Breednet Results

KILMORE - Saturday, September 9

Race 1 - Cub Mdn Plate (1900m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 2:02.07
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: Daryn Drust
R: Declan Bates (58.5)
20/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4F
T: A H Parker
R: C J Parish (56.5)
11/4F
6m savabeel (AUS) x tawny run (NZ) (runyon (IRE))
2016 NZB Premier Yearling Sale
$125,000
Vendor: Valachi Downs
Buyer: Waterford Bloodstock
2016 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$90,000
Vendor: Prima Park
Buyer: Hardwicke Racing/Waterford Bloodstock
3
2.8
Bocain (12)
7/2
T: D R Brideoake
R: D W Stackhouse (56)
7/2
3g americain (USA) x bokissa (AUS) (bradbury's luck (AUS))
4
4.7
10/1
T: N A Blackiston
R: Chris Symons (58.5)
10/1
5
5.7
14/1
T: Mark C Webb
R: Ms L J Meech (56.5)
14/1
5m monaco consul (NZ) x polly beat (AUS) (fasliyev (USA))
6
6
4/1
T: Jarrod Robinson
R: J Keating (58.5)
4/1
7g shinzig (AUS) x bellendella dream (AUS) (key dancer (NZ))
7
11
40/1
T: G W Browney
R: F Alesci (58.5)
40/1
6g grey swallow (IRE) x zals (NZ) (zabeel (NZ))
8
19
11/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (56.5)
11/1
4m ilovethiscity (AUS) x alliszar spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
9
19.8
Zo'al (11)
50/1
T: M Sell
R: C A Robertson (56.5)
50/1
5m real saga (AUS) x squawable (AUS) (brave warrior (AUS))
10
22
25/1
T: B A Gentle
R: Jessica Eaton (56.5)
25/1
4g bernardini (USA) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
11
23.3
11/2
T: Anthony Chibnall
R: Jake Bayliss (56.5)
11/2
4m dr doute's (AUS) x dubai magic (AUS) (dubai destination (USA))
12
35.3
100/1
T: Ms A Bennett
R: Jack Hill (58.5)
100/1
4g spinning world (USA) x monmisi (NZ) (montjeu (IRE))
Race 2 - Northern Health Foundation Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:06.82
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: T Busuttin and N Young
R: Ms L J Meech (56)
9/10F
3g snitzel (AUS) x fuhrnatic (AUS) (langfuhr (CAN))
Winning siblings: Fuhryk, Magnetism, Reginae, Standup'n'deliver,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
13/4
3
0.3
11/1
T: Lesia Masnyj
R: Anthony Boyd (56)
11/1
4
1.5
16/1
T: Mark Hatch
R: Chris Symons (56)
16/1
5
1.6
12/1
T: Jason Warren
R: R McLeod (58.5)
12/1
6
3.1
16/1
T: Jody Thompson
R: C A Robertson (58.5)
16/1
6g golden snake (USA) x regal cavern (AUS) (lion cavern (USA))
7
3.5
20/1
T: Tony Romeo
R: Ms G Cartwright (56.5)
20/1
5g turffontein (AUS) x paloma bella (AUS) (golden snake (USA))
8
3.7
100/1
T: G J Kavanagh
R: Tahlia Hope (54.5)
100/1
4m magnus (AUS) x phellini (AUS) (iglesia (AUS))
9
3.9
Zenzile (10)
150/1
T: Jody Thompson
R: Jake Bayliss (56.5)
150/1
4m helenus (AUS) x flotercher (AUS) (tiger hill (IRE))
10
4.2
50/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (58.5)
50/1
11
7.2
30/1
T: Andrew Benyan
R: Ms J Payne (56.5)
30/1
5m al aseel (AUS) x kirbeelady (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
7.4
50/1
T: G D Lunn
R: Declan Bates (56.5)
50/1
4m duke of marmalade (IRE) x testa reale (AUS) (testa rossa (AUS))
13
10.7
60/1
T: P A Jones
R: Jessica Eaton (56.5)
60/1
4g magnus (AUS) x birds eye view (AUS) (catbird (AUS))
Race 3 - A Little Birdie Told Me Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:06.67
Prizemoney: $22,000
1
Ryboy (3)
5/1
T: R J Besanko
R: C A Robertson (58.5)
5/1
4g astronomer royal (USA) x bluetrice (AUS) (lake coniston (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
11/1
T: Bryan Maher
R: Tahlia Hope (56.5)
11/1
5g danerich (AUS) x hormonal (AUS) (testa rossa (AUS))
3
5
60/1
T: P J Sullivan
R: Nathan Punch (54.5)
60/1
5m king of prussia (AUS) x mustang kate (AUS) (quest for fame (GB))
4
5.7
11/4
T: Henry Dwyer
R: Ms G Cartwright (54)
11/4
5
8
66/1
T: Luke Oliver
R: Jessica Eaton (52)
66/1
3f host (CHI) x cataphract (AUS) (street cry (IRE))
6
10
50/1
T: James Wardeiner
R: Declan Bates (56.5)
50/1
4m myboycharlie (IRE) x ithilien lass (AUS) (tiger hill (IRE))
7
10.1
Wasm (13)
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
10/1
8
10.6
5/2F
T: D K Weir
R: J Lorensini (56)
5/2F
3c highly recommended (AUS) x sefidi (NZ) (bigstone (IRE))
9
11.3
7/1
T: Robert Kingston
R: Jack Hill (56)
7/1
3g americain (USA) x ice baby (AUS) (stratum (AUS))
10
13.1
30/1
T: M E Templeton
R: Jamie Bayliss (58.5)
30/1
4g star witness (AUS) x rain shadow (AUS) (bianconi (USA))
11
13.6
9/1
T: Ms A Bennett
R: Chris Symons (58.5)
9/1
4g foreplay (AUS) x drewcilla (AUS) (dracula (AUS))
Race 4 - Core Projects Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:42.96
Prizemoney: $22,000
1
1/2F
T: T Busuttin and N Young
R: Jake Bayliss (56)
1/2F
3g reliable man (GB) x kiri (NZ) (prized (USA))
Winning siblings: Augustace, Kajaani, Kirina Belle,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Te Runga Stud Ltd
Buyer: Psd, Res $80,000
2
1.3
8/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (58.5)
8/1
4g street sense (USA) x way cool (AUS) (royal academy (USA))
3
2.6
30/1
T: Luke Oliver
R: R McLeod (58.5)
30/1
4g helmet (AUS) x husson circle (AUS) (hussonet (USA))
4
2.8
66/1
T: Nathan Dunn
R: Declan Bates (56.5)
66/1
6m street sense (USA) x love train (AUS) (carnegie (IRE))
5
3.2
80/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (56.5)
80/1
4m reset (AUS) x comocean (AUS) (dolphin street (FR))
6
5.2
16/1
T: R C Robb
R: Jack Hill (56.5)
16/1
4m snitzel (AUS) x heart ofthe matter (GB) (rainbow quest (USA))
7
6.4
10/1
T: D K Weir
R: H Coffey (58.5)
10/1
8
8.9
15/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (56.5)
15/1
4g al maher (AUS) x dubai ruby (AUS) (secret savings (USA))
9
10.4
25/1
T: R W Harrison
R: J Keating (58.5)
25/1
5g haradasun (AUS) x citidevil (NZ) (citidancer (IRE))
10
11.7
15/2
T: Nick Smart
R: Ms L J Meech (54)
15/2
11
12.7
Hi Roma (15)
100/1
T: Rodney Foster
R: Lee Smith (56.5)
100/1
6m high chaparral (IRE) x oriana (AUS) (rubiton (AUS))
Race 5 - John Molnar Legal Services Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:42.72
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: David and Coral Feek
R: D W Stackhouse (56.5)
4/1
4m magic albert (AUS) x street lass (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: A Fortunate Lass, Al Mah Haha,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54)
5/2F
3f commands (AUS) x swansea (IRE) (singspiel (IRE))
3
2.6
15/4
T: R W Smerdon
R: Jake Bayliss (54)
15/4
3f savabeel (AUS) x pins on ice (NZ) (pins (AUS))
4
3.3
10/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (56.5)
10/1
6g niello (AUS) x stratus faction (AUS) (archway (IRE))
5
3.7
30/1
T: D K Weir
R: J Lorensini (56.5)
30/1
4m cape blanco (IRE) x kaatoon (NZ) (kaapstad (NZ))
6
6.7
100/1
T: Damien Hunter
R: Declan Bates (56.5)
100/1
4m delzao (AUS) x chicks club (AUS) (el moxie (USA))
7
6.9
100/1
T: Jarrod Robinson
R: Juana Andreou (54.5)
100/1
5m monaco consul (NZ) x blessed mary (AUS) (god's own (AUS))
8
7
5/1
T: R G Symons
R: Chris Symons (58.5)
5/1
4g hard spun (USA) x dorothy's shoes (USA) (rainbow quest (USA))
9
9.8
25/1
T: M Beer and M Hinton
R: H Coffey (56.5)
25/1
4m canford cliffs (IRE) x oratrice (AUS) (oratorio (AUS))
10
13
100/1
T: D B Elliot
R: Harry Grace (53.5)
100/1
6m aussie rules (USA) x little dorrit (IRE) (sadler's wells (USA))
11
13.2
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: Ms L J Meech (56)
8/1
3c tavistock (NZ) x shahiid (NZ) (pentire (GB))
12
13.3
60/1
T: Rodney Foster
R: Lee Smith (58.5)
60/1
4g bianconi (USA) x cafe del mar (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
15.3
Meaner (4)
60/1
T: D T O'Brien
R: Taylor Marshall (58.5)
60/1
4g sepoy (AUS) x marina lady (USA) (riverman (USA))
14
23.3
100/1
T: B G Purcell
R: Ms J Payne (58.5)
100/1
5g ladoni (GB) x elva (AUS) (ron bon (USA))
Race 6 - 3pl Warehousing/Logistics-58 (1450m)
Class: Restricted 58 Track: Soft(7) Time: 1:31.91
Prizemoney: $18,000
1
13/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms L J Meech (57.5)
13/4
Winning siblings: Dreamtimes, Great Sky, Snipes,
This nick: 12 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/2
T: Rod Grantley
R: D W Stackhouse (57)
15/2
3
0.4
11/1
T: Rodney Foster
R: Ms C Puls (55.5)
11/1
5m equiano (FR) x puttin on the ritz (AUS) (strategic (AUS))
4
3.4
11/4F
T: Cameron Thompson
R: H Coffey (58.5)
11/4F
6g hard spun (USA) x bian seen (AUS) (bianconi (USA))
5
3.9
12/1
T: R J Blacker
R: Anthony Boyd (57)
12/1
6
4
4/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (59.5)
4/1
4g street cry (IRE) x hela dubai (AUS) (danehill (USA))
7
4.2
20/1
T: B J Goodwin
R: Jack Hill (59.5)
20/1
10g masterofceremonies (AUS) x spectres (AUS) (quest for fame (GB))
8
6.2
40/1
T: Ms A Blackburn
R: A Darmanin (56)
40/1
10g umatilla (NZ) x american graffiti (AUS) (keltrice (AUS))
9
6.9
30/1
T: Ms A Curran
R: J Keating (57.5)
30/1
7g bernardini (USA) x news academy (AUS) (royal academy (USA))
10
9.2
8/1
T: Ms M Jones
R: Harry Grace (57)
8/1
4g moshe (AUS) x southbeach (AUS) (zedrich (AUS))
Race 7 - Genesiscare Victoria Cup-Bm64 (1900m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 2:00.69
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (58.5)
3/1F
4g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
6/1
T: Nicholas Roe
R: Chris Symons (57)
6/1
6g matsqui (AUS) x ruffiano (AUS) (blevic (AUS))
3
4.8
8/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (58)
8/1
4g monaco consul (NZ) x miss cutie (AUS) (street cry (IRE))
4
5
16/1
T: D K Weir
R: J Lorensini (58)
16/1
4g illustrious blue (GB) x filly elliot (AUS) (blackfriars (AUS))
5
5.2
4/1
T: R K Challis
R: D W Stackhouse (59)
4/1
5m road to rock (AUS) x vestvagoy (NZ) (victory dance (IRE))
6
7.2
9/1
T: G W Egan
R: Tahlia Hope (58)
9/1
5g haradasun (AUS) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
7
8.4
14/1
T: R G Symons
R: Ms L J Meech (60)
14/1
8g king of roses (AUS) x kensington palace (AUS) (kingston rule (USA))
8
8.9
6/1
T: K Hann
R: H Coffey (59)
6/1
7g kaphero (AUS) x amen sister (AUS) (amen brother (USA))
9
13.4
20/1
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (54.5)
20/1
4m bel esprit (AUS) x ell's impact (AUS) (choisir (AUS))
10
16.7
Allelu (11)
25/1
T: Sylvia Thompson
R: Taylor Marshall (54)
25/1
7m testa rossa (AUS) x lujacool (AUS) (mujahid (USA))
11
18.7
20/1
T: M Sell
R: J Keating (55.5)
20/1
4m stryker (AUS) x stagerush (AUS) (giant's causeway (USA))
12
21.7
100/1
T: Tony Romeo
R: Harry Grace (51)
100/1
5g snitzel (AUS) x passiflora (USA) (empire maker (USA))
Race 8 - Epping Plaza Hotel Hcp (58) (1600m)
Class: Restricted 58 Track: Soft(7) Time: 1:43.38
Prizemoney: $18,000
1
100/1
T: Ms B Hennel
R: Ms J Da Rose (54.5)
100/1
9g toylsome (GB) x zubia (GER) (big shuffle (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/2
T: Jody Thompson
R: C A Robertson (60)
13/2
7g dangerous (AUS) x tycoon pet (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.7
25/1
T: Matthew Brown
R: Jake Bayliss (57)
25/1
6g domesday (AUS) x falvette (AUS) (val royal (FR))
4
1.2
11/2
T: Peter Smith
R: Tahlia Hope (56.5)
11/2
6g manner hill (AUS) x rose of prussia (AUS) (king of prussia (AUS))
5
1.3
Thanos (3)
9/2
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (60)
9/2
4g mossman (AUS) x el fayze (AUS) (el moxie (USA))
6
1.4
Ikura (13)
15/1
T: S C Bottomley
R: Harry Grace (51.5)
15/1
7m dash for cash (AUS) x blithe peril (AUS) (dangerous (AUS))
7
2.1
25/1
T: Matthew Brown
R: Jack Hill (57)
25/1
4m tough speed (USA) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
2.3
11/1
T: G Eurell
R: Ms J Payne (57.5)
11/1
6m magnus (AUS) x reel lover (AUS) (celtic swing (GB))
9
2.8
10/1
T: Julie Scott
R: D W Stackhouse (57.5)
10/1
6m host (CHI) x play mizzty for me (CAN) (mizzen mast (USA))
10
3.8
5/2F
T: S J Webb
R: H Coffey (60)
5/2F
11
4.6
50/1
T: Ted Grogan
R: Nathan Punch (53)
50/1
12
4.7
30/1
T: Ms B Schreuder
R: Taylor Marshall (55.5)
30/1
6m desert king (IRE) x just heaven (AUS) (kashani (USA))
13
10.7
100/1
T: Ted Grogan
R: Juana Andreou (54)
100/1
6m shaft (AUS) x jokini (AUS) (johannesburg (USA))
14
35.7
Abide (15)
16/1
T: F Creamona
R: F Alesci (54)
16/1
Race 9 - Bet365 Hcp (58) (1200m)
Class: Restricted 58 Track: Soft(7) Time: 1:13.20
Prizemoney: $18,000
1
Galea (11)
14/1
T: E W Nichols
R: Ms J Payne (58)
14/1
4m helmet (AUS) x devil may care (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Transcendre,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: L J Lake
R: Tahlia Hope (58)
3/1
7g purrealist (AUS) x smytzer's thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
3
1.5
4/1
T: Peter Smith
R: Ms L J Meech (59.5)
4/1
9g masterprint (AUS) x spell bind (AUS) (supremo (USA))
4
2.7
11/4F
T: Brent Stanley
R: Zac Spain (60)
11/4F
4g wanted (AUS) x more than acracker (AUS) (more than ready (USA))
5
2.9
Voluto (8)
12/1
T: Steven Pateman
R: Jake Bayliss (58.5)
12/1
5g wanted (AUS) x latigo (AUS) (lonhro (AUS))
6
3.1
15/2
T: David and Coral Feek
R: D W Stackhouse (58)
15/2
5m golden snake (USA) x medici mistress (AUS) (weasel clause (AUS))
7
3.2
50/1
T: Ms D Wise
R: C A Robertson (60)
50/1
9g legal opinion (AUS) x riverain (AUS) (river of light (USA))
8
4.5
Squizzy (16)
20/1
T: S Morrish
R: Declan Bates (58)
20/1
6g magic albert (AUS) x shahzadi (AUS) (desert king (IRE))
9
4.8
12/1
T: R J Coombes
R: Chris Symons (57.5)
12/1
6m keltrice (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
10
6.5
20/1
T: Ms A Macpherson
R: J Benbow (58)
20/1
4g bel esprit (AUS) x belle ball (NZ) (jetball (AUS))
11
21.5
Rinaldo (18)
80/1
T: Tony Romeo
R: Harry Grace (51)
80/1
7g reaan (AUS) x balsamico (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.