Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, October 30

Race 1 - No Fuss Event Hire (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:03.56
Prizemoney: $35,000
1
Zoujea (6)
4/5F
T: D T O'Brien
R: B Prebble (54)
4/5F
3f zoustar (AUS) x anjea (AUS) (purrealist (AUS))
Winning siblings: Outrigger,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: Mitchell Beer
R: N Rawiller (57.5)
11/1
4m domesday (AUS) x hermila (AUS) (choisir (AUS))
3
1
14/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (56)
14/1
4m kuroshio (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
4
3.2
8/1
T: P G Carey
R: Campbell Rawiller (54.5)
8/1
5m smart missile (AUS) x fraschetti (AUS) (testa rossa (AUS))
5
5.9
9/1
T: Russell Osborne
R: Ethan Brown (58.5)
9/1
5m redente (AUS) x lady bureaucrat (AUS) (bureaucracy (NZ))
6
17.9
7/2
T: J D Sadler
R: Zac Spain (59)
7/2
4m skilled (AUS) x she's a nightstar (AUS) (street cry (IRE))
Race 2 - Bendigo District Rsl Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.07
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: S Fliedner
R: H Coffey (56)
9/4
3g zoffany (IRE) x luxury suite (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Oh Georgia, Penthouse Poet,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Toojay (4)
10/1
T: Jason Hunter
R: Lachlan King (58.5)
10/1
4g kaphero (AUS) x dhammasara (AUS) (umatilla (NZ))
3
2.3
5/2
T: J D Sadler
R: Jye McNeil (56)
5/2
3g showcasing (GB) x uno sayuri (JPN) (scatter the gold (CAN))
4
3.5
6/4F
T: A G Pace
R: D Oliver (58.5)
6/4F
5
4.2
40/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (55.5)
40/1
6g torch relay (AUS) x gold stream (AUS) (elvstroem (AUS))
6
5.2
16/1
T: G A Osborne
R: John Allen (58.5)
16/1
4g moshe (AUS) x cherilyn (AUS) (bianconi (USA))
7
8.5
60/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Zac Spain (54)
60/1
3f sebring (AUS) x the filly (NZ) (ishiguru (USA))
Race 3 - Rankins Catering Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.75
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: M D Moroney
R: D Dunn (58.5)
9/2
4g lope de vega (IRE) x albaicin (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: M C Kent
R: D Oliver (56)
5/2F
3g reliable man (GB) x tres rapide (NZ) (nom du jeu (NZ))
3
0.7
9/1
T: S A Dwyer
R: J Keating (56.5)
9/1
4m redwood (GB) x gracious curves (NZ) (generous (IRE))
4
1.4
6/1
T: Shea Eden
R: Beau Mertens (54)
6/1
3f dawn approach (IRE) x big birdie (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
1.6
16/1
T: Joshua Julius
R: Jye McNeil (54)
16/1
3f rubick (AUS) x hailbella (AUS) (giant's causeway (USA))
6
2.9
Loe (2)
25/1
T: G A James
R: John Allen (58.5)
25/1
7
3
20/1
T: T Busuttin & N Young
R: H Coffey (56)
20/1
3g redwood (GB) x encosta de nacre (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.7
25/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (56)
25/1
3g hampton court (AUS) x dancin perfect (USA) (pleasantly perfect (USA))
9
3.8
11/4
T: J D Sadler
R: Jamie Kah (56)
11/4
3c pure champion (IRE) x red opal (NZ) (red clubs (IRE))
10
6.1
40/1
T: Amy & Ash Yargi
R: L Currie (56)
40/1
3g helmet (AUS) x goon serpent (AUS) (reset (AUS))
Race 4 - Brb Electrical (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:16.68
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Ms L J Meech (57)
3/1
3f redoute's choice (AUS) x siwa (GB) (green desert (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
8/1
T: M D Moroney
R: W Pike (59.5)
8/1
3g zoustar (AUS) x wizard princess (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.9
11/4F
T: M C Kent
R: L Nolen (59.5)
11/4F
4
2.9
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jye McNeil (57.5)
20/1
3f delago deluxe (AUS) x apart (AUS) (rahy (USA))
5
3.1
13/4
T: Richard Laming
R: Damien Thornton (59.5)
13/4
3g reset (AUS) x heriz (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.4
9/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Zac Spain (59.5)
9/2
7
4.1
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Ben Allen (59.5)
20/1
8
5.9
25/1
T: John McArdle
R: J Mott (60)
25/1
3c so you think (NZ) x satirical delight (AUS) (dylan thomas (IRE))
Race 5 - Cloud Copy Click (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.26
Prizemoney: $35,000
1
16/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (56)
16/1
4g shamoline warrior (AUS) x goolagong (IRE) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Amazon Goddess, Fast Nitz,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/2F
T: Richard Cully
R: John Allen (57.5)
5/2F
5m darci brahma (NZ) x miss nikki (AUS) (strategic (AUS))
3
2.5
9/2
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jamie Kah (57)
9/2
5g ocean park (NZ) x calgary (NZ) (danasinga (AUS))
4
2.7
12/1
T: Ms W Kelly
R: Ben Allen (55.5)
12/1
5m hard spun (USA) x fantagonal (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.4
7/1
T: J F Moloney
R: B Avdulla (57)
7/1
4g street boss (USA) x princeton miss (AUS) (not a single doubt (AUS))
6
3.5
5/2
T: Robert Hickmott
R: Jye McNeil (57.5)
5/2
6g trusting (AUS) x weaveworld (AUS) (spinning world (USA))
7
5.5
11/2
T: T & K O'Sullivan
R: Ms L J Meech (56.5)
11/2
8
10.5
30/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: J Maskiell (58)
30/1
5g smart missile (AUS) x ripe plum (AUS) (spectrum (IRE))
Race 6 - Bet365 Racing Refund (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:03.21
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: Matthew Cumani
R: John Allen (58)
6/4F
4g nicconi (AUS) x garden of eden (AUS) (blackfriars (AUS))
Winning siblings: All About Eve, Jardin Rouge, Lady Athena,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: C W McDonald
R: Will Price (53.5)
20/1
5g high chaparral (IRE) x rollon rose (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.5
Haski (3)
5/1
T: Brent Stanley
R: H Coffey (59)
5/1
7g magnus (AUS) x master belle (NZ) (masterpiece (AUS))
4
1.7
13/2
T: Ms J Schmidt
R: D Dunn (55)
13/2
6g oamaru force (AUS) x in the spirit (AUS) (double vice (USA))
5
2.7
9/2
T: K Hann
R: Campbell Rawiller (57)
9/2
6g so you think (NZ) x aussie crawl (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.2
5/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (59)
5/1
5g manhattan rain (AUS) x whisper bay (AUS) (royal academy (USA))
7
8.7
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jye McNeil (58)
12/1
4g snitzel (AUS) x consistency (AUS) (all bar one (AUS))
Race 7 - Lakeside Hotel Vrc Grand-Bm64 (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:03.43
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: James Cummings
R: D Oliver (55)
7/4F
3f lonhro (AUS) x teenager (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 35 runners; 30 winners; 6 SW. Details
2
0.2
15/1
T: A W Noonan
R: Logan McNeil (54)
15/1
6g lope de vega (IRE) x andsosayallofus (AUS) (general nediym (AUS))
3
1
Ardeeo (5)
11/1
T: T & K O'Sullivan
R: Campbell Rawiller (56.5)
11/1
4g duporth (AUS) x cap dancer (AUS) (lucky owners (NZ))
4
1.7
4/1
T: Chris Diplock
R: Thomas Stockdale (58.5)
4/1
5
2
11/1
T: Kylie Vella
R: C J Parish (59.5)
11/1
5g atomic (AUS) x raaz noire (AUS) (citizen kane (ARG))
6
2.7
6/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (60.5)
6/1
4g your song (AUS) x that's amore (AUS) (more than ready (USA))
7
4.7
9/1
T: B J Goodwin
R: J Mott (61.5)
9/1
6g bullbars (AUS) x pica pica (NZ) (stravinsky (USA))
8
4.9
20/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58.5)
20/1
5g host (CHI) x spartamiss (AUS) (spartacus (AUS))
9
8.4
10/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damien Thornton (60.5)
10/1
4g charge forward (AUS) x ebony wand (AUS) (flying spur (AUS))
Race 8 - Jayco Bendigo Cup (2400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:27.41
Prizemoney: $400,000
1
7/1
T: M D Moroney
R: W Pike (54)
7/1
6g savabeel (AUS) x spiriting (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Clement Legend, High Spirits, Wicker,
This nick: 25 runners; 17 winners; 4 SW. Details
2
0.2
5/1
T: C J Waller
R: M J Walker (56.5)
5/1
6g fastnet rock (AUS) x colima (IRE) (authorized (IRE))
3
1.2
12/1
T: M D Moroney
R: J Winks (54)
12/1
6g windsor knot (IRE) x halliard (GB) (halling (USA))
4
2.2
8/1
T: C J Waller
R: Ms L J Meech (56)
8/1
7g dubawi (IRE) x canda (USA) (storm cat (USA))
5
2.3
30/1
T: C Maher & D Eustace
R: D Dunn (54)
30/1
8h war pass (USA) x debutante robe (JPN) (admire vega (JPN))
6
2.4
Rupture (14)
8/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (54)
8/1
6g street boss (USA) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
7
2.9
4/1F
T: T Busuttin & N Young
R: B Prebble (54.5)
4/1F
5g reliable man (GB) x lady winifred (NZ) (casual lies (USA))
8
4.4
60/1
T: Joshua Julius
R: Damien Thornton (54)
60/1
5m so you think (NZ) x hailbella (AUS) (giant's causeway (USA))
9
4.5
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (54.5)
20/1
7g sir percy (GB) x ledahead (NZ) (jugalug (NZ))
10
5
60/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jye McNeil (54)
60/1
5g helmet (AUS) x boracay (AUS) (red ransom (USA))
11
8.5
11/1
T: Ms G Markwell
R: L Currie (58)
11/1
4g animal kingdom (USA) x scarletini (AUS) (bernardini (USA))
12
9.7
100/1
T: Nick Smart
R: Declan Bates (54)
100/1
5g ambidexter (AUS) x miss eclipse (AUS) (el moxie (USA))
13
14.2
7/1
T: W J Haggas
R: B Avdulla (58)
7/1
6g sea the stars (IRE) x jumooh (GB) (monsun (GER))
14
14.6
12/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56)
12/1
8g tavistock (NZ) x volkster (NZ) (volksraad (GB))
Race 9 - Bendigo Locksmiths (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:23.86
Prizemoney: $100,000
1
Polanco (12)
13/2
T: Shea Eden
R: D Dunn (54)
13/2
4g written tycoon (AUS) x our fame (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
150/1
T: C D Widdison
R: H Coffey (54)
150/1
6m reset (AUS) x rich ruby red (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.5
30/1
T: Ms W Kelly
R: Ben Allen (57.5)
30/1
6g bon hoffa (AUS) x jest dreamin' (AUS) (rory's jester (AUS))
4
2.2
20/1
T: C D Widdison
R: Lachlan King (55.5)
20/1
6g oratorio (IRE) x erona (AUS) (keltrice (AUS))
5
2.3
Satori (4)
2/1F
T: Matthew Cumani
R: D Oliver (58)
2/1F
6g bel esprit (AUS) x zensations (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
6
2.4
66/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (57)
66/1
6g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
7
2.6
7/1
T: M J Williams
R: D Yendall (56)
7/1
8
2.7
15/1
T: S V Brown
R: J Maskiell (57)
15/1
7g alamosa (NZ) x boxapins (NZ) (pins (AUS))
9
3.4
25/1
T: Nathan Hobson
R: S Baster (54.5)
25/1
10
3.9
15/1
T: Mitchell Freedman
R: B Rawiller (58.5)
15/1
6g artie schiller (USA) x star logie (AUS) (starcraft (NZ))
11
5.4
2/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (59.5)
2/1
4g sepoy (AUS) x lipari (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 10 - Filkel (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:16.42
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (59)
2/1F
Winning siblings: Jest A Jilly, Reap The Benefit,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: S V Brown
R: Ethan Brown (59)
11/2
4g echoes of heaven (AUS) x race empress (AUS) (st. petersburg (AUS))
3
0.3
Kamien (10)
8/1
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (58)
8/1
2018 Inglis Premier Yearling Sale
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone, NSW
Buyer: Withdrawn
4
0.8
5/2
T: Henry Dwyer
R: Ben Allen (58)
5/2
4h o'reilly (NZ) x papilio (NZ) (redoute's choice (AUS))
5
4.5
12/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (58.5)
12/1
5m power (GB) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
6
4.6
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jamie Kah (57)
20/1
5m moshe (AUS) x hops (AUS) (galileo (IRE))
7
5.4
40/1
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (58.5)
40/1
6g ekraar (USA) x nikisha (NZ) (lord ballina (AUS))
8
6.6
12/1
T: L & T Corstens
R: S Baster (59.5)
12/1
7g redente (AUS) x kia puru (NZ) (blues traveller (IRE))
9
8.6
50/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M J Walker (56.5)
50/1
4m the factor (USA) x latest love (AUS) (favorite trick (USA))
10
9.4
9/1
T: Brent Stanley
R: H Coffey (58.5)
9/1
4g al maher (AUS) x sinnfonia (IRE) (sinndar (IRE))
* Nick figures are for Australasia.