Breednet Results

MUSWELLBROOK - Tuesday, October 23

Race 1 - Melb Cup Day @ M'brook Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:50.76 (32.93)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: L J Fairhall
R: C Lever (56.5)
5/4F
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: G McFarlane
R: Ms R Murray (55)
15/4
5m salade (AUS) x lady octa (AUS) (octagonal (NZ))
3
3.2
9/2
T: S C Jones
R: A Gibbons (55)
9/2
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$25,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Paradise Lodge
4
4
11/1
T: P M Farrell
R: M Squires (55.5)
11/1
4m time thief (AUS) x hot'n'dreamin (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
5
5.4
5/1
T: R E Ollerton
R: G Buckley (55)
5/1
3f albrecht (AUS) x big issue (AUS) (clang (AUS))
6
6
Kinks (11)
25/1
T: Mark Schmetzer
R: S Guymer (55)
25/1
3f epaulette (AUS) x lola cherry cola (AUS) (bel esprit (AUS))
7
7.8
40/1
T: Luke A Thomas
R: Josh Adams (59)
40/1
4g mosayter (USA) x not a pretender (AUS) (royal academy (USA))
8
8.3
14/1
T: Dean Jackson
R: R Dolan (53.5)
14/1
5m strada (AUS) x severeni (AUS) (armidale (AUS))
9
9.2
66/1
T: N F Boland
R: Ms M Weir (55)
66/1
5g dane fever (AUS) x al rosolini (AUS) (waajib (IRE))
Race 2 - Magic Millions Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:50.50 (32.33)
Prizemoney: $22,000
1
50/1
T: L J Fairhall
R: Ms C McPherson (55)
50/1
3f mossman (AUS) x delta shower (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 15 runners; 12 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/1
T: Simon Casey
R: Reece Jones (52)
10/1
3g the factor (USA) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
3
2.7
15/1
T: C E Ritchie
R: R Thompson (56)
15/1
3g your song (AUS) x de sweet soca song (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.7
8/1
T: Luke A Thomas
R: Josh Adams (55)
8/1
5
3.6
40/1
T: Ben Hill
R: S Guymer (55)
40/1
4m star witness (AUS) x burnley (AUS) (god's own (AUS))
6
4.2
11/4
T: Nathan Doyle
R: S Lisnyy (55)
11/4
3f zoffany (IRE) x ourkohinoor (AUS) (king cugat (USA))
7
4.3
Macal (10)
11/4F
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (55)
11/4F
3f mossman (AUS) x happy camper (AUS) (grand lodge (USA))
8
4.4
20/1
T: R J Davies
R: Ms C R Van Der Werf (57)
20/1
4m tickets (AUS) x kidding (AUS) (red ransom (USA))
9
7.6
20/1
T: R E Ollerton
R: D McLellan (55)
20/1
3g all too hard (AUS) x sheer silk (IRE) (fasliyev (USA))
10
8.1
15/4
T: S J Hodge
R: A E Denby (57)
15/4
4m benfica (AUS) x strong mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
11
12
Sushi (14)
20/1
T: Scott Wade
R: J Innes Jnr (55)
20/1
4g ilovethiscity (AUS) x cellini (AUS) (more than ready (USA))
12
15.4
100/1
T: Ben Loakes
R: Jenny Duggan (55)
100/1
7m big brown (USA) x find the cash (AUS) (secret savings (USA))
Race 3 - Bengalla Mining Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:30.35 (35.34)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: Ms K Gavenlock
R: G Buckley (57)
12/1
5m alamosa (NZ) x frilly filly (NZ) (dream well (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/8
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (57)
13/8
4m hinchinbrook (AUS) x believe 'n achieve (AUS) (beautiful crown (USA))
3
0.2
Tippler (12)
8/11F
T: K A Lees
R: D McLellan (54.5)
8/11F
3f pierro (AUS) x elimbari (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
6.3
66/1
T: Karen Lunn
R: S Guymer (57)
66/1
4m ocean park (NZ) x queencaple (NZ) (pentire (GB))
6
7.4
100/1
T: Darryl Roberts
R: Ms M Weir (59)
100/1
4g snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
7
7.9
20/1
T: P M Perry
R: J Innes Jnr (56.5)
20/1
3g so you think (NZ) x cutie express (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
11.6
66/1
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (56.5)
66/1
9
12.4
30/1
T: Andrew Robinson
R: A Gibbons (56.5)
30/1
10
14.9
150/1
T: Petra Bullen
R: M Squires (57)
150/1
7m sebring (AUS) x la dee la (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 4 - Great Northern Super Crisp Mdn (1280m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:15.67 (34.59)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (54.5)
8/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/6F
T: M, W and J Hawkes
R: R Thompson (59)
4/6F
4g all too hard (AUS) x mystically (USA) (forest wildcat (USA))
3
1.3
10/1
T: T S Howlett
R: G Buckley (59)
10/1
4
3.7
15/4
T: C Karakatsanis
R: A Hyeronimus (57)
15/4
4m excelebration (IRE) x symileo (AUS) (galileo (IRE))
5
4.1
80/1
T: T S Howlett
R: P Graham (54.5)
80/1
6
4.2
15/2
T: R A Freedman
R: Rachel Hunt (56.5)
15/2
3g ocean park (NZ) x peony (NZ) (pins (AUS))
7
11.2
60/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (54.5)
60/1
3f epaulette (AUS) x irgunette (AUS) (irgun (USA))
8
14.2
150/1
T: Stephen Schofield
R: S Lisnyy (57)
150/1
6m mosayter (USA) x go tango (AUS) (rhythm (USA))
800
Gacela (5)
30/1
T: Ben Hill
R: S Guymer (57)
30/1
6m danewin (AUS) x ghezlaan (AUS) (hussonet (USA))
Race 5 - Mt Arthur Coal Plate (1) (1750m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:47.45 (36.24)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: K A Lees
R: Jenny Duggan (55.5)
8/1
3f dream ballad (AUS) x power shot (AUS) (bite the bullet (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/1
T: J C Deamer
R: C Lever (57)
15/1
4m delago deluxe (AUS) x real special (AUS) (thunder gulch (USA))
3
1.7
66/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (53)
66/1
4m bullet train (GB) x victoria cristal (AUS) (high chaparral (IRE))
4
2.2
15/1
T: Wayne Austin
R: Ms R Murray (54.5)
15/1
6m venice beach (AUS) x eliane (AUS) (red ransom (USA))
5
2.5
16/1
T: Nicole Hudson
R: G Buckley (57)
16/1
5m skilled (AUS) x irreversible (AUS) (last tycoon (IRE))
6
3.2
30/1
T: M J Lunn
R: J Penza (59)
30/1
5g sebring (AUS) x take heart (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
3.3
11/1
T: Ms K Outtrim
R: R Dolan (57.5)
11/1
8
3.8
11/4
T: Adam Duggan
R: A Gibbons (56.5)
11/4
9
4.5
Cartel (1)
11/8F
T: R A Freedman
R: S Guymer (59)
11/8F
4g street boss (USA) x dee dee miss (AUS) (dubai destination (USA))
10
5.5
20/1
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (55.5)
20/1
3f star witness (AUS) x takali (AUS) (falbrav (IRE))
11
5.9
25/1
T: K J Lantry
R: G M Ryan (59)
25/1
4g congrats (USA) x disco dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
6.3
30/1
T: Nathan Doyle
R: S Lisnyy (59)
30/1
4g lope de vega (IRE) x ourkohinoor (AUS) (king cugat (USA))
13
7.3
100/1
T: P M Perry
R: J Innes Jnr (54.5)
100/1
4m lucas cranach (GER) x adabelle (AUS) (ad valorem (USA))
14
7.7
150/1
T: Nicole Hudson
R: M Squires (56.5)
150/1
5g daliapour (IRE) x bella puella (AUS) (kenvain (AUS))
Race 6 - Adelaide @ Coolmore (Bm58) (1280m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:16.06 (35.30)
Prizemoney: $22,000
1
9/4F
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (59.5)
9/4F
5g beneteau (AUS) x michelle magic (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Magic Era,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Sithali (13)
50/1
T: R A Bailey
R: S Lisnyy (54)
50/1
8g henny hughes (USA) x pranayama (AUS) (commands (AUS))
2
0.2
7/2
T: Angela Davies
R: R Dolan (59.5)
7/2
6g may'haab (AUS) x paxton street (AUS) (delphinus (AUS))
4
0.3
10/1
T: Ben Hill
R: S Guymer (59)
10/1
6g husson (ARG) x ready on sunday (AUS) (more than ready (USA))
5
0.4
Toast (7)
8/1
T: R R Milligan
R: P Graham (58.5)
8/1
6g purrealist (AUS) x three cheers (AUS) (peintre celebre (USA))
6
0.5
30/1
T: Dean Jackson
R: D McLellan (54)
30/1
6g o'reilly (NZ) x miraculous miss (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
1.1
4/1
T: Peter D Green
R: Simone Vella (52)
4/1
5m wanted (AUS) x west of katrina (USA) (gone west (USA))
8
1.4
25/1
T: K J Lantry
R: G M Ryan (54)
25/1
6g iffraaj (GB) x centime (NZ) (centaine (AUS))
9
1.8
100/1
T: R E Ollerton
R: A Gibbons (54)
100/1
6m casino prince (AUS) x aromas (AUS) (starcraft (NZ))
10
1.9
14/1
T: D Wagstaff
R: J Innes Jnr (56.5)
14/1
6m statue of liberty (USA) x love buggy (AUS) (favorite trick (USA))
11
2.3
30/1
T: K J Lantry
R: L Cumberland (56)
30/1
5g mutawaajid (AUS) x pinko (NZ) (soviet star (USA))
12
2.4
20/1
T: J R Gask
R: Ashley Morgan (61.5)
20/1
13
2.6
40/1
T: Ms J Bowen
R: M Squires (54)
40/1
6g street sense (USA) x elle (AUS) (general nediym (AUS))
14
4.2
50/1
T: John Bannister
R: Ms C R Van Der Werf (58.5)
50/1
Race 7 - Horsepower Hcp (C1) (1280m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:15.09 (34.84)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: T S Howlett
R: A Hyeronimus (57)
5/2F
4g i am invincible (AUS) x alley miss (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/1
T: Tim McIntosh
R: G Buckley (57.5)
10/1
4g star witness (AUS) x assertively (AUS) (bernardini (USA))
3
0.5
Moobi (4)
13/2
T: Cody Morgan
R: G M Ryan (58)
13/2
6g spinning world (USA) x kowhai (AUS) (grand lodge (USA))
4
1.2
11/4
T: P M Perry
R: C Lever (55.5)
11/4
3g choisir (AUS) x morning light (AUS) (danehill (USA))
5
2.2
Asudem (10)
11/2
T: Luke A Thomas
R: Josh Adams (56)
11/2
3g duporth (AUS) x madame medusa (IRE) (mozart (IRE))
6
2.7
8/1
T: J Louizos
R: J Penza (58.5)
8/1
5g krupt (AUS) x emma's magic (AUS) (magic albert (AUS))
7
2.8
40/1
T: G McFarlane
R: Ms R Murray (54)
40/1
8g delzao (AUS) x songcatcher (AUS) (geiger counter (USA))
8
3.1
Delete (1)
9/1
T: J R Hine
R: P Graham (58.5)
9/1
4g arlington (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
9
3.6
Damit (3)
20/1
T: C Karakatsanis
R: A Layt (58)
20/1
4g sebring (AUS) x goldam (AUS) (twining (USA))
10
3.8
100/1
T: Ms A Rossiter
R: Ms L G Henry (54)
100/1
5m cheval de troy (NZ) x holly molly (AUS) (not a single doubt (AUS))
11
4.6
66/1
T: Andrew Robinson
R: A Gibbons (57.5)
66/1
4g animal kingdom (USA) x glenkinchie (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
7.9
60/1
T: G McFarlane
R: Jenny Duggan (54.5)
60/1
5m shrapnel (AUS) x adhocracy (AUS) (bureaucracy (NZ))
13
13.1
150/1
T: Dean Jackson
R: Ms C McPherson (54)
150/1
6g oratorio (IRE) x stellas delight (AUS) (nuclear freeze (USA))
Race 8 - Tab.Com.Au Kayuga Cup (1450m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:25.71 (35.44)
Prizemoney: $22,000
1
15/2
T: S J Gleeson
R: Cejay Graham (55)
15/2
8g beautiful crown (USA) x kapvadar (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Danedarra, Kapcat, Kapvalante, Winning Edge,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: Ms G Williams
R: G M Ryan (54)
7/2
6m nicconi (AUS) x mischievous (AUS) (red ransom (USA))
2
0.5
80/1
T: Darryl Roberts
R: A E Denby (54)
80/1
5g savabeel (AUS) x millililli (NZ) (pins (AUS))
4
1.5
12/1
T: Mark Schmetzer
R: S Guymer (54)
12/1
6m duke of marmalade (IRE) x love one (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
1.8
50/1
T: M R Mulholland
R: Ms K Bell-Pitomac (54.5)
50/1
7g lonhro (AUS) x lamarr (AUS) (quest for fame (GB))
6
2.3
Arugula (11)
7/2
T: Stirling Osland
R: P Graham (54)
7/2
4g salade (AUS) x celtic night (AUS) (secret savings (USA))
7
3
5/4F
T: P M Perry
R: C Lever (59.5)
5/4F
4g i am invincible (AUS) x takali (AUS) (falbrav (IRE))
8
3.3
30/1
T: D Lane
R: G Buckley (56)
30/1
6g al samer (AUS) x larga vista (USA) (seeking the gold (USA))
9
4.9
30/1
T: Ms C Monaghan
R: R Dolan (52.5)
30/1
7g more than ready (USA) x st. kate (AUS) (danehill (USA))
10
5.1
50/1
T: Stirling Osland
R: A Gibbons (56)
50/1
5m nadeem (AUS) x exilio (NZ) (o'reilly (NZ))
11
6.2
100/1
T: Darryl Roberts
R: D McLellan (54)
100/1
9g ad valorem (USA) x de laroche (AUS) (quest for fame (GB))
12
6.6
Mahboob (15)
80/1
T: R E Ollerton
R: Ms L Day (52.5)
80/1
8g anglia (AUS) x lovey amazon (AUS) (snaadee (USA))
13
10.8
100/1
T: R J Knight
R: Ms L G Henry (56)
100/1
9g red dazzler (AUS) x french frenzy (NZ) (volksraad (GB))
Race 9 - Godolphin (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:56.77 (33.73)
Prizemoney: $22,000
1
6/1
T: Stirling Osland
R: G M Ryan (57.5)
6/1
Winning siblings: Ten Carat,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Mark Cross
R: Jenny Duggan (54.5)
20/1
5m reward for effort (AUS) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
3
0.5
Zroya (11)
60/1
T: Ms D Lumsden
R: S Lisnyy (56.5)
60/1
8m domesday (AUS) x thine eyes (AUS) (shovhog (AUS))
4
0.6
7/1
T: Tim McIntosh
R: Josh Adams (54.5)
7/1
4m moshe (AUS) x savage impact (AUS) (musee d'orsay (AUS))
5
0.7
150/1
T: Jeremy Smith
R: Stephane Joseph (53)
150/1
9g king cugat (USA) x crack up (AUS) (dr fong (USA))
6
1.3
9/10F
T: Ms J Bowen
R: J Penza (58.5)
9/10F
4m i am invincible (AUS) x modest meisie (AUS) (johannesburg (USA))
7
1.4
150/1
T: Jacqueline Greentree
R: Simone Vella (54)
150/1
7g excellent art (GB) x woona (AUS) (end sweep (USA))
8
1.5
7/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (55.5)
7/1
3f congrats (USA) x fitness (AUS) (more than ready (USA))
9
2.3
11/2
T: Mark Schmetzer
R: Reece Jones (59.5)
11/2
6m al maher (AUS) x coogee crown (NZ) (stravinsky (USA))
10
3
30/1
T: D Wagstaff
R: Cejay Graham (52.5)
30/1
8m sharkbite (AUS) x rock the media (AUS) (easy rocking (AUS))
11
4.3
Justus (6)
40/1
T: Darryl Roberts
R: D McLellan (57.5)
40/1
5g snippetson (AUS) x tessie girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
12
6.6
66/1
T: M R Mulholland
R: Ms K Bell-Pitomac (54.5)
66/1
7g not a single doubt (AUS) x royal amarco (AUS) (royal academy (USA))
13
6.7
60/1
T: N F Boland
R: M Squires (54)
60/1
8g dane fever (AUS) x warm up (AUS) (king cugat (USA))
* Nick figures are for Australasia.