Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, January 19

Race 1 - Worldwide Print Hamilton Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:56.96 (33.56)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55)
7/2
2f epaulette (AUS) x pattamada (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Bandipur, Promada,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: C J Waller
R: R Fradd (56)
7/1
2c dissident (AUS) x follonica (AUS) (flying spur (AUS))
3
3.8
5/2F
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (54.5)
5/2F
2c better than ready (AUS) x miss bam (AUS) (red dazzler (AUS))
4
4.2
30/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54)
30/1
5
5
11/2
T: Billy Healey
R: M McGillivray (54.5)
11/2
2f deep field (AUS) x cautious (AUS) (lonhro (AUS))
6
5.7
25/1
T: T Button
R: Taylor Marshall (58)
25/1
2g tycoon ruler (AUS) x salleache (AUS) (general nediym (AUS))
7
7.5
80/1
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52)
80/1
2f zoffany (IRE) x purde (NZ) (bahhare (USA))
8
7.8
13/2
T: C J Waller
R: J Lloyd (56)
13/2
2c sizzling (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
9
11.3
5/1
T: Tom Bourke
R: M R Du Plessis (56)
5/1
10
11.5
60/1
T: Billy Healey
R: James Orman (56)
60/1
2c deep field (AUS) x lis nediym (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Silks Ascot Plate (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:56.94 (32.66)
Prizemoney: $45,000
1
4/1
T: Chris Anderson
R: Jag Guthmann-Chester (57)
4/1
4g exceed and excel (AUS) x preserve (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
0.1
15/2
T: L D Kelly
R: M Cahill (59)
15/2
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$140,000
Vendor: Kitchwin Hills Scone NSW
Buyer: B K Racing & Breeding Pty Ltd
3
1.4
9/1
T: M J Lakey
R: James Orman (57.5)
9/1
4
1.5
6/1
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (59)
6/1
5g master of design (AUS) x lady of dormello (AUS) (general nediym (AUS))
5
1.6
9/1
T: B J Lockwood
R: B N Stewart (57)
9/1
4m time thief (AUS) x brookton flash (AUS) (spartacus (AUS))
6
1.7
11/8F
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (52.5)
11/8F
5m hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
7
5
12/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (55)
12/1
4m helmet (AUS) x burndiniburn (AUS) (bernardini (USA))
8
5.5
30/1
T: S B Laming
R: J L Taylor (57.5)
30/1
4g darci brahma (NZ) x storm fronts (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 3 - Artisan Clinics Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.79 (33.92)
Prizemoney: $75,000
1
Snoopy (4)
9/4
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (54.5)
9/4
6g lope de vega (IRE) x oomph (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Goldfinger, Hard As, Thump, Wolfsburg,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/8F
T: K A Lees
R: J Lloyd (54)
15/8F
6m time thief (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
3
3.6
7/2
T: Ben Currie
R: Corey Bayliss (51)
7/2
5g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
4
4.7
12/1
T: M G Nolan
R: Baylee Nothdurft (56)
12/1
7g tycoon ruler (AUS) x proud (AUS) (buck's pride (AUS))
5
5
15/1
T: Ben Currie
R: B Pengelly (57.5)
15/1
6
5.8
20/1
T: A J McMahon
R: Leslie Tilley (54)
20/1
4m instinction (AUS) x hennessy beau (AUS) (hennessy (USA))
7
7.8
7/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: R Fradd (54)
7/1
8g flying spur (AUS) x primal motion (AUS) (end sweep (USA))
8
8
60/1
T: Chris Munce
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
60/1
7g husson (ARG) x loving new (BRZ) (choctaw ridge (USA))
Race 4 - Harcourts Experience (Bm80) (2206m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 2:14.64 (36.35)
Prizemoney: $75,000
1
40/1
T: Ms J Graham
R: M R Du Plessis (55)
40/1
6g excellent art (GB) x nesnas (AUS) (danewin (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Naked (12)
12/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (51)
12/1
4g arlington (AUS) x lady godiva (AUS) (quest for fame (GB))
3
2.8
16/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (54)
16/1
7g pendragon (NZ) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
4
2.9
13/4
T: C J Waller
R: R Fradd (55.5)
13/4
4m pierro (AUS) x courting destiny (IRE) (noverre (USA))
5
3.2
25/1
T: J G Symons and S Laxon
R: L V Cassidy (59)
25/1
6
4.7
20/1
T: Mitch Newman
R: Ron Stewart (54)
20/1
5g arlington (AUS) x itsahit (AUS) (pure theatre (AUS))
7
6.7
40/1
T: Ethan Ensby
R: J L Taylor (54)
40/1
4g widden valley (AUS) x bush triumph (AUS) (buck's pride (AUS))
8
6.9
5/1
T: Paul Butterworth
R: Baylee Nothdurft (59)
5/1
4g ad valorem (USA) x zuzao (AUS) (delzao (AUS))
9
9.9
25/1
T: C J Waller
R: M Cahill (54)
25/1
10
10.4
9/2
T: Ben Currie
R: James Orman (58)
9/2
6h kodiac (GB) x namibia (GER) (galileo (IRE))
11
11.4
50/1
T: B J Lockwood
R: Ms T Harrison (54)
50/1
12
11.6
16/1
T: Donald Baker
R: Clayton Gallagher (53)
16/1
6g medaglia d'oro (USA) x upper echelon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
13
13.9
3/1F
T: K A Lees
R: J Lloyd (57)
3/1F
4g high chaparral (IRE) x plumm (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
15.1
100/1
T: T Button
R: M McGillivray (56.5)
100/1
9g god's own (AUS) x empress jade (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 5 - Ascot Accounting (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:34.99 (34.63)
Prizemoney: $45,000
1
Takings (13)
13/4F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52.5)
13/4F
6g show a heart (AUS) x money spider (AUS) (sovereign red (NZ))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
Arazona (10)
14/1
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (56)
14/1
3
2.5
13/2
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54)
13/2
3g sebring (AUS) x moon de french (USA) (malibu moon (USA))
5
3.6
11/2
T: Rochelle Smith
R: Corey Bayliss (55.5)
11/2
6
4.3
7/2
T: Billy Healey
R: M R Du Plessis (55)
7/2
3g al maher (AUS) x blushful (AUS) (red ransom (USA))
7
6.1
13/2
T: R L Heathcote
R: James Orman (58)
13/2
4g denman (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
7.3
50/1
T: Marcus Wilson
R: M McGillivray (57)
50/1
9
7.6
40/1
T: Glen Baker
R: Clayton Gallagher (56)
40/1
9g oratorio (IRE) x airlie bird (AUS) (zoffany (USA))
10
7.8
14/1
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (56.5)
14/1
5g authorized (IRE) x babington (NZ) (stravinsky (USA))
11
8.6
80/1
T: T B Thomas
R: N Thomas (56)
80/1
7g bradbury's luck (AUS) x riseupsinging (AUS) (singingintherain (USA))
Race 6 - Hamilton Reach Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.07 (34.92)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: K M Schweida
R: Corey Bayliss (51)
7/2
3c foxwedge (AUS) x plain magic (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Magic Conqueror,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
30/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (54)
30/1
3f i am invincible (AUS) x liatris (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
6
14/1
T: S B Laming
R: J L Taylor (54)
14/1
3f shamus award (AUS) x calzini bianchi (AUS) (show a heart (AUS))
4
6.5
7/2
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (58)
7/2
5
7.2
7/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
7/1
3g sepoy (AUS) x watabout (AUS) (more than ready (USA))
6
7.6
Elixir (9)
15/1
T: L D Kelly
R: Clayton Gallagher (52.5)
15/1
7
8
30/1
T: Steven O'Dea
R: M R Du Plessis (54)
30/1
3g denman (AUS) x glass heart (AUS) (iglesia (AUS))
8
9.8
Parko (10)
20/1
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (54)
20/1
3g smart missile (AUS) x certitude (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
17.8
Serlina (16)
150/1
T: Billy Healey
R: Leslie Tilley (54)
150/1
3f sebring (AUS) x starlevie (AUS) (fasliyev (USA))
10
18.5
200/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (54)
200/1
3g real saga (AUS) x gran torino (AUS) (shovhog (AUS))
11
21
Viral (3)
15/8F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
15/8F
3g al maher (AUS) x tyche (AUS) (saltgrass (USA))
300
80/1
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (52)
80/1
3g denman (AUS) x redoute's secret (AUS) (not a single doubt (AUS))
Race 7 - Menkens Finance Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:34.07 (35.04)
Prizemoney: $75,000
1
15/2
T: R W Stephenson
R: J Lloyd (55.5)
15/2
6g domesday (AUS) x rainbow (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Monochrome, Phabeni, Solera,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: S P Tregea
R: Clayton Gallagher (56)
15/4
5g drumbeats (AUS) x miss argyle (AUS) (iglesia (AUS))
3
1.5
7/1
T: S J Morrisey
R: Jag Guthmann-Chester (54)
7/1
6g northern meteor (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
4
4.9
16/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54.5)
16/1
6g domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
5
5.1
4/1
T: J W Zielke
R: M McGillivray (58.5)
4/1
5g dream ahead (USA) x tipsy moment (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.2
3/1F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52.5)
3/1F
5g pins (AUS) x misty (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
7.5
5/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (54)
5/1
5g turffontein (AUS) x courageous spirit (AUS) (french deputy (USA))
8
11.5
16/1
T: B S Baldwin
R: R Wiggins (54)
16/1
7g court command (AUS) x rose island (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
11.6
Slydini (10)
100/1
T: B and D Guy
R: Corey Bayliss (51)
100/1
7g magic albert (AUS) x torrini (AUS) (danzero (AUS))
10
14.8
80/1
T: A J McMahon
R: Leslie Tilley (54)
80/1
7m masked assassin (AUS) x chiconi (AUS) (akaaber (USA))
Race 8 - One Fifty Ascot Bar Plate (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:10.21 (33.90)
Prizemoney: $75,000
1
5/1
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52.5)
5/1
4m ad valorem (USA) x mishani ladyhawke (AUS) (show a heart (AUS))
Winning siblings: Mishani Ghost,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: A Newing
R: M McGuren (59)
10/1
5g charge forward (AUS) x bambolear (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.7
30/1
T: L F Birchley
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
30/1
5g high chaparral (IRE) x rubinacci (AUS) (johannesburg (USA))
4
1.9
Mogador (14)
6/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: L V Cassidy (54.5)
6/1
6g lonhro (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.1
11/1
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (57.5)
11/1
5g pressday (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
6
2.3
8/1
T: M J Lakey
R: James Orman (54.5)
8/1
4g rothesay (AUS) x march rose (AUS) (mossman (AUS))
6
2.3
10/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (56)
10/1
6g jet spur (AUS) x showy little miss (AUS) (show a heart (AUS))
8
3.3
11/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (57.5)
11/1
6g lonhro (AUS) x talus (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
3.5
16/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (54)
16/1
5m commands (AUS) x fleet riane (AUS) (barely a moment (AUS))
10
5.5
150/1
T: Donald Baker
R: Clayton Gallagher (54)
150/1
6m reward for effort (AUS) x my fashion (AUS) (snippetson (AUS))
11
5.9
4/1F
T: T J Gollan
R: J Lloyd (57)
4/1F
6m bradbury's luck (AUS) x my girl (AUS) (iglesia (AUS))
12
6.9
6/1
T: K A Lees
R: Corey Bayliss (49.5)
6/1
4m your song (AUS) x elahi (AUS) (giant's causeway (USA))
13
8.4
30/1
T: Donald Baker
R: Ron Stewart (57)
30/1
4m denman (AUS) x magic star (AUS) (danzero (AUS))
Race 9 - Tab (Bm80) (1400m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:22.23 (34.63)
Prizemoney: $75,000
1
Brains (11)
4/1F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
4/1F
4g stryker (AUS) x absolute harmony (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Bay Harmony, Makedon, Microwave Jenny,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: B J Dais
R: Clayton Gallagher (54.5)
5/1
4g all american (AUS) x savalook (NZ) (savabeel (AUS))
3
1.6
9/2
T: K M Schweida
R: Baylee Nothdurft (55.5)
9/2
4g hinchinbrook (AUS) x blue note (AUS) (falbrav (IRE))
4
2.7
100/1
T: T M Whittington
R: J L Taylor (54)
100/1
6m duporth (AUS) x chula vista (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
20/1
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (57.5)
20/1
6
3
Akage (15)
20/1
T: B V Crowley
R: M Cahill (54)
20/1
5m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
7
3.5
4/1F
T: S W Kendrick
R: R Fradd (57)
4/1F
4g show a heart (AUS) x zilzie (NZ) (generous (IRE))
8
3.8
4/1F
T: C J Waller
R: J Lloyd (58)
4/1F
5g denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
9
4
25/1
T: K R Kemp
R: M R Du Plessis (56)
25/1
4g teofilo (IRE) x real allure (AUS) (lure (USA))
10
5.5
60/1
T: H J Norman
R: Ms T Harrison (56.5)
60/1
7g lucky owners (NZ) x tattyam (NZ) (yamanin vital (NZ))
11
5.6
40/1
T: P and W Hulbert
R: M McGillivray (59.5)
40/1
6g stravinsky (USA) x the glitter (NZ) (centaine (AUS))
12
6.4
30/1
T: Bruce Hill
R: Matthew Palmer (58.5)
30/1
13
12.4
60/1
T: K M Schweida
R: Corey Bayliss (57.5)
60/1
6g tavistock (NZ) x magravine (AUS) (last tycoon (IRE))
* Nick figures are for Australasia.