Breednet Results

FLEMINGTON - Thursday, November 9

Race 1 - Drinkwise Plate (Bm70) (1700m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:42.69 (34.40)
Prizemoney: $120,000
1
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms L J Meech (57.5)
6/1
4m helmet (AUS) x vocabulary (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 18 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
2.8
6/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
6/1
4m savabeel (AUS) x splendid (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.6
16/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (58)
16/1
4
5.1
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: K McEvoy (58)
10/1
5
5.4
16/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (59.5)
16/1
4m mossman (AUS) x never miss (AUS) (intergaze (AUS))
6
5.7
9/1
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (58.5)
9/1
7
5.8
3/1F
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
3/1F
3f redoute's choice (AUS) x deposition (AUS) (mr. innocent (AUS))
8
6.8
12/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (59.5)
12/1
4m mastercraftsman (IRE) x imperial dragon (NZ) (high chaparral (IRE))
9
6.9
20/1
T: M G Price
R: M J Dee (58.5)
20/1
4m high chaparral (IRE) x bint piavonic (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
7
60/1
T: P G Carey
R: N Callow (58.5)
60/1
4m sebring (AUS) x thirty rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
8
60/1
T: D J Laws
R: L Nolen (58)
60/1
12
8.1
50/1
T: D K Weir
R: John Allen (59.5)
50/1
4m shamoline warrior (AUS) x springburn (AUS) (soviet lad (USA))
13
8.3
16/1
T: D T O'Brien
R: B Melham (60)
16/1
14
8.4
20/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
20/1
15
9.7
25/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55)
25/1
3f ocean park (NZ) x flying rosa (AUS) (flying spur (AUS))
16
14.7
80/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (59)
80/1
4m ilovethiscity (AUS) x star cast (AUS) (western symphony (USA))
Race 2 - Twitter Trophy (Bm90) (1800m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:49.99 (34.72)
Prizemoney: $120,000
1
7/2F
T: D K Weir
R: K McEvoy (58)
7/2F
5g paco boy (IRE) x birdie (GB) (alhaarth (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
16/1
4g fastnet rock (AUS) x cats whisker (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
0.9
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
11/2
5g lonhro (AUS) x hootenanny (AUS) (best western (AUS))
4
2.9
25/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54.5)
25/1
5
3.1
9/1
T: James Cummings
R: C W Brown (58)
9/1
4g lonhro (AUS) x vimy (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.3
15/2
T: R A James
R: B Shinn (59.5)
15/2
5g zabeel (NZ) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
7
3.7
9/1
T: James Cummings
R: G Schofield (54)
9/1
5g cape cross (IRE) x tessa reef (IRE) (mark of esteem (IRE))
8
3.8
6/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (54.5)
6/1
5h raven's pass (USA) x ebadiyla (IRE) (sadler's wells (USA))
9
4.6
9/1
T: P Stokes
R: N Callow (55)
9/1
4g king cugat (USA) x miss encosta (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
4.7
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (55)
20/1
5g snitzel (AUS) x divisible (USA) (giant's causeway (USA))
11
10.5
Shards (12)
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (54)
20/1
Race 3 - Off The Track Subzero (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:22.44 (34.97)
Prizemoney: $120,000
1
16/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54)
16/1
4g makfi (GB) x platinum passion (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Platinum Deal,
This nick: 14 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.1
12/1
T: S V Brown
R: Ben Allen (54)
12/1
6g mastercraftsman (IRE) x springburn (AUS) (soviet lad (USA))
3
0.5
11/1
T: K A Lees
R: J Bowman (57.5)
11/1
6g i am invincible (AUS) x graphite lass (AUS) (unbridled's song (USA))
4
0.7
7/2
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (56.5)
7/2
5
1
8/1
T: Ms K Doughty
R: Craig Williams (58)
8/1
6
2
11/4F
T: G Eurell
R: B Shinn (57.5)
11/4F
4g street boss (USA) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
3
Chalk (10)
9/1
T: Ms W Roche
R: Rachel King (54)
9/1
4g canford cliffs (IRE) x tempest tost (AUS) (statue of liberty (USA))
8
3.1
12/1
T: M A Kavanagh
R: C W Brown (54)
12/1
4g moshe (AUS) x silver mist (AUS) (last tycoon (IRE))
9
5.9
40/1
T: Mitchell Beer
R: J Noonan (60)
40/1
6g dash for cash (AUS) x amoroso (AUS) (revoque (IRE))
10
7.4
40/1
T: Ms J Baker
R: D Dunn (54)
40/1
5g husson (ARG) x sapphire flash (NZ) (o'reilly (NZ))
11
7.7
150/1
T: Dan O'Sullivan
R: M J Dee (54)
150/1
5g bon hoffa (AUS) x pink bay (AUS) (kenvain (AUS))
12
10.5
200/1
T: Mark C Webb
R: N Callow (54)
200/1
13
11.5
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54)
8/1
6g dark angel (IRE) x polished gem (IRE) (danehill (USA))
Race 4 - Melb. Cup Carn. Ctry Cup-Bm90 (1600m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(3) Time: 1:35.86 (35.53)
Prizemoney: $200,000
1
6/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
6/1
4h snitzel (AUS) x distant thunder (AUS) (distant music (USA))
Winning siblings: Nariko,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
2/1F
T: D K Weir
R: John Allen (59.5)
2/1F
4g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
3.8
25/1
T: D W Whitworth
R: Jarrod Fry (59.5)
25/1
5g turffontein (AUS) x bad angel (AUS) (court of jewels (NZ))
4
4
Emoji (3)
8/1
T: G M Begg
R: K McEvoy (59)
8/1
5g denman (AUS) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.8
20/1
T: Dan O'Sullivan
R: Craig Williams (54)
20/1
5m magnus (AUS) x piccadilly moon (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
5
11/1
T: S A Dwyer
R: S Baster (54)
11/1
4m savabeel (AUS) x madam marju (NZ) (marju (IRE))
7
5.1
40/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (54)
40/1
4g helenus (AUS) x starlet o'hara (AUS) (galileo (IRE))
8
5.9
Zagaya (5)
20/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: R McLeod (57)
20/1
6g i am invincible (AUS) x tokaleya (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6
12/1
T: George Doderico
R: L Currie (54)
12/1
10
7.3
40/1
T: N J Dyer
R: J R Todd (56.5)
40/1
6g bel esprit (AUS) x mrs. bently (AUS) (euclase (AUS))
11
8.1
15/1
T: P A Jones
R: H Coffey (55)
15/1
12
9.1
100/1
T: Peter Smith
R: Ms L J Meech (54)
100/1
9g masterprint (AUS) x jaunty dancer (AUS) (kala dancer (GB))
13
9.9
20/1
T: Alan Hunter
R: J Benbow (56)
20/1
14
10.1
20/1
T: Brent Stanley
R: M J Walker (56)
20/1
5g fastnet rock (AUS) x bhandara (NZ) (zabeel (NZ))
15
11.4
60/1
T: J E and C Ledger
R: M J Dee (55)
60/1
4g o'lonhro (AUS) x rustie bugles (AUS) (toy pindarri (NZ))
16
17.2
30/1
T: Symon Wilde
R: J Mott (59)
30/1
Race 5 - Tcl Tv Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.40 (33.85)
Prizemoney: $200,000
1
4/1F
T: Scott Brunton
R: B Avdulla (55.5)
4/1F
7g helike (USA) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (57.5)
9/2
5g sebring (AUS) x demanding (AUS) (octagonal (NZ))
3
1.6
4/1F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (54)
4/1F
4g foxwedge (AUS) x val de loire (NZ) (montjeu (IRE))
4
2.6
Ulmann (1)
4/1F
T: D K Weir
R: Damian Lane (58)
4/1F
6g sebring (AUS) x darsini (AUS) (danehill (USA))
5
2.8
6/1
T: P and P Snowden
R: Craig Williams (56.5)
6/1
6g written tycoon (AUS) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
6
6.6
9/2
T: Ms K Buchanan
R: D Dunn (54)
9/2
4g reset (AUS) x tyrolean (AUS) (danehill (USA))
7
7.4
30/1
T: K A Lees
R: B Melham (54.5)
30/1
5g star witness (AUS) x sprung (USA) (grand slam (USA))
Race 6 - Absolut Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.81 (32.72)
Prizemoney: $150,000
1
6/4F
T: Joseph Pride
R: G Schofield (56)
6/4F
7g dubawi (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 3 SW. Details
2
1.8
9/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
9/2
5g stratum (AUS) x crystal wit (AUS) (distorted humor (USA))
3
1.9
16/1
T: Matthew Smith
R: B Shinn (55)
16/1
6m conatus (AUS) x piazza del campo (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.4
100/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (54)
100/1
5m turffontein (AUS) x nuclear dance (AUS) (geiger counter (USA))
5
3.9
4/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (56)
4/1
5g commands (AUS) x jerezana (AUS) (lonhro (AUS))
6
4
Shaf (4)
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Bowman (56)
10/1
6g wanted (AUS) x jade diva (AUS) (jade robbery (USA))
7
5
20/1
T: Ms A Johnston
R: D Dunn (56)
20/1
4g reward for effort (AUS) x rapid sensation (AUS) (success express (USA))
8
5.1
16/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (56)
16/1
4g kaphero (AUS) x fly in style (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.3
30/1
T: G G Kirkup
R: S Baster (54)
30/1
8m ad valorem (USA) x sierra vista (AUS) (general nediym (AUS))
10
30.3
16/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59)
16/1
7g street boss (USA) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - Seppelt Wines Stakes (1800m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:49.67 (35.27)
Prizemoney: $150,000
1
30/1
T: G W Moore
R: M J Walker (56)
30/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (56)
8/1
3c savabeel (AUS) x ennerdale (GB) (singspiel (IRE))
3
1
13/2
T: A and E Cummings
R: C W Brown (56)
13/2
3g pendragon (NZ) x zazabelle (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.8
16/1
T: D K Weir
R: John Allen (57)
16/1
3c savabeel (AUS) x heat storm (AUS) (green desert (USA))
5
3.6
100/1
T: G M Begg
R: J Mott (56)
100/1
3g dalakhani (IRE) x yau chin (AUS) (tobougg (IRE))
6
3.8
Sambro (2)
7/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
7/4F
3g fastnet rock (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4
80/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56)
80/1
3g nadeem (AUS) x centaine gu li (NZ) (centaine (AUS))
8
4.5
Plato (12)
30/1
T: M G Price
R: B Shinn (56)
30/1
3c pierro (AUS) x skates (AUS) (danehill (USA))
9
5.5
25/1
T: Anthony Freedman
R: B Avdulla (54)
25/1
3f i am invincible (AUS) x andromache (NZ) (charge forward (AUS))
10
5.7
100/1
T: J D Sadler
R: Thomas Sadler (56)
100/1
11
6.5
4/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (54)
4/1
3f smart missile (AUS) x essence of success (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
8.8
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (56)
20/1
13
20.8
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (56)
20/1
14
23.1
30/1
T: T Busuttin and N Young
R: N Callow (56)
30/1
3c jimmy choux (NZ) x calypso miss (NZ) (elnadim (USA))
Race 8 - Kennedy Oaks (2500m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:37.25 (35.05)
Prizemoney: $1,000,000
1
Pinot (4)
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (55.5)
9/2
3f pierro (AUS) x dizelle (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
30/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55.5)
30/1
3f high chaparral (IRE) x freckled face (AUS) (polish patriot (USA))
3
2.8
20/1
T: M G Price
R: M J Dee (55.5)
20/1
4
2.9
11/2
T: J G Sargent
R: B Shinn (55.5)
11/2
5
3
150/1
T: M G Price
R: N Callow (55.5)
150/1
3f sebring (AUS) x admiring (AUS) (street cry (IRE))
6
3.2
4/5F
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (55.5)
4/5F
3f azamour (IRE) x queen boudicca (NZ) (perfectly ready (AUS))
7
3.3
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (55.5)
15/1
3f commands (AUS) x swansea (IRE) (singspiel (IRE))
8
7.3
25/1
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (55.5)
25/1
3f reliable man (GB) x rosey dane (AUS) (woodman (USA))
9
7.4
100/1
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (55.5)
100/1
3f zoffany (IRE) x sugar cube (AUS) (octagonal (NZ))
10
12.4
100/1
T: Brian McGrath
R: J Bowman (55.5)
100/1
3f animal kingdom (USA) x dianthus (AUS) (red ransom (USA))
11
12.9
66/1
T: A and E Cummings
R: B Melham (55.5)
66/1
3f pluck (USA) x la bella luisa (AUS) (clang (AUS))
12
27.9
100/1
T: D K Weir
R: M J Walker (55.5)
100/1
3f sebring (AUS) x allow (AUS) (rahy (USA))
Race 9 - Kennedy Plate (1100m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:03.36 (33.82)
Prizemoney: $200,000
1
Jorda (4)
16/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
16/1
3f exceed and excel (AUS) x montmelo (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Catalonia, Pursuits,
This nick: 12 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.2
4/1
T: David Pfieffer
R: B Shinn (55)
4/1
3f snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
3
4
9/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (55)
9/1
3f smart missile (AUS) x coupe (AUS) (spinning world (USA))
4
5
7/2F
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
7/2F
3f commands (AUS) x rum cruise (AUS) (canny lad (AUS))
5
5.2
20/1
T: B J McCarthy
R: Ethan Brown (56.5)
20/1
3f reward for effort (AUS) x divine princess (AUS) (general nediym (AUS))
6
5.4
20/1
T: Will Clarken
R: Ms L J Meech (56.5)
20/1
7
6.7
150/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (55)
150/1
3f your song (AUS) x music in the park (AUS) (bel esprit (AUS))
8
6.9
200/1
T: C J Davis
R: Patrick Moloney (55)
200/1
3f jungle ruler (AUS) x tinge of gold (AUS) (made of gold (USA))
8
6.9
60/1
T: John McArdle
R: J Mott (55)
60/1
3f bullet train (GB) x montaza (AUS) (choisir (AUS))
10
7.1
12/1
T: Aaron Purcell
R: M J Dee (55)
12/1
3f hinchinbrook (AUS) x pass the parcel (AUS) (more than ready (USA))
11
8.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (55)
20/1
3f savabeel (AUS) x it girl (NZ) (o'reilly (NZ))
12
9.6
25/1
T: T J Gollan
R: B Melham (55)
25/1
13
9.8
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: K McEvoy (56.5)
9/2
3f snitzel (AUS) x crystal choir (GB) (singspiel (IRE))
14
10.3
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (55)
20/1
15
20.3
30/1
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (55)
30/1
* Nick figures are for Australasia.