Breednet Results

CANBERRA - Friday, February 22

Race 1 - Become A Member (Bm55) (2000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 2:04.21 (34.81)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: N J Olive
R: Billy Owen (57)
7/4F
3f sizzling (AUS) x irish teardrop (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Black Magic Woman,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: Jayden Minehan
R: Mitchell Bell (59.5)
9/2
4g denman (AUS) x incheck (AUS) (strategic (AUS))
3
1.8
30/1
T: Michael Gatty
R: J Grisedale (55)
30/1
4g sebring (AUS) x limoncelli (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3
7/4F
T: Todd Smart
R: P Scorse (61.5)
7/4F
4g mosayter (USA) x speeding star (AUS) (canny lad (AUS))
5
6.5
20/1
T: J A Steinmetz
R: S Guymer (57)
20/1
7g reset (AUS) x on the loose (AUS) (strategic (AUS))
6
7.2
15/1
T: T Gibson
R: R Bensley (58)
15/1
6g prince arthur (AUS) x belong to ten (AUS) (belong to me (USA))
7
8.9
6/1
T: Krystal Trembath
R: C Reith (55.5)
6/1
5g more than ready (USA) x la silva (AUS) (octagonal (NZ))
8
9.8
80/1
T: Ms A Willick
R: Simon Miller (54.5)
80/1
4g delago deluxe (AUS) x lilitai (AUS) (carnegie (IRE))
Race 2 - Alan Rummery Bookmaker (Bm55) (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:09.91 (34.55)
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: P J Facoory
R: Simon Miller (57.5)
9/1
Winning siblings: Lord Beaufort,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
4/1
T: N F Gardner
R: Ms J Taylor (57.5)
4/1
6m zizou (AUS) x canon law (AUS) (commands (AUS))
3
3.8
4/1
T: John Bateman
R: S Guymer (58.5)
4/1
4m commands (AUS) x z'honor (NZ) (zabeel (NZ))
4
4.3
12/1
T: Kathryn Cahill
R: M A Cahill (58)
12/1
5
4.9
6/4F
T: N J Olive
R: Billy Owen (60)
6/4F
6
5.7
20/1
T: Rob Potter
R: Ms K Nisbet (58.5)
20/1
5m dylan thomas (IRE) x marpesia (AUS) (brief truce (USA))
7
6.2
9/1
T: G P Vella
R: P Scorse (57.5)
9/1
5g haradasun (AUS) x sharise (AUS) (danehill (USA))
8
7.6
Mr Fox (10)
100/1
T: Ms K Kulic
R: J Innes Jnr (54)
100/1
11g foxhound (USA) x darwina (AUS) (marwina (AUS))
9
12.9
10/1
T: C Karakatsanis
R: Mitchell Bell (58)
10/1
4m onemorenomore (AUS) x willingani (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Black Opal Stakes 10/3 Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.63 (33.39)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: Matthew Dale
R: Billy Owen (57)
13/8F
3f all american (AUS) x who's there (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Who's A Star, Who's Knocking,
This nick: 31 runners; 12 winners; 0 SW. Details
2
3
15/1
T: K J Lamprecht
R: P Scorse (54)
15/1
3f equiano (FR) x demasheen (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
3.3
15/4
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (58.5)
15/4
3g fighting sun (AUS) x hops (AUS) (galileo (IRE))
4
4.3
11/2
T: Mick Miladinovic
R: A Kajiya (57)
11/2
4m zariz (AUS) x cannshe (AUS) (canny lad (AUS))
5
9.7
6/1
T: Ms J Hoy
R: S Guymer (56.5)
6/1
4g zariz (AUS) x golden freeze (AUS) (nuclear freeze (USA))
6
10
30/1
T: Michael Gatty
R: J Grisedale (56.5)
30/1
5g i am invincible (AUS) x whirled (AUS) (spinning world (USA))
7
10.6
150/1
T: Leslie Bryant
R: Q Krogh (55.5)
150/1
4m zizou (AUS) x mokaraba (NZ) (cape cross (IRE))
8
10.9
100/1
T: K Dryden and S Collings
R: Mitchell Bell (55.5)
100/1
3f shrapnel (AUS) x commands space (AUS) (commands (AUS))
9
11.1
12/1
T: Edward Cummings
R: Ms W Costin (56.5)
12/1
2c uncle mo (USA) x attributes (AUS) (dubai destination (USA))
10
11.6
100/1
T: P J Facoory
R: A Layt (55.5)
100/1
4g commands (AUS) x caline (AUS) (elusive quality (USA))
11
12.1
20/1
T: K R Dryden
R: M A Cahill (57)
20/1
3f delago deluxe (AUS) x music class (AUS) (secret savings (USA))
12
12.8
9/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Ms K Nisbet (57.5)
9/1
13
14.5
100/1
T: B W Fraser
R: Simon Miller (55.5)
100/1
6m zariz (AUS) x go magpie (AUS) (marwina (AUS))
Race 4 - John McGrath Maserati Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.03 (35.53)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: L T Hodgson
R: S Guymer (57)
12/1
3g dreamscape (AUS) x monte rhythm (NZ) (rhythm (USA))
Winning siblings: Monte Ainslie, Monte Pegasus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: Mark Gee
R: Ms K Nisbet (56.5)
11/2
4m al aseel (AUS) x karentheboss (AUS) (tobougg (IRE))
3
1.1
7/2
T: G P Vella
R: C Reith (58)
7/2
3g epaulette (AUS) x teaset (AUS) (reset (AUS))
4
1.3
2/1F
T: Mick Miladinovic
R: P Scorse (55)
2/1F
4g zariz (AUS) x banya luka babe (AUS) (nuclear freeze (USA))
5
4.4
11/1
T: Doug Gorrel
R: Simon Miller (59)
11/1
4g zariz (AUS) x jesse's miss (AUS) (street cry (IRE))
6
4.5
10/1
T: M J Smith
R: M A Cahill (57)
10/1
3g poet's voice (GB) x street spirit (AUS) (street cry (IRE))
7
4.6
Tredici (14)
25/1
T: Emma Steel
R: Mitchell Bell (55.5)
25/1
3f bernardini (USA) x lucky thirteen (AUS) (red ransom (USA))
8
4.7
11/1
T: Clare Cunningham
R: N Souquet (57.5)
11/1
3f your song (AUS) x river lantern (AUS) (artie schiller (USA))
9
4.8
15/2
T: N J Osborne
R: Billy Owen (55.5)
15/2
4m smart missile (AUS) x sydney's quest (AUS) (quest for fame (GB))
10
7.1
Anrahir (10)
100/1
T: K Dryden and S Collings
R: R Bensley (56)
100/1
3f uncle mo (USA) x daft (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
8.7
150/1
T: D J Rolfe
R: A Kajiya (54)
150/1
3f alert (ARG) x marview (AUS) (marwina (AUS))
12
9.2
150/1
T: Ms M Hopkins
R: Ms K Adams (59)
150/1
5g murtajill (AUS) x reenactment (AUS) (reenact (AUS))
Race 5 - XXXX Gold Canberra G'neas-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:23.08 (35.91)
Prizemoney: $30,000
1
4/6F
T: Matthew Dale
R: Ms K Nisbet (57.5)
4/6F
3f shamus award (AUS) x alternative edge (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Couredge, Damedge, Dissedge, Rim Of Fire, Vintedge,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Joseph Ible
R: Mitchell Bell (56)
12/1
3g skilled (AUS) x sublime lass (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.5
16/1
T: Bjorn Baker
R: Ms W Costin (61)
16/1
3f all too hard (AUS) x daly river (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.2
11/1
T: J M Cleary
R: Ms J Taylor (59.5)
11/1
3g all too hard (AUS) x rusalka (AUS) (more than ready (USA))
5
1.8
6/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (59)
6/1
3g hinchinbrook (AUS) x loulou (AUS) (strategic (AUS))
6
1.9
Cosimo (4)
20/1
T: Lauri Parker
R: K Jennings (59)
20/1
3g written tycoon (AUS) x tuscan haze (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.3
20/1
T: T J McIlrick
R: Simon Miller (54.5)
20/1
3f hinchinbrook (AUS) x andromache (NZ) (charge forward (AUS))
8
2.5
6/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (55.5)
6/1
3g mossman (AUS) x successful lass (AUS) (snitzel (AUS))
Race 6 - Tab Canberra Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.38 (33.92)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: J and C Meagher
R: S Guymer (54.5)
5/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: G P Vella
R: Ms J Taylor (54)
20/1
4g high chaparral (IRE) x alzira (NZ) (bertolini (USA))
3
1.5
11/4
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (59)
11/4
7g sir percy (GB) x bankonher (NZ) (british banker (CAN))
4
2.3
20/1
T: Rhys Archard
R: M A Cahill (55)
20/1
6g medaglia d'oro (USA) x el nafis (USA) (kingmambo (USA))
5
2.5
Chalk (4)
4/1
T: Ms W Roche
R: Mitchell Bell (58)
4/1
5g canford cliffs (IRE) x tempest tost (AUS) (statue of liberty (USA))
6
3.4
6/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (54)
6/1
6g beneteau (AUS) x naeb (AUS) (red ransom (USA))
7
10.3
11/1
T: Clare Cunningham
R: N Souquet (61)
11/1
7g pins (AUS) x baas (AUS) (anabaa (USA))
8
12.4
11/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Innes Jnr (55)
11/4F
5g wanted (AUS) x national anthem (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 7 - Tab Federal - National Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.61 (34.59)
Prizemoney: $40,000
1
13/8F
T: T J McIlrick
R: R Bensley (56.5)
13/8F
4m star witness (AUS) x who's there (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Flying Yankee, Who's A Star,
This nick: 24 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (61)
6/1
6g sebring (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
3
1.2
7/2
T: J M Cleary
R: N Souquet (57)
7/2
4g zariz (AUS) x gee trump (AUS) (last tycoon (IRE))
4
1.4
30/1
T: Debra Corbett
R: C Reith (54)
30/1
6g dane shadow (AUS) x star of crown (AUS) (beautiful crown (USA))
5
2.2
Te Ata (12)
20/1
T: Matthew Dale
R: Mitchell Bell (54.5)
20/1
4m i am invincible (AUS) x chickasaw (NZ) (flying spur (AUS))
6
2.3
7/2
T: G P Vella
R: P Scorse (61.5)
7/2
6m excites (AUS) x shannon bank (AUS) (bluebird (USA))
7
3.2
11/1
T: Carl Spry
R: S Guymer (55)
11/1
6g shellscrape (AUS) x dan baroness (AUS) (statue of liberty (USA))
8
5.1
25/1
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (56)
25/1
4g hinchinbrook (AUS) x equivalence (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.2
60/1
T: K R Dryden
R: M A Cahill (57.5)
60/1
6g zizou (AUS) x murrama (AUS) (magic albert (AUS))
10
6.3
100/1
T: G Lukss
R: A Layt (59)
100/1
6g encosta de lago (AUS) x sugar bay (CAN) (syncline (USA))
Race 8 - Affinity Electrical Tech.Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.15 (33.72)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Ms W Costin (56.5)
5/2F
2c pierro (AUS) x bellevue girl (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Bellevue Star, Foxy Queen,
This nick: 12 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
5.3
5/1
T: Bjorn Baker
R: C Reith (54.5)
5/1
2f rubick (AUS) x torah (AUS) (spinning world (USA))
3
6.8
13/4
T: N E Layt
R: A Layt (56.5)
13/4
2g deep field (AUS) x royal babe (AUS) (rory's jester (AUS))
4
9.4
4/1
T: Mark Newnham
R: Mitchell Bell (54.5)
4/1
2f more than ready (USA) x sunday chill (AUS) (flying spur (AUS))
5
10.7
20/1
T: Bjorn Baker
R: Ms K Nisbet (54.5)
20/1
2f artie schiller (USA) x sidrah (AUS) (al maher (AUS))
6
11.5
Galaxy (5)
8/1
T: Ms W Roche
R: S Guymer (56.5)
8/1
2g cluster (AUS) x patsy girl (AUS) (oratorio (IRE))
7
12.9
30/1
T: Todd Smart
R: P Scorse (55)
30/1
2g zariz (AUS) x lucy o'charlemagne (AUS) (holy roman emperor (IRE))
8
13.5
80/1
T: N E Layt
R: Ms R Freeman-Key (54.5)
80/1
2f the factor (USA) x cash for cards (AUS) (dash for cash (AUS))
9
13.7
50/1
T: G P Vella
R: Simon Miller (56.5)
50/1
2g stratum (AUS) x blushful (AUS) (red ransom (USA))
10
14.2
66/1
T: K R Dryden
R: R Bensley (56.5)
66/1
2g trusting (AUS) x aleco's girl (AUS) (viscount (AUS))
11
14.4
Bro (3)
40/1
T: D J Rolfe
R: M A Cahill (56.5)
40/1
2g sizzling (AUS) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
12
16.4
150/1
T: N F Gardner
R: Ms J Taylor (54.5)
150/1
2f bianconi (USA) x la ventana (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
18.8
Zelago (9)
15/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: B P Ward (56.5)
15/1
2g delago deluxe (AUS) x ze choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
14
25.5
100/1
T: N J Osborne
R: Billy Owen (56.5)
100/1
2g sizzling (AUS) x demand applause (AUS) (congrats (USA))
* Nick figures are for Australasia.