Breednet Results

MOE - Thursday, October 18

Race 1 - Tac Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:14.13 (36.84)
Prizemoney: $26,000
1
20/1
T: P and P Snowden
R: L Currie (56)
20/1
3f Mossman x Shalimar Sky (Hurricane Sky )
Winning siblings: Nancy, Seyla, Sky Prince, Velocita,
2
0.1
7/2
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (58)
7/2
3g Dundeel (NZ) x No Mistaking (Testa Rossa )
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$120,000
Vendor: Stockwell Thoroughbreds, Diggers Rest
Buyer: First Light Racing / Busuttin Racing / Paul Willets Bloodstock Consultancy
3
0.5
3/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (58)
3/1
3c Street Boss (USA) x Revives (Commands )
4
0.6
11/8F
T: Andrew Noblet
R: M J Dee (58)
11/8F
3g Gingerbread Man x Fiorentina (Dubai Destination (USA))
5
6.3
11/2
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (58)
11/2
3c Strategic Maneuver x Vital To Be Welsh (Vital Equine (IRE))
6
10.8
12/1
T: M G Price
R: D Oliver (58)
12/1
3g Magnus x Initial Venture (Hennessy (USA))
Race 2 - Lv Express Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:07.56 (36.54)
Prizemoney: $26,000
1
7/2
T: Michael Huglin
R: B Park (58.5)
7/2
4g Magnus x Raffin (Gold Carat (USA))
Winning siblings: Ritzy Raff, Run For Raffin,
2
0.3
20/1
T: Christine Sexton
R: J Benbow (54)
20/1
3f Stryker x Spirit Of Sienna (Invincible Spirit (IRE))
3
0.5
Locko (2)
60/1
T: P E Kramer
R: B Werner (58.5)
60/1
4g Magnus x Princess Pindi (Toy Pindarri (NZ))
4
1.7
8/1
T: Susie Wells
R: L Currie (56.5)
8/1
4m Stryker x Nervate (More Than Ready (USA))
5
2.1
13/4F
T: J F Moloney
R: Jordan Childs (56)
13/4F
3g Makfi (GB) x Cocodiva (Carnegie (IRE))
6
2.3
6/1
T: Ebony Tucker
R: J Mott (58.5)
6/1
5g Danesis (IRE) x Wisp (Last Tycoon (IRE))
7
3.8
25/1
T: Christine Sexton
R: C A Robertson (56.5)
25/1
5m Delightful Choice x Celyna (Dieu D'Or )
8
3.9
13/4F
T: Ms S Trolove
R: Harry Grace (56.5)
13/4F
9
4.0
20/1
T: R E Laing
R: N Callow (58.5)
20/1
10
5.5
66/1
T: Chris Diplock
R: Aaron Mitchell (56.5)
66/1
11
5.6
40/1
T: Ms M Croston
R: Clayton Douglas (58.5)
40/1
12
5.7
25/1
T: Chris Diplock
R: Samuel Payne (56.5)
25/1
5m Von Costa De Hero x Miss Londolozi (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 3 - Trfm Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:41.65 (38.00)
Prizemoney: $26,000
1
40/1
T: Ms A Bennett
R: Chris Symons (56.5)
40/1
5m Strategic x Alpharari (Distant Music (USA))
2
0.5
10/1
T: Ms C Alderson
R: B Park (56.5)
10/1
4m Cape Cross (IRE) x Permeate (GB) (Rail Link (GB))
3
1.3
12/1
T: Ebony Tucker
R: J Mott (58.5)
12/1
4g Danesis (IRE) x Firm Belief (Hector Protector (USA))
4
1.4
9/10F
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (56)
9/10F
3g So You Think (NZ) x Paint By Numbers (Peintre Celebre (USA))
5
1.5
5/2
T: Will Clarken
R: N Callow (56)
5/2
6
1.6
100/1
T: Wayne Walters
R: Chelsea Hall (58.5)
100/1
4g Ekraar (USA) x Light Majesty (NZ) (Zabeel (NZ))
7
5.1
50/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
50/1
4g Ekraar (USA) x Elusive Quarry (NZ) (Zabeel (NZ))
8
5.6
100/1
T: M Sell
R: C A Robertson (58.5)
100/1
5g Therock x Lady Lillarene (Prince True (USA))
9
5.8
10/1
T: Luke Oliver
R: Ben Thompson (56.5)
10/1
5m Written Tycoon x Rouge Rose (Made Of Gold (USA))
10
6.8
100/1
T: Ebony Tucker
R: Harry Grace (54.5)
100/1
5m Danesis (IRE) x Firm Belief (Hector Protector (USA))
11
12.8
100/1
T: Ms A Bennett
R: B Higgins (58.5)
100/1
4g Best Choice x Chichen Itza (NZ) (Kaapstad (NZ))
Race 4 - Nextra Moe Grand (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 0:59.63 (35.34)
Prizemoney: $25,000
1
Shamino (13)
15/4
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (56.5)
15/4
3g Shamus Award x Elumino (El Moxie (USA))
Winning siblings: Ciliata, Peritus, Timetus,
2
1.8
Kapara (5)
25/1
T: Ms M Croston
R: Jack Martin (60)
25/1
5g Kaphero x Arcamah (Mukaddamah (USA))
3
1.9
11/4F
T: R and S Cameron
R: Damian Lane (60.5)
11/4F
5g Star Witness x Lamiraqui (Choisir )
4
2.3
3/1
T: Sarah Zschoke
R: B Park (58.5)
3/1
6m Keano (NZ) x Plumeria (Al Maher )
5
3.3
25/1
T: D J Walkley
R: Damien Thornton (59)
25/1
7g Lago Delight x Annie's Courage (Rory's Power )
6
3.5
Saorsa (6)
13/2
T: R W Harrison
R: Chris Symons (59.5)
13/2
7
3.6
15/2
T: Alexander Rae
R: Nathan Punch (58)
15/2
8
5.1
20/1
T: E P Francese
R: Jessica Eaton (58.5)
20/1
9
9.9
20/1
T: F Stockdale
R: N Callow (58.5)
20/1
11g Elusive Quality (USA) x Lucida (Danehill (USA))
Race 5 - 3gg (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:40.28 (37.36)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: James Cummings
R: Damian Lane (58)
5/2F
4m Domesday x Lanquin (Last Tycoon (IRE))
Winning siblings: Reprobate,
2
0.8
4/1
T: Ms S Trolove
R: N Callow (61)
4/1
4g Hinchinbrook x New Edition (USA) (Stormy Atlantic (USA))
3
4.3
8/1
T: L Xuereb
R: L Currie (56)
8/1
7g Volitant x Frontiers (Jade Hunter (USA))
4
5.5
20/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (57.5)
20/1
5g Canford Cliffs (IRE) x Sorenstam (Encosta De Lago )
5
5.6
100/1
T: Christine Sexton
R: J Benbow (54)
100/1
6m Delightful Choice x Forever (Pasakos (USA))
6
7.3
12/1
T: Ms C Martindale
R: Ben Thompson (57.5)
12/1
5g Captain Gerrard (IRE) x Magic Benbara (King Of Kings (IRE))
7
7.5
30/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (55)
30/1
8g Hard Spun (USA) x Baldaque (NZ) (Grosvenor (NZ))
8
8.8
100/1
T: Ms R Frost
R: Trent Germaine (56)
100/1
9
14.3
8/1
T: Peter Gelagotis
R: Ben Allen (56)
8/1
6r Wanted x Georgia (Naturalism (NZ))
10
14.4
5/2F
T: M G Price
R: Jessica Eaton (59)
5/2F
4g Power (GB) x Madame Echezeaux (NZ) (Montjeu (IRE))
Race 6 - Hydro Australia Sprint (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:12.89 (35.42)
Prizemoney: $50,000
1
13/4
T: D K Weir
R: John Allen (56)
13/4
4g All Too Hard x Royal Season (Royal Academy (USA))
2
0.4
16/1
T: M G Price
R: D Oliver (58.5)
16/1
5m Fastnet Rock x Gypsy Princess (IRE) (Sadler's Wells (USA))
2017 NZB Premier Yearling Sale
$200,000
Vendor: Curraghmore
Buyer: AJ Cummings Thoroughbreds
3
1.9
5/4F
T: James Cummings
R: Damian Lane (59)
5/4F
4g Lonhro x Seances (Canny Lad )
4
2.4
25/1
T: D K Weir
R: J Mott (59.5)
25/1
5g Sharkbite x It's Sydney (Canny Lad )
5
2.7
Elam (13)
30/1
T: M Farrugia
R: Ms K Walters (54)
30/1
5g Moshe x Pariza (Woodman (USA))
6
2.9
20/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (61.5)
20/1
6g Bel Esprit x Racy Alice (Langfuhr (CAN))
7
3.3
25/1
T: Matthew Cumani
R: J Benbow (58)
25/1
6g Dane Shadow x Kokochanel (Last Tycoon (IRE))
8
5.3
7/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (55)
7/1
4m Smart Missile x Coupe (Spinning World (USA))
9
5.7
100/1
T: E Jusufovic
R: Ben Allen (55.5)
100/1
8m Pins x Zamfir (NZ) (Gold Brose )
10
5.9
11/1
T: A Newing
R: M McGuren (60)
11/1
5g Charge Forward x Bambolear (Redoute's Choice )
11
7.1
30/1
T: E V Musgrove
R: Fred W Kersley (54.5)
30/1
Race 7 - Moe Optical Cup/Win Network (2050m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 2:10.00 (36.46)
Prizemoney: $150,000
1
6/4F
T: D K Weir
R: Craig Williams (60)
6/4F
6g Sixties Icon (GB) x Gift Dancer (GB) (Imperial Dancer (GB))
2
0.8
9/4
T: D K Weir
R: Ben Allen (54)
9/4
4h Snitzel x Pegasus Queen (Fusaichi Pegasus (USA))
3
1.6
16/1
T: E V Musgrove
R: J Benbow (54)
16/1
6g Cape Cross (IRE) x Tessa Reef (IRE) (Mark Of Esteem (IRE))
4
1.9
30/1
T: Shea Eden
R: Zac Spain (54)
30/1
8g Thewayyouare (USA) x Artistry (USA) (Theatrical (IRE))
5
4.4
20/1
T: P A Healey
R: Lachlan King (54)
20/1
9g Darci Brahma (NZ) x Tempestra (NZ) (O'Reilly (NZ))
6
4.5
10/1
T: T Busuttin and N Young
R: Damien Thornton (54)
10/1
6g Tavistock (NZ) x Shock (NZ) (Keeper )
7
6.5
15/2
T: K M Keys
R: Ben Thompson (54)
15/2
5g Snippetson x Primal Motion (End Sweep (USA))
8
6.6
11/1
T: D K Weir
R: John Allen (56)
11/1
9
6.8
25/1
T: Anthony Freedman
R: D Oliver (58)
25/1
9h Deep Impact (JPN) x Admire Happy (JPN) (Tony Bin (IRE))
Race 8 - Range Retirement Village-Bm78 (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:39.85 (36.92)
Prizemoney: $50,000
1
13/8F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
13/8F
5h Casino Prince x She Can't Wait (USA) (More Than Ready (USA))
2
1.5
13/2
T: S V Brown
R: N Callow (60)
13/2
3
1.6
15/2
T: D K Weir
R: Ben Allen (55.5)
15/2
5g Street Boss (USA) x Miombo (Commands )
4
2.8
12/1
T: Cheryl Roberts
R: M J Dee (58)
12/1
6g Bernardini (USA) x Canyonville (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
5
3.3
40/1
T: C W McDonald
R: J Mott (58)
40/1
7g Starcraft (NZ) x Fortune Princess (Danehill (USA))
6
3.4
9/2
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (59)
9/2
5g Savabeel x Spiriting (NZ) (Montjeu (IRE))
7
3.9
11/1
T: D K Weir
R: John Allen (57.5)
11/1
4g Strategic x On The Wall (Any Given Saturday (USA))
8
5.2
20/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (57)
20/1
9
5.7
15/2
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (55.5)
15/2
4g So You Think (NZ) x Surpassing (More Than Ready (USA))
Race 9 - Winning Edge Presentation-Bm70 (2050m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 2:12.47 (36.22)
Prizemoney: $50,000
1
16/1
T: Byron Cozamanis
R: N Callow (57)
16/1
5g God's Own x Squeaky Beach (Gallo Di Ferro (USA))
Winning siblings: Spalding Cove, Sumitee,
2
0.3
5/2F
T: D K Weir
R: John Allen (56.5)
5/2F
4g Hard Spun (USA) x Art Of Deception (Artie Schiller (USA))
3
0.5
9/1
T: Jason Warren
R: Damien Thornton (54.5)
9/1
4g Domesday x Bylaw (USA) (Lear Fan (USA))
4
1.2
15/2
T: P G Carey
R: Jack Martin (58)
15/2
5g Helenus x Starlet O'Hara (Galileo (IRE))
5
2.5
3/1
T: C J Waller
R: Damian Lane (56)
3/1
3g Jakkalberry (IRE) x Lioness (NZ) (Generous (IRE))
6
2.7
7/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (58)
7/1
5g Domesday x McFlurry (Redoute's Choice )
7
2.8
13/2
T: Ms L Bonella
R: J Mott (58.5)
13/2
5g Choisir x So Barbie Says (Kenvain )
8
3.8
50/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (58)
50/1
9
4.5
30/1
T: R and S Cameron
R: Fred W Kersley (59)
30/1
8g Authorized (IRE) x Pyramid Girl (Brief Truce (USA))
10
6.0
40/1
T: Craig Blackshaw
R: Harry Grace (59)
40/1
7r Purrealist x Teatime Tattle (Tayasu Tsuyoshi (JPN))