Breednet Results

GEELONG - Friday, June 14

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1240m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:17.27
Prizemoney: $35,000
1
14/1
T: Mitchell Freedman
R: Jye McNeil (57)
14/1
Winning siblings: Maid Equal,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
10/9F
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (57)
10/9F
2f zebedee (GB) x via laurentina (AUS) (stratum (AUS))
3
3.1
9/2
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (57)
9/2
2f savabeel (AUS) x make a wish (NZ) (pins (AUS))
4
3.2
Anikery (14)
14/1
T: Daniel Williams
R: Chelsea Hall (57)
14/1
2f turffontein (AUS) x zalmara (USA) (exchange rate (USA))
5
3.3
50/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (57)
50/1
2f fiorente (IRE) x stockpin (NZ) (pins (AUS))
6
5
12/1
T: M D Moroney
R: Jordan Childs (57)
12/1
2f zoustar (AUS) x lady lightning (USA) (birdstone (USA))
7
5.3
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (57)
11/1
8
7.8
9/2
T: C W Little
R: Damien Thornton (57)
9/2
2f toronado (IRE) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8
100/1
T: D Binaisse
R: Patrick Moloney (57)
100/1
2f moshe (AUS) x genetic gem (NZ) (montjeu (IRE))
10
8.2
Bellx (1)
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57)
20/1
2f rock hero (AUS) x aythreeeighty (NZ) (scenic (IRE))
Race 2 - Barwon Health Foundation Mdn (1240m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:16.77
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (56.5)
9/1
Winning siblings: Sagacious Miss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (56.5)
9/2
4m high chaparral (IRE) x ouija board (AUS) (elusive quality (USA))
3
3.5
5/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (56)
5/1
4
3.6
15/2
T: M M Laurie
R: Damien Thornton (56.5)
15/2
3f delago deluxe (AUS) x benita (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.8
15/4
T: P G Carey
R: R McLeod (58.5)
15/4
3g fiorente (IRE) x bella mews (NZ) (bertolini (USA))
6
4.3
3/1F
T: M D Moroney
R: D Oliver (56)
3/1F
2g zacinto (GB) x in the mood (IRE) (hawk wing (USA))
7
6.5
15/1
T: L and T Corstens
R: Patrick Moloney (58.5)
15/1
3g smart missile (AUS) x graphic (AUS) (rubiton (AUS))
8
6.7
14/1
T: S R Fisher
R: B Rawiller (58.5)
14/1
5r atomic (AUS) x little arrows (AUS) (shagny (USA))
9
9.5
30/1
T: Peter Gelagotis
R: J Bowditch (56.5)
30/1
10
14
80/1
T: Ms K Durden
R: Ms N Beriman (56)
80/1
11
15.2
Hoodie (2)
25/1
T: Mark Sues
R: Michael Poy (58.5)
25/1
3g helmet (AUS) x noondie (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Tommy Collins Retirement Mdn (1240m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:18.55
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (58.5)
11/8F
4g all american (AUS) x salutations (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Super Seth, Wild Planet,
This nick: 33 runners; 22 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Ordell (7)
4/1
T: J F Moloney
R: Jarrod Fry (56.5)
4/1
3f fighting sun (AUS) x orcades (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.3
50/1
T: Shay Keating
R: J Noonan (58.5)
50/1
4g danerich (AUS) x deadwood stage (AUS) (cavalry (AUS))
4
0.5
7/1
T: L and T Corstens
R: N Callow (58.5)
7/1
5
0.6
60/1
T: S R Fisher
R: B Rawiller (58.5)
60/1
6
2.1
Amenti (5)
3/1
T: M C Kent
R: John Allen (56.5)
3/1
4m instinction (AUS) x la willow (AUS) (tierce (AUS))
7
2.4
66/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (58.5)
66/1
4g burgundy (NZ) x saltatio (NZ) (holy roman emperor (IRE))
8
2.9
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
13/2
9
3.6
40/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56.5)
40/1
3f war (AUS) x white countess (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Sovereign Financial Mdn Plate (2460m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 2:45.25
Prizemoney: $35,000
1
30/1
T: T A Scanlon
R: Ben Allen (56.5)
30/1
Winning siblings: Amerock, Irish Impact,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: B I Stanaway
R: W Gordon (58.5)
5/2F
3
2.8
7/2
T: E V Musgrove
R: John Allen (58.5)
7/2
3g reset (AUS) x nightingales (AUS) (street cry (IRE))
4
3.7
7/1
T: P F Ryan
R: Jordan Childs (58.5)
7/1
6g alamosa (NZ) x phillipa glass (NZ) (volksraad (GB))
5
3.8
20/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (56.5)
20/1
7m istidaad (USA) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
9.8
30/1
T: Ms B Simpson
R: Jarrod Fry (58.5)
30/1
6g lookin at lucky (USA) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
7
10
8/1
T: Stephen Field
R: Fred W Kersley (56.5)
8/1
3f burgundy (NZ) x head girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
10.3
6/1
T: R E Laing
R: N Callow (56.5)
6/1
4m ocean park (NZ) x authoress (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
10.7
7/2
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (56.5)
7/2
3f americain (USA) x koritsi mou (AUS) (red ransom (USA))
10
16.7
60/1
T: Lesia Masnyj
R: S Tsaikos (58.5)
60/1
3g reward for effort (AUS) x invincible belle (AUS) (invincible spirit (IRE))
Race 5 - Dando Electrical (Bm64) (2460m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(10) Time: 2:43.95
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: Patrick Payne
R: W Egan (59)
13/2
4g thewayyouare (USA) x hurricane ally (NZ) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Florida Keys, Stamen, Uno,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (59.5)
8/1
6g domesday (AUS) x deraismes (AUS) (grand lodge (USA))
3
3
15/4F
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (58.5)
15/4F
4
3.4
11/2
T: Joshua Julius
R: Neil Farley (57)
11/2
4m tavistock (NZ) x light mozart (GB) (mozart (IRE))
5
5.1
25/1
T: Ms K Durden
R: Ben Allen (58)
25/1
5g more than ready (USA) x succeeding (AUS) (flying spur (AUS))
6
6.4
40/1
T: Amy McDonald
R: M J Allen (59.5)
40/1
6g raise the flag (GB) x nancy wake (NZ) (personal escort (USA))
7
6.5
16/1
T: Steven Pateman
R: R McLeod (58.5)
16/1
5g high chaparral (IRE) x pomeranz (NZ) (danasinga (AUS))
8
8.2
7/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (57)
7/1
4m all american (AUS) x trina (AUS) (elvstroem (AUS))
9
9
Wells (1)
25/1
T: Ms K Durden
R: Alana Kelly (61)
25/1
11g galileo (IRE) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
10
29
9/2
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (58.5)
9/2
4g zed (NZ) x my duchess (NZ) (volksraad (GB))
11
49
7/1
T: C Maher and D Eustace
R: J Mott (59)
7/1
3g ocean park (NZ) x corsicana (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Lara & District Comm Bank-Bm64 (1540m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(10) Time: 1:38.53
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (56.5)
7/2
5m myboycharlie (IRE) x ballet belle (AUS) (fasliyev (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
30/1
T: E V Musgrove
R: J Maskiell (58)
30/1
4g reset (AUS) x latte (NZ) (maroof (USA))
3
1.4
8/1
T: Tegan Keys
R: D Oliver (57)
8/1
5m mastercraftsman (IRE) x fleuret (NZ) (green perfume (USA))
4
1.5
6/1
T: Ms L Bonella
R: B Higgins (60)
6/1
5
5.2
20/1
T: G A Osborne
R: Ben Allen (58.5)
20/1
6
7.2
6/4F
T: P A Preusker
R: Dean Holland (59.5)
6/4F
7
8.4
150/1
T: Ms B Simpson
R: Chelsea Hall (55.5)
150/1
7g dylan thomas (IRE) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
8
10.4
150/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (54)
150/1
6h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
9
10.6
50/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59.5)
50/1
5g savabeel (AUS) x curbyourenthusiasm (NZ) (danasinga (AUS))
10
11.6
6/1
T: Archie Alexander
R: Jordan Childs (58)
6/1
3g reliable man (GB) x fifth avenue (FR) (numerous (USA))
11
15.9
12/1
T: M J Enright
R: Dylan Dunn (59.5)
12/1
6g red giant (USA) x artesia (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 7 - Bendigo Insurance (Bm64) (1540m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(10) Time: 1:38.54
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (56)
9/2
4m sebring (AUS) x earthsea (FR) (machiavellian (USA))
Winning siblings: Caspian, Mokoro, Multahem, Razeena, Two Seas,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.8
9/2
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (56.5)
9/2
4m castledale (IRE) x lady love (NZ) (shinko king (IRE))
3
5.6
9/4F
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (60)
9/4F
5g mastercraftsman (IRE) x jan valachi (NZ) (kingdom bay (NZ))
4
8
13/2
T: Ms M Lawson
R: C A Robertson (57.5)
13/2
5
10.2
15/2
T: Mark Sues
R: Alana Kelly (52.5)
15/2
5g artie schiller (USA) x cooberpedy (AUS) (desert king (IRE))
6
10.7
10/1
T: Chris Calthorpe
R: Dean Holland (54)
10/1
5g high chaparral (IRE) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
7
11.5
11/1
T: E V Musgrove
R: Melissa Julius (59)
11/1
7g ekraar (USA) x post romance (NZ) (postponed (USA))
8
19.5
12/1
T: Henry Dwyer
R: Ben Allen (59.5)
12/1
3g o'reilly (NZ) x the pearler (NZ) (volksraad (GB))
9
23
40/1
T: B I Stanaway
R: W Gordon (58)
40/1
11g good journey (USA) x sly one (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - Bendigo Bank Cup (Bm78) (1140m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(10) Time: 1:09.77
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (59.5)
9/2
Winning siblings: Super Star, Tomatin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Nariko (7)
4/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: N Callow (58)
4/1
3
3.3
2/1F
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (56.5)
2/1F
5m al maher (AUS) x mikumi (AUS) (grass wonder (USA))
4
3.4
5/2
T: Scott Brunton
R: M J Dee (58)
5/2
4g canford cliffs (IRE) x la signorina (AUS) (distorted humor (USA))
5
4.7
12/1
T: Ms J Gow-Whyte
R: Teodore Nugent (58.5)
12/1
8g churchill downs (AUS) x pure ananda (AUS) (centre stalls (IRE))
6
9.7
15/2
T: S P Nichols
R: Lewis German (59)
15/2
7
13.4
Hezagoa (12)
100/1
T: Russell Brown
R: Ms J Payne (54)
100/1
7g witherwings (AUS) x rowcare (AUS) (ducare (AUS))
Race 9 - Budget Fitness Rivette (Bm70) (1440m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:31.30
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: Symon Wilde
R: D Oliver (56)
6/4F
3f artie schiller (USA) x sulmita (AUS) (e dubai (USA))
Winning siblings: Cape Sounion,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: G Eurell
R: Ben Allen (56)
5/1
3f canford cliffs (IRE) x great dame (AUS) (danerich (AUS))
3
2.6
8/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (57.5)
8/1
3f bryannbo's gift (NZ) x guniinii (AUS) (galileo (IRE))
4
5.5
Sealed (6)
15/2
T: G M Begg
R: Jye McNeil (56.5)
15/2
3f dundeel (NZ) x petworth house (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
7.5
20/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (58)
20/1
3f starcraft (NZ) x wild mia (USA) (wildcat heir (USA))
6
9.2
7/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
7/1
3f zoustar (AUS) x palomita (GER) (high chaparral (IRE))
7
9.4
40/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
40/1
8
11.4
30/1
T: Ms C Alderson
R: Jamie Kah (56)
30/1
3f per incanto (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
9
16.4
20/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (57)
20/1
3f not a single doubt (AUS) x banri maeve (AUS) (magic albert (AUS))
10
23.4
Aasira (1)
16/1
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (58)
16/1
3f al maher (AUS) x anabarbie (AUS) (anabaa (USA))
11
24.4
15/1
T: D T O'Brien
R: J Mott (56.5)
15/1
3f lope de vega (IRE) x spurcent (AUS) (flying spur (AUS))
Race 10 - Keep It Cool Coolrooms (Bm70) (1340m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:26.16
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: P A Preusker
R: Dean Holland (56.5)
9/2
3f barbados (AUS) x tsarina wonder (AUS) (churchill downs (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/4
T: Tony McEvoy
R: John Allen (57.5)
15/4
3
2.1
7/1
T: Ms C Alderson
R: J Mott (59)
7/1
4
3.2
Painte (6)
9/4F
T: G M Begg
R: B Rawiller (58.5)
9/4F
7g strada (AUS) x volkaspray (NZ) (volksraad (GB))
5
6.2
5/1
T: Nathan McPherson
R: Rose Pearson (57)
5/1
5g snitzel (AUS) x song of the sun (AUS) (desert sun (GB))
6
9.5
4/1
T: C W McDonald
R: D Oliver (58)
4/1
4m medaglia d'oro (USA) x zaira (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.