Breednet Results

BALLINA - Thursday, July 23

Race 1 - Paradise Fm Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:44.08 (37.96)
Prizemoney: $22,000
1
11/4F
T: S J Bennett
R: Kirk Matheson (55)
11/4F
3f zoustar (AUS) x my conclusion (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Rotana Beach,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2
11/1
T: Ethan Ensby
R: J L Taylor (55)
11/1
2g dundeel (NZ) x causeway queen (AUS) (giant's causeway (USA))
2020 NZB Karaka Book 1
Vendor: Curraghmore
Buyer: Psd, Res $70,000
3
2.2
5/1
T: Owen Glue
R: Ms B Hodder (59)
5/1
4g poet's voice (GB) x geelong magestique (AUS) (palace music (USA))
4
3.4
3/1
T: D B Campbell
R: M Mc Guren (58.5)
3/1
3g eurozone (AUS) x flying mistress (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.7
25/1
T: Paul Nipperess
R: M Bennett (55.5)
25/1
4g shrapnel (AUS) x bay alert (AUS) (alert (ARG))
6
8.7
12/1
T: Robert G Smith
R: Jackson Murphy (55)
12/1
5g pierro (AUS) x shania dane (AUS) (danehill (USA))
7
9.7
15/2
T: Ms M Brosnan
R: B Looker (55)
15/2
3g savabeel (AUS) x shandream (NZ) (pins (AUS))
8
10.5
4/1
T: S B Lee
R: J Grisedale (55)
4/1
2c sizzling (AUS) x egyptian tomb (AUS) (domesday (AUS))
Race 2 - Win Network (Bm58) (1910m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 2:07.16 (38.42)
Prizemoney: $22,000
1
3/1F
T: J C Smerdon
R: B Looker (57)
3/1F
5g pierro (AUS) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/2
T: Marcus Wilson
R: R Fradd (55)
15/2
3f rothesay (AUS) x tayrhiana (AUS) (carnegie (IRE))
3
1.8
30/1
T: Cathy Chapman
R: Brooke Stower (55)
30/1
7g redoubtablemperor (AUS) x seadial (AUS) (sea road (AUS))
4
2.5
15/2
T: M J Fry
R: J L Taylor (58)
15/2
4m alamosa (NZ) x zatiger (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.6
Delius (9)
12/1
T: L J Clapham
R: R Spokes (55.5)
12/1
5g street cry (IRE) x libretto (IRE) (singspiel (IRE))
6
2.7
25/1
T: Ms J Pratten
R: M Bennett (55.5)
25/1
4g o'reilly (NZ) x the pearler (NZ) (volksraad (GB))
7
2.8
11/2
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (59)
11/2
5g makfi (GB) x irlanda (NZ) (o'reilly (NZ))
8
3.9
6/1
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (61)
6/1
4g mahisara (AUS) x bilinga bay (AUS) (dubai destination (USA))
9
4.6
25/1
T: C L Inwood
R: J Grisedale (57)
25/1
10
5
30/1
T: Ethan Ensby
R: Leslie Tilley (60)
30/1
4g rip van winkle (IRE) x vega sicilia (NZ) (rodrigo de triano (USA))
11
10.6
9/2
T: Ms S Pepper
R: Isabella Rabjones (57.5)
9/2
5m street boss (USA) x bella ruth (NZ) (montjeu (IRE))
Race 3 - Thekosciuszko.Com.Au Mdn Plate (1010m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:02.08 (37.55)
Prizemoney: $22,000
1
2/1
T: G C Kilner
R: Leah Kilner (56.5)
2/1
2g smart missile (AUS) x deeming (AUS) (nadeem (AUS))
Winning siblings: Written Advice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
30/1
T: A Parramore
R: Brooke Stower (56.5)
30/1
2c jabali (AUS) x sandy selection (AUS) (sandpit (BRZ))
3
3.6
6/4F
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (59)
6/4F
3g shooting to win (AUS) x casilda (IRE) (cape cross (IRE))
4
4.6
9/2
T: B S Baldwin
R: B Looker (59)
9/2
6
8.3
10/1
T: N F Creighton
R: Kirk Matheson (59)
10/1
3g squamosa (AUS) x heart's hope (AUS) (mookta (AUS))
7
10.2
Uchida (12)
60/1
T: C J O'Reilly
R: Kyle Wilson-Taylor (52.5)
60/1
2f spill the beans (AUS) x lagonda (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
10.8
50/1
T: Paul Nipperess
R: Paul Payne (56.5)
50/1
9
13.6
100/1
T: R E Pilling
R: Olivia Pickering (55)
100/1
3f dissident (AUS) x emerge (AUS) (stratum (AUS))
10
14
30/1
T: Jason Reilly
R: Ms B Hodder (54.5)
30/1
2f sidereus (AUS) x vintage choice (AUS) (choisir (AUS))
11
17.6
10/1
T: S B Lee
R: J Grisedale (54.5)
10/1
2f hallowed crown (AUS) x emblem of hope (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
12
26
100/1
T: Ms M Brosnan
R: N Fazackerley (57.5)
100/1
4g top echelon (AUS) x social pass (AUS) (king's best (USA))
Race 4 - Slipway Hotel Mdn Plate (1310m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:24.13 (38.51)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Ms M Brosnan
R: M Mc Guren (59)
5/1
3g per incanto (USA) x dee flawless (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Fu Hao (5)
13/2
T: A Parramore
R: Ms J Worley (59)
13/2
3g toorak toff (AUS) x foreverclever (NZ) (no excuse needed (GB))
3
2.5
8/1
T: W J Gavenlock
R: Ms B Hodder (57)
8/1
3f dissident (AUS) x ming zhi cosmos (FR) (duke of marmalade (IRE))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$50,000
Vendor: Sledmere Stud, Scone
Buyer: Mitchell Bloodstock (FBAA) / Ohukia Lodge
2019 NZB Ready To Run Sale
$120,000
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Mr B Kwok
4
4.9
30/1
T: K J Randall
R: Leslie Tilley (57)
30/1
3f dream ahead (USA) x elle majesty (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.3
10/1
T: W J Dean
R: R Spokes (59)
10/1
4g show a heart (AUS) x proud star (AUS) (skilful star (AUS))
6
7
11/1
T: Cathy Chapman
R: Kirk Matheson (57)
11/1
3f host (CHI) x surfine (AUS) (statue of liberty (USA))
7
7.1
7/2
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (59)
7/2
4g ad valorem (USA) x alameda (AUS) (frisco view (USA))
8
8.9
Runyoo (17)
25/1
T: B J Dodson
R: M Bennett (59)
25/1
3g charge forward (AUS) x love is fickle (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
9.2
100/1
T: S J Phelps
R: Noriyuki Masuda (59)
100/1
3c shrapnel (AUS) x out of reach (AUS) (untouchable (AUS))
10
10.6
20/1
T: J D Shelton
R: B Looker (59)
20/1
11
11.6
Sintra (11)
60/1
T: Daniel Want
R: Leah Kilner (57)
60/1
3f fiorente (IRE) x jasmine rose (AUS) (carnegie (IRE))
12
26.4
13/4F
T: Angela Graham
R: L P Rolls (56.5)
13/4F
2g rich enuff (AUS) x wildpea (AUS) (wanted (AUS))
Race 5 - The Mission @ Aquis Farm (C1) (1260m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:20.87 (39.54)
Prizemoney: $22,000
1
16/1
T: S B Lee
R: J Grisedale (56)
16/1
3f warhorse (NZ) x train wreck (AUS) (honours list (IRE))
Winning siblings: Bear Witness,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
25/1
T: S B Lee
R: Noriyuki Masuda (55.5)
25/1
3f fast 'n' famous (AUS) x keel haul (AUS) (ad valorem (USA))
3
1.2
40/1
T: D L Matts
R: Brooke Stower (55.5)
40/1
3f swiss ace (AUS) x conferencia (AUS) (more than ready (USA))
4
1.4
30/1
T: Mick O'Neill
R: Ms B Hodder (55)
30/1
4m frisco view (USA) x woz one (AUS) (carry the flag (GB))
5
1.5
40/1
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (54)
40/1
6
2.5
1/1F
T: J D Shelton
R: B Looker (58.5)
1/1F
3f mossman (AUS) x lillabiddy (AUS) (nediym (IRE))
7
2.6
15/2
T: E W Creighton
R: Leslie Tilley (57)
15/2
8
4.7
14/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
14/1
2f ferlax (NZ) x gondola girl (NZ) (thorn park (AUS))
9
4.8
Atyaaf (2)
16/1
T: Ms M Brosnan
R: M Mc Guren (57)
16/1
4g lonhro (AUS) x el daana (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
11.1
4/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (55.5)
4/1
3f deep field (AUS) x cherokee echo (USA) (cherokee run (USA))
11
13.5
12/1
T: Alan Boyd
R: Ms T Harrison (55)
12/1
4g mahisara (AUS) x little slapper (AUS) (danzero (AUS))
12
13.6
Ragnor (4)
100/1
T: Ms M Brosnan
R: Kirk Matheson (57)
100/1
4g snitzel (AUS) x sunset express (AUS) (success express (USA))
Race 6 - XXXX Gold (Bm66) (1010m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(7) Time: 1:01.23 (37.09)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: B S Baldwin
R: R Fradd (56)
11/8F
3f shamus award (AUS) x athanea (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Mufasta,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
2.8
12/1
T: T D Cowan
R: J L Taylor (56.5)
12/1
5g red arrow (AUS) x lady piermont (AUS) (latarmiss (IRE))
3
2.9
40/1
T: A J Pilling
R: Noriyuki Masuda (57.5)
40/1
6g swift alliance (AUS) x trust in me (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
3.2
8/1
T: S J Phelps
R: L P Rolls (62.5)
8/1
6g monashee mountain (USA) x rose general (AUS) (general nediym (AUS))
5
4.5
5/1
T: S J Phelps
R: Ms T Harrison (55)
5/1
5g hidden dragon (AUS) x huka jet (NZ) (jetball (AUS))
6
5.6
12/1
T: W J Gavenlock
R: Ms B Hodder (56)
12/1
6g hinchinbrook (AUS) x solchow (AUS) (statue of liberty (USA))
7
6.2
12/1
T: S B Lee
R: J Grisedale (55)
12/1
4m canford cliffs (IRE) x astinella (USA) (aldebaran (USA))
8
6.5
10/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (57)
10/1
9
7
40/1
T: Kevin King
R: Ms K Stanley (55)
40/1
10
7.4
20/1
T: L J Clapham
R: M Bennett (55.5)
20/1
6g toorak toff (AUS) x skewiff (AUS) (mookta (AUS))
11
7.5
10/1
T: B D Bellamy
R: J Watkins (57.5)
10/1
Race 7 - Tab (Bm58) (1260m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(7) Time: 1:20.82 (39.78)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Daniel Bowen
R: Noriyuki Masuda (59.5)
5/2
4g poet's voice (GB) x perri lou (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Perilous Love,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/2F
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (59.5)
5/2F
4g zariz (AUS) x dolled up (AUS) (easy rocking (AUS))
3
2.1
20/1
T: W J Gavenlock
R: Ms B Hodder (57)
20/1
4m stratum (AUS) x feng shui baby (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
3.3
6/1
T: S J Phelps
R: L P Rolls (55)
6/1
4m publishing (AUS) x rose general (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.4
20/1
T: Ms T Timbery
R: N Fazackerley (59)
20/1
8m dubai's choice (AUS) x whimsy (NZ) (jetball (AUS))
6
3.8
7/1
T: M J Dunn
R: M Mc Guren (62)
7/1
3g more than ready (USA) x borobodur (AUS) (strategic (AUS))
7
4
100/1
T: N F Creighton
R: Kirk Matheson (55)
100/1
7g husson (ARG) x sacred spirit (AUS) (zabeel (NZ))
8
4.4
16/1
T: G J Howells
R: M Bennett (55.5)
16/1
8m dusty moon (AUS) x too dark (AUS) (telesto (NZ))
9
4.5
12/1
T: J D Shelton
R: B Looker (58.5)
12/1
3g eurozone (AUS) x special miss (NZ) (darci brahma (NZ))
10
5.8
25/1
T: W J Gavenlock
R: J L Taylor (55)
25/1
5g sequalo (AUS) x cenotime (AUS) (gilded time (USA))
11
6.8
14/1
T: Joe Gleeson
R: Isabella Rabjones (57.5)
14/1
12
8.9
Blevio (6)
20/1
T: B J Dodson
R: Kyle Wilson-Taylor (56.5)
20/1
13
9.2
Giddyup (10)
66/1
T: B Robinson
R: N Tomizawa (56)
66/1
7m churchill downs (AUS) x subashi (NZ) (elusive city (USA))
* Nick figures are for Australasia.