Breednet Results

BENDIGO - Tuesday, November 14

Race 1 - Jayco Mdn Plate (2400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:32.10 (36.48)
Prizemoney: $25,000
1
5/1
T: Matthew Cumani
R: H Coffey (57)
5/1
3c americain (USA) x southern bound (IRE) (fasliyev (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
3/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
3/1
3
4.6
Joseph (4)
8/1
T: R K Challis
R: C J Parish (58.5)
8/1
6g strategic (AUS) x rosa gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5
12/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58.5)
12/1
4g al maher (AUS) x swentre (AUS) (peintre celebre (USA))
5
7
7/4F
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (58.5)
7/4F
4g pour moi (IRE) x code black (NZ) (o'reilly (NZ))
6
10
13/2
T: Kelvin Southey
R: Jordan Childs (58.5)
13/2
4g grey swallow (IRE) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
11.2
150/1
T: B I Stanaway
R: Jordan Turner (56.5)
150/1
6m istidaad (USA) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
12.7
40/1
T: D P Dwyer
R: Ben Thompson (56.5)
40/1
4m star witness (AUS) x love train (AUS) (carnegie (IRE))
Race 2 - Race Services (Bm58) (2200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:18.60 (36.20)
Prizemoney: $18,000
1
7/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (60)
7/1
5g haradasun (AUS) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Meteor Rising, Raisafuasho,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2F
T: Dane Smith
R: Jack Martin (57.5)
7/2F
3
1.4
13/2
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (60.5)
13/2
5m road to rock (AUS) x vestvagoy (NZ) (victory dance (IRE))
4
1.6
12/1
T: A R Coffey
R: H Coffey (55)
12/1
5
3.1
7/1
T: Andrew Payne
R: Ms L J Meech (58.5)
7/1
5g danzero (AUS) x broadway ellie (USA) (street cry (IRE))
6
4.4
8/1
T: B I Stanaway
R: Ben Thompson (54.5)
8/1
5h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
7
4.8
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: Lewis German (50)
16/1
7g blevic (AUS) x very quiet (AUS) (vite cheval (NZ))
8
5.2
14/1
T: Ms B Dunn
R: D Moor (59)
14/1
5g turffontein (AUS) x lady dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
6.2
11/2
T: R D Daniel
R: Melissa Julius (60)
11/2
7g barely a moment (AUS) x sanah (AUS) (hennessy (USA))
10
6.3
50/1
T: Kevin Adcock
R: Rose Pearson (55)
50/1
6h clangalang (AUS) x lassino (AUS) (perugino (USA))
11
6.4
100/1
T: B I Stanaway
R: Jordan Turner (56)
100/1
7g teofilo (IRE) x madam's way (NZ) (star way (GB))
12
11.4
100/1
T: R J Mutimer
R: Lee Smith (54)
100/1
9m mossman (AUS) x santa rica (AUS) (st. covet (AUS))
13
16.4
20/1
T: Carly Cook
R: Damien Thornton (55.5)
20/1
5m flying spur (AUS) x pride of encosta (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Mypunter.Com Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:36.39 (35.08)
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
9/1
3c raise the flag (GB) x pernote (NZ) (personal escort (USA))
Winning siblings: Accreditation, Markwood, Ollie's Note,
This nick: 25 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (58)
20/1
3g exceed and excel (AUS) x secret liaison (AUS) (artie schiller (USA))
3
0.2
13/4
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
13/4
3g pierro (AUS) x sean baile mor (AUS) (cape cross (IRE))
4
2.7
25/1
T: G Clarke
R: Ben Thompson (58)
25/1
5
2.8
11/4F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
11/4F
3g pentire (GB) x fabianska (AUS) (danehill (USA))
6
3.3
15/4
T: J D Sadler
R: Regan Bayliss (58)
15/4
3c street cry (IRE) x original choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
3.4
Peppino (10)
30/1
T: S J Richards
R: D Yendall (58)
30/1
3g pierro (AUS) x corton charlemagne (AUS) (king charlemagne (USA))
8
3.9
13/2
T: Anthony Freedman
R: D Moor (58)
13/2
3g pierro (AUS) x footprint (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
4.9
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
12/1
3g mossman (AUS) x darkwood lodge (AUS) (grand lodge (USA))
Race 4 - Bet365 Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.02 (34.40)
Prizemoney: $25,000
1
9/4F
T: D T O'Brien
R: Ms L J Meech (57)
9/4F
3f purrealist (AUS) x kurotaka (AUS) (black hawk (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57)
7/2
3f helmet (AUS) x rondavel (AUS) (snippets (AUS))
3
0.3
9/4
T: D K Weir
R: Damian Lane (57)
9/4
4
1.3
14/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (57)
14/1
3f hard spun (USA) x country fable (AUS) (bernardini (USA))
5
2.3
16/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (57)
16/1
3f bel esprit (AUS) x drop anchor (AUS) (at talaq (USA))
6
2.5
30/1
T: P F Ryan
R: D Yendall (57)
30/1
3f sebring (AUS) x ipioga (AUS) (niello (AUS))
7
2.8
25/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (57)
25/1
3f sepoy (AUS) x runaway jesse (AUS) (rory's jester (AUS))
8
5.5
30/1
T: Tony McEvoy
R: Jordan Childs (57)
30/1
3f toorak toff (AUS) x melody d'amour (NZ) (centaine (AUS))
9
7.8
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57)
10/1
3f pierro (AUS) x indifferent (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 5 - Bendigo Mazda Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:16.63 (35.68)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: K G McCartin
R: Damian Lane (57.5)
4/1
7m bel esprit (AUS) x encosta rules (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 41 runners; 30 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Chris Caserta (57)
9/1
4m high chaparral (IRE) x suppose (USA) (danehill (USA))
3
1.1
7/4F
T: Matthew Cumani
R: Ben Thompson (58)
7/4F
3f helmet (AUS) x little artist (AUS) (more than ready (USA))
4
2.1
11/4
T: R E Laing
R: D Yendall (59)
11/4
4m hinchinbrook (AUS) x sister madrid (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
5.3
30/1
T: Linc Sullivan
R: M Aitken (57.5)
30/1
6
5.6
100/1
T: V Proctor
R: Lee Smith (54)
100/1
6m mossman (AUS) x jenever (AUS) (hennessy (USA))
7
6
8/1
T: Jerome Hunter
R: Thomas Stockdale (55.5)
8/1
3f toorak toff (AUS) x fairessa (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.1
60/1
T: P A Sweeney
R: Ms R Prest (55.5)
60/1
4m mossman (AUS) x rihanna (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
7.4
Ahsha (9)
100/1
T: Ms D Wills
R: Ms K Furness (51)
100/1
5m primus (AUS) x street goddess (AUS) (street cry (IRE))
10
8.4
12/1
T: Ms K Durden
R: Jarrod Fry (60)
12/1
Race 6 - Bj Keogh And Sons (Bm78) (1300m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:16.25 (34.64)
Prizemoney: $30,000
1
12/1
T: Ben Currie
R: A Mallyon (56)
12/1
5g medaglia d'oro (USA) x joyeuse (AUS) (king's best (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (60.5)
3/1
5g written tycoon (AUS) x regal reward (AUS) (regal shot (AUS))
3
3.1
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54.5)
5/1
4m medaglia d'oro (USA) x she's a bonus (AUS) (giant's causeway (USA))
4
3.2
25/1
T: P A Sweeney
R: Taylor Marshall (54)
25/1
6m magnus (AUS) x gladden (AUS) (covetous (AUS))
5
4.7
30/1
T: Lee and Shannon Hope
R: M Aitken (52.5)
30/1
7m hold that tiger (USA) x evil tricks (AUS) (favorite trick (USA))
6
5.1
Vostok (2)
12/1
T: Henry Dwyer
R: B Rawiller (58)
12/1
5g starcraft (NZ) x la biondina (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
5.3
9/4F
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (56.5)
9/4F
8
5.8
8/1
T: A L Browell
R: Ms L J Meech (54)
8/1
5m magnus (AUS) x tara's range (AUS) (polish laughter (USA))
9
6
30/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (54.5)
30/1
6g commands (AUS) x milieu (AUS) (quest for fame (GB))
10
8.2
12/1
T: G M Begg
R: Thomas Stockdale (52)
12/1
5m congrats (USA) x oubliette (USA) (el prado (IRE))
Race 7 - Hughes Punters Club (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:03.58 (34.22)
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: S Fliedner
R: H Coffey (58)
9/2
4g reward for effort (AUS) x last minute (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: She's Got Gears, Thisisit,
This nick: 37 runners; 20 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/1
T: P A Sweeney
R: Ms R Prest (57.5)
5/1
5g redente (AUS) x imperial mist (AUS) (crown jester (AUS))
3
0.7
11/2
T: B C Hearps
R: D Moor (59)
11/2
4g reset (AUS) x blushow (AUS) (show a heart (AUS))
4
0.9
7/2
T: Ms M Lawson
R: F Alesci (61)
7/2
4g ilovethiscity (AUS) x silkesong (AUS) (commands (AUS))
5
1
11/4F
T: G Philpot
R: Lachlan King (54.5)
11/4F
4m benfica (AUS) x dansanna (FR) (anabaa (USA))
6
3.2
6/1
T: Adam O'Neill
R: J Keating (58.5)
6/1
6g not a single doubt (AUS) x eleebana (AUS) (lake coniston (IRE))
7
9.2
40/1
T: Ms A Curran
R: B Rawiller (58.5)
40/1
8g zupaone (AUS) x emissarea (AUS) (barathea (IRE))
Race 8 - Roll The Dice (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:22.94 (35.24)
Prizemoney: $25,000
1
11/1
T: R F Donat
R: Ms R Prest (53)
11/1
7m keep the faith (AUS) x ed's sister (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: The Pantz,
This nick: 9 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
4.3
3/1
T: Ms W Kelly
R: D Moor (57.5)
3/1
4g bon hoffa (AUS) x jest dreamin' (AUS) (rory's jester (AUS))
3
5.6
13/2
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
13/2
4g all american (AUS) x prayers'n'promises (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
6.2
3/1F
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (59)
3/1F
6g not a single doubt (AUS) x midnight (GB) (mark of esteem (IRE))
5
6.4
11/2
T: D E Oliver
R: J Keating (57)
11/2
4m moshe (AUS) x roof raiser (AUS) (bianconi (USA))
6
6.5
Rhyola (4)
9/2
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (59.5)
9/2
4g lope de vega (IRE) x up'n'doing (AUS) (jetball (AUS))
7
8.5
20/1
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (58)
20/1
* Nick figures are for Australasia.