Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, March 18

Race 1 - Irresistible Pools Manion Cup (2400m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:37.00 (36.79)
Prizemoney: $150,000
1
3/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
3/1
5g Raven's Pass (USA) x Hazarayna (GB) (Polish Precedent (USA))
2
0.1
2/1F
T: Robert Hickmott
R: B Melham (54)
2/1F
6g Montjeu (IRE) x Mixed Blessing (GB) (Lujain (USA))
3
12.6
7/2
T: J A O'Shea
R: W Buick (58)
7/2
5g Street Cry (IRE) x Cajou (Encosta De Lago )
4
15.3
6/1
T: C J Waller
R: Ryan Moore (56.5)
6/1
6g Galileo (IRE) x Bon Nuit (IRE) (Night Shift (USA))
5
20.1
20/1
T: Jason Attard
R: Tommy Berry (54)
20/1
6g Teofilo (IRE) x Lady Nikolay (Stravinsky (USA))
6
21.0
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (54)
8/1
7g Motivator (GB) x Mishina (FR) (Highest Honor (FR))
7
33.3
50/1
T: J G Sargent
R: Regan Bayliss (54)
50/1
5g Reaan x Zejester (Rory's Jester )
Race 2 - Tab Birthday Card Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:14.12 (35.65)
Prizemoney: $150,000
1
4/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (53)
4/1
3f Street Cry (IRE) x Clothing (Commands )
Winning siblings: Fatigues, Gambeson, Tailleur,
2
3.3
3/1F
T: G A Ryan
R: A Adkins (53)
3/1F
3f Snitzel x Icedginger (Tale Of The Cat (USA))
3
4.3
Nancy (1)
12/1
T: P and P Snowden
R: J Bowman (58.5)
12/1
5m Big Brown (USA) x Shalimar Sky (Hurricane Sky )
4
4.5
9/2
T: Joseph Pride
R: C W Brown (53)
9/2
4m Beneteau x Sybarite (Last Tycoon (IRE))
5
5.6
15/2
T: K A Lees
R: Ryan Moore (58)
15/2
5m Redoute's Choice x Zest (Marauding (NZ))
6
6.2
25/1
T: M C Conners
R: C Reith (53)
25/1
7
8.7
6/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (53.5)
6/1
4m Strategic Maneuver x Ganda (Encosta De Lago )
8
10.5
6/1
T: A and E Cummings
R: B Avdulla (55)
6/1
5m Conatus x Zefta (Zeditave )
Race 3 - Quickway Constr. Darby Munro (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:15.23 (38.32)
Prizemoney: $125,000
1
Derryn (2)
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
15/2
3c Hinchinbrook x Munhro (Lonhro )
Winning siblings: Maraam, Superfast Saki,
2
1.8
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
15/2
3g Starcraft (NZ) x Fashion Police (Elusive Quality (USA))
3
3.1
7/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (57)
7/4F
3g Bel Esprit x Above Perfection (Encosta De Lago )
4
3.4
11/2
T: G Portelli
R: J R Collett (55)
11/2
3f Swiss Ace x Upgrading (Encosta De Lago )
5
4.5
16/1
T: G K White
R: Craig Williams (56)
16/1
3g Dream Ahead (USA) x Leanders Choice (Redoute's Choice )
6
4.6
9/1
T: G A Ryan
R: J Parr (56)
9/1
3c Lonhro x Monsoon Wedding (Danehill (USA))
7
5.7
12/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
12/1
8
5.8
11/1
T: P M Perry
R: B Avdulla (55.5)
11/1
3f Uncle Mo (USA) x Royal Dance (Danehill Dancer (IRE))
9
6.8
25/1
T: A J Edmonds
R: T Angland (56)
25/1
3g Sepoy x Ancient Song (Canny Lad )
10
7.8
25/1
T: M P Quinn
R: A Adkins (56)
25/1
3c Pluck (USA) x Final Star (Delago Brom )
Race 4 - Ranvet Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:10.62 (37.02)
Prizemoney: $700,000
1
7/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: K McEvoy (59)
7/1
7h Soldier Hollow (GB) x Indigo Girl (GER) (Sternkoenig (IRE))
2
3.3
15/8F
T: J A O'Shea
R: W Buick (59)
15/8F
6g Authorized (IRE) x Debonnaire (GB) (Anabaa (USA))
3
4.1
7/2
T: Robert Hickmott
R: B Melham (59)
7/2
4
5.0
11/2
T: C J Waller
R: T Angland (59)
11/2
4g Shocking x Crystalthecowgirl (NZ) (High Chaparral (IRE))
5
9.1
11/1
T: S B Marsh
R: B Shinn (57)
11/1
4m Makfi (GB) x Bislieri (Encosta De Lago )
6
9.6
7/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (59)
7/1
7
17.4
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (59)
12/1
4g Roc De Cambes (NZ) x Clerihew (GB) (Lomitas (GB))
Race 5 - China Horse Club George Ryder (1500m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:34.87 (35.65)
Prizemoney: $1,000,000
1
Winx (8)
4/15F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
4/15F
Winning siblings: El Divino,
2
7.3
9/1
T: K A Lees
R: G Schofield (59)
9/1
4g Hard Spun (USA) x Mignard (Strategic )
3
8.6
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (59)
8/1
6g Encosta De Lago x Lovely Jubly (Lion Hunter )
4
10.5
25/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (59)
25/1
5g Reset x Youthful Presence (Dehere (USA))
5
12.1
30/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (59)
30/1
5g Big Bad Bob (IRE) x Dolma (FR) (Marchand De Sable (USA))
6
13.0
200/1
T: A J Edmonds
R: K Fujii (54)
200/1
3f Real Saga x Domitilla (Strategic )
7
15.2
200/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (59)
200/1
7g Zabeel (NZ) x Polish Princess (GB) (Polish Precedent (USA))
Race 6 - Sky Racing Rosehill Guineas (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:11.46 (39.44)
Prizemoney: $600,000
1
11/2
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (56.5)
11/2
3g Iffraaj (GB) x Double Elle (NZ) (Generous (IRE))
Winning siblings: Griffin, Rideitlikeustoleit, Runway,
2
2.3
2/1F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56.5)
2/1F
3c So You Think (NZ) x Pontiana (Redoute's Choice )
3
2.4
20/1
T: R E Laing
R: K McEvoy (56.5)
20/1
4
4.3
9/1
T: T Busuttin and N Young
R: J Bowman (56.5)
9/1
3c Fastnet Rock x Asmahan (Zabeel (NZ))
5
4.4
25/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56.5)
25/1
3c Street Cry (IRE) x Oxigenada (ARG) (Ibero (ARG))
6
5.9
11/1
T: Bjorn Baker
R: J Lloyd (56.5)
11/1
7
9.0
100/1
T: P M Perry
R: B Melham (56.5)
100/1
3c Uncle Mo (USA) x Coral Reef (Galileo (IRE))
8
10.5
15/2
T: C J Waller
R: Craig Williams (56.5)
15/2
3c Fastnet Rock x Mica's Pride (Bite The Bullet (USA))
9
16.9
16/1
T: C J Waller
R: Ryan Moore (56.5)
16/1
3c Snitzel x Hollow Bullet (Tayasu Tsuyoshi (JPN))
10
17.0
9/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
9/1
11
36.2
20/1
T: G M Begg
R: S W Arnold (56.5)
20/1
3c Stratum x Dancing (GB) (Spectrum (IRE))
12
38.9
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Shinn (56.5)
12/1
3c Sebring x Polska (Encosta De Lago )
Race 7 - Longines Golden Slipper (1200m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:15.04 (38.12)
Prizemoney: $3,500,000
1
7/1
T: G Portelli
R: B Melham (54.5)
7/1
2f Manhattan Rain x Courgette (Charge Forward )
Winning siblings: Rosina Kojonup, Time To Reign,
2
2.3
Frolic (13)
7/1
T: M J Freedman
R: Tommy Berry (54.5)
7/1
2f Husson (ARG) x Leveller (Redoute's Choice )
3
5.1
Tulip (11)
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (54.5)
7/1
2f Pierro x Musidora (Rock Of Gibraltar (IRE))
4
5.2
Menari (8)
20/1
T: G A Ryan
R: C W Brown (56.5)
20/1
2c Snitzel x Isurava (General Nediym )
5
5.7
Houtzen (15)
7/2F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54.5)
7/2F
6
8.0
20/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56.5)
20/1
2c Snitzel x Treppes (Domesday )
7
10.5
30/1
T: Mark Newnham
R: G Schofield (56.5)
30/1
2c Hinchinbrook x Maltese (Tale Of The Cat (USA))
8
10.9
40/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
40/1
9
11.3
20/1
T: G A Ryan
R: J Parr (56.5)
20/1
2c Snitzel x Mirror Mirror (Dehere (USA))
10
14.6
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54.5)
50/1
11
17.4
Pariah (1)
9/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
9/1
2c Redoute's Choice x Secluded (Hussonet (USA))
12
17.5
20/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (56.5)
20/1
2c Street Cry (IRE) x Outdoor (Redoute's Choice )
13
23.3
30/1
T: G Portelli
R: T Angland (56.5)
30/1
2c Not A Single Doubt x Cheetara (More Than Ready (USA))
14
24.2
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ryan Moore (54.5)
40/1
2f Fastnet Rock x Jolie's Shinju (JPN) (Jolie's Halo (USA))
15
24.4
50/1
T: M J Freedman
R: D Dunn (54.5)
50/1
2f Snitzel x Patronella (Mister C. (USA))
16
26.5
Catchy (9)
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54.5)
11/2
2f Fastnet Rock x Cats Whisker (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 8 - Nathan's Hotdogs The Galaxy (1100m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:07.60 (36.89)
Prizemoney: $700,000
1
15/8F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (51)
15/8F
3c Snitzel x Ballet D'Amour (USA) (Stravinsky (USA))
2
0.2
Redzel (6)
8/1
T: P and P Snowden
R: D Dunn (54.5)
8/1
4g Snitzel x Millrich (Rubiton )
3
0.4
50/1
T: M A Bell
R: K Forrester (51)
50/1
6g Dubawi (IRE) x Jungle Girl (NZ) (Carnegie (IRE))
4
5.5
Glenall (14)
15/1
T: A J Edmonds
R: A Adkins (50)
15/1
3c Redoute's Choice x Our Quivira (NZ) (Spinning World (USA))
5
5.6
30/1
T: K A Lees
R: C W Brown (51.5)
30/1
5m Conatus x Jellicles (Tale Of The Cat (USA))
6
6.6
10/1
T: Matthew Dale
R: J Bowman (56)
10/1
7
7.0
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Shinn (55.5)
4/1
4m Encosta De Lago x Court (Anabaa (USA))
8
7.8
12/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (54)
12/1
4m Lonhro x Dancing Heather (Danzero )
9
8.6
60/1
T: R E Laing
R: Ms K O'Hara (50)
60/1
10
9.1
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54.5)
20/1
4g Nicconi x Alqwah (IRE) (Danehill (USA))
11
10.3
40/1
T: R P Northam
R: R Thompson (54.5)
40/1
7g Choisir x Lyn's Money (Humam (IRE))
12
12.1
16/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (58)
16/1
5g Written Tycoon x Concert Girl (Danehill Dancer (IRE))
13
12.7
Supido (8)
6/1
T: M C Kent
R: Craig Williams (53.5)
6/1
5h Sebring x Lady Succeed (JPN) (Brian's Time (USA))
14
24.1
80/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Katelyn Mallyon (51)
80/1
6m Magnus x Zipstream (Distant Music (USA))
Race 9 - Bradford Black Epona Stakes (1900m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:06.45 (37.03)
Prizemoney: $150,000
1
15/2
T: M C Kent
R: D Dunn (54)
15/2
4m Roc De Cambes (NZ) x Consumer (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Adepto, Single Act, Spectra, Surge,
2
2.8
16/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (57)
16/1
3
3.2
10/1
T: A and E Cummings
R: Regan Bayliss (54)
10/1
4m High Chaparral (IRE) x Beauty Watch (Belong To Me (USA))
4
4.3
15/4F
T: J A O'Shea
R: C W Brown (54)
15/4F
5m Medaglia D'Oro (USA) x Pure Joy (Fusaichi Pegasus (USA))
5
8.6
Sofin (8)
16/1
T: S D Fry
R: Tim Clark (54)
16/1
6m Casino Prince x Tomescu (Galileo (IRE))
6
8.7
4/1
T: M D Moroney
R: Tommy Berry (54)
4/1
4m Savabeel x Vanessatheundressa (NZ) (Carnegie (IRE))
7
14.5
4/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
4/1
5m Snitzel x Snipify (Snippets )
8
17.6
13/2
T: Richard Litt
R: J R Collett (54)
13/2
7m Song Of Tara (IRE) x What A Giggle (Air De France (USA))
9
18.6
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
10/1
10
23.3
100/1
T: Bryce Heys
R: J Ford (54)
100/1
4m O'Reilly (NZ) x Zamfir (NZ) (Gold Brose )
11
38.0
66/1
T: A and E Cummings
R: Katelyn Mallyon (53)
66/1
Race 10 - Prov Championships Qual. (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Heavy(10) Time: 1:15.05 (37.86)
Prizemoney: $150,000
1
Pomelo (13)
6/4F
T: Ms G Markwell
R: C Lever (54)
6/4F
4m Lope De Vega (IRE) x Tennessee Mischief (Desert Prince (IRE))
Winning siblings: Tennessee Man,
2
2.5
30/1
T: K J Parker
R: J Ford (54)
30/1
4m Duporth x Caviar Emptor (USA) (Quiet American (USA))
3
2.6
11/1
T: Nick Mitchell
R: C Reith (54)
11/1
5m Al Maher x Day Of Dreams (Canny Lad )
4
9.3
16/1
T: Luke Pepper
R: Tommy Berry (56)
16/1
5g Sir Percy (GB) x Bankonher (NZ) (British Banker (CAN))
5
12.0
Raido (1)
10/1
T: K A Lees
R: J Bowman (59)
10/1
5g Husson (ARG) x Misguiding (Royal Academy (USA))
6
12.5
16/1
T: Paul Murray
R: T Angland (56)
16/1
3g Ready's Image (USA) x Langfibian (Langfuhr (CAN))
7
14.1
80/1
T: N J Rogers
R: K McEvoy (57)
80/1
4m God's Own x No Fable (Hemingway (IRE))
8
14.4
60/1
T: R H Holloway
R: P King (59)
60/1
5g Dubai's Choice x Whyceebee (Rustic Amber (IRE))
9
14.8
20/1
T: A G Scorse
R: B Shinn (56)
20/1
4g Floral Dynamite x Late Declaration (Halo Homewrecker (USA))
10
16.6
12/1
T: K A Lees
R: G Schofield (57)
12/1
3f Beneteau x Imtops (High Rolling )
11
17.9
50/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
50/1
12
19.9
16/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (57)
16/1
4m Beneteau x Hussterics (Hussonet (USA))
13
24.9
Flavian (20)
50/1
T: Angela Davies
R: C W Brown (57.5)
50/1
6g Canny Lad x Dezhilla (Danehill Dancer (IRE))
14
28.8
25/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: K Jennings (57)
25/1
4m Zariz x Rockton (Fasliyev (USA))
15
29.4
14/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (54)
14/1
3f Smart Missile x Pride Of Pine (Lion Cavern (USA))
16
34.9
7/2
T: Angela Davies
R: J Parr (57)
7/2
4m Time Thief x Dodged A Bullet (Success Express (USA))