconi (AUS) x madcap (USA) (kingmambo (USA))
10
2.5
16/1
T: T G Sutherland
R: N Souquet (58)
16/1
8g dane shadow (AUS) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
11
3
50/1
T: T G Sutherland
R: Ms A Masters (57)
50/1
7g time thief (AUS) x oh she said (AUS) (strategic (AUS))
12
4.1
50/1
T: P S Clancy
R: M A Cahill (54.5)
50/1
6m sidereus (AUS) x glass heart (AUS) (iglesia (AUS))
13
6.2
14/1
T: J E & C Ledger
R: Ms R Prest (57.5)
14/1
14
6.6
Wessels (17)
100/1
T: Martin Stein
R: M Heagney (54.5)
100/1
6g turffontein (AUS) x night sky dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 7 - Bundaberg Rum Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:09.44 (33.74)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: Ms D Scott
R: Brodie Loy (57.5)
20/1
6g shinzig (AUS) x supply chain (AUS) (half hennessy (AUS))
Winning siblings: Black Fiddler, Supply Money,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: D A Williams
R: S Guymer (57.5)
7/1
5g i am invincible (AUS) x magic eagle (NZ) (traditionally (USA))
3
0.3
Shehroz (11)
20/1
T: C D Widdison
R: N Souquet (57)
20/1
5g al maher (AUS) x queen of roses (AUS) (king of roses (AUS))
4
1
7/2
T: Rob Potter
R: Damon Budler (54.5)
7/2
5
1.2
100/1
T: G J Colvin
R: J Duffy (54)
100/1
7g zariz (AUS) x dabba dancer (AUS) (okawango (USA))
6
2.4
Jounama (13)
15/1
T: K P Weir
R: Ms R Prest (54)
15/1
6m zoffany (IRE) x miss johann (AUS) (johann quatz (FR))
7
3.5
8/1
T: N F Gardner
R: Ms J Taylor (57)
8/1
4m bel esprit (AUS) x florento (AUS) (spectrum (IRE))
8
3.8
20/1
T: E & L Longmire
R: C Lever (58.5)
20/1
6g sebring (AUS) x sorellina (AUS) (elvstroem (AUS))
9
4
Foxlike (17)
100/1
T: K P Weir
R: Josh Richards (52.5)
100/1
6g foxwedge (AUS) x trumps (AUS) (catrail (USA))
10
4.5
30/1
T: A Fitzgerald
R: B Mc Dougall (54)
30/1
6g bel esprit (AUS) x nishani (AUS) (military plume (NZ))
11
4.6
11/4F
T: S Spackman
R: M A Cahill (57.5)
11/4F
4g foxwedge (AUS) x peach tree (AUS) (bel esprit (AUS))
12
4.7
11/2
T: V Suraci
R: J Mallyon (61)
11/2
5g choisir (AUS) x princess nemo (AUS) (rubiton (AUS))
13
5
16/1
T: Joseph Ible
R: Tyler Schiller (56)
16/1
6m pins (AUS) x bellabaci (NZ) (zabeel (NZ))
14
5.6
25/1
T: Doug Gorrel
R: Simon Miller (58)
25/1
4m krupt (AUS) x shezout (AUS) (secret savings (USA))
15
9.3
Peduzzi (16)
150/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (54.5)
150/1
4m testa rossa (AUS) x miss imagica (AUS) (hidden dragon (AUS))
16
9.4
200/1
T: C J Davis
R: B Vale (54)
200/1
Race 8 - Sportsman Club Hotel Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.50 (35.40)
Prizemoney: $30,000
1
60/1
T: P Waters
R: Tyler Schiller (57)
60/1
Winning siblings: Common Goal, Nato, Polar Vortex, True Decoy,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
1
11/2
T: Andrew Dale
R: B Mc Dougall (59)
11/2
4g walking or dancing (NZ) x circus rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Circus Dancer,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
3
0.4
4/1
T: John Bateman
R: Ms K Nisbet (59)
4/1
4
1.1
9/1
T: G J Colvin
R: J Duffy (59)
9/1
4g delago deluxe (AUS) x level (AUS) (dehere (USA))
6
1.9
7/2F
T: A Fitzgerald
R: Billy Owen (59)
7/2F
7
2.4
40/1
T: Lauri Parker
R: Ms J Taylor (57)
40/1
4m manhattan rain (AUS) x iberian miss (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
2.6
20/1
T: J D Whitelaw
R: Brodie Loy (59)
20/1
4g bel esprit (AUS) x she's innocent (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
3
Shanaya (15)
12/1
T: Tash Burleigh
R: C Lever (57)
12/1
4m i am invincible (AUS) x chickasaw (NZ) (flying spur (AUS))
10
3.6
15/4
T: P F Maher
R: S Guymer (59)
15/4
11
5.3
7/1
T: P J Morgan
R: R Bensley (59)
7/1
4g shaft (AUS) x acertaindee (AUS) (snaadee (USA))
12
6.8
60/1
T: T G Sutherland
R: N Souquet (59)
60/1
4g poet's voice (GB) x tamtheel (AUS) (flying spur (AUS))
13
6.9
100/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (59)
100/1
5g ustinov (AUS) x perdoro (AUS) (foreplay (AUS))
14
10.8
80/1
T: J W Marzol
R: M A Cahill (59)
80/1
8g choisir (AUS) x ta ta tatiana (AUS) (carry the crown (CAN))
* Nick figures are for Australasia.