Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, February 9

Race 1 - The Big Screen Company Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:51.64 (35.30)
Prizemoney: $125,000
1
15/2
T: C Maher and D Eustace
R: Craig Williams (59.5)
15/2
6g Raise The Flag (GB) x Malozza (Grand Lodge (USA))
Winning siblings: Justice,
2
0.5
13/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: L Nolen (55.5)
13/2
6g High Chaparral (IRE) x Cherishing (USA) (Johannesburg (USA))
3
1.5
25/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (54.5)
25/1
9g Magnus x Luxapal (Kenny's Best Pal )
4
2.0
7/4F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (54)
7/4F
4g Ad Valorem (USA) x Laurelling (USA) (Highest Honor (FR))
5
3.8
11/1
T: P Stokes
R: Fred W Kersley (52)
11/1
7g Sir Percy (GB) x Azabella (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
6
4.0
15/8
T: P Stokes
R: D Yendall (56.5)
15/8
5g Snitzel x Inthemix (Easy Rocking )
7
16.0
66/1
T: E V Musgrove
R: M J Dee (56.5)
66/1
6g More Than Ready (USA) x Diamond Cove (Octagonal (NZ))
8
19.0
30/1
T: Robert Hickmott
R: Jacob Rule (57.5)
30/1
9h Teofilo (IRE) x Sharp Mode (USA) (Diesis (GB))
9
20.5
30/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (57.5)
30/1
8g Street Sense (USA) x Be My Person (Personal Flag (USA))
Race 2 - Kevin Hayes Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.65 (35.34)
Prizemoney: $160,000
1
5/4F
T: M Price and M Kent Jnr
R: D Oliver (55)
5/4F
3f I Am Invincible x Most Secret (Bletchley Park (IRE))
2
0.8
15/2
T: G M Duryea
R: Patrick Moloney (55)
15/2
3f Magnus x Stacey Lee (Bel Esprit )
3
1.2
11/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (55)
11/2
4
2.0
Futooh (2)
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (57)
12/1
3f Sebring x Golden Millennium (Dubawi (IRE))
5
2.4
10/1
T: Henry Dwyer
R: B Melham (57)
10/1
3f Epaulette x Boredom (Ad Valorem (USA))
6
4.4
12/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55)
12/1
3f Redoute's Choice x Court (Anabaa (USA))
7
4.7
40/1
T: Nathan Dunn
R: Ms L J Meech (55)
40/1
3f Squamosa x I'm Taken (Cape Cross (IRE))
8
5.1
Zoubo (9)
15/4
T: M G Price
R: M J Dee (55)
15/4
3f Zoustar x Testa Reale (Testa Rossa )
Race 3 - Bellmaine Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.57 (34.80)
Prizemoney: $160,000
1
7/2F
T: M Price and M Kent Jnr
R: D Dunn (56)
7/2F
5m Magnus x Tristabeel (Zabeel (NZ))
2
0.2
Fuhryk (6)
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
8/1
5m Star Witness x Fuhrnatic (Langfuhr (CAN))
3
1.0
7/2
T: S P Nichols
R: B Melham (59)
7/2
5m I Am Invincible x Star Band (USA) (Dixieland Band (USA))
4
1.5
12/1
T: K M Keys
R: M Zahra (59)
12/1
5m Lope De Vega (IRE) x Lemon Reef (USA) (Lemon Drop Kid (USA))
5
1.6
15/4
T: E Jusufovic
R: L Currie (55)
15/4
5m Reset x She Lago (Encosta De Lago )
6
1.8
4/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
4/1
4m Written Tycoon x Special Episode (Redoute's Choice )
7
5.3
20/1
T: Ms R Kelly
R: Beau Mertens (55)
20/1
5m Bel Esprit x Queen Trice (Keltrice )
8
5.5
16/1
T: L and T Corstens
R: K McEvoy (55)
16/1
5m Magnus x Flowerdrum (USA) (Mister Baileys (GB))
9
6.8
20/1
T: M J Mehegan
R: J Noonan (58)
20/1
6m King Of Prussia x Miss Eileen (Lion Hunter )
Race 4 - Rubiton Stakes (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.18 (34.90)
Prizemoney: $200,000
1
8/11F
T: C J Waller
R: Damian Lane (57.5)
8/11F
4g Nicconi x Strikeline (Desert Sun (GB))
2
3.5
10/1
T: M A Bell
R: Dylan Dunn (56)
10/1
8g Dubawi (IRE) x Jungle Girl (NZ) (Carnegie (IRE))
3
5.8
25/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Dunn (56)
25/1
8g Exceed And Excel x Soaressa (Twining (USA))
4
6.0
11/4
T: C Maher and D Eustace
R: D Oliver (58.5)
11/4
7g I Am Invincible x O'Fortuna (Gilded Time (USA))
5
6.2
10/1
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (56)
10/1
6
11.2
10/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: M J Dee (53)
10/1
3c Tavistock (NZ) x Evanescence (NZ) (Volksraad (GB))
Race 5 - Blue Diamond Prel-C&G (1100m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.44 (35.56)
Prizemoney: $200,000
1
6/4F
T: Anthony Freedman
R: B Melham (55.5)
6/4F
2c I Am Invincible x Meliora (Ad Valorem (USA))
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$650,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone, NSW
Buyer: Katsumi Yoshida
2
0.4
15/2
T: M G Price
R: Damian Lane (55.5)
15/2
2c Shooting To Win x Maroon Bay (Exceed And Excel )
3
0.7
10/1
T: M D Moroney
R: M Zahra (55.5)
10/1
2g Deep Field x Bernarsini (Bernardini (USA))
4
0.8
Groot (8)
20/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (55.5)
20/1
2c Fighting Sun x Kooshi (Commands )
5
1.2
Aussie (3)
13/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55.5)
13/2
2c Snitzel x Gold Anthem (Made Of Gold (USA))
6
2.2
11/2
T: P Stokes
R: Craig Williams (55.5)
11/2
2c Brazen Beau x I'm Discreet (Elusive Quality (USA))
7
2.5
Auxin (4)
12/1
T: James Cummings
R: J B McDonald (55.5)
12/1
2c Exceed And Excel x Caline (Elusive Quality (USA))
8
5.0
Exeter (7)
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55.5)
16/1
9
6.5
Hulk (5)
12/1
T: C J Waller
R: M J Walker (55.5)
12/1
2c I Am Invincible x Volkaspray (NZ) (Volksraad (GB))
10
15.5
50/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (55.5)
50/1
2g Magnus x Flourishing (Not A Single Doubt )
Race 6 - Blue Diamond Prel-F (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.39 (34.60)
Prizemoney: $200,000
1
Lyre (8)
25/1
T: Anthony Freedman
R: Damian Lane (55.5)
25/1
2f Lonhro x Erato (Street Cry (IRE))
Winning siblings: Malos,
2
0.4
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (55.5)
20/1
2f I Am Invincible x Xandretta (Flying Spur )
3
0.7
Athiri (5)
4/1
T: James Cummings
R: J B McDonald (55.5)
4/1
2f Lonhro x Retsina (Redoute's Choice )
4
2.2
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55.5)
14/1
2f Nicconi x Clearwater Bay (Stratum )
5
3.0
13/4
T: Jason Warren
R: B Melham (55.5)
13/4
6
5.3
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (55.5)
50/1
2f Fastnet Rock x Seachange (NZ) (Cape Cross (IRE))
7
5.4
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55.5)
40/1
2f Fastnet Rock x Aspen Falls (USA) (Hennessy (USA))
8
6.2
100/1
T: K M Keys
R: Ben Allen (55.5)
100/1
2f Hinchinbrook x Before The Present (Hussonet (USA))
9
6.4
80/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55.5)
80/1
2f Toronado (IRE) x Pontington (Delago Brom )
10
6.9
10/9F
T: P and P Snowden
R: M Zahra (55.5)
10/9F
11
7.0
100/1
T: D A Williams
R: Jordan Childs (55.5)
100/1
2f Zoffany (IRE) x Coralina (Dylan Thomas (IRE))
12
7.2
50/1
T: C Maher and D Eustace
R: D Dunn (55.5)
50/1
2f I Am Invincible x Sensibility (Redoute's Choice )
Race 7 - Autumn Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.47 (35.04)
Prizemoney: $200,000
1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56)
11/2
3g Fiorente (IRE) x Rosa Perlato (Encosta De Lago )
Winning siblings: Beauty Legacy, Power Scheme,
2
3.8
11/2
T: C J Waller
R: M J Walker (56)
11/2
3c Dundeel (NZ) x Sport Chic (Redoute's Choice )
3
4.8
7/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (58)
7/2
3c Sebring x Maybe I (Red Ransom (USA))
4
6.1
12/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (57)
12/1
3g Poet's Voice (GB) x Peruvian (GB) (Diktat (GB))
5
6.3
9/4F
T: M Price and M Kent Jnr
R: B Melham (56)
9/4F
3g Toorak Toff x Pirouettes (Danehill Dancer (IRE))
6
6.5
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
16/1
3g Sebring x Sayahailmary (Keep The Faith )
7
6.9
8/1
T: Matthew Cumani
R: Damian Lane (56)
8/1
3g Declaration Of War (USA) x Kristeva (Encosta De Lago )
8
11.2
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56.5)
20/1
3g Sebring x For The Good Times (Hennessy (USA))
9
11.3
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
20/1
3g Sizzling x Abscond (Galileo (IRE))
Race 8 - C.F. Orr Stakes (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.47 (35.28)
Prizemoney: $500,000
1
Manuel (11)
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (59)
20/1
5g Commands x Girl Hussler (Hussonet (USA))
2
0.5
6/4F
T: James Cummings
R: J B McDonald (59)
6/4F
4h Lonhro x Yavanna (Redoute's Choice )
2
0.5
13/2
T: P and P Snowden
R: Damian Lane (59)
13/2
5h Stratum x Dancing (GB) (Spectrum (IRE))
4
0.6
20/1
T: K A Lees
R: M J Walker (59)
20/1
6h Tosen Phantom (JPN) x Tosen Smash (JPN) (Tokai Teio (JPN))
5
0.8
14/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (59)
14/1
5g Azamour (IRE) x Baisse (GB) (High Chaparral (IRE))
6
1.6
12/1
T: P G Carey
R: Lucy Warwick (59)
12/1
7g Vital Equine (IRE) x Del Lirio (Hussonet (USA))
7
1.8
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (59)
12/1
8g Notnowcato (GB) x Flag (GB) (Selkirk (USA))
8
2.1
Holbien (13)
100/1
T: S J Richards
R: Patrick Moloney (59)
100/1
4g Pierro x Carribean Sunset (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
9
2.6
80/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (59)
80/1
10
2.7
7/1
T: Simon Miller
R: M Zahra (57)
7/1
5m Hinchinbrook x Artful Whisper (USA) (Machiavellian (USA))
11
2.9
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (58.5)
14/1
4h Sea The Stars (IRE) x Swizzle Stick (IRE) (Sadler's Wells (USA))
12
3.0
10/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (59)
10/1
4h So You Think (NZ) x Fullazz (Redoute's Choice )
13
4.8
30/1
T: C J Waller
R: B Melham (57)
30/1
7m Savabeel x Trocair (Flying Spur )
14
8.1
60/1
T: Peter Gelagotis
R: Jack Martin (59)
60/1
6g Castledale (IRE) x Hot 'n' Moss (NZ) (Strategic Image )
Race 9 - Ts Carlyon Cup (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.08 (36.30)
Prizemoney: $160,000
1
2/1F
T: James Cummings
R: K McEvoy (57.5)
2/1F
5g Pivotal (GB) x Alessandria (GB) (Sunday Silence (USA))
2
0.8
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (56)
14/1
6g Dr Fong (USA) x Sindiyma (IRE) (Kalanisi (IRE))
3
1.6
5/2
T: C Maher and D Eustace
R: Damian Lane (57)
5/2
5g Redwood (GB) x Glory Run (Exceed And Excel )
4
2.4
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58.5)
40/1
7g Champs Elysees (GB) x Casual (GB) (Nayef (USA))
5
3.2
12/1
T: J A McLean
R: D Oliver (58.5)
12/1
5g Poet's Voice (GB) x Old Money (Old Spice )
6
3.6
8/1
T: David Payne
R: J B McDonald (57.5)
8/1
4h High Chaparral (IRE) x Come Sunday (Redoute's Choice )
7
3.8
16/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (56)
16/1
6g Kodiac (GB) x Call Later (USA) (Gone West (USA))
8
4.1
16/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55)
16/1
9
5.1
15/1
T: Tony McEvoy
R: Regan Bayliss (54)
15/1
4m High Chaparral (IRE) x Freckled Face (Polish Patriot (USA))
10
5.4
15/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (57)
15/2
5g Snitzel x Workhard (Red Ransom (USA))