Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, August 10

Race 1 - Tab Hcp (2200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:17.69 (36.20)
Prizemoney: $75,000
1
80/1
T: J H Manzelmann
R: Ron Stewart (54)
80/1
Winning siblings: Backless, Taroni,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/1
T: G A Ryan
R: M Cahill (58.5)
9/1
6g street cry (IRE) x oxigenada (ARG) (ibero (ARG))
3
1.3
20/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (59)
20/1
7g champs elysees (GB) x short dance (USA) (hennessy (USA))
4
2.3
15/2
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (54.5)
15/2
8g shirocco (GER) x missy dancer (GB) (shareef dancer (USA))
5
2.8
9/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms T Harrison (54)
9/2
5m sebring (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
6
5.5
2/5F
T: Anderson Heathcote Racing
R: R Fradd (54)
2/5F
5g sebring (AUS) x truly elegant (AUS) (scenic (IRE))
7
5.7
66/1
T: J H Manzelmann
R: Hannah English (51)
66/1
5g zoffany (IRE) x hussmania (AUS) (hussonet (USA))
8
17.7
150/1
T: J H Manzelmann
R: Michael Murphy (54)
150/1
Race 2 - Ray White Qld Ctry Hway Rst-C4 (1350m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:19.92 (36.25)
Prizemoney: $50,000
1
7/4F
T: T Button
R: Nicholas Keal (56)
7/4F
Winning siblings: Mojo Baby, Talon Lady, Toronto Flyer,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (56)
11/1
4g written tycoon (AUS) x hot spa (AUS) (spartacus (AUS))
3
5.1
40/1
T: G J Banks
R: J Byrne (57.5)
40/1
4
5.7
40/1
T: David Reynolds
R: M R Du Plessis (54)
40/1
5m sepoy (AUS) x napa sky (NZ) (stravinsky (USA))
5
7
9/2
T: Brenton Andrew
R: Michael Murphy (57)
9/2
5g mulaazem (AUS) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
7.5
7/1
T: Adrian Coome
R: B Pengelly (57.5)
7/1
5g your song (AUS) x leica savant (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
7.6
66/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (55)
66/1
7m outback prince (AUS) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
8
8
100/1
T: J H Manzelmann
R: R Wiggins (57)
100/1
9
8.2
30/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (54)
30/1
5m drumbeats (AUS) x kosa (AUS) (sequalo (AUS))
10
8.4
Sfilza (16)
60/1
T: Jade Doolan
R: Taylor Marshall (52.5)
60/1
5m danerich (AUS) x slewsay (AUS) (sirius slew (CAN))
11
8.6
20/1
T: Matthew Dunn
R: Ryan Maloney (57.5)
20/1
5g starcraft (NZ) x star of broadway (AUS) (quest for fame (GB))
12
10.1
80/1
T: B C Gill
R: Dale Smith (54.5)
80/1
5g drumbeats (AUS) x abode (AUS) (strategic (AUS))
13
10.2
13/4
T: Matthew Dunn
R: M Cahill (59)
13/4
Race 3 - Robinson Nielsen Legal (Bm75) (1050m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:01.02 (34.70)
Prizemoney: $75,000
1
7/1
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (58)
7/1
6g falvelon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/2
T: B J Dais
R: Jake Bayliss (56.5)
11/2
6g snippetson (AUS) x time alone (AUS) (danehill (USA))
3
2
13/2
T: B K Wakefield
R: M Cahill (55.5)
13/2
4
2.1
9/1
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (55.5)
9/1
6g sebring (AUS) x la goulue (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.9
Allena (17)
14/1
T: S Strazzieri
R: Jackson Murphy (52.5)
14/1
6m zizou (AUS) x snipps safari (AUS) (lion hunter (AUS))
6
3.2
6/1
T: L J Gough
R: Michael Murphy (57)
6/1
8m oratorio (IRE) x secret donna (AUS) (secret savings (USA))
7
3.7
100/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (55.5)
100/1
8g i am invincible (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
8
4
15/4F
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (55)
15/4F
9
4.2
40/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: M R Du Plessis (55)
40/1
6m kaphero (AUS) x fiskori (AUS) (stratum (AUS))
10
5.4
5/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (58)
5/1
5m fastnet rock (AUS) x pear tart (AUS) (dehere (USA))
11
6.2
25/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (57.5)
25/1
6g myboycharlie (IRE) x in harmony (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 4 - Aqwa Construction Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.93 (34.88)
Prizemoney: $75,000
1
13/4
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (59)
13/4
3g all too hard (AUS) x lake superior (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Sophie's Choice,
This nick: 22 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2
3
3/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (55.5)
3/1
3g trusting (AUS) x critical angel (NZ) (o'reilly (NZ))
3
5
Kasita (8)
15/1
T: K T Webb
R: M Cahill (54)
15/1
3f denman (AUS) x hidden treasure (AUS) (iglesia (AUS))
4
6
8/1
T: Louise White
R: R Fradd (54)
8/1
5
6.3
30/1
T: T Button
R: Jake Bayliss (54)
30/1
3g tycoon ruler (AUS) x salleache (AUS) (general nediym (AUS))
6
6.6
6/1
T: A J and T Edmonds
R: M McGillivray (56)
6/1
3f jet spur (AUS) x jezzamine (AUS) (commands (AUS))
7
6.7
60/1
T: Tom Bourke
R: M R Du Plessis (54)
60/1
8
7.4
3/1F
T: D J Bougoure
R: Dale Smith (54.5)
3/1F
3f rothesay (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
9
7.5
25/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (54.5)
25/1
10
9
25/1
T: L G Ross
R: Corey Bayliss (52)
25/1
3f rothesay (AUS) x disputed bid (AUS) (show a heart (AUS))
Race 5 - Eureka Stud (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:10.86 (35.67)
Prizemoney: $75,000
1
5/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms T Harrison (54.5)
5/4F
4m shamus award (AUS) x rosekay heart (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Boom Boom Epic, Forty Nil Manly, Saluter,
This nick: 11 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.8
Tardis (1)
3/1
T: A J and T Edmonds
R: Baylee Nothdurft (57)
3/1
5m nicconi (AUS) x vicwood fashion (NZ) (bahhare (USA))
3
1.6
12/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (54)
12/1
5m redoute's choice (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.7
40/1
T: Brian Laherty
R: Hannah English (51.5)
40/1
7m krupt (AUS) x manu peru (AUS) (fantastic light (USA))
5
1.9
30/1
T: Gary Doughty
R: Corey Bayliss (53)
30/1
5m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
6
2.1
7/1
T: B K Wakefield
R: M McGillivray (57.5)
7/1
6m red element (AUS) x garden of eden (AUS) (blackfriars (AUS))
7
2.8
30/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
30/1
5m captain sonador (AUS) x everybodys talking (AUS) (unbridled's song (USA))
8
3
30/1
T: L G Ross
R: Ron Stewart (54)
30/1
5m casino prince (AUS) x lemon reef (USA) (lemon drop kid (USA))
9
3.1
13/2
T: W P Nugent
R: R Fradd (56)
13/2
10
6.9
Abb Roy (16)
150/1
T: M F Hemmings
R: Michael Murphy (54)
150/1
6m zariz (AUS) x highly elated (AUS) (fraar (USA))
11
7
20/1
T: Ms P Barron
R: M Cahill (55.5)
20/1
5m drumbeats (AUS) x carry to fortune (AUS) (carry the flag (GB))
12
14
150/1
T: J H Manzelmann
R: S Cormack (54)
150/1
6m sidereus (AUS) x vivante (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 6 - Gollan Racing (Rs0mw) (1200m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Good(4) Time: 1:10.14 (34.89)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (56)
7/2
5g star witness (AUS) x sister phenomenon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/2
T: T J Sears
R: Corey Bayliss (53)
9/2
3
1.6
10/1
T: L D Kelly
R: M R Du Plessis (56.5)
10/1
7g snitzel (AUS) x amen ruby (AUS) (rubiton (AUS))
4
1.8
9/4F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (53.5)
9/4F
5
2
20/1
T: Adrian Coome
R: S Galloway (58)
20/1
6g pins (AUS) x misty (NZ) (howbaddouwantit (USA))
6
2.2
40/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (54)
40/1
7
2.9
11/2
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (52)
11/2
8
3.3
80/1
T: S B Lee
R: Ron Stewart (54)
80/1
7g drumbeats (AUS) x automatic slim (NZ) (carnegie (IRE))
9
3.5
14/1
T: J and C Meagher
R: R Fradd (55.5)
14/1
10
10
15/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54.5)
15/1
6g hinchinbrook (AUS) x truly ablaze (AUS) (statue of liberty (USA))
11
13
100/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (54)
100/1
4g exceedingly good (AUS) x drawn to dubai (AUS) (dubai destination (USA))
Race 7 - Munce Racing (Bm70) (1630m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:38.23 (36.93)
Prizemoney: $50,000
1
15/8F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
15/8F
5g snitzel (AUS) x gopana (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Chariots Of Fire, Make It Quick,
This nick: 13 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
2.3
30/1
T: S B Lee
R: J Byrne (57)
30/1
6g street cry (IRE) x disputes (AUS) (manton (AUS))
3
2.5
11/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (57)
11/2
4m real saga (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
4
2.6
16/1
T: Adrian Coome
R: S Galloway (56)
16/1
4g top echelon (AUS) x tidy trim (AUS) (honours list (IRE))
5
3.4
15/4
T: L G Ross
R: Ryan Maloney (55.5)
15/4
5m red element (AUS) x marni (AUS) (galileo (IRE))
6
3.5
11/2
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (57)
11/2
5g reliable man (GB) x ready and able (AUS) (more than ready (USA))
7
4.5
16/1
T: J H Manzelmann
R: Hannah English (54)
16/1
7m al maher (AUS) x sensational spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
8
4.8
50/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (58.5)
50/1
9g old deuteronomy (USA) x ensejaam (AUS) (end sweep (USA))
9
6
20/1
T: J H Manzelmann
R: Nicholas Keal (57)
20/1
4g bernardini (USA) x permeate (GB) (rail link (GB))
10
6.3
25/1
T: Ms H Page
R: Ms T Harrison (59.5)
25/1
6g jet spur (AUS) x tiptoe (AUS) (viscount (AUS))
11
6.5
20/1
T: L D Kelly
R: Dale Smith (57.5)
20/1
12
7.8
100/1
T: B S Baldwin
R: Corey Bayliss (57.5)
100/1
8g court command (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
13
9
80/1
T: Kenneth Deacon
R: Ms S Thornton (57)
80/1
14
14.3
100/1
T: L H Wheeler
R: Jackson Murphy (53.5)
100/1
8g oratorio (IRE) x legal tactics (AUS) (victory note (USA))
Race 8 - Kelly Schweida Racing Hcp (1630m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:39.22 (35.50)
Prizemoney: $75,000
1
9/4
T: G R Duncan
R: Dale Smith (54)
9/4
5g magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Vain Moon,
This nick: 23 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/4F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
7/4F
3
0.3
20/1
T: D J Graham
R: M Cahill (55.5)
20/1
7g onemorenomore (AUS) x haughty (AUS) (viscount (AUS))
4
0.8
14/1
T: C J Waller
R: M R Du Plessis (55.5)
14/1
6g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
5
2.3
16/1
T: L F Birchley
R: Jackson Murphy (53.5)
16/1
6g show a heart (AUS) x gag order (AUS) (conatus (AUS))
6
2.5
16/1
T: C J Waller
R: R Fradd (56.5)
16/1
7g pins (AUS) x oh so glam (NZ) (o'reilly (NZ))
7
2.6
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: J Byrne (55)
20/1
8g medaglia d'oro (USA) x makarova (AUS) (thunder gulch (USA))
8
3.8
25/1
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (55.5)
25/1
7g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
9
5.3
11/1
T: Michael Costa
R: M McGillivray (54.5)
11/1
10
5.5
9/1
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (54.5)
9/1
6g rothesay (AUS) x kimash (AUS) (jeune (GB))
Race 9 - Queensland Country Life (C6) (1350m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:19.73 (35.54)
Prizemoney: $75,000
1
3/1F
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
3/1F
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.1
4/1
T: C J Waller
R: R Fradd (57.5)
4/1
5g sepoy (AUS) x amelia's dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.5
Oink (12)
10/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (54)
10/1
6g sebring (AUS) x coogee coozifa (AUS) (danzero (AUS))
2016 MM National Yearling Sale
$145,000
Vendor: Lyndhurst Stud Farm Warwick Qld
Buyer: Freedman Bros
4
0.9
Brains (1)
20/1
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (56)
20/1
5g stryker (AUS) x absolute harmony (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1
11/1
T: Steven O'Dea
R: M McGillivray (57.5)
11/1
6
1.4
15/4
T: A J and T Edmonds
R: Corey Bayliss (50.5)
15/4
4m lonhro (AUS) x emmalene (AUS) (jet spur (AUS))
7
1.8
9/1
T: K A Lees
R: R Wiggins (59)
9/1
8
2.8
30/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
30/1
6g turffontein (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
9
5
Umberto (15)
20/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (56)
20/1
5g not a single doubt (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
10
5.2
30/1
T: K A Lees
R: Ron Stewart (57.5)
30/1
6g i am invincible (AUS) x keep it cool (AUS) (al khawaaneeg (USA))
11
6
30/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (54)
30/1
5m all too hard (AUS) x vietnam (AUS) (admiralty (USA))
12
6.7
12/1
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (56)
12/1
4g love conquers all (AUS) x zekeza (AUS) (civic hope (AUS))
* Nick figures are for Australasia.