Breednet Results

MUSWELLBROOK - Friday, November 29

Race 1 - Horsepower Mdn Hcp (1750m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:48.35 (35.55)
Prizemoney: $22,000
1
4/5F
T: K A Lees
R: A Bullock (58.5)
4/5F
3g al maher (AUS) x chammelle (AUS) (dehere (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
13/2
T: M & D Kearney
R: G Buckley (57.5)
13/2
3g arena (AUS) x royal palm (AUS) (desert sun (GB))
3
1.4
Petrus (3)
30/1
T: J P Curran
R: G M Ryan (58)
30/1
4g pierro (AUS) x gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$250,000
Vendor: Amarina Farm, Denman
Buyer: Laurel Oak Bloodstock Pty Ltd
5
2.7
25/1
T: Brian Young
R: R Thompson (55)
25/1
6g dylan thomas (IRE) x dizzy rocking (AUS) (easy rocking (AUS))
6
2.8
12/1
T: Connie Greig
R: Billy Cray (55)
12/1
4g benfica (AUS) x miss republic (AUS) (savoire vivre (GB))
7
3.6
15/1
T: Justin Bowen
R: M Squires (55)
15/1
5g reliable man (GB) x oh so royal (AUS) (danzero (AUS))
8
5.8
30/1
T: Chris Chadwick
R: Vad Bolozhinskyi (55)
30/1
9
7.1
40/1
T: G J Preston
R: Qin Yong (53)
40/1
4g savabeel (AUS) x illuminates (AUS) (strategic (AUS))
10
15.1
7/2
T: John Bannister
R: Ms M Weir (55)
7/2
4m all too hard (AUS) x sublime girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Gt Nthn. Super Crisp Lager Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.17 (33.58)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (55.5)
5/2
4m time thief (AUS) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
Winning siblings: Cangrande, Ringo's Charm, Ticket Clipper,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: T P Croft
R: Tom Sherry (55.5)
4/1
3
0.5
60/1
T: S C Jones
R: Q Krogh (57)
60/1
5g smart missile (AUS) x overblik (AUS) (elvstroem (AUS))
4
1.2
7/2
T: M R Johnston
R: Qin Yong (57)
7/2
4g pluck (USA) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
5
2.8
30/1
T: B F Cavanough
R: Jenny Duggan (55.5)
30/1
3f albrecht (AUS) x beautiful image (AUS) (beautiful crown (USA))
6
3.4
Buwan (10)
50/1
T: B P Walker
R: Ms M Weir (55)
50/1
4m equiano (FR) x nimue moon (AUS) (vitrinite (NZ))
7
5.1
2/1F
T: T S Howlett
R: A Bullock (57)
2/1F
5g magic albert (AUS) x ugly juggly (AUS) (lion hunter (AUS))
8
5.2
30/1
T: R E Ollerton
R: A Gibbons (55)
30/1
4m ad valorem (USA) x love and fear (AUS) (magic winner (AUS))
9
5.6
100/1
T: P Cleal
R: Billy Cray (55)
100/1
5m testa rossa (AUS) x tina's debut (AUS) (gold carat (USA))
9
5.6
100/1
T: P M Farrell
R: Vad Bolozhinskyi (55)
100/1
3f zoffany (IRE) x gundaroo esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
11
5.8
150/1
T: Cassandra Stummer
R: D Northey (55)
150/1
3f mulaazem (AUS) x floral garden (AUS) (seidnazar (AUS))
12
6.8
100/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (55)
100/1
3f epaulette (AUS) x jamaican dancer (AUS) (magic albert (AUS))
13
9.5
40/1
T: J A Berry
R: D Mc Lellan (55)
40/1
4m eurozone (AUS) x liza (AUS) (strategic (AUS))
Race 3 - Tab.Com.Au Mdn Plate (1280m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:16.95 (35.05)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Tim McIntosh
R: G Buckley (57.5)
5/2
3g albrecht (AUS) x songs (AUS) (fuji kiseki (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: Ms J Bowen
R: Brooke Stower (57)
16/1
4m time thief (AUS) x judem (AUS) (galileo (IRE))
3
0.4
8/1
T: Aleacia Bennett
R: L Cumberland (57)
8/1
4m declaration of war (USA) x queen of peace (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.8
Fu Ni (11)
9/10F
T: K A Lees
R: D Mc Lellan (55.5)
9/10F
3f adelaide (IRE) x demerger (AUS) (saithor (USA))
5
2.8
40/1
T: P M Farrell
R: Vad Bolozhinskyi (57)
40/1
5m purrealist (AUS) x princess d'argent (AUS) (coronation day (AUS))
6
4.8
80/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: J Pracey-Holmes (59)
80/1
5g arlington (AUS) x aporia (AUS) (viscount (AUS))
7
6.6
Zada (5)
50/1
T: G L Andrews
R: Qin Yong (57)
50/1
5g strada (AUS) x bizarre princess (AUS) (enemy of average (AUS))
8
17.6
Ingar (1)
100/1
T: G L Andrews
R: M Squires (59)
100/1
6g dubai's choice (AUS) x izablew (AUS) (keep the faith (AUS))
99
11/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
11/2
3f street boss (USA) x sexy siren (AUS) (excites (AUS))
Race 4 - Tab.Com.Au Mdn Plate (1280m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:15.42 (35.36)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: B F Cavanough
R: Travis Wolfgram (55.5)
5/4F
3f so you think (NZ) x hard to find (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
7/4
T: G McFarlane
R: C G O'Brien (59)
7/4
6g arlington (AUS) x hoonose (AUS) (ron bon (USA))
3
2.3
9/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
9/2
3f adelaide (IRE) x subtitle (AUS) (fastnet rock (AUS))
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$18,000
Vendor: Supreme Thoroughbreds, Romsey
Buyer: J Barton
4
3.8
Wilful (14)
40/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (55.5)
40/1
3f olympic glory (IRE) x wayward (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.9
60/1
T: Ms A Rahn
R: D Northey (57.5)
60/1
3g sizzling (AUS) x marinov (NZ) (zabeel (NZ))
6
4.7
11/1
T: Ms K Outtrim
R: Q Krogh (57)
11/1
4m fiorente (IRE) x mist (IRE) (galileo (IRE))
7
7.3
100/1
T: Ms T Williams
R: Ms S Metcalfe (57.5)
100/1
5g storm shadow (AUS) x rockabye (NZ) (bigstone (IRE))
8
8.1
25/1
T: A J Denham
R: G M Ryan (57.5)
25/1
3c roman emperor (NZ) x petra (AUS) (lonhro (AUS))
9
13.1
100/1
T: Leigh Desreaux
R: J Pracey-Holmes (59)
100/1
5g real saga (AUS) x trickett (AUS) (general nediym (AUS))
10
13.2
50/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (59)
50/1
4g al maher (AUS) x tricia jane (AUS) (more than ready (USA))
11
27.3
80/1
T: S C Jones
R: Billy Cray (59)
80/1
5g spinning world (USA) x new show (AUS) (reenact (AUS))
Race 5 - Two Triple Crown Winners (C1) (1450m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:25.96 (35.57)
Prizemoney: $22,000
1
Timion (2)
15/4
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (57.5)
15/4
5g time thief (AUS) x cordelion (AUS) (lion heart (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
9/2
T: K A Lees
R: A Bullock (59)
9/2
3
4.3
Huey (7)
14/1
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (55.5)
14/1
4
5.8
6/1
T: Brooke Somers
R: A Gibbons (56.5)
6/1
4g artie schiller (USA) x latin (AUS) (domesday (AUS))
5
7.9
5/4F
T: P M Perry
R: Tom Sherry (54.5)
5/4F
3g dream ahead (USA) x acapulco storm (AUS) (mukaddamah (USA))
6
8.9
15/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: J Pracey-Holmes (54)
15/1
4g bullet train (GB) x idriess (AUS) (anabaa (USA))
7
9.7
15/1
T: Ms K Outtrim
R: Q Krogh (57)
15/1
4g hidden dragon (AUS) x point one (AUS) (general nediym (AUS))
8
9.8
100/1
T: Dean Jackson
R: Vad Bolozhinskyi (54)
100/1
7g niccolini (AUS) x bellavinda (AUS) (euclase (AUS))
9
10.8
150/1
T: Leigh Desreaux
R: L Cumberland (54)
150/1
5g trusting (AUS) x shaye spice (AUS) (dolphin street (FR))
10
11.3
Nazare (10)
150/1
T: B A Perrett
R: M Squires (54)
150/1
5g red arrow (AUS) x starspect (AUS) (spectrum (IRE))
11
15.2
Hocked (9)
100/1
T: Justin Bowen
R: D Northey (55)
100/1
4g unencumbered (AUS) x bon vacance (AUS) (good journey (USA))
Race 6 - Godolphin Hcp (C1) (1450m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:27.08 (34.86)
Prizemoney: $22,000
1
40/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
40/1
4m pierro (AUS) x arrowette (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4
T: D I Atkins
R: Tom Sherry (56.5)
7/4
4m stratum (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
3
0.3
8/1
T: Jason & Lucy Attard
R: Ms R Murray (54.5)
8/1
5m al maher (AUS) x artwear (AUS) (royal academy (USA))
4
0.4
7/4F
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
7/4F
3f exceed and excel (AUS) x pure beauty (AUS) (elusive quality (USA))
5
0.5
60/1
T: Connie Greig
R: Billy Cray (54)
60/1
6m arlington (AUS) x fashion star (AUS) (eagle eyed (USA))
6
1.6
25/1
T: Brooke Somers
R: D Mc Lellan (54)
25/1
3f olympic glory (IRE) x class success (AUS) (success express (USA))
7
2.6
20/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: Ms M Weir (54.5)
20/1
6m alamosa (NZ) x frilly filly (NZ) (dream well (FR))
8
3.4
10/1
T: B F Cavanough
R: Travis Wolfgram (55.5)
10/1
4m sebring (AUS) x cathay lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
3.6
Gacela (11)
40/1
T: Ben Hill
R: Qin Yong (52)
40/1
7m danewin (AUS) x ghezlaan (AUS) (hussonet (USA))
10
3.7
8/1
T: Allan Kehoe
R: A Bullock (58)
8/1
5m equiano (FR) x devonshire (AUS) (racer's edge (AUS))
11
4.6
50/1
T: Ms C Murnane
R: C G O'Brien (60.5)
50/1
5m teofilo (IRE) x brookes (AUS) (jugah (USA))
12
6.3
100/1
T: Leigh Desreaux
R: J Pracey-Holmes (54)
100/1
7m diogenes (AUS) x o' susie (AUS) (alphabel (IRE))
13
6.6
40/1
T: A J Denham
R: Ms S Metcalfe (53)
40/1
4m jimmy choux (NZ) x genuine offer (NZ) (generous (IRE))
Race 7 - M.M. Yearling Sales (Bm58) (1750m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:46.21 (35.88)
Prizemoney: $22,000
1
10/9F
T: K A Lees
R: A Bullock (57.5)
10/9F
4m camelot (GB) x autumn ember (AUS) (don eduardo (NZ))
Winning siblings: Hot Streak, Tipping Point,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: J C Deamer
R: A Gibbons (58)
7/2
3
1.8
10/1
T: D I Atkins
R: Tom Sherry (55)
10/1
5g road to rock (AUS) x katie's dream (NZ) (senor pete (USA))
4
7.5
15/4
T: Jamie Thomsen
R: G Buckley (61)
15/4
7g venice beach (AUS) x viejo (AUS) (el moxie (USA))
5
8.8
15/2
T: T P Croft
R: G M Ryan (57)
15/2
8g strada (AUS) x magic kingdom (AUS) (clang (AUS))
6
9.3
60/1
T: Connie Greig
R: Billy Cray (57)
60/1
7
9.4
Naoko (11)
30/1
T: Connie Greig
R: K J Cowan (52.5)
30/1
8m excellent art (GB) x magic world (AUS) (spinning world (USA))
8
11.4
30/1
T: M R Johnston
R: Qin Yong (56)
30/1
5h teofilo (IRE) x min river (AUS) (flying spur (AUS))
9
15
150/1
T: B A Perrett
R: M Squires (54)
150/1
6g i am invincible (AUS) x sister samantha (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Wallerawang Engineering (Bm66) (1280m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:14.96 (34.62)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: J R Gask
R: Brooke Stower (58)
4/1
6g zoffany (IRE) x tornado lil (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Another Twister, Spirit Of Elijah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: S Farley
R: C G O'Brien (56)
5/1
5m redente (AUS) x big nell (AUS) (niello (AUS))
3
0.3
7/2F
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
7/2F
4m snitzel (AUS) x kneeling (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.8
6/1
T: J P Curran
R: G M Ryan (59)
6/1
8m raheeb (AUS) x nomen (AUS) (zariz (AUS))
5
1.6
7/2
T: R M Nilsson
R: Jenny Duggan (54.5)
7/2
6
1.7
Asudem (10)
6/1
T: Luke A Thomas
R: Ashley Morgan (55.5)
6/1
4g duporth (AUS) x madame medusa (IRE) (mozart (IRE))
7
5
11/1
T: Michelle Fleming
R: D Mc Lellan (57)
11/1
4g the factor (USA) x smoothie (AUS) (lacryma cristi (IRE))
8
7.4
20/1
T: D Wagstaff
R: G Buckley (56.5)
20/1
6g artie schiller (USA) x tureen (AUS) (keep the faith (AUS))
Race 9 - M'brook Security Service-Bm58 (900m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:51.89 (34.13)
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: S C Jones
R: G M Ryan (60.5)
15/4
6g magnus (AUS) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Hello My Friend, Rock Spur, Sadia,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Titus (4)
4/1
T: P M Perry
R: D Mc Lellan (60)
4/1
5g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
3
1.1
40/1
T: Nicole Hudson
R: Billy Cray (55)
40/1
5m denman (AUS) x red light (AUS) (red ransom (USA))
4
1.7
Brooke (18)
16/1
T: Julie Holloway
R: Jenny Duggan (54)
16/1
6m northern meteor (AUS) x bundleofjoy (AUS) (fantastic light (USA))
5
2.2
Vanzant (16)
14/1
T: Connie Greig
R: K J Cowan (53)
14/1
4m top echelon (AUS) x miss excellence (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
3.7
40/1
T: Ms T Boyd
R: Ms M Weir (58)
40/1
9g niello (AUS) x poniard (AUS) (lake coniston (IRE))
7
4.3
20/1
T: Andrew Robinson
R: M Squires (58.5)
20/1
6g reward for effort (AUS) x princess sunshine (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.4
8/1
T: Connie Greig
R: Tom Sherry (58)
8/1
7g bon hoffa (AUS) x i presume (AUS) (johannesburg (USA))
9
4.5
3/1F
T: T S Howlett
R: A Bullock (57.5)
3/1F
5g poet's voice (GB) x bedizened (AUS) (commands (AUS))
10
5.8
9/2
T: G McFarlane
R: Qin Yong (53)
9/2
5m decertare (AUS) x viscondesa (AUS) (viscount (AUS))
11
6.5
30/1
T: Mark Cross
R: L Cumberland (57.5)
30/1
6m reward for effort (AUS) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
12
7.7
20/1
T: Justin Bowen
R: D Northey (55)
20/1
4g sizzling (AUS) x she's all greek (AUS) (spartacus (AUS))
* Nick figures are for Australasia.