Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, December 14

Race 1 - Schweppes Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.08 (34.92)
Prizemoney: $40,000
1
3/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: K McEvoy (56)
3/1
2f snitzel (AUS) x crystal choir (GB) (singspiel (IRE))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
4.3
Te Amo (5)
1/1F
T: Peter Robl
R: B Shinn (56)
1/1F
3
8.6
7/4
T: M J Freedman
R: J Parr (56)
7/4
2f all american (AUS) x lodore falls (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
14.5
11/1
T: Bjorn Baker
R: J Bowman (56)
11/1
2f hinchinbrook (AUS) x ultimate rock (AUS) (tale of the cat (USA))
5
19.9
40/1
T: M D Moroney
R: C Reith (56)
40/1
2f bullet train (GB) x lita (AUS) (casino prince (AUS))
Race 2 - Tab (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 2:18.98 (36.80)
Prizemoney: $40,000
1
15/2
T: John Thompson
R: B Shinn (58)
15/2
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: C J Waller
R: J Bowman (55.5)
7/2
6m don eduardo (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
3
3.8
5/2
T: Rick Worthington
R: A Adkins (56)
5/2
9g mossman (AUS) x allowance (GB) (zafonic (USA))
4
5.5
14/1
T: D A Williams
R: B McDougall (52)
14/1
5m husson (ARG) x regardez moi (AUS) (perugino (USA))
5
7.8
9/4F
T: Bjorn Baker
R: J Innes Jnr (61.5)
9/4F
6g o'reilly (NZ) x thunderchine (AUS) (thunder gulch (USA))
6
8
11/2
T: N Mayfield-Smith
R: Deanne Panya (54)
11/2
4g ad valorem (USA) x onassis (AUS) (lion cavern (USA))
Race 3 - Hyland Race Colours Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.01 (35.80)
Prizemoney: $40,000
1
Krusty (4)
3/1
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (57)
3/1
3g sebring (AUS) x upper crust (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Flitter Bye, Nevada Blue,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.5
16/1
T: G A Ryan
R: B Shinn (58.5)
16/1
3c high chaparral (IRE) x merlene (AUS) (danehill (USA))
3
0.7
15/1
T: R J Quinton
R: Tim Clark (55)
15/1
4
0.9
9/10F
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
9/10F
3f fastnet rock (AUS) x candlelight (USA) (kingmambo (USA))
5
1.3
9/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (56.5)
9/2
3f fastnet rock (AUS) x shawnee girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
1.4
80/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (57.5)
80/1
3g pins (AUS) x everyday (NZ) (o'reilly (NZ))
7
2.1
66/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56)
66/1
3f nicconi (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
8
2.6
20/1
T: C Karakatsanis
R: J Parr (57.5)
20/1
3g street sense (USA) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
3.2
20/1
T: C J Waller
R: L F Roche (55.5)
20/1
3f stryker (AUS) x haiku (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Tab.Com.Au (Bm67) (1300m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 1:17.24 (35.91)
Prizemoney: $40,000
1
9/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (59.5)
9/4F
3f fastnet rock (AUS) x lectrice (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Back The Rock, Lecture, Piccatric,
This nick: 91 runners; 63 winners; 2 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$70,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: McDonald Racing
2
1.8
12/1
T: Peter Robl
R: B Shinn (58.5)
12/1
3f snitzel (AUS) x sweet ransom (AUS) (red ransom (USA))
3
2.8
6/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
6/1
3f uncle mo (USA) x dalleth (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
3
15/4
T: J A O'Shea
R: J Doyle (60.5)
15/4
3f commands (AUS) x serenissima (AUS) (lonhro (AUS))
5
3.6
15/4
T: K A Lees
R: B Avdulla (60.5)
15/4
6
3.9
10/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (59)
10/1
3f foxwedge (AUS) x household (USA) (chester house (USA))
7
4.3
9/1
T: T J Bartley
R: K McEvoy (59)
9/1
8
5.8
16/1
T: K A Lees
R: C Reith (59)
16/1
3f dreamscape (AUS) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
9
6.1
16/1
T: T R Martin
R: M McGillivray (56)
16/1
3f arlington (AUS) x fasting (AUS) (anabaa (USA))
10
7.8
16/1
T: C J Waller
R: L F Roche (58.5)
16/1
3f so you think (NZ) x graceful lily (AUS) (dr. grace (NZ))
11
9.1
80/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (55)
80/1
3f fastnet rock (AUS) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - #theraces (Bm67) (1400m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 1:23.68 (35.90)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: J A O'Shea
R: J Doyle (58)
7/2
3g helmet (AUS) x exultation (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Headlander,
This nick: 13 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.5
14/1
T: J C Coyle
R: A Adkins (57.5)
14/1
3
1.3
7/2
T: Adam Wadick
R: M McGillivray (60)
7/2
4g excellent art (GB) x malagra miss (AUS) (barathea (IRE))
4
1.4
10/1
T: J M Austin
R: Nick Heywood (58)
10/1
5g volitant (AUS) x winning odds (AUS) (danewin (AUS))
5
2.3
5/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
5/2F
6
4.4
11/4
T: Joseph Pride
R: Deanne Panya (60)
11/4
4g bernardini (USA) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
5.4
20/1
T: Grant Allard
R: C Reith (59)
20/1
4g sebring (AUS) x jaes jeune (AUS) (jeune (GB))
8
6.5
66/1
T: M J Dwyer
R: C Dwyer (60.5)
66/1
5g dane fever (AUS) x kiseki gold (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
11.6
50/1
T: C E Conners
R: B Shinn (58)
50/1
7g royal academy (USA) x stormy petrel (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Australian Turf Club (Bm67) (1000m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 0:57.25 (33.58)
Prizemoney: $40,000
1
16/1
T: C Karakatsanis
R: Nick Heywood (56)
16/1
4m magic albert (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
Winning siblings: Kings Of Leon,
This nick: 41 runners; 25 winners; 0 SW. Details
3
3.1
12/1
T: R L Pearse
R: A Adkins (55.5)
12/1
4m lope de vega (IRE) x paymistress (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
3.3
Viceman (12)
11/4
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (54)
11/4
3g denman (AUS) x vicereine (GB) (zamindar (USA))
5
4.7
30/1
T: P M Farrell
R: L F Roche (55.5)
30/1
7m lion heart (USA) x cash crazy (AUS) (secret savings (USA))
6
5.3
Lyric (1)
40/1
T: G D Hickman
R: B McDougall (58)
40/1
7g flying spur (AUS) x musical lyrics (USA) (quiet american (USA))
7
5.6
10/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (58.5)
10/1
3g smart missile (AUS) x beebop (AUS) (success express (USA))
8
5.9
60/1
T: Ms W Roche
R: J Ford (54)
60/1
9
6
25/1
T: Rob Potter
R: Rachel Hunt (54)
25/1
7g alert (ARG) x eyes on you (AUS) (bureaucracy (NZ))
10
9.6
40/1
T: Grant Allard
R: B Shinn (59.5)
40/1
4g ready's image (USA) x sasheen (AUS) (hennessy (USA))
11
9.9
15/4
T: Bjorn Baker
R: J Bowman (56.5)
15/4
4m i am invincible (AUS) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Tab Rewards (Bm67) (1300m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(4) Time: 1:17.31 (35.61)
Prizemoney: $40,000
1
Anisha (8)
11/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (59.5)
11/1
5m high chaparral (IRE) x quiet life (USA) (sunday silence (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/1
T: Ms T Bateup
R: Tim Clark (58.5)
5/1
4m red giant (USA) x danny's daughter (NZ) (danasinga (AUS))
3
1
16/1
T: Bjorn Baker
R: L Magorrian (58)
16/1
4m testa rossa (AUS) x arms wide open (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.4
20/1
T: Greg Bennett
R: G Buckley (55)
20/1
6m duke of marmalade (IRE) x beautiful image (AUS) (beautiful crown (USA))
5
1.5
12/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (60)
12/1
4m time thief (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
6
1.6
3/1F
T: R Weston and J Nisbet
R: Nick Heywood (57)
3/1F
5m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
7
1.9
6/1
T: C J Waller
R: J Innes Jnr (59)
6/1
8
2.1
9/2
T: G A Ryan
R: B McDougall (55.5)
9/2
9
2.6
15/2
T: J C Coyle
R: M McGillivray (60.5)
15/2
4m ad valorem (USA) x summer touch (AUS) (foreplay (AUS))
10
3.4
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (60.5)
8/1
4m street cry (IRE) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
3.5
20/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (60.5)
20/1
4m snitzel (AUS) x queen of fashion (AUS) (last tycoon (IRE))
* Nick figures are for Australasia.