Breednet Results

HAWKESBURY - Tuesday, June 23

Race 1 - Tab Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:18.92 (35.38)
Prizemoney: $31,500
1
9/2
T: T Wong
R: B Griffiths (57)
9/2
4g pluck (USA) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
3/1
T: W P Cave
R: Tommy Berry (59)
3/1
3g excelebration (IRE) x maid of ulster (NZ) (high chaparral (IRE))
3
6
8/11F
T: James Cummings
R: G Buckley (57)
8/11F
4
6.5
50/1
T: Mick Attard
R: R Brewer (59)
50/1
5
6.8
30/1
T: J M Sharah
R: G Schofield (59)
30/1
7g bon hoffa (AUS) x smily (AUS) (danehill (USA))
6
6.9
60/1
T: T & P Vigouroux
R: C Lever (57)
60/1
3f pendragon (NZ) x megoz fire (AUS) (action star (AUS))
7
7.2
12/1
T: G L Frazer
R: B Mc Dougall (57)
12/1
3f sebring (AUS) x doagain (AUS) (falbrav (IRE))
8
22.1
McCall (7)
80/1
T: Jason & Lucy Attard
R: K S Latham (57)
80/1
3f al maher (AUS) x kanyini (AUS) (commands (AUS))
9
22.8
Pythia (9)
50/1
T: N Mayfield-Smith
R: A Layt (57)
50/1
4m not a single doubt (AUS) x delphi lodge (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 2 - Sky Channel Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:05.18 (34.95)
Prizemoney: $31,500
1
11/8F
T: J C Coyle
R: J R Collett (57)
11/8F
3f deep field (AUS) x princess narine (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
20/1
T: G W Moore
R: G Schofield (59)
20/1
3g not a single doubt (AUS) x azardi (AUS) (desert prince (IRE))
3
5
11/4
T: J G Sargent
R: B Avdulla (56.5)
11/4
2c sidestep (AUS) x up and over (AUS) (oratorio (IRE))
4
6.6
10/1
T: James Cummings
R: G Buckley (57)
10/1
3f exceed and excel (AUS) x circe (AUS) (medaglia d'oro (USA))
5
6.8
30/1
T: Bjorn Baker
R: Rachel King (59)
30/1
6
8.1
3/1
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (56.5)
3/1
2c i am invincible (AUS) x varenna miss (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
12.5
10/1
T: B M Lazzarini
R: Jean Van Overmeire (57)
10/1
4m mossman (AUS) x lucrezia (NZ) (zabeel (NZ))
Race 3 - XXXX Gold Prov & Ctry Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:05.59 (35.18)
Prizemoney: $31,500
1
12/1
T: Brad Widdup
R: Tommy Berry (56)
12/1
3f fastnet rock (AUS) x paprika (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Canadian Spice, Giroux, With Purpose,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$350,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains, NSW
Buyer: Ellerton Zahra Racing
2
2
6/1
T: M F Van Gestel
R: A Layt (55)
6/1
2g rubick (AUS) x sporty spur (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.5
30/1
T: T P Croft
R: Tom Sherry (54)
30/1
4g roman emperor (NZ) x speedonice (AUS) (bradbury's luck (AUS))
4
3.6
9/4F
T: John Bateman
R: B Avdulla (55)
9/4F
4m fighting sun (AUS) x head over heels (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
5.3
5/2
T: Matthew Vella
R: C Lever (55.5)
5/2
2g written tycoon (AUS) x keltara (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
5.7
7/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (55)
7/1
2f exosphere (AUS) x lady superstar (AUS) (starcraft (NZ))
7
7.5
11/1
T: T P Croft
R: A B Collett (55)
11/1
3f testa rossa (AUS) x war flower (AUS) (war pass (USA))
8
9.6
100/1
T: M & D Kearney
R: K Jennings (56.5)
100/1
3f the factor (USA) x made in the shade (AUS) (dane shadow (AUS))
9
13.6
8/1
T: Ms L Munce
R: R Dolan (58)
8/1
3g shamus award (AUS) x cosmo gal (AUS) (danzero (AUS))
10
18
Munyak (8)
30/1
T: G L Frazer
R: B Mc Dougall (55)
30/1
2f all american (AUS) x husslew (AUS) (hussonet (USA))
Race 4 - Mounties Group Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:25.56 (35.09)
Prizemoney: $31,500
1
5/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (57.5)
5/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (56.5)
7/1
2c spirit of boom (AUS) x deb's choice (AUS) (snippetson (AUS))
2021 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Psd $58000 Res $60000
3
3.8
11/8F
T: James Cummings
R: Rachel King (55)
11/8F
2f lonhro (AUS) x mascareri (AUS) (commands (AUS))
4
7.7
16/1
T: P & P Snowden
R: B Avdulla (57)
16/1
2c snitzel (AUS) x urban groove (AUS) (charge forward (AUS))
5
8.6
4/1
T: C Maher & D Eustace
R: Tommy Berry (58)
4/1
2c fastnet rock (AUS) x legally bay (AUS) (snippets (AUS))
6
9.9
80/1
T: M & D Kearney
R: Jean Van Overmeire (55)
80/1
2f kermadec (NZ) x shameless (AUS) (more than ready (USA))
7
10
60/1
T: M C Conners
R: Ms K O'Hara (55)
60/1
2f dissident (AUS) x mossarama (AUS) (mossman (AUS))
8
11.2
150/1
T: N Mayfield-Smith
R: A Layt (56)
150/1
2g fiorente (IRE) x silamani (AUS) (singspiel (IRE))
9
13.8
150/1
T: R J Quinton
R: Cejay Graham (53)
150/1
2f sebring (AUS) x joyous rosa (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
14.1
20/1
T: Richard Litt
R: Tom Sherry (55)
20/1
11
15.1
30/1
T: P & P Snowden
R: S Clipperton (57)
30/1
2g vancouver (AUS) x helford river (AUS) (fastnet rock (AUS))
12
17.7
200/1
T: A D Smith
R: Travis Wolfgram (55)
200/1
2f bull point (AUS) x hootandance (NZ) (victory dance (IRE))
13
18.5
9/1
T: Mark Newnham
R: R Dolan (56)
9/1
2f not a single doubt (AUS) x hollow bullet (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
Race 5 - Byron Bay Brewery Lager (Bm64) (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:19.03 (34.91)
Prizemoney: $31,500
1
7/2
T: Patrick Webster
R: B Griffiths (59.5)
7/2
Winning siblings: Arcadia Lane,
This nick: 11 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
2.5
11/2
T: C Maher & D Eustace
R: A Hyeronimus (58.5)
11/2
4g tapit (USA) x touch love (USA) (not for love (USA))
3
3
8/1
T: Joseph Pride
R: R Hutchings (58.5)
8/1
3g dundeel (NZ) x swan river (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.3
Skyray (12)
11/2
T: C E Conners
R: Tim Clark (57.5)
11/2
5
4.6
Ajaayeb (11)
9/1
T: M, W & J Hawkes
R: J Ford (57)
9/1
3f snitzel (AUS) x augusta proud (AUS) (more than ready (USA))
6
5.2
15/1
T: Tim McIntosh
R: Brock Ryan (56)
15/1
6m eavesdropper (USA) x fortunato (AUS) (helissio (FR))
7
5.3
16/1
T: James Cummings
R: G Buckley (58.5)
16/1
4m sepoy (AUS) x disciplined (AUS) (anabaa (USA))
8
5.9
Maisaa (10)
3/1F
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (57.5)
3/1F
3f zoffany (IRE) x moosirra (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
6
25/1
T: N Mayfield-Smith
R: Cejay Graham (53)
25/1
4m equiano (FR) x ready to reign (AUS) (more than ready (USA))
10
6.9
Damit (7)
25/1
T: C Karakatsanis
R: K Jennings (57.5)
25/1
5g sebring (AUS) x goldam (AUS) (twining (USA))
11
14.1
30/1
T: M & D Kearney
R: Tom Sherry (59.5)
30/1
6g hard spun (USA) x raven protector (AUS) (hector protector (USA))
Race 6 - Lander Toyota Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:39.13 (38.30)
Prizemoney: $31,500
1
Cubix (5)
8/1
T: M J Dunn
R: R Hutchings (57)
8/1
3g rubick (AUS) x novaspirit (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: One Shy Ruby, Rubiquitous,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2020 Inglis Classic Yearling Sale
$35,000
Vendor: Amarina Farm, Denman
Buyer: Chris Anderson Racing / Steve Morley Bloodstock
2
0.8
4/1
T: J G Sargent
R: B Mc Dougall (59)
4/1
3f dissident (AUS) x sense of pride (CAN) (lemon drop kid (USA))
3
1.1
Segrill (10)
7/1
T: C E Conners
R: B Avdulla (55)
7/1
3f sebring (AUS) x frizzle (AUS) (anglia (AUS))
4
3.6
7/2F
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (56.5)
7/2F
3g so you think (NZ) x dalleth (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
7.5
Bernson (11)
15/2
T: John Thompson
R: Jean Van Overmeire (55)
15/2
4g bernardini (USA) x carlarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
6
12.5
20/1
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (55)
20/1
5g havana gold (IRE) x fugnina (GB) (hurricane run (IRE))
7
13
25/1
T: B M Lazzarini
R: Ms J Taylor (55)
25/1
5m husson (ARG) x mick's chick (AUS) (snitzel (AUS))
8
16.2
100/1
T: G Portelli
R: Ms K O'Hara (55)
100/1
3f wandjina (AUS) x lady micheline (AUS) (bernardini (USA))
9
18.9
4/1
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (59)
4/1
3c snitzel (AUS) x snipify (AUS) (snippets (AUS))
10
20.1
30/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (56)
30/1
3g savabeel (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
11
22.9
Trescha (13)
60/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (55)
60/1
4m albrecht (AUS) x meghalaya (AUS) (amalfi (NZ))
12
56.4
11/1
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (58)
11/1
3g helmet (AUS) x paeroa (AUS) (dubai destination (USA))
Race 7 - Hrc Motel (Bm64) (1800m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:53.03 (35.95)
Prizemoney: $31,500
1
30/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (61)
30/1
5g tickets (AUS) x elegant beauty (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Chilli Beauty, Turf Speedie, Violacea,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (58)
5/2
3g more than ready (USA) x the warrior woman (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.6
Itasca (11)
7/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (56)
7/1
6g tickets (AUS) x southern surge (AUS) (southern image (USA))
4
2.9
16/1
T: Ms G Markwell
R: A B Collett (58.5)
16/1
5
3.6
20/1
T: Peter Robl
R: G Buckley (59)
20/1
4g not a single doubt (AUS) x rock hit (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.5
50/1
T: R J Quinton
R: C Lever (55)
50/1
4m your song (AUS) x heart ofthe matter (GB) (rainbow quest (USA))
7
4.6
9/4F
T: R & M Freedman
R: Tommy Berry (59)
9/4F
6g cacique (IRE) x flames to dust (GER) (oasis dream (GB))
8
6.4
Srini (9)
13/2
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (57.5)
13/2
3g snitzel (AUS) x more than real (USA) (more than ready (USA))
9
6.6
12/1
T: Richard Litt
R: R Dolan (58.5)
12/1
4g war front (USA) x coin broker (IRE) (montjeu (IRE))
10
7.5
15/1
T: K A Lees
R: J Ford (56)
15/1
11
9
20/1
T: K A Lees
R: Tim Clark (58.5)
20/1
4m camelot (GB) x autumn ember (AUS) (don eduardo (NZ))
* Nick figures are for Australasia.