Breednet Results

ELLERSLIE - Saturday, March 9

Race 1 - White Cliffs Timber (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:12.20 (35.12)
Prizemoney: $50,000
1
3/1
T: S J McKee
R: C E Lammas (56.5)
3/1
5m pins (AUS) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
This nick: 41 runners; 30 winners; 2 SW. Details
2
1.5
9/2
T: S J McKee
R: L G Innes (59.5)
9/2
5g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
3
2.8
5/2F
T: Jacob McKay
R: O P Bosson (58.5)
5/2F
4
4.6
11/1
T: S J Reid
R: J K Riddell (58.5)
11/1
3g denman (AUS) x firostefani (AUS) (stratum (AUS))
5
4.9
60/1
T: K W Morton
R: C W Johnson (54)
60/1
6m per incanto (USA) x senagalia (NZ) (don eduardo (NZ))
6
6.2
7/1
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (56.5)
7/1
3f savabeel (AUS) x she's snubbed (NZ) (o'reilly (NZ))
7
6.4
11/1
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (59)
11/1
6g swiss ace (AUS) x joiya (AUS) (stravinsky (USA))
8
6.7
10/1
T: B Wallace and A Peard
R: A J Calder (59)
10/1
3g sufficient (NZ) x double okay (NZ) (towkay (AUS))
9
7.8
30/1
T: E P Green
R: R L Smyth (55.5)
30/1
3f savabeel (AUS) x patsy o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
10
12.9
Hover (10)
40/1
T: M G Forbes
R: Jake Bayliss (56.5)
40/1
6g starcraft (NZ) x hot stash (AUS) (secret savings (USA))
11
17.9
40/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
40/1
7g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
Race 2 - Royal Descent Stakes (1600m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:40.40 (36.51)
Prizemoney: $50,000
1
4/1
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (55)
4/1
4m savabeel (AUS) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: Fencourt, Savvy Princess, Sir Denzel,
This nick: 8 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.5
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (55)
2/1F
4m bel esprit (AUS) x posavina (NZ) (tiger hill (IRE))
3
0.8
11/4
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
11/4
4m bullbars (AUS) x di lusso (AUS) (lonhro (AUS))
4
1.6
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
8/1
5m fastnet rock (AUS) x hinemoa (NZ) (elusive city (USA))
5
3.6
25/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: Jake Bayliss (55)
25/1
6
6.9
15/1
T: Ms D Guy
R: M J McNab (55)
15/1
4m mastercraftsman (IRE) x spray (NZ) (entrepreneur (GB))
7
8.7
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (56.5)
9/2
5m savabeel (AUS) x celtic crown (USA) (doneraile court (USA))
Race 3 - Stella Artois Spec Mdn (1600m)
Class: Special Condition Track: Slow(8) Time: 1:39.85 (37.13)
Prizemoney: $50,000
1
20/1
T: M and K Murdoch
R: R J Myers (56.5)
20/1
3g guillotine (NZ) x penny hill (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Gamble, Weapon Of Choice,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Zenvo (9)
9/1
T: T A Da Cruz
R: T N Harris (56)
9/1
4m zacinto (GB) x shehad (NZ) (falkirk (NZ))
3
1
11/1
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (54.5)
11/1
3f iffraaj (GB) x exquisite choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2
16/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
16/1
3g dundeel (NZ) x assertive angel (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
4.3
40/1
T: S D Cole
R: J K Riddell (56.5)
40/1
3g high chaparral (IRE) x engraver (USA) (miner's mark (USA))
6
4.8
3/1
T: Ms D Waddell
R: T Yanagida (55)
3/1
7g swiss ace (AUS) x eight the cash (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
5.5
14/1
T: M and K Murdoch
R: S C Spratt (56)
14/1
4m fully fledged (NZ) x simfinnarley (AUS) (lion heart (USA))
8
7.9
2/1F
T: Michael Hickmott
R: M Cameron (55)
2/1F
4m niagara (AUS) x ellington (NZ) (express duke (AUS))
9
8.7
Verses (4)
66/1
T: Ms E Osborne
R: D J Danis (55)
66/1
4g sakhee's secret (GB) x vice versa (NZ) (bachelor duke (USA))
10
11.2
13/2
T: C W Cole
R: S T Collett (58)
13/2
4g falkirk (NZ) x tumtum (AUS) (stratum (AUS))
11
14.2
20/1
T: Logan Hall
R: R M Norvall (57)
20/1
5g showcasing (GB) x kellana jewel (NZ) (colombia (NZ))
12
23.7
Valmur (12)
30/1
T: I C Marks
R: C W Johnson (55)
30/1
4m ocean park (NZ) x ever clever (NZ) (centaine (AUS))
Race 4 - Pgg Wrightson /Vetmed (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:26.99 (35.98)
Prizemoney: $50,000
1
Monaco (4)
11/2
T: S Ralph
R: T D Thornton (58)
11/2
4g per incanto (USA) x monarch (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Montana Mist, Santa Monica,
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/2
T: J W Richards
R: M Cameron (55.5)
9/2
4m ocean park (NZ) x more to love (NZ) (danasinga (AUS))
3
0.6
9/2F
T: P and D Williams
R: M J McNab (56)
9/2F
3f high chaparral (IRE) x red roses too (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
0.7
10/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (55.5)
10/1
4m power (GB) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
5
1.2
8/1
T: B J Dyke
R: T N Harris (57.5)
8/1
4g red giant (USA) x sheza gem (NZ) (danehill (USA))
6
1.4
16/1
T: J P McKay
R: S C Spratt (58)
16/1
5g saperavi (NZ) x fast fame (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
7
1.9
7/1
T: T Charles and P Corbett
R: O P Bosson (59)
7/1
4g ocean park (NZ) x unplanned (NZ) (king of kings (IRE))
8
3.2
20/1
T: T W Cole
R: T Yanagida (57)
20/1
5g lucky unicorn (AUS) x penumbra (NZ) (pentire (GB))
9
4.1
Alesund (13)
13/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (54)
13/2
4m coats choice (AUS) x coya pasca (NZ) (cape cross (IRE))
10
5.7
20/1
T: Ms C Cameron
R: J K Riddell (57.5)
20/1
11
7.7
20/1
T: Ms J K Mahoney
R: S T Collett (55)
20/1
4g bel esprit (AUS) x venezuela (AUS) (johannesburg (USA))
Race 5 - Fasttrack Insurance (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:40.03 (35.91)
Prizemoney: $50,000
1
14/1
T: J R Wheeler
R: L G Innes (61.5)
14/1
4g zed (NZ) x fleur de l'orient (NZ) (thunder gulch (USA))
Winning siblings: Langridge Street, Volcanic Sky,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/2
T: S A Sharrock
R: J Parkes (57)
13/2
3
0.5
16/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (59)
16/1
6g alamosa (NZ) x fellowship (AUS) (success express (USA))
4
0.7
25/1
T: A W Pike
R: S M McKay (54)
25/1
4m so you think (NZ) x silver sparks (USA) (mt. livermore (USA))
5
0.8
Vichy (13)
11/2
T: G Richardson and G Parker
R: R T Elliot (54.5)
11/2
4m cape blanco (IRE) x vercors (NZ) (catbird (AUS))
6
2.1
13/2
T: J C Morell
R: M J McNab (59)
13/2
4g ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
7
2.6
15/2
T: S B Marsh
R: O P Bosson (58.5)
15/2
5g savabeel (AUS) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
8
2.9
25/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (55.5)
25/1
4g shocking (AUS) x prize lady (NZ) (prized (USA))
9
4.5
7/4F
T: S B Marsh
R: M Cameron (58.5)
7/4F
5g align (AUS) x street law (NZ) (street cry (IRE))
10
4.7
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (60)
30/1
5g postponed (USA) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
11
5.5
20/1
T: I C Marks
R: D J Danis (57.5)
20/1
6g no excuse needed (GB) x scally wag (NZ) (danasinga (AUS))
Race 6 - Laser Te Puke (Bm82) (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(10) Time: 1:12.62 (35.04)
Prizemoney: $50,000
1
3/1F
T: S B Marsh
R: L G Innes (56)
3/1F
4m ocean park (NZ) x pretty (NZ) (pins (AUS))
This nick: 28 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
$160,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mr A Ottobre
2
0.8
13/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (58)
13/2
5m tavistock (NZ) x macinally (NZ) (volksraad (GB))
3
1.6
13/2
T: P and D Williams
R: O P Bosson (57.5)
13/2
4g jimmy choux (NZ) x in the midnight (AUS) (quest for fame (GB))
4
1.7
15/4
T: P and D Williams
R: A J Calder (54)
15/4
5
1.8
15/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (54.5)
15/1
4m per incanto (USA) x o'stellar (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.1
25/1
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (62.5)
25/1
7g danroad (AUS) x witches britches (NZ) (exploding prospect (USA))
7
4.9
15/2
T: M R Blackie
R: S C Spratt (55)
15/2
5m iffraaj (GB) x voliera (AUS) (keeper (AUS))
8
5.3
O'Angel (12)
16/1
T: S J McKee
R: C J Grylls (54.5)
16/1
9
5.5
11/1
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (56)
11/1
4m savabeel (AUS) x nadel dame (NZ) (pins (AUS))
10
7.2
25/1
T: M and K Murdoch
R: R J Myers (55.5)
25/1
7g iffraaj (GB) x swan lake (NZ) (green perfume (USA))
11
13.7
25/1
T: E and D Browne
R: T Yanagida (60)
25/1
7g mastercraftsman (IRE) x very musical (IRE) (green tune (USA))
Race 7 - Sistema Stakes (1200m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:12.61 (35.77)
Prizemoney: $200,000
1
8/11F
T: J W Richards
R: O P Bosson (56.5)
8/11F
2g dundeel (NZ) x miss zapper (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Amperage, North Spur,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
12/1
T: Jacob McKay
R: B R Jones (54.5)
12/1
2f reliable man (GB) x veva girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
2020 NZB Karaka Book 1
$200,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Ms C Wang / Rogerson Bloodstock
3
0.3
Aretha (6)
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54.5)
9/1
2f charm spirit (IRE) x tsikory (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.6
15/2
T:
R: L G Innes (54.5)
15/2
2f snitzel (AUS) x zonza (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.1
10/1
T: Tony McEvoy
R: S C Spratt (54.5)
10/1
2f zoustar (AUS) x farasha (NZ) (jeune (GB))
6
5.1
25/1
T: Ms J K Mahoney
R: Jake Bayliss (54.5)
25/1
2f showcasing (GB) x sarsourti (NZ) (ustinov (AUS))
7
7
13/2
T: J W Richards
R: M J McNab (56.5)
13/2
2g savabeel (AUS) x corsage (NZ) (volksraad (GB))
8
7.5
40/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (56.5)
40/1
2c showcasing (GB) x danasia (AUS) (danehill (USA))
9
7.6
25/1
T: N W Tiley
R: S T Collett (56.5)
25/1
2g shamexpress (NZ) x flowing (NZ) (straight strike (USA))
Race 8 - Bonecrusher New Zealand Stks (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:06.56 (37.34)
Prizemoney: $200,000
1
13/8F
T: J W Richards
R: O P Bosson (57)
13/8F
4m commands (AUS) x meleka belle (NZ) (iffraaj (GB))
Winning siblings: Exaltation,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
9/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: C J Grylls (57)
9/4
3
3.8
9/1
T: R James and R Wellwood
R: V A Colgan (57)
9/1
4m ocean park (NZ) x valpolicella (NZ) (red ransom (USA))
4
6.3
25/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (59)
25/1
5
10.1
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59)
8/1
6
12.4
30/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (59)
30/1
7
13.6
11/2
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (59)
11/2
4h alamosa (NZ) x cold shoulder (NZ) (volksraad (GB))
8
15.2
30/1
T: M K Oulaghan
R: J Parkes (59)
30/1
6g per incanto (USA) x ages past (NZ) (slavic (USA))
10
24.9
50/1
T: T and M Carter
R: M J McNab (59)
50/1
8g el hermano (NZ) x lady of oakview (NZ) (diamond express (NZ))
Race 9 - Barfoot&Thompson Auckland Cup (3200m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 3:32.00 (36.96)
Prizemoney: $500,000
1
9/2
T: W J Thurlow
R: S T Collett (53.5)
9/2
6m red giant (USA) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Aniceta, Nerve Not Verve,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2
9/2
T: Patrick Payne
R: J Parkes (56)
9/2
6g domesday (AUS) x fastnet lady (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.1
16/1
T: A J Morley
R: C Dell (55)
16/1
5g bullbars (AUS) x peony rose (NZ) (st reims (NZ))
4
7.6
30/1
T: T Charles and P Corbett
R: S C Spratt (53.5)
30/1
5m darci brahma (NZ) x gabana (NZ) (jungle pocket (JPN))
5
9.4
13/2
T: M D Moroney
R: O P Bosson (57)
13/2
7g monsun (GER) x venetian beauty (USA) (lear fan (USA))
6
12.4
8/1
T: M D Moroney
R: M Cameron (55)
8/1
7
14.6
3/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (57)
3/1F
5g myboycharlie (IRE) x giant mystique (AUS) (giant's causeway (USA))
8
15.1
30/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (55)
30/1
4g zed (NZ) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
9
16
50/1
T: Ms L Latta
R: C E Lammas (55)
50/1
5g savabeel (AUS) x our careyes (IRE) (sadler's wells (USA))
10
16.6
40/1
T: Peter Gelagotis
R: R J Hannam (56)
40/1
6g road to rock (AUS) x st jessie (AUS) (jetball (AUS))
11
17.8
60/1
T: A J Meadows
R: R T Elliot (55)
60/1
12
21.9
Peso (6)
16/1
T: P S Nelson
R: R J Myers (55.5)
16/1
7g colombia (NZ) x all magic (NZ) (victory dance (IRE))
13
31.7
100/1
T: S and E Clotworthy
R: M J McNab (55.5)
100/1
6g raise the flag (GB) x river bear (NZ) (chief bearhart (CAN))
14
32.7
20/1
T: L R Noble
R: L G Innes (56)
20/1
5g savabeel (AUS) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
15
50.3
100/1
T: S and E Clotworthy
R: D J Danis (53)
100/1
6m alamosa (NZ) x miranda miss (NZ) (reset (AUS))
16
62.8
100/1
T: M, M L and M F Rogers
R: T D Thornton (55)
100/1
6g remind (USA) x barbarelle (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 10 - Barfoot & Thompson (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:17.79 (37.77)
Prizemoney: $50,000
1
Hoist (4)
9/2
T: S A Sharrock
R: O P Bosson (58)
9/2
6g raise the flag (GB) x turn the page (NZ) (danzighill (AUS))
Winning siblings: Flickitova, Ranger,
This nick: 20 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.3
60/1
T: T and M Carter
R: Jake Bayliss (58)
60/1
4g alfred nobel (IRE) x miss whirl (AUS) (pricelessly (USA))
3
1.6
15/4
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (58)
15/4
3g camelot (GB) x imposingly (AUS) (zabeel (NZ))
4
1.8
16/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56)
16/1
5m ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
5
1.9
40/1
T: T Charles and P Corbett
R: L T Hemi (57.5)
40/1
6g zabeel (NZ) x choices are (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
7.4
7/2F
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (53.5)
7/2F
3f canford cliffs (IRE) x vereza (NZ) (zabeel (NZ))
7
7.8
8/1
T: C W Cole
R: S T Collett (56.5)
8/1
4m makfi (GB) x risible (NZ) (pentire (GB))
8
8.4
60/1
T: R R Manning
R: R T Elliot (55)
60/1
4g alamosa (NZ) x priorite (NZ) (zabeel (NZ))
9
9.8
Amano (6)
8/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (57.5)
8/1
3g reliable man (GB) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
10
12
12/1
T: A W Pike
R: M J McNab (57)
12/1
5m savabeel (AUS) x poppies last (NZ) (masterclass (USA))
11
15.2
10/1
T: J R Wheeler
R: J Parkes (59)
10/1
3g roc de cambes (NZ) x regal thrills (AUS) (royal academy (USA))
12
15.7
Rocanic (15)
60/1
T: C B Stevenson
R: J J Fawcett (54.5)
60/1
6m roc de cambes (NZ) x zeeanic (NZ) (anziyan (USA))
13
33.8
Mofara (8)
30/1
T: E and D Browne
R: T N Harris (57.5)
30/1
4g iffraaj (GB) x lullaby (NZ) (o'reilly (NZ))
* Nick figures are for Australasia.