Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, November 16

Race 1 - Schweppes Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:09.78 (33.67)
Prizemoney: $40,000
1
4/7F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
4/7F
3g snitzel (AUS) x speedy bell (AUS) (brocco (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (56)
15/1
3g rothesay (AUS) x singin 'n' dancin (AUS) (unbridled's song (USA))
3
1.7
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/1
3g al maher (AUS) x bravo zulu (AUS) (military plume (NZ))
4
3
5/1
T: C J Waller
R: J Parr (56)
5/1
3c denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
5
3.3
6/1
T: M J Freedman
R: B Avdulla (56)
6/1
3g red arrow (AUS) x lassetoile (AUS) (canny lad (AUS))
6
3.9
12/1
T: David Payne
R: G Schofield (56)
12/1
3g more than ready (USA) x succeeding (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - #theraces (Bm67) (1600m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:37.99 (34.22)
Prizemoney: $40,000
1
4/1
T: J A O'Shea
R: Nick Heywood (58.5)
4/1
Winning siblings: Baltic, Caline, Dwindle, Monogram, Tarquin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (60.5)
5/2
3
0.3
40/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57.5)
40/1
3g testa rossa (AUS) x sassybella (NZ) (viking ruler (AUS))
4
1.2
9/10F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/10F
3g sebring (AUS) x fools gold (AUS) (commands (AUS))
5
1.6
13/2
T: A J Cummings
R: B Shinn (60.5)
13/2
Race 3 - Tab Rewards Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:08.72 (34.94)
Prizemoney: $40,000
1
4/1
T: Joseph Pride
R: B Shinn (56)
4/1
3f congrats (USA) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
This nick: 17 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
2
11/4F
T: J A O'Shea
R: K McEvoy (56)
11/4F
3f commands (AUS) x serenissima (AUS) (lonhro (AUS))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$70,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: McDonald Racing
4
3.9
Polaset (10)
66/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56)
66/1
3f reset (AUS) x polaway (AUS) (giant's causeway (USA))
6
5
16/1
T: G D Hickman
R: B Avdulla (56)
16/1
3f gio ponti (USA) x illusionary (AUS) (hussonet (USA))
7
5.5
7/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54)
7/1
8
6.3
7/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
7/1
3f stryker (AUS) x haiku (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.6
3/1
T: G Portelli
R: G Schofield (56)
3/1
3f stratum (AUS) x moccasin bend (AUS) (eternity range (USA))
10
11.5
14/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (56)
14/1
3f pluck (USA) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
15.2
30/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
30/1
3f high chaparral (IRE) x d j lightning (USA) (doneraile court (USA))
12
24.2
100/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (56)
100/1
3f snitzel (AUS) x acqua de parma (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Nathan's Famous (Bm67) (2200m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 2:17.69 (35.03)
Prizemoney: $40,000
1
Retune (2)
14/1
T: D T Kelly
R: A Adkins (59)
14/1
8g reset (AUS) x pixel (AUS) (eagle eyed (USA))
Winning siblings: Cryptic Molly, Megapixel, Pel, The Conjurer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
7/2F
4m rip van winkle (IRE) x sorestan (NZ) (volksraad (GB))
3
1.7
4/1
T: A J Cummings
R: J Parr (61.5)
4/1
4
1.8
13/2
T: Rick Worthington
R: B Shinn (58)
13/2
9g mossman (AUS) x allowance (GB) (zafonic (USA))
5
3.2
15/4
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (56.5)
15/4
5g keeper (AUS) x heartache (NZ) (casual lies (USA))
6
3.4
8/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (58.5)
8/1
5g mizzen mast (USA) x palisade (USA) (gone west (USA))
7
3.7
25/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
25/1
5g lawman (FR) x majestic dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
5.5
16/1
T: J G Litt
R: A Hyeronimus (56.5)
16/1
7g ad valorem (USA) x rosalba (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
5.8
10/1
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (56.5)
10/1
10
5.9
13/2
T: James Cummings
R: G Schofield (58.5)
13/2
4g starcraft (NZ) x aspen falls (USA) (hennessy (USA))
11
11.7
40/1
T: G McFarlane
R: Tim Clark (55.5)
40/1
6g domesday (AUS) x gold earrings (AUS) (fimiston (AUS))
Race 5 - Tab (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:35.64 (34.74)
Prizemoney: $40,000
1
5/1
T: Jason Attard
R: A Hyeronimus (60)
5/1
5g dane shadow (AUS) x reiby rose (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Reiby Rogue,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
4.9
11/1
T: G D Hickman
R: B Avdulla (61)
11/1
6g redoute's choice (AUS) x pure joy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
5
Promas (9)
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (58)
8/1
5m dylan thomas (IRE) x prophet jewel (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.1
13/4F
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (59.5)
13/4F
4g commands (AUS) x boca chita (AUS) (elusive quality (USA))
6
6.3
8/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (60.5)
8/1
7
6.7
11/1
T: D Lane
R: J Parr (58.5)
11/1
4g al samer (AUS) x larga vista (USA) (seeking the gold (USA))
8
6.9
12/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Brodie Loy (57)
12/1
9
7.2
12/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59.5)
12/1
5g elusive city (USA) x fair fly (NZ) (kenfair (NZ))
10
14.5
15/4
T: P M Farrell
R: B Shinn (58)
15/4
3f al maher (AUS) x al sahra (AUS) (desert sun (GB))
11
26.2
20/1
T: Scott Aspery
R: J Ford (59.5)
20/1
6h dubawi (IRE) x dream beauty (AUS) (lacryma cristi (IRE))
Race 6 - Pro-Ride (Bm72) (1000m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 0:56.86 (33.23)
Prizemoney: $40,000
1
10/1
T: G Portelli
R: J Innes Jnr (59)
10/1
This nick: 5 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
1
16/1
T: A Stapleford
R: B McDougall (56)
16/1
6g lonhro (AUS) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
3
1.5
6/1
T: John Thompson
R: J Parr (57.5)
6/1
4g charge forward (AUS) x remnant (AUS) (danehill (USA))
4
1.9
5/1
T: K Dryden and S Collings
R: A Adkins (57)
5/1
4g dane shadow (AUS) x star of crown (AUS) (beautiful crown (USA))
5
2.2
16/1
T: Ms J Pracey
R: G Schofield (58)
16/1
6g ad valorem (USA) x reiby royale (AUS) (desert prince (IRE))
6
2.5
13/2
T: G Portelli
R: B Avdulla (58)
13/2
4g congrats (USA) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
6
2.5
16/1
T: M C Conners
R: J Bowman (58)
16/1
5m commands (AUS) x distant victory (USA) (distant view (USA))
8
2.6
66/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57)
66/1
4g casino prince (AUS) x tennessee red (AUS) (red ransom (USA))
9
3.9
4/1
T: J M Austin
R: B Spriggs (59.5)
4/1
5g choisir (AUS) x search the stars (AUS) (tale of the cat (USA))
10
5.2
Lyric (3)
25/1
T: G D Hickman
R: R Hutchings (59.5)
25/1
7g flying spur (AUS) x musical lyrics (USA) (quiet american (USA))
11
8.1
15/2
T: G A Ryan
R: B Shinn (58)
15/2
12
27
15/4F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
15/4F
4m exceed and excel (AUS) x ennerdale (GB) (singspiel (IRE))
Race 7 - Tab.Com.Au (Bm67) (1300m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:16.01 (34.75)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (61)
7/2
4g bernardini (USA) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Baffert, Oregon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Sanaya (13)
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
10/1
4m more than ready (USA) x astrodame (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.5
6/1
T: C J Waller
R: B Shinn (60)
6/1
4g lonhro (AUS) x hootenanny (AUS) (best western (AUS))
4
1.2
1/1F
T: J A O'Shea
R: C Reith (57)
1/1F
3c medaglia d'oro (USA) x moravany (AUS) (elusive quality (USA))
5
2.3
12/1
T: Bjorn Baker
R: R Hutchings (60)
12/1
4g fastnet rock (AUS) x bhandara (NZ) (zabeel (NZ))
6
2.4
20/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (59)
20/1
4m fastnet rock (AUS) x celebria (AUS) (peintre celebre (USA))
7
3
20/1
T: P and P Snowden
R: Nick Heywood (58)
20/1
4g snitzel (AUS) x miss alia (NZ) (zabeel (NZ))
8
4.7
40/1
T: G G Hall
R: Tim Clark (58.5)
40/1
5g oratorio (IRE) x count in gold (AUS) (secret savings (USA))
9
5.4
50/1
T: Joseph Pride
R: J Parr (59)
50/1
4g medaglia d'oro (USA) x a fairy's kiss (NZ) (stravinsky (USA))
10
5.8
14/1
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (57.5)
14/1
4m sebring (AUS) x involve (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.