Breednet Results

GAWLER - Wednesday, April 3

Race 1 - Terrace Function Centre Mdn (1700m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:45.96 (37.37)
Prizemoney: $13,000
1
55/10
T: Chris Bieg
R: Ms C Jones (57)
55/10
3g mint lane (USA) x fredericia (AUS) (danehill (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 MM Adelaide Yearling Sale Session 2
Vendor: Willow Grove Stud Woodside SA
Buyer: Psd $3000 Res $4000
2
1
22/10F
T: G V Richards
R: R J Hurdle (58)
22/10F
3
1.8
3/1
T: Bill Papazaharoudakis
R: Todd Pannell (57)
3/1
3g barbados (AUS) x sundiva (NZ) (danzero (AUS))
4
2
6/1
T: Luke O'Connor
R: D Tourneur (57)
6/1
5
2.2
22/10F
T: Chris Nash
R: Jake Toeroek (57)
22/10F
3g epaulette (AUS) x country lodge (AUS) (grand lodge (USA))
6
7.2
100/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (55)
100/1
3f gold bold and rich (USA) x another deal (AUS) (salt lake city (USA))
7
11.7
150/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: J Maund (56)
150/1
4m big brown (USA) x the black diva (AUS) (more than ready (USA))
8
12.5
100/1
T: Ted Grogan
R: J Potter (58)
100/1
5g sharkbite (AUS) x ski boom (AUS) (runyon (IRE))
9
17
50/1
T: M S Minervini
R: M Autier (57)
50/1
3g sepoy (AUS) x danedina (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Crabb Shellgrit Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.46 (36.00)
Prizemoney: $13,000
1
25/1
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (57)
25/1
3g supreme class (AUS) x regalina (AUS) (regal shot (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/10F
T: Will Clarken
R: Gary Lo (54)
15/10F
3g akeed mofeed (GB) x bel mer (AUS) (bel esprit (AUS))
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$100,000
Vendor: Goldin Farms, Angaston, SA
Buyer: Laceby Lodge
2019 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
Vendor: Laceby Lodge Stud Pty Ltd, Baddaginnie, Vic
Buyer: Psd $155000 Res $180000
3
0.2
7/1
T: D E Magro
R: J Holder (57)
7/1
3g denman (AUS) x isle royale (AUS) (scenic (IRE))
4
1.9
12/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (55)
12/1
3f bernardini (USA) x eagles destiny (AUS) (snippetson (AUS))
5
2.9
5/1
T: S P Gower
R: Ms C Jones (57)
5/1
3g master of design (AUS) x swiss vault (AUS) (secret savings (USA))
6
3.6
30/1
T: D L Hewitt
R: D Tourneur (58)
30/1
4g dr doute's (AUS) x lindt (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.6
60/1
T: D W O'Leary
R: Ms K Bishop (57)
60/1
3g shinzig (AUS) x silver raven (AUS) (jan murray (USA))
8
5.3
2/1
T: Will Clarken
R: B Vorster (57)
2/1
3g good journey (USA) x puppet (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.9
100/1
T: G D Searle
R: J Maund (55)
100/1
10
9
100/1
T: Ms L Conlon
R: R J Hurdle (58)
100/1
5g wanted (AUS) x sparkling now (AUS) (bellotto (USA))
11
17.3
80/1
T: Scott Whittle
R: Sairyn Fawke (58)
80/1
4g hinchinbrook (AUS) x huiskes (AUS) (hussonet (USA))
Race 3 - Barossa Cider Co Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.64
Prizemoney: $13,000
1
3/1
T: Mark C Webb
R: Todd Pannell (56.5)
3/1
3f shamus award (AUS) x cosmic strike (AUS) (made of gold (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$32,000
Vendor: Golden Grove Stud, Denman, NSW
Buyer: P Knight
2
1
35/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (56.5)
35/10
3f mossman (AUS) x theatre fan (USA) (theatrical (IRE))
3
4.5
35/10
T: D M Koch
R: J Maund (56.5)
35/10
3f equiano (FR) x silent mode (AUS) (el moxie (USA))
4
4.8
18/10F
T: Ian Collins
R: J Potter (57.5)
18/10F
4m ambidexter (AUS) x delphine (AUS) (cenchire (AUS))
5
6.6
50/1
T: M S Minervini
R: Anna Jordsjo (55)
50/1
6
7.7
40/1
T: K M Sweeney
R: Ms C Jones (56.5)
40/1
3f rebel raider (AUS) x visual impact (AUS) (mull of kintyre (USA))
7
8.1
7/1
T: W A Bogarts
R: J Holder (56.5)
7/1
3f master of design (AUS) x next top model (AUS) (royal academy (USA))
8
9.1
100/1
T: Scott Whittle
R: Justin Huxtable (57.5)
100/1
5m dream ahead (USA) x bidden (AUS) (commands (AUS))
9
11
40/1
T: G D Searle
R: Ms K Bishop (56.5)
40/1
3f carlton house (USA) x amadis (AUS) (new approach (IRE))
10
23.9
100/1
T: Bryan Holtham
R: R J Hurdle (57.5)
100/1
11
24.6
150/1
T: B O Potter
R: Sairyn Fawke (57.5)
150/1
5m anglia (AUS) x starzaleet (AUS) (alsaleet (USA))
Race 4 - Coopers (Bm64) (2100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:12.94
Prizemoney: $15,000
1
25/10
T: T T Oxlade
R: D Tourneur (54)
25/10
4m americain (USA) x cislunar (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
4.3
15/2
T: B D Brook
R: J Maund (54)
15/2
7g oratorio (IRE) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
3
6.6
18/10F
T: P Huserot
R: J Potter (56.5)
18/10F
5m rebel raider (AUS) x banditti (AUS) (last tycoon (IRE))
4
6.7
35/10
T: Grant Young
R: Sophie Logan (56.5)
35/10
7g high chaparral (IRE) x tentpole (USA) (rainbow quest (USA))
5
8.1
10/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: M Autier (54)
10/1
4g casino prince (AUS) x copa de oro (AUS) (hector protector (USA))
6
10.3
11/1
T: Scott Whittle
R: Justin Huxtable (58.5)
11/1
7
10.7
20/1
T: V C Poke
R: Anna Jordsjo (52.5)
20/1
7g dansili (GB) x well spoken (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 5 - Holdfast Insurance Hcp (C2) (1500m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:31.83
Prizemoney: $15,000
1
7/1
T: David Page
R: J Potter (57)
7/1
3g good journey (USA) x spurlash (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 15 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: D E Magro
R: J Holder (58)
4/1
4m helmet (AUS) x st gilgen (AUS) (peintre celebre (USA))
3
2.3
45/10
T: Grant Young
R: Raquel Clark (56)
45/10
5g time thief (AUS) x laudation (AUS) (barathea (IRE))
4
2.6
25/10F
T: P Stokes
R: M Autier (56)
25/10F
4m ambidexter (AUS) x perfect kiss (AUS) (royal academy (USA))
5
2.7
Wyuna (7)
25/1
T: M S Minervini
R: Todd Pannell (56.5)
25/1
5m tough speed (USA) x schoolies (AUS) (royal academy (USA))
6
3.7
8/1
T: D W O'Leary
R: Ms C Jones (56.5)
8/1
6g face value (AUS) x wyndam mama (AUS) (rory's jester (AUS))
7
3.8
16/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55)
16/1
8
3.9
20/1
T: P F Blanch
R: D Tourneur (57.5)
20/1
4g scaredee cat (NZ) x gaiety (AUS) (flying spur (AUS))
9
7.3
16/1
T: Ms S Nolan
R: Jake Toeroek (58)
16/1
6g universal prince (AUS) x our gal (AUS) (favorite trick (USA))
10
10.6
9/1
T: G P Moody
R: Ms C Lions (57.5)
9/1
4g husson (ARG) x florestans match (GB) (medicean (GB))
11
11.5
40/1
T: T R Montgomerie
R: Sophie Logan (51)
40/1
5g amadeus wolf (GB) x gilded grace (AUS) (gilded time (USA))
12
13.2
150/1
T: B D Brook
R: Ms K Bishop (54)
150/1
5g rebel raider (AUS) x my becks (AUS) (second empire (IRE))
Race 6 - Anzac Day Races 25/4 (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:05.81 (36.38)
Prizemoney: $15,000
1
Touch (4)
50/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (58)
50/1
7m danbird (AUS) x garfield's gal (AUS) (catrail (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Bayou (3)
2/1
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (58)
2/1
3f sepoy (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.3
16/10F
T: Will Clarken
R: S Cahill (57.5)
16/10F
3f magnus (AUS) x molto bella (AUS) (bel esprit (AUS))
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$27,000
Vendor: Rosden Park, Wellington, SA
Buyer: J Hickmott
4
2
5/1
T: Grant Young
R: Anna Jordsjo (55.5)
5/1
3f good journey (USA) x exalted blonde (AUS) (face value (AUS))
5
2.2
10/1
T: Alexander Justice
R: Sophie Logan (54)
10/1
7m o'lonhro (AUS) x rapid sensation (AUS) (success express (USA))
6
2.6
40/1
T: K J Matson
R: Ms K Bishop (54.5)
40/1
7
3.6
9/1
T: Ms M Smith
R: Raquel Clark (59)
9/1
5m krupt (AUS) x military training (AUS) (general nediym (AUS))
8
4.3
20/1
T: M S Minervini
R: D Tourneur (55.5)
20/1
3f charge forward (AUS) x zumanity (NZ) (o'reilly (NZ))
9
4.9
15/1
T: R A Campbell
R: W Lau (56)
15/1
4m barbados (AUS) x quench (AUS) (dehere (USA))
10
8.4
150/1
T: T H Jolly
R: Sairyn Fawke (54)
150/1
Race 7 - Goldin Farms (Bm64) (1700m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:45.47
Prizemoney: $15,000
1
11/10F
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (57.5)
11/10F
3g shamus award (AUS) x benevolent (NZ) (generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Igitur (4)
35/10
T: Ms E Hubbard
R: Raquel Clark (57.5)
35/10
5g helmet (AUS) x gaudeamus (USA) (distorted humor (USA))
3
2.3
7/1
T: M S Minervini
R: J Holder (55)
7/1
3f dalakhani (IRE) x freedom belle (AUS) (royal academy (USA))
4
3.3
40/1
T: G D Searle
R: Ms K Bishop (54)
40/1
4m ambidexter (AUS) x belle paris (AUS) (umatilla (NZ))
5
3.8
12/1
T: Anthony Webster
R: Gary Lo (54)
12/1
8g commands (AUS) x pirate queen (AUS) (marauding (NZ))
6
5.4
Zaaladd (10)
40/1
T: Anthony Webster
R: Girish Goomany (54)
40/1
7
6.3
14/1
T: R A Campbell
R: Anna Jordsjo (58)
14/1
8g pentire (GB) x tell tale (USA) (capote (USA))
8
7.4
150/1
T: Grant Young
R: M Autier (54)
150/1
5m skilled (AUS) x exalted dream (AUS) (blevic (AUS))
9
9
25/1
T: Kirsten Mooney
R: Ms C Jones (60)
25/1
5g rebel raider (AUS) x buckle my shoe (AUS) (rory's jester (AUS))
10
20.1
200/1
T: Grant Young
R: Sophie Logan (51)
200/1
4m rebel raider (AUS) x lady empress (AUS) (king of kings (IRE))
800
5/1
T: S Burford
R: Sairyn Fawke (56.5)
5/1
6g blevic (AUS) x soft (AUS) (sanction (AUS))
Race 8 - Kingsford Hotel (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:12.65
Prizemoney: $15,000
1
12/10F
T: R H Wilkinson
R: J Holder (57)
12/10F
3f ambidexter (AUS) x arayofgrey (AUS) (stargazer (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: D R Jolly
R: Jake Toeroek (57)
6/1
3
1.5
14/1
T: P F Blanch
R: D Tourneur (57.5)
14/1
6g equiano (FR) x porte triage (AUS) (redoute's choice (AUS))
2015 Inglis Great Southern Weanling Sale
$4,000
Vendor: Swettenham Stud, Nagambie
Buyer: R Pompe
4
1.6
9/1
T: Ms K Byrnes
R: Justin Huxtable (60.5)
9/1
5
1.7
7/1
T: Kerrie Vantijn
R: R J Hurdle (58)
7/1
6g good journey (USA) x shell i swing (AUS) (celtic swing (GB))
6
3.3
30/1
T: G P Moody
R: Ms C Lions (56)
30/1
6m reward for effort (AUS) x randhawa (NZ) (monolith (AUS))
7
3.6
12/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (56.5)
12/1
5g bel esprit (AUS) x louis leggs (USA) (louis quatorze (USA))
8
4.7
11/1
T: Scott Whittle
R: Todd Pannell (58)
11/1
5g atomic (AUS) x la peru (AUS) (testa rossa (AUS))
9
4.8
20/1
T: Bryan Holtham
R: Sairyn Fawke (57.5)
20/1
10
4.9
20/1
T: D J McMahon
R: Raquel Clark (58.5)
20/1
8g perfectly ready (AUS) x pistola (NZ) (senor pete (USA))
11
6.1
66/1
T: D M Koch
R: J Maund (55)
66/1
5g snippetson (AUS) x rahim (AUS) (rubiton (AUS))
12
8
80/1
T: M L Mychajlin
R: D McWhinney (54.5)
80/1
13
12.8
100/1
T: T H Jolly
R: Girish Goomany (54)
100/1
8g northern meteor (AUS) x lady gretchen (NZ) (don eduardo (NZ))
* Nick figures are for Australasia.