Breednet Results

CANBERRA - Sunday, March 11

Race 1 - Tab Federal - R Thomson Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.39 (35.11)
Prizemoney: $40,000
1
7/1
T: T J McIlrick
R: R Bensley (56.5)
7/1
3f star witness (AUS) x who's there (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Flying Yankee, Who's A Star,
This nick: 24 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: N J Olive
R: T Angland (58)
7/2
3g commands (AUS) x chosen dove (AUS) (choisir (AUS))
3
2.7
11/1
T: Matthew Dale
R: J Ford (56.5)
11/1
3f snitzel (AUS) x marina lady (USA) (riverman (USA))
4
3.3
15/2
T: B Joseph and P and M Jones
R: P Scorse (55.5)
15/2
5
3.4
66/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (56.5)
66/1
3f manhattan rain (AUS) x choisie (AUS) (choisir (AUS))
6
3.5
Denver (5)
40/1
T: N J Osborne
R: C W Brown (57)
40/1
3g all american (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
7
3.8
20/1
T: Mick Miladinovic
R: J R Collett (56)
20/1
3g zariz (AUS) x banya luka babe (AUS) (nuclear freeze (USA))
8
5
50/1
T: G P Vella
R: Ms K O'Hara (56)
50/1
5g dane fever (AUS) x verdante (IRE) (mark of esteem (IRE))
9
6.1
Yashoda (15)
50/1
T: F J Walden
R: S Pollard (56)
50/1
4m pendragon (NZ) x white (AUS) (danasinga (AUS))
10
6.9
12/1
T: N F Gardner
R: Ms K Nisbet (56.5)
12/1
3f nicconi (AUS) x symphorosa (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
7.3
14/1
T: Joseph Ible
R: Ms W Costin (57)
14/1
4m oratorio (IRE) x miss monhro (AUS) (lonhro (AUS))
12
7.8
25/1
T: N J Osborne
R: Carly Frater-Hill (57)
25/1
3f smart missile (AUS) x sydney's quest (AUS) (quest for fame (GB))
13
11.1
12/1
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (55.5)
12/1
2c foxwedge (AUS) x pass the parcel (AUS) (more than ready (USA))
14
42.8
5/2F
T: P J Facoory
R: Tim Clark (58.5)
5/2F
3g manhattan rain (AUS) x edge of eternity (AUS) (show a heart (AUS))
Race 2 - Canprint Communications (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:22.86 (34.61)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: Matthew Dale
R: Nick Heywood (59.5)
5/2
4g snippetson (AUS) x malabar rose (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (58)
2/1F
3
0.3
20/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (59)
20/1
3g your song (AUS) x a country girl (AUS) (singspiel (IRE))
4
1.5
20/1
T: G P Vella
R: J Ford (56.5)
20/1
5g bon hoffa (AUS) x willendorf (AUS) (royal academy (USA))
5
2.8
5/1
T: K Dryden and S Collings
R: T Angland (60.5)
5/1
5m oratorio (IRE) x ginger meg (AUS) (canny lad (AUS))
6
2.9
100/1
T: K Dryden and S Collings
R: A Hyeronimus (54)
100/1
5g time thief (AUS) x magic merlot (AUS) (magic albert (AUS))
7
3.1
66/1
T: N J Osborne
R: C W Brown (56.5)
66/1
5m duke of marmalade (IRE) x ready to strike (AUS) (more than ready (USA))
8
3.4
Chadana (12)
14/1
T: K Dryden and S Collings
R: Ms W Costin (54.5)
14/1
4m myboycharlie (IRE) x jadana (AUS) (jade hunter (USA))
9
3.6
20/1
T: Glen Thompson
R: Jean Van Overmeire (59)
20/1
7g casino prince (AUS) x boudi woudi (AUS) (easy rocking (AUS))
10
3.7
60/1
T: N F Gardner
R: Ms J Taylor (54)
60/1
5m zizou (AUS) x canon law (AUS) (commands (AUS))
11
3.8
25/1
T: K Dryden and S Collings
R: Ms K O'Hara (58.5)
25/1
5g magnus (AUS) x iresistabeel (NZ) (zabeel (NZ))
12
4.3
8/1
T: D A Williams
R: B Shinn (58)
8/1
5m o'lonhro (AUS) x fair look (AUS) (bianconi (USA))
Race 3 - Camarena Qlty (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:55.84 (32.64)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: K A Lees
R: J R Collett (58)
8/1
4g northern meteor (AUS) x victory cry (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
5.5
9/4F
T: P and P Snowden
R: Ms W Costin (55)
9/4F
4g snitzel (AUS) x madame trop vite (IRE) (invincible spirit (IRE))
3
5.7
20/1
T: G G Kirkup
R: M A Cahill (57)
20/1
8m ad valorem (USA) x sierra vista (AUS) (general nediym (AUS))
4
5.8
Zarhron (12)
50/1
T: A M Molloy
R: A Hyeronimus (54)
50/1
8g zariz (AUS) x zahbowe (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
5.9
7/2
T: Bjorn Baker
R: G Schofield (56)
7/2
5m swiss ace (AUS) x rosenborg (AUS) (danehill (USA))
6
6.9
20/1
T: David Fletcher
R: B Shinn (61)
20/1
6g fast 'n' famous (AUS) x vesuvia (NZ) (o'reilly (NZ))
7
7.5
9/1
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (54)
9/1
4g foxwedge (AUS) x angel of avalon (AUS) (tale of the cat (USA))
8
8.4
66/1
T: G P Vella
R: Ms K Nisbet (54)
66/1
4g krupt (AUS) x bonnie view (AUS) (marcede (AUS))
9
8.5
80/1
T: S J Hodge
R: Rachel Hunt (55.5)
80/1
9g grandera (IRE) x condaleeza lass (AUS) (commands (AUS))
10
9.2
4/1
T: Matthew Dale
R: Tim Clark (54)
4/1
4m beneteau (AUS) x bellbird hill (AUS) (ashkalani (IRE))
11
9.5
20/1
T: Kylie Kennedy
R: C W Brown (55.5)
20/1
5g encosta de lago (AUS) x sugar bay (CAN) (syncline (USA))
12
11.8
Nicof (14)
50/1
T: N J Osborne
R: J Penza (54)
50/1
6g nicconi (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
13
14.5
40/1
T: G P Vella
R: C Reith (54)
40/1
5m time thief (AUS) x mixed up miss (AUS) (forest glow (USA))
14
16.4
100/1
T: D J Rolfe
R: Jean Van Overmeire (54)
100/1
7g magnus (AUS) x jeune symbol (AUS) (jeune (GB))
Race 4 - National Sprint (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.70 (34.06)
Prizemoney: $130,000
1
25/1
T: C J Waller
R: M A Cahill (54)
25/1
Winning siblings: Emma's Gift, Prince Jacko,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
60/1
T: J M Cleary
R: Ms K O'Hara (54)
60/1
7g sebring (AUS) x coolroom candidate (AUS) (mister c. (USA))
3
0.3
15/2
T: P and P Snowden
R: T Angland (56)
15/2
7g snippetson (AUS) x seduction line (AUS) (testa rossa (AUS))
4
1.8
16/1
T: N J Olive
R: J Penza (54)
16/1
5g sebring (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
5
2.6
12/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (54)
12/1
4g pendragon (NZ) x mercury lady (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.9
5/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (54)
5/1
7
3
20/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (56.5)
20/1
8
3.1
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (59)
12/1
5g roc de cambes (NZ) x clerihew (GB) (lomitas (GB))
9
3.3
30/1
T: Mick Miladinovic
R: Ms J Taylor (54)
30/1
6g zariz (AUS) x miss johann (AUS) (johann quatz (FR))
10
4.1
4/1F
T: James Cummings
R: G Schofield (54)
4/1F
5g lonhro (AUS) x bernicia (AUS) (elusive quality (USA))
11
4.4
15/2
T: John Bateman
R: Jean Van Overmeire (54)
15/2
7g supreme class (AUS) x eldenta (AUS) (ideal planet (AUS))
12
4.5
40/1
T: John Thompson
R: C W Brown (56.5)
40/1
7g medicean (GB) x shastye (IRE) (danehill (USA))
13
5.2
9/2
T: J C Coyle
R: A Hyeronimus (54)
9/2
4m beneteau (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
14
5.3
20/1
T: Matthew Dale
R: J R Collett (54)
20/1
7m magnus (AUS) x pier (USA) (riverman (USA))
Race 5 - Canberra Guineas (1400m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.01 (34.84)
Prizemoney: $130,000
1
13/8F
T: P and P Snowden
R: T Angland (57)
13/8F
3c sebring (AUS) x jester's girl (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Channing, Chicago Cub,
This nick: 21 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.8
15/1
T: John Thompson
R: B Shinn (56)
15/1
3g sebring (AUS) x classic quest (USA) (coronado's quest (USA))
3
1.8
9/2
T: K A Lees
R: J R Collett (54)
9/2
3f all too hard (AUS) x waveline (USA) (stravinsky (USA))
4
2.8
3/1
T: Brad Widdup
R: C W Brown (54)
3/1
3f so you think (NZ) x russeting (AUS) (commands (AUS))
5
3.1
200/1
T: J M Cleary
R: M A Cahill (56)
200/1
3g zariz (AUS) x gee trump (AUS) (last tycoon (IRE))
6
3.4
100/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (60)
100/1
3c hinchinbrook (AUS) x maltese (AUS) (tale of the cat (USA))
7
3.6
11/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
11/1
3g snitzel (AUS) x angel girl (AUS) (rory's jester (AUS))
8
3.9
30/1
T: G W Moore
R: C Reith (58)
30/1
9
4.7
11/2
T: G A Ryan
R: D Oliver (56)
11/2
3g foxwedge (AUS) x dushanbe (AUS) (secret savings (USA))
10
5.7
100/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: J Ford (56)
100/1
3g pendragon (NZ) x stormy sac (AUS) (anabaa (USA))
11
6.6
40/1
T: N J Olive
R: R Bensley (56)
40/1
12
17.5
200/1
T: P J Facoory
R: Ms K Nisbet (56)
200/1
Race 6 - Canberra Cup (2000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:02.98 (33.07)
Prizemoney: $200,000
1
15/4
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (54)
15/4
5g alamosa (NZ) x cinder bella (NZ) (victory dance (IRE))
Winning siblings: Sweet Bucks,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/1
T: K A Lees
R: J R Collett (54)
5/1
5g fastnet rock (AUS) x demerger (AUS) (saithor (USA))
3
0.6
11/1
T: Allan Kehoe
R: Jean Van Overmeire (54)
11/1
4
3.8
5/2F
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (56)
5/2F
6g excites (AUS) x tag jeur (AUS) (jeune (GB))
5
4.6
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55)
6/1
10g galileo (IRE) x la la land (AUS) (last tycoon (IRE))
6
4.7
20/1
T: E and L Longmire
R: A Hyeronimus (54)
20/1
5g lope de vega (IRE) x tattler (AUS) (chief's crown (USA))
7
5.4
25/1
T: Lauri Wray
R: Ms K O'Hara (54)
25/1
4g i am invincible (AUS) x flying mahal (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.9
150/1
T: F S Cleary
R: J Penza (54)
150/1
9
7.1
80/1
T: R A Freedman
R: M A Cahill (54)
80/1
7g teofilo (IRE) x lady nikolay (AUS) (stravinsky (USA))
10
9.2
15/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: C W Brown (54)
15/1
5g paco boy (IRE) x telescopic (GB) (galileo (IRE))
11
15.3
7/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (54)
7/1
7g darci brahma (NZ) x inniskillen (NZ) (centaine (AUS))
12
16.5
200/1
T: S L O'Brien
R: Carly Frater-Hill (54)
200/1
8m honours list (IRE) x rose street (AUS) (singspiel (IRE))
Race 7 - Black Opal (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.22 (34.22)
Prizemoney: $300,000
1
2/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
2/1
2c lonhro (AUS) x guelph (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Emanate,
This nick: 25 runners; 19 winners; 3 SW. Details
2
0.5
6/1
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (55)
6/1
2f sizzling (AUS) x greenmount belle (AUS) (magic albert (AUS))
3
0.7
Bondi (4)
7/4F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
7/4F
2c snitzel (AUS) x bondi blonde (AUS) (red ransom (USA))
4
0.9
Qafila (11)
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55)
5/1
5
1.9
20/1
T: N J Olive
R: J Penza (54)
20/1
2f dream ahead (USA) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.8
16/1
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (56)
16/1
2g star witness (AUS) x assertively (AUS) (bernardini (USA))
7
6.5
40/1
T: John Thompson
R: C Reith (56)
40/1
2g snitzel (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
8
9.9
150/1
T: G P Vella
R: R Bensley (56)
150/1
2g the factor (USA) x mixed up miss (AUS) (forest glow (USA))
Race 8 - Mane Lodge (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:10.10 (34.36)
Prizemoney: $30,000
1
15/8F
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (59)
15/8F
3g uncle mo (USA) x victory tycoon (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Dane Victory, Gottaluvtrucks,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: N J Olive
R: J Penza (55.5)
9/1
3f i am invincible (AUS) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
3
1.3
40/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: C Reith (57.5)
40/1
5m street sense (USA) x running jeans (NZ) (volksraad (GB))
4
1.8
Bonsley (10)
20/1
T: M C Lynch
R: C W Brown (57)
20/1
5g bon hoffa (AUS) x tinsley (AUS) (bellotto (USA))
5
2.6
Balansa (13)
16/1
T: K Dryden and S Collings
R: Ms K O'Hara (55.5)
16/1
4g helenus (AUS) x in the clover (AUS) (bureaucracy (NZ))
6
3.6
30/1
T: E and L Longmire
R: Nick Heywood (59.5)
30/1
5g show a heart (AUS) x just the star (AUS) (agnes world (USA))
7
4.6
8/1
T: Matthew Dale
R: J R Collett (57.5)
8/1
5m big brown (USA) x christmas offer (AUS) (belong to me (USA))
8
5.2
25/1
T: N J Osborne
R: Carly Frater-Hill (56)
25/1
4m jet spur (AUS) x carlie rose (AUS) (keltrice (AUS))
9
6.6
15/4
T: K Dryden and S Collings
R: T Angland (57)
15/4
5g denman (AUS) x de prima ballerina (NZ) (stravinsky (USA))
10
7.3
11/2
T: Jason Edwards
R: J Ford (58.5)
11/2
11
7.4
25/1
T: D A Williams
R: B Shinn (59.5)
25/1
12
8
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: M A Cahill (58.5)
20/1
4g casino prince (AUS) x muppets (AUS) (snippets (AUS))
13
11.7
150/1
T: N E Layt
R: Ms W Costin (59)
150/1
6g lucky owners (NZ) x idriess (AUS) (anabaa (USA))
* Nick figures are for Australasia.