Breednet Results

MOE - Tuesday, September 6

Race 1 - Winning Edge Presentations Mdn (2087m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 2:15.25
Prizemoney: $20,000
1
10/9F
T: Luke Oliver
R: J Mott (68.5)
10/9F
4g shocking (AUS) x lodge place (NZ) (lord ballina (AUS))
Winning siblings: Pentire Point, Pentomic, Selingkuh,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
30/1
T: Ms M Rizzo
R: B Small (68.5)
30/1
9g istidaad (USA) x touchfinder (NZ) (markella (FR))
3
2.1
13/4
T: R Pecora
R: Lee Horner (66.5)
13/4
5m purrealist (AUS) x sminker (AUS) (giant's causeway (USA))
4
4.1
15/4
T: E V Musgrove
R: M Kelly (68.5)
15/4
4g duporth (AUS) x patricia joan (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.8
60/1
T: Tara Cochrane
R: K Kawakami (66.5)
60/1
5m guillotine (NZ) x linnet (NZ) (volksraad (GB))
6
8.6
20/1
T: S Reynolds
R: S Jackson (66.5)
20/1
5m bianconi (USA) x motown melody (AUS) (commands (AUS))
7
17.6
Pallas (4)
8/1
T: Paul Rocke
R: R E Eynon (68.5)
8/1
5g real saga (AUS) x osprey (AUS) (flying spur (AUS))
8
25.6
40/1
T: R E Laing
R: J Lynch (68.5)
40/1
4h big brown (USA) x lizirum (AUS) (ihtiram (IRE))
9
60.6
25/1
T: R E Laing
R: R Cully (66.5)
25/1
5m azevedo (AUS) x coach and four (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 2 - Stirloch Hwt (Bm58) (2446m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 2:39.66
Prizemoney: $16,000
1
4/1
T: A Rosolini
R: Lee Horner (67.5)
4/1
9g montjeu (IRE) x catherine linton (IRE) (machiavellian (USA))
Winning siblings: Caillebotte,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
7
7/2
T: Brett Scott
R: S Jackson (69.5)
7/2
6g teofilo (IRE) x laurelling (USA) (highest honor (FR))
3
8.8
5/2F
T: Patrick Payne
R: G Bedggood (70)
5/2F
5g not a single doubt (AUS) x dowry (NZ) (bahhare (USA))
4
13.2
20/1
T: A Rosolini
R: K Kawakami (65.5)
20/1
6g shinzig (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
5
13.5
7/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (70)
7/1
4g grey swallow (IRE) x carnivale (AUS) (carnegie (IRE))
6
13.7
16/1
T: B I Stanaway
R: R Cully (65)
16/1
9g manner hill (AUS) x knucklemania (AUS) (mister c. (USA))
7
19.7
80/1
T: C A Balfour
R: J Lynch (66.5)
80/1
8
23
Benall (7)
20/1
T: G A Cousins
R: B Small (68)
20/1
5g blackfriars (AUS) x miss megari (AUS) (toy pindarri (NZ))
9
25.2
13/2
T: D J Cave
R: R E Eynon (68.5)
13/2
5g aussie rules (USA) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
10
45.2
20/1
T: B I Stanaway
R: M Kelly (66)
20/1
7g dubawi (IRE) x paris intrigue (AUS) (timber country (USA))
Race 3 - S&S Equipment Hire Mdn Plate (1216m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:14.47
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: Ms L Bonella
R: D W Stackhouse (58)
13/4
3g choisir (AUS) x so barbie says (AUS) (kenvain (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
30/1
T: G Eurell
R: B Higgins (58)
30/1
3g shrapnel (AUS) x grail queen (AUS) (lake coniston (IRE))
3
1.7
5/4F
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (58)
5/4F
3g helmet (AUS) x hosannah (AUS) (octagonal (NZ))
4
2.2
11/1
T: M G Price
R: C Newitt (58)
11/1
3g wanted (AUS) x the fairy's kiss (AUS) (elusive quality (USA))
5
4.4
12/1
T: C F Hyland
R: D Moor (58)
12/1
3g sebring (AUS) x sorellina (AUS) (elvstroem (AUS))
6
12.4
13/2
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (56)
13/2
3f therock (AUS) x star of coureuse (AUS) (starcraft (NZ))
7
12.5
13/2
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (56)
13/2
3f artie schiller (USA) x lebombo (AUS) (johannesburg (USA))
8
15.8
30/1
T: Ms A Bennett
R: Ben Thompson (56)
30/1
3f canford cliffs (IRE) x my hoaks (AUS) (manner hill (AUS))
Race 4 - Nextra Moe Lotto Mdn Plate (1216m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:15.98
Prizemoney: $20,000
1
4/5F
T: M M Laurie
R: B Melham (56)
4/5F
3g casino prince (AUS) x jeter (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Airwing,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
40/1
T: J W Price
R: I Gundogdu (56.5)
40/1
4m zuberi (AUS) x spinnerina (AUS) (spinning world (USA))
3
2.2
14/1
T: Ms C Alderson
R: J Mott (58.5)
14/1
4g danerich (AUS) x lady dance (AUS) (baryshnikov (AUS))
4
2.4
100/1
T: Adam Bodey
R: B Higgins (58.5)
100/1
4g hard spun (USA) x bella strega (AUS) (bianconi (USA))
5
3.4
40/1
T: C F Hyland
R: Jake Bayliss (56.5)
40/1
4m oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
6
3.7
8/1
T: Peter Gelagotis
R: Beau Mertens (54)
8/1
3f therock (AUS) x miss chills (AUS) (general nediym (AUS))
7
3.9
30/1
T: Ms D Wynne
R: Ms S Wynne (54)
30/1
3f curata storm (AUS) x terrera (AUS) (intergaze (AUS))
8
5.1
15/2
T: G Eurell
R: C Newitt (58.5)
15/2
9
5.4
12/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (58.5)
12/1
10
6.7
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56.5)
11/2
11
6.9
100/1
T: P E Conroy
R: D Moor (56.5)
100/1
Race 5 - The Win Network Mdn Plate (1216m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:15.54
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (56)
15/8F
3g hard spun (USA) x sinuous (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Coolgardie, Entwined, Mikcaipho, Rustle,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: D Binaisse
R: Patrick Moloney (56)
15/4
3
1.6
9/4
T: C Maher
R: Ms L J Meech (54)
9/4
3f snitzel (AUS) x jubilee kate (AUS) (distinctly north (USA))
4
1.7
10/1
T: Adele Garraway
R: B Higgins (56.5)
10/1
4m publishing (AUS) x our tintola (AUS) (show a heart (AUS))
5
3.9
12/1
T: Jason Warren
R: Ben Thompson (54)
12/1
3f rip van winkle (IRE) x vercors (NZ) (catbird (AUS))
6
4
11/1
T: Ms W Kelly
R: C Newitt (56.5)
11/1
7
4.2
50/1
T: M Farrugia
R: I Gundogdu (58.5)
50/1
6g shinzig (AUS) x mums gift (AUS) (keltrice (AUS))
8
8.2
100/1
T: C F Butcher
R: R N Booth (58.5)
100/1
5g more than ready (USA) x secover (AUS) (danehill (USA))
9
9.2
100/1
T: N J Harnett
R: Jake Bayliss (58.5)
100/1
4g gonski (AUS) x minsky magic (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
14.2
100/1
T: Benjamin Buckley
R: F Alesci (56.5)
100/1
5m delightful choice (AUS) x scoops (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
34.2
66/1
T: R T Cleaver
R: Dean Holland (56.5)
66/1
Race 6 - Monacellars (Bm58) (1016m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:01.49
Prizemoney: $16,000
1
13/4F
T: Wez Hunter
R: Jack Martin (59)
13/4F
5m danerich (AUS) x wicked weasel (AUS) (weasel clause (AUS))
Winning siblings: Miss Carobose,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4
T: Nicole Dickson
R: A Mallyon (60)
15/4
7g excites (AUS) x elysian hera (NZ) (stravinsky (USA))
3
1.3
11/2
T: B J McCarthy
R: J Mott (60.5)
11/2
4
2
20/1
T: Yvonne Harvey
R: Beau Mertens (56.5)
20/1
7m oamaru force (AUS) x faith 'n' patience (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.2
13/2
T: Paul and Tracey Templeton
R: B Higgins (59.5)
13/2
6
4
8/1
T: Glenn Cross
R: Ben Thompson (57.5)
8/1
5m nicconi (AUS) x she's best (AUS) (king's best (USA))
7
4.5
30/1
T: Mark Riley
R: J R Todd (57)
30/1
5m magnus (AUS) x keluca (AUS) (keltrice (AUS))
8
4.7
20/1
T: S Reynolds
R: Ethan Brown (55.5)
20/1
6g written tycoon (AUS) x linger (AUS) (palace music (USA))
9
5.9
14/1
T: J P Salanitri
R: Dean Holland (58)
14/1
10
6.9
5/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (61.5)
5/1
6m domesday (AUS) x serene deputy (USA) (silver deputy (CAN))
Race 7 - Moe Cup Day 13 October (Bm58) (1216m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:15.74
Prizemoney: $16,000
1
11/1
T: Ms B Simpson
R: J R Todd (60.5)
11/1
10g regal shot (AUS) x with grace (AUS) (dr. grace (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/1
T: John R Allen
R: M J Allen (58)
9/1
7m estambul (ARG) x tilly tumba (AUS) (archway (IRE))
3
3.6
5/2F
T: Ms D Smith
R: D W Stackhouse (59)
5/2F
4m hinchinbrook (AUS) x princess sweet (USA) (precise end (USA))
4
4
10/1
T: G Eurell
R: Jordan Grob (55.5)
10/1
5m magnus (AUS) x reel lover (AUS) (celtic swing (GB))
4
4
13/2
T: L Xuereb
R: Ms L J Meech (60)
13/2
6
4.2
20/1
T: Ms V Chapple Fahler
R: M Carson (59)
20/1
7
4.9
5/1
T: R Pecora
R: B Higgins (59)
5/1
4m lago delight (AUS) x sin no more (AUS) (lacryma cristi (IRE))
8
5.9
16/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: J Mott (61.5)
16/1
5g rakti (GB) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.7
10/1
T: Ms A Blackburn
R: Jack Martin (59)
10/1
5g crystal finale (AUS) x miss chloe (AUS) (principality (AUS))
10
9.2
6/1
T: Jerome Hunter
R: Ethan Brown (56)
6/1
4m host (CHI) x ardent command (AUS) (commands (AUS))
Race 8 - Classicbet (Bm64) (1116m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:08.03
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: John McArdle
R: Ms L J Meech (56)
11/1
4m street boss (USA) x bringing joy (AUS) (danehill (USA))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: Paul and Tracey Templeton
R: Dean Holland (57.5)
7/2
3
3.1
3/1F
T: Wez Hunter
R: Ethan Brown (58.5)
3/1F
4m magnus (AUS) x zipstream (AUS) (distant music (USA))
4
3.2
10/1
T: M Farrugia
R: I Gundogdu (60.5)
10/1
5g flying spur (AUS) x streghetta (AUS) (perugino (USA))
5
3.4
100/1
T: John R Allen
R: Jake Bayliss (54)
100/1
6g dash for cash (AUS) x manihi magic (AUS) (favorite trick (USA))
6
4.4
Sterno (5)
9/2
T: Heath Conners
R: C Newitt (60)
9/2
6g stratum (AUS) x fresh tracks (AUS) (bianconi (USA))
7
4.5
6/1
T: Ms N Burke
R: B Higgins (59.5)
6/1
6g astronomer royal (USA) x charlotte larousse (AUS) (king charlemagne (USA))
8
5
12/1
T: N G Eades
R: J Mott (58.5)
12/1
9g al samer (AUS) x fantastic times (AUS) (switch in time (IRE))
9
6.7
15/2
T: Jason Warren
R: Jack Martin (59)
15/2
4g nicconi (AUS) x sheeznodoubt (AUS) (not a single doubt (AUS))
Race 9 - Turfside (Bm58) (1628m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:42.16
Prizemoney: $16,000
1
80/1
T: T P Ahern
R: Ms Yoko Ota (54.5)
80/1
7g kempinsky (AUS) x oh joy (AUS) (ark regal (NZ))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4F
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (58.5)
9/4F
5g exceed and excel (AUS) x soda water (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3
Inkulu (2)
11/4
T: L Xuereb
R: Ms L J Meech (60)
11/4
5g denman (AUS) x greeting (AUS) (canny lad (AUS))
4
5.2
14/1
T: K E Horobin
R: R N Booth (56)
14/1
6g estambul (ARG) x true cavern (AUS) (lion cavern (USA))
5
6.7
10/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Dean Holland (59)
10/1
8g arazi (USA) x arteo (AUS) (desert style (IRE))
6
9.2
30/1
T: M G Phillips
R: B Werner (56.5)
30/1
5m commands (AUS) x zagazig (NZ) (faltaat (USA))
7
10.2
5/1
T: Kelvin Southey
R: B Higgins (59.5)
5/1
5m rakti (GB) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
8
12.4
Vertigo (12)
30/1
T: Ms D Clover
R: D Moor (54.5)
30/1
8m bel danoro (AUS) x estancia (AUS) (dehere (USA))
9
14.9
7/1
T: Ms A Bennett
R: M J Allen (59)
7/1
5g u s ranger (USA) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
10
15
11/1
T: Charlotte Littlefield
R: Jordan Grob (57)
11/1
11
18.5
100/1
T: M M Moser
R: F Alesci (54)
100/1
7g kempinsky (AUS) x for the lady (AUS) (canny lad (AUS))
Race 10 - Tac (Bm58) (1628m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:42.71
Prizemoney: $16,000
1
2/1F
T: Luke Oliver
R: J Mott (62)
2/1F
5g masked assassin (AUS) x quiet fun (AUS) (honours list (IRE))
Winning siblings: Gamer Royale, Indigo Sun, The Volto,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1
T: R Cluning
R: C Newitt (59.5)
4/1
3
2.5
13/2
T: S J Webb
R: Ben Thompson (54)
13/2
7m face value (AUS) x wisttrakowe (AUS) (king of kings (IRE))
4
7.4
12/1
T: P A Healey
R: B Higgins (60)
12/1
7g delzao (AUS) x lady zena (NZ) (state of kings (USA))
5
8.9
11/2
T: D C Cunningham
R: Ethan Brown (58)
11/2
6g holy roman emperor (IRE) x forever (USA) (forty niner (USA))
6
9.1
8/1
T: C J Cassar
R: D Moor (58.5)
8/1
7g golan (IRE) x clown princess (AUS) (anabaa (USA))
7
10.4
8/1
T: G Eurell
R: Jordan Grob (57.5)
8/1
5g econsul (NZ) x perfect lass (AUS) (rancho ruler (AUS))
8
11.9
40/1
T: Steven Roberts
R: F Alesci (55)
40/1
10g kempinsky (AUS) x amyride (IRE) (salt dome (USA))
9
12.2
66/1
T: N T Robb
R: J R Todd (55.5)
66/1
7g purrealist (AUS) x refit (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
12.7
80/1
T: C J Davies
R: Ms J Da Rose (57)
80/1
8m dash for cash (AUS) x lifting (NZ) (zabeel (NZ))
11
13.4
80/1
T: L M Childs
R: I Gundogdu (56.5)
80/1
12
16.4
40/1
T: Ms C Martindale
R: Dean Holland (54)
40/1
7g primus (AUS) x royal tour (AUS) (quest for fame (GB))
* Nick figures are for Australasia.