Breednet Results

HAWKESBURY - Saturday, September 1

Race 1 - Cooks Plumbing Supplies Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.21 (36.74)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: T R Martin
R: Mitchell Bell (55)
6/4F
3f i am invincible (AUS) x bulla borghese (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
13/2
T: J G Sargent
R: K Jennings (57)
13/2
3g so you think (NZ) x popcorn charley (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.9
8/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (55)
8/1
3f crowded house (GB) x paulini (AUS) (singspiel (IRE))
4
3.2
11/4
T: C J Waller
R: L Magorrian (57)
11/4
5
5.2
7/1
T: James Cummings
R: J Penza (55)
7/1
3f savabeel (AUS) x sitting pretty (NZ) (o'reilly (NZ))
6
6.3
100/1
T: Daniel Robinson
R: Josh Adams (57)
100/1
3c all too hard (AUS) x kallisto (AUS) (general nediym (AUS))
7
6.4
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: R Hutchings (57)
20/1
3g dundeel (NZ) x rap tale (USA) (tale of the cat (USA))
8
9.8
11/1
T: G W Moore
R: G Buckley (57)
11/1
3g more than ready (USA) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Peter Kelly Flooring Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:56.37 (34.21)
Prizemoney: $35,000
1
Lightz (1)
7/4F
T: J and G Lee
R: J P Morris (60)
7/4F
4g sepoy (AUS) x polar success (AUS) (success express (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
6/1
T: Bjorn Baker
R: R Hutchings (57.5)
6/1
5m foxwedge (AUS) x french (AUS) (nadeem (AUS))
3
4
Cartel (7)
2/1
T: R A Freedman
R: S Guymer (54)
2/1
4g street boss (USA) x dee dee miss (AUS) (dubai destination (USA))
4
4.5
12/1
T: D A Williams
R: J Penza (55)
12/1
5m snitzel (AUS) x macedon lady (AUS) (filante (NZ))
5
6
9/2
T: G Portelli
R: Ms J Taylor (54)
9/2
3f showcasing (GB) x regalia (NZ) (duelled (AUS))
6
7
20/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54)
20/1
6m mutawaajid (AUS) x ceberano (NZ) (stravinsky (USA))
7
12
25/1
T: Jason Waters
R: Josh Adams (54)
25/1
7g danehill dancer (IRE) x ziya (IRE) (lion cavern (USA))
8
17
100/1
T: J Rolfe
R: G Buckley (54)
100/1
4m champions gallery (GB) x bevagna (AUS) (ombra della sera (AUS))
Race 3 - Aveo Bella Vista Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:02.65 (34.50)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: Craig Weeding
R: R Brewer (59)
9/1
5m beneteau (AUS) x de souba (AUS) (dehere (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/8F
T: Peter Robl
R: Josh Adams (57)
13/8F
3
1.8
3/1
T: A and E Cummings
R: J Penza (57.5)
3/1
4m fastnet rock (AUS) x savannah river (AUS) (encosta de lago (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$325,000
Vendor: Baramul Stud Widden Valley NSW
Buyer: B K Racing/Guy Mulcaster
4
4.6
9/1
T: Adrian Coome
R: L Magorrian (58.5)
9/1
5
5.7
16/1
T: J and G Lee
R: R Dolan (52)
16/1
5m oratorio (IRE) x lady gulch (AUS) (thunder gulch (USA))
6
6.3
13/2
T: M, W and J Hawkes
R: Mitchell Bell (55.5)
13/2
3f exceed and excel (AUS) x prophet jewel (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7
60/1
T: Patrick Webster
R: J P Morris (57)
60/1
4m big brown (USA) x jellicles (AUS) (tale of the cat (USA))
8
8.3
100/1
T: Mitch Newman
R: C Lever (56)
100/1
4m monashee mountain (USA) x music media (AUS) (more than ready (USA))
9
9.7
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: R Hutchings (56.5)
6/1
3f sebring (AUS) x demonstrable (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Kfarsghab Fathers Day Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:03.57 (33.49)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: A and E Cummings
R: J Penza (57.5)
7/1
4g your song (AUS) x spirit of grace (AUS) (dr. grace (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/4
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (59)
9/4
4g poet's voice (GB) x ya michelle (AUS) (success express (USA))
3
3.6
6/4F
T: Bjorn Baker
R: C Lever (55.5)
6/4F
3g pins (AUS) x baas (AUS) (anabaa (USA))
4
6.8
25/1
T: David Pfieffer
R: A Gibbons (54)
25/1
3g denman (AUS) x miss provocative (AUS) (flying spur (AUS))
5
7.4
40/1
T: M R Johnston
R: G Buckley (55)
40/1
3g pierro (AUS) x her diamond rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
8
5/1
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (55.5)
5/1
3g fastnet rock (AUS) x miss concorde (IRE) (encosta de lago (AUS))
7
10.2
16/1
T: M C Conners
R: Ms W Costin (56.5)
16/1
4g olympus (AUS) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
8
13.9
50/1
T: S I Singleton
R: T Block (55.5)
50/1
Race 5 - Albert O'Cass Memorial (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:02.70 (33.89)
Prizemoney: $35,000
1
5/2F
T: T V Green
R: P Scorse (57.5)
5/2F
5g exceed and excel (AUS) x jawahir (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: G A Ryan
R: B El-Issa (61)
15/4
4g star witness (AUS) x dinkum diamond (AUS) (keep the faith (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$320,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Rick Worthington/Scone Bloodstock
3
0.5
8/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
8/1
4m teofilo (IRE) x dshizzl (AUS) (marju (IRE))
4
1.2
9/2
T: Ben Currie
R: Josh Adams (60.5)
9/2
5g pluck (USA) x meritous (AUS) (danehill (USA))
5
1.4
11/1
T: R J Nutman
R: C Lever (58)
11/1
5m per incanto (USA) x deep pockets (NZ) (jungle pocket (JPN))
6
3.5
11/2
T: S I Singleton
R: Mitchell Bell (55)
11/2
3g nicconi (AUS) x midnight fling (AUS) (danehill (USA))
7
6.7
60/1
T: J A Steinmetz
R: S Pollard (56.5)
60/1
4m excites (AUS) x canley cares (AUS) (e dubai (USA))
8
8
6/1
T: G L Frazer
R: G Buckley (61)
6/1
5m i am invincible (AUS) x bravity (AUS) (falbrav (IRE))
Race 6 - Dott & Crossitt Solicitors Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.42 (35.77)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (56)
1/1F
3g sebring (AUS) x sayahailmary (AUS) (keep the faith (AUS))
Winning siblings: Argentina, Astralis, Song And A Prayer,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.8
Scarpa (10)
150/1
T: M R Johnston
R: G Buckley (55.5)
150/1
4g time thief (AUS) x elcarim (AUS) (brief truce (USA))
3
3.8
15/2
T: John W Ramsey
R: R Hutchings (56.5)
15/2
4
5.2
5/2
T: J C Coyle
R: Josh Adams (56)
5/2
4m teofilo (IRE) x so much joy (AUS) (red ransom (USA))
5
6.1
20/1
T: J G Sargent
R: J Penza (54.5)
20/1
4g helmet (AUS) x royal reign (NZ) (viscount (AUS))
6
6.5
Euclid (2)
80/1
T: T J Clark
R: C G O'Brien (58)
80/1
4g sebring (AUS) x joyous rosa (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
6.7
16/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (54.5)
16/1
3f sebring (AUS) x that's how i roll (USA) (speightstown (USA))
8
7
9/1
T: J and G Lee
R: J P Morris (58.5)
9/1
4g bullbars (AUS) x speak up (NZ) (duelled (AUS))
9
9.7
100/1
T: C E Conners
R: S Pollard (54.5)
100/1
3f charge forward (AUS) x lightly dusted (AUS) (gilded time (USA))
10
14.8
60/1
T: Luke Hilton
R: Mitchell Bell (58)
60/1
11
15.2
100/1
T: Brooke Somers
R: Ms W Costin (57.5)
100/1
Race 7 - Hrc Chairman's 70th B'day-Bm64 (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:23.53 (34.98)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: Joseph Pride
R: R Dolan (58)
2/1F
5g uncle mo (USA) x skip along (GB) (galileo (IRE))
Winning siblings: Dreamtime Dancer, Winning Ways,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (57)
12/1
3
0.7
11/2
T: David Pfieffer
R: Mitchell Bell (55)
11/2
4
1.5
8/1
T: G D Neale
R: B El-Issa (59)
8/1
5g al maher (AUS) x capitalism (AUS) (royal academy (USA))
5
1.7
9/2
T: Cody Morgan
R: K Jennings (59.5)
9/2
5g fastnet rock (AUS) x princess coup (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.1
13/2
T: G W Moore
R: G Buckley (59.5)
13/2
4g your song (AUS) x a country girl (AUS) (singspiel (IRE))
7
2.9
12/1
T: W P Cave
R: Ms J Taylor (58)
12/1
5g anacheeva (AUS) x anniewill (AUS) (bite the bullet (USA))
8
3
20/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Penza (56)
20/1
5g pendragon (NZ) x initial (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.1
40/1
T: W M Slinkard
R: R Brewer (57.5)
40/1
10
8.6
40/1
T: J and G Lee
R: J P Morris (60)
40/1
6g lonhro (AUS) x sunday adieu (AUS) (fuji kiseki (JPN))
11
11.2
30/1
T: David J Smith
R: Ms M Weir (60)
30/1
6g lookin at lucky (USA) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 8 - Prestige R'horse T'sport-Bm64 (1800m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:49.36 (37.05)
Prizemoney: $35,000
1
20/1
T: M C Conners
R: Ms J Taylor (59.5)
20/1
Winning siblings: Celtic Love,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: Mark Newnham
R: K Jennings (58)
15/4
4m so you think (NZ) x goolash (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.6
8/1
T: T P Croft
R: J Penza (60)
8/1
5g redwood (GB) x primera dama (NZ) (danzero (AUS))
4
1.1
40/1
T: J C Coyle
R: R Brewer (59.5)
40/1
8g sebring (AUS) x lady cay (AUS) (marscay (AUS))
5
1.2
3/1F
T: C J Waller
R: R Hutchings (60.5)
3/1F
4g ocean park (NZ) x eliza blues (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.1
7/2
T: J C Coyle
R: Josh Adams (56.5)
7/2
7
4.1
25/1
T: C J Waller
R: C Lever (57.5)
25/1
8
4.8
12/1
T: N Mayfield-Smith
R: Mitchell Bell (55.5)
12/1
3g redoute's choice (AUS) x beauty belle (AUS) (ideal planet (AUS))
9
6.1
16/1
T: Bjorn Baker
R: A Gibbons (58.5)
16/1
4g bullet train (GB) x in other words (AUS) (henny hughes (USA))
10
6.2
15/1
T: Glen Thompson
R: Ms R Prest (59)
15/1
5g street sense (USA) x teralani (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
10.1
11/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: G Buckley (56.5)
11/1
5m savabeel (AUS) x croix du sud (NZ) (howbaddouwantit (USA))
12
38
Carano (9)
20/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (57.5)
20/1
4m high chaparral (IRE) x dalkeith (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.