Breednet Results

MORUYA - Friday, June 29

Race 1 - Ezywear Narooma Mdn Hcp (920m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 0:54.12 (34.33)
Prizemoney: $20,000
1
Denesc (8)
2/1
T: D A Williams
R: J Ford (55)
2/1
3f denman (AUS) x escalotte (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Moment Of Music,
This nick: 16 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
1.3
15/4
T: Aaron Clarke
R: J Penza (55.5)
15/4
3g zariz (AUS) x looksgoodinblack (AUS) (bureaucracy (NZ))
3
4.6
10/9F
T: R and L Price
R: Brock Ryan (56)
10/9F
4g pendragon (NZ) x popcorn charley (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5.5
30/1
T: C Hensler
R: Ms M Kinny (55)
30/1
4g al samer (AUS) x de angel (AUS) (dehere (USA))
5
6.5
20/1
T: Thomas Lyttle
R: M Travers (55)
20/1
4g zoffany (IRE) x cuppalatte (AUS) (show a heart (AUS))
6
10
30/1
T: Mervyn Bennett
R: Ms W Costin (59)
30/1
4g desert king (IRE) x savadance (AUS) (savabeel (AUS))
7
10.4
25/1
T: G A Tipping
R: Simon Miller (57)
25/1
3g i am invincible (AUS) x portrait (AUS) (octagonal (NZ))
8
10.9
150/1
T: C C Pearson
R: J Grisedale (55)
150/1
4m strada (AUS) x moolah rouge (AUS) (dash for cash (AUS))
9
12.4
40/1
T: Tony Robinson
R: Aaron Sweeney (53.5)
40/1
Race 2 - Mjc Membership Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:12.92 (36.08)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (55)
2/1F
Winning siblings: Ushindi,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (55)
4/1
3f magic albert (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
3
1.4
7/1
T: Aaron Clarke
R: A Layt (57)
7/1
4
2.7
Tugboat (12)
10/1
T: D A Williams
R: J Ford (55)
10/1
3f harbour watch (IRE) x najar (AUS) (secret savings (USA))
5
2.8
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (55)
20/1
6
3
5/1
T: G Backhouse
R: Ms M Kinny (55)
5/1
7
3.8
15/4
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Aaron Sweeney (53.5)
15/4
3f squamosa (AUS) x sixteen candles (AUS) (northern drake (AUS))
8
4.3
100/1
T: A L McRae
R: Brock Ryan (55)
100/1
3f krupt (AUS) x mamma lamia (AUS) (bureaucracy (NZ))
9
4.5
100/1
T: Michael Gatty
R: J Grisedale (57)
100/1
3g sebring (AUS) x limoncelli (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
8.3
200/1
T: J W Van Duren
R: Ms K Adams (57)
200/1
3g zariz (AUS) x royal commotion (AUS) (king of kings (IRE))
11
16.6
100/1
T: Mervyn Bennett
R: Ms W Costin (55)
100/1
3f congrats (USA) x korvaceous (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 3 - Red Rose Cafe Hcp (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Heavy(8) Time: 1:19.16 (35.90)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: G L Payne
R: R Dolan (53.5)
16/1
3f toorak toff (AUS) x fairessa (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/2
T: Natalie Jarvis
R: J Grisedale (57)
15/2
4m ad valorem (USA) x amitola (AUS) (viscount (AUS))
3
1.1
12/1
T: J M Cleary
R: Ms J Taylor (54.5)
12/1
2017 MM National Weanling Sale
$16,000
Vendor: Cornerstone Stud Farm Angaston SA
Buyer: Belmont Bloodstock Agency (FBAA)
4
1.2
9/1
T: R and L Clarke
R: J Penza (55)
9/1
3f west quest (CAN) x diotra (AUS) (double income (AUS))
5
1.8
30/1
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (56)
30/1
6
1.9
9/4F
T: Matthew Dale
R: J Ford (58)
9/4F
7
2
3/1
T: Joseph Ible
R: Billy Owen (58.5)
3/1
4m pins (AUS) x bellabaci (NZ) (zabeel (NZ))
8
2.2
66/1
T: G W Murray
R: P Scorse (53)
66/1
3f bullet train (GB) x lovable (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
3.2
7/2
T: Jason Edwards
R: A Layt (58)
7/2
10
3.7
150/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: Aaron Sweeney (54)
150/1
5g high chaparral (IRE) x lenswood (AUS) (woodman (USA))
11
4.5
150/1
T: Ms L Bundy
R: Ms K Nisbet (54)
150/1
5g haradasun (AUS) x gorgeous dancer (AUS) (grand lodge (USA))
Race 4 - Priors Bus Service Plate (C1) (1650m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:41.58 (37.59)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (55.5)
4/1
3f stryker (AUS) x adequate (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Adequacy, Titaness,
This nick: 14 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/4F
T: D A Williams
R: Nick Heywood (59)
11/4F
5g new approach (IRE) x doctrine (GB) (barathea (IRE))
3
2.6
12/1
T: R and L Price
R: Brock Ryan (54.5)
12/1
4m high chaparral (IRE) x high tudor (NZ) (high yield (USA))
4
2.8
9/2
T: Ms L Dean
R: J Grisedale (57.5)
9/2
3g keep the faith (AUS) x my harmonica (AUS) (musee d'orsay (AUS))
5
3.2
30/1
T: Thomas Lyttle
R: M Travers (54.5)
30/1
6
4.7
11/1
T: T J Robinson
R: J Penza (59)
11/1
4g domesday (AUS) x hotel du marc (NZ) (tale of the cat (USA))
7
4.9
14/1
T: G P Vella
R: Aaron Sweeney (53.5)
14/1
3g bullet train (GB) x swanky showoff (AUS) (show a heart (AUS))
8
7.7
16/1
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (54)
16/1
9
9.2
40/1
T: J Rolfe
R: M Heagney (56.5)
40/1
4g champions gallery (GB) x soiree girl (AUS) (rory's jester (AUS))
10
12.7
100/1
T: Mervyn Bennett
R: Ms W Costin (56.5)
100/1
4g desert king (IRE) x korvaceous (AUS) (langfuhr (CAN))
11
19
15/1
T: P J Facoory
R: S Guymer (57.5)
15/1
12
21.5
7/1
T: D A Williams
R: J Ford (54)
7/1
3f americain (USA) x piety (IRE) (danehill (USA))
Race 5 - Granite Town Festival (Bm60) (1650m)
Class: Benchmark 60 Track: Heavy(8) Time: 1:43.22 (36.10)
Prizemoney: $20,000
1
Receipt (11)
14/1
T: Matthew Dale
R: J Ford (54.5)
14/1
5m high chaparral (IRE) x cashier (AUS) (danehill (USA))
This nick: 63 runners; 50 winners; 6 SW. Details
2
2
16/1
T: Greg Stephens
R: P Scorse (54)
16/1
4g magic albert (AUS) x salinas (AUS) (al maher (AUS))
3
2.5
3/1F
T: D A Williams
R: B P Ward (57)
3/1F
3f roadhog (AUS) x star tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.6
11/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Billy Owen (59)
11/1
5
2.7
4/1
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (60)
4/1
4g dane shadow (AUS) x optometrist (AUS) (canny lad (AUS))
6
4
7/1
T: Aaron Clarke
R: A Layt (56)
7/1
7
4.5
8/1
T: J M Austin
R: J Penza (57.5)
8/1
6g your tent or mine (USA) x journalise (AUS) (johannesburg (USA))
8
4.7
20/1
T: R and L Clarke
R: Ms M Kinny (58.5)
20/1
6m dylan thomas (IRE) x jargon (AUS) (mossman (AUS))
9
6.5
Irenic (4)
12/1
T: Mark Gee
R: R Dolan (56.5)
12/1
6g ad valorem (USA) x sweet submission (AUS) (mr. henrysee (USA))
10
9
9/1
T: N F Gardner
R: M Travers (55)
9/1
4m encosta de lago (AUS) x cutie express (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
19.5
10/1
T: Ms M Rae
R: Rachel Hunt (56.5)
10/1
Race 6 - Robus Downlights (Bm55) (1425m)
Class: Benchmark 55 Track: Heavy(8) Time: 1:27.83 (37.58)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: S A Stephens
R: Ms M Kinny (55)
3/1F
5g hussonet (USA) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: K Dryden and S Collings
R: J Penza (59.5)
9/2
4m myboycharlie (IRE) x jadana (AUS) (jade hunter (USA))
3
1.9
20/1
T: G W Murray
R: P Scorse (55.5)
20/1
4m purrealist (AUS) x istimaid (NZ) (istidaad (USA))
4
2.4
12/1
T: Joseph Ible
R: R Dolan (58)
12/1
5m oratorio (IRE) x new page (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
40/1
T: Mervyn Bennett
R: Brock Ryan (55.5)
40/1
6g bel danoro (AUS) x korvaceous (AUS) (langfuhr (CAN))
6
2.9
Prying (13)
9/2
T: Ms D Poidevin-Laine
R: Ms W Costin (55)
9/2
7
3.4
25/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: B P Ward (58)
25/1
7g dane shadow (AUS) x letter loose (AUS) (canny lad (AUS))
8
4.2
20/1
T: C C Pearson
R: J Grisedale (54)
20/1
5g oratorio (IRE) x eisteddfod (AUS) (carnegie (IRE))
9
4.4
40/1
T: Natalie Jarvis
R: A Kajiya (58.5)
40/1
5m street sense (USA) x patience and grace (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
4.7
25/1
T: R and L Clarke
R: S Guymer (57.5)
25/1
5m dane shadow (AUS) x dark star (AUS) (scenic (IRE))
12
6.2
20/1
T: P J Facoory
R: Simon Miller (58)
20/1
4m pluck (USA) x tears roll down (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
13
6.6
15/4
T: Mick Miladinovic
R: Ms K Nisbet (59)
15/4
5m shinzig (AUS) x princess dani (AUS) (lacryma cristi (IRE))
Race 7 - Tle Electr. Batemans Bay Hcp (1300m)
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:18.16 (35.99)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: Matthew Dale
R: J Ford (54.5)
5/2F
5g postponed (USA) x symphony (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Cadabra, Musical Genius,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
100/1
T: N J Olive
R: Ms M Kinny (54)
100/1
5g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.4
5/1
T: G P Vella
R: Aaron Sweeney (57)
5/1
5m excites (AUS) x shannon bank (AUS) (bluebird (USA))
4
3.7
11/1
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (56.5)
11/1
4m casino prince (AUS) x secret thyme (USA) (storm cat (USA))
5
3.9
8/1
T: R and L Clarke
R: S Guymer (55)
8/1
6
4.2
12/1
T: Luke Pepper
R: Nick Heywood (59.5)
12/1
7
5
20/1
T: Matthew Dale
R: Ms K Nisbet (54)
20/1
4m manhattan rain (AUS) x danahere (NZ) (dehere (USA))
8
6
7/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Simon Miller (55)
7/1
5g beneteau (AUS) x naeb (AUS) (red ransom (USA))
9
6.1
60/1
T: C C Pearson
R: J Grisedale (54)
60/1
6g big brown (USA) x shovoff (AUS) (danehill (USA))
10
7.4
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: Rachel Hunt (54)
20/1
5m zizou (AUS) x exclusive bid (AUS) (snippets (AUS))
11
7.6
20/1
T: Ms L Bundy
R: M Travers (54)
20/1
4m sebring (AUS) x mistakes (AUS) (grand lodge (USA))
12
7.8
Janis (3)
9/2
T: C Hensler
R: A Kajiya (55)
9/2
6m duporth (AUS) x girls rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
13
9.1
100/1
T: J Rolfe
R: M Heagney (54.5)
100/1
5m champions gallery (GB) x becoming (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Led Group Robus (Bm61) (1010m)
Class: Benchmark 61 Track: Heavy(8) Time: 0:59.44 (34.69)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: Jamie Stewart
R: S Guymer (60)
11/4F
5g shellscrape (AUS) x dan baroness (AUS) (statue of liberty (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/2
T: D A Williams
R: Nick Heywood (61.5)
7/2
4m i am invincible (AUS) x fine cuban (AUS) (flying spur (AUS))
3
3.7
11/2
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (59)
11/2
3g pluck (USA) x peggy fusaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
4.1
9/2
T: R and L Price
R: Brock Ryan (59.5)
9/2
4m commands (AUS) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
5
5.1
30/1
T: Z Garsztka
R: Billy Owen (60)
30/1
6
5.4
El Sid (2)
14/1
T: D A Williams
R: J Ford (61)
14/1
4g sidereus (AUS) x madam lush (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5.6
50/1
T: T J Robinson
R: J Penza (61)
50/1
7g murtajill (AUS) x kurotaka (AUS) (black hawk (GB))
8
5.9
50/1
T: G W Murray
R: Ms W Costin (59.5)
50/1
5g alert (ARG) x yeats' magic (AUS) (yeats (USA))
9
6.4
16/1
T: Mark Gee
R: B P Ward (58.5)
16/1
5g krupt (AUS) x missala (AUS) (spectrum (IRE))
10
7.2
10/1
T: W A Hudd
R: A Layt (56.5)
10/1
5m murtajill (AUS) x imawina (AUS) (marwina (AUS))
11
8.2
14/1
T: Luke Pepper
R: A Kajiya (57)
14/1
4m snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
12
9.7
30/1
T: Ms K Kulic
R: P Scorse (56.5)
30/1
5m bowstreet blues (AUS) x sneak a nip (AUS) (volcanic prince (AUS))
* Nick figures are for Australasia.