Breednet Results

NEWCASTLE - Tuesday, September 3

Race 1 - The $1m Hunter - Nov 11 Mdn (2335m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:27.13 (35.79)
Prizemoney: $35,000
1
20/1
T: J W Marzol
R: J Penza (59)
20/1
5g stratum (AUS) x plucky lady (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 36 runners; 23 winners; 1 SW. Details
2
1.8
1/7F
T: K A Lees
R: B Avdulla (56.5)
1/7F
5g dansili (GB) x novellara (GB) (sadler's wells (USA))
2021 Inglis February (Early) Online Sale
$2,250
2021 Inglis February (Early) Online Sale
$2,250
3
3.1
11/1
T: G K White
R: J R Collett (57)
11/1
4
3.5
50/1
T: J A Steinmetz
R: K S Latham (59)
50/1
9g shinko king (IRE) x tokyo belle (NZ) (kaapstad (NZ))
5
6.1
20/1
T: A P Ball
R: Cejay Graham (56)
20/1
5g prince arthur (AUS) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
6
6.5
Taroba (7)
20/1
T: P M Perry
R: G Buckley (56.5)
20/1
4g poet's voice (GB) x iguazu falls (AUS) (pure theatre (AUS))
7
6.6
20/1
T: Matthew Smith
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
20/1
8
38.5
100/1
T: Tess Wilkes
R: Ms M Weir (54.5)
100/1
5g reward for effort (AUS) x samana (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Coastline Pools & Spas (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.70 (33.97)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (59.5)
5/4F
5g your song (AUS) x that's amore (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Need New Friends, That Song,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2017 Inglis Classic Yearling Sale
$20,000
Vendor: Riversdale, Scone
Buyer: Triple Crown Syndications
2016 MM National Weanling Sale General Session
$6,500
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Alison Hodges
2021 Inglis June (Early) Online Sale
$9,000
2
0.5
7/4
T: P M Perry
R: S Clipperton (57.5)
7/4
3c dundeel (NZ) x milanesa (AUS) (snitzel (AUS))
3
2.8
10/1
T: R L Pearse
R: D Mc Lellan (55.5)
10/1
4
6.1
12/1
T: M & D Kearney
R: B Spriggs (57.5)
12/1
6g kaphero (AUS) x fine feelings (AUS) (monde bleu (GB))
5
6.7
20/1
T: Ms L Sheppard
R: A Gibbons (60)
20/1
6g arlington (AUS) x parsa (USA) (risen star (USA))
6
6.8
9/1
T: D I Atkins
R: G Boss (59.5)
9/1
4g uncle mo (USA) x star acclaimed (AUS) (langfuhr (CAN))
7
7.1
25/1
T: R & M Freedman
R: K S Latham (60)
25/1
5g choisir (AUS) x three cheers (AUS) (peintre celebre (USA))
8
8.8
20/1
T: B A Partelle
R: J R Collett (55.5)
20/1
4g pierro (AUS) x hi belle (AUS) (clangalang (AUS))
Race 3 - Sharp Electronics Group (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:11.03 (34.09)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (59.5)
7/1
4m per incanto (USA) x malaya (NZ) (towkay (AUS))
Winning siblings: Malacanto, Old Town Road,
This nick: 24 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
1.5
7/1
T: John Thompson
R: N Rawiller (59.5)
7/1
5m delago deluxe (AUS) x sakura rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.7
8/15F
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (60)
8/15F
4m snitzel (AUS) x nutkin (CAN) (candy ride (ARG))
4
3.5
20/1
T: B A Partelle
R: Ms M Weir (57)
20/1
4m so you think (NZ) x follow the till (AUS) (general nediym (AUS))
5
4
5/1
T: R J Quinton
R: Cejay Graham (59.5)
5/1
4m zoustar (AUS) x barangaroo (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
5.8
60/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (54)
60/1
3f more than ready (USA) x le havre (AUS) (flying spur (AUS))
7
11.2
20/1
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (61.5)
20/1
5m hinchinbrook (AUS) x wreckage (AUS) (zeditave (AUS))
8
12.5
80/1
T: Dean Jackson
R: S Lisnyy (54)
80/1
9m akhadan (AUS) x beema chick (AUS) (mr. henrysee (USA))
Race 4 - Red Funnel Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.99 (33.13)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: M, W & J Hawkes
R: B Avdulla (57)
5/4F
This nick: 11 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.5
13/4
T: L W Curtis
R: Ms K O'Hara (55)
13/4
3f snitzel (AUS) x tango (AUS) (starcraft (NZ))
3
2.5
16/1
T: D I Atkins
R: G Boss (55)
16/1
4
3.8
80/1
T: P R Atkins
R: Ms L Day (55)
80/1
3g shooting to win (AUS) x southern girl (AUS) (more than ready (USA))
5
4.4
7/1
T: P M Perry
R: S Clipperton (57)
7/1
3g rubick (AUS) x matilda's dance (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
6.9
9/4
T: K A Lees
R: N Rawiller (57)
9/4
3g sebring (AUS) x revise (USA) (first defence (USA))
7
8.5
100/1
T: T S Howlett
R: G Buckley (55)
100/1
3f zariz (AUS) x magic phoebe (AUS) (magic albert (AUS))
8
16.8
50/1
T: T S Howlett
R: A Hyeronimus (57)
50/1
Race 5 - Easy Payroll Global Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.42 (34.52)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: G A Ryan
R: J Parr (56.5)
13/8F
3c snitzel (AUS) x bennetta (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Riccardo,
This nick: 28 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
3
7/4
T: J G Sargent
R: J R Collett (56.5)
7/4
3c burgundy (NZ) x wansesingyee (AUS) (galileo (IRE))
3
3.8
60/1
T: P M Perry
R: C Reith (59)
60/1
4g epaulette (AUS) x light tactic (USA) (tactical cat (USA))
4
5.6
25/1
T: C J Waller
R: J Ford (56.5)
25/1
3c epaulette (AUS) x kidnapper (AUS) (red ransom (USA))
5
5.9
Halevi (10)
40/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (56.5)
40/1
3g so you think (NZ) x popcorn charley (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
6.2
12/1
T: G Portelli
R: A Hyeronimus (56.5)
12/1
3g snitzel (AUS) x leinan (USA) (ready's image (USA))
7
6.6
Mesmer (13)
5/1
T: Mark Newnham
R: N Rawiller (56.5)
5/1
3g sepoy (AUS) x mesmereyeser (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
8.8
80/1
T: R L Pearse
R: S Clipperton (59)
80/1
9
9.1
Mended (2)
100/1
T: A D Smith
R: R Thompson (59)
100/1
10
9.2
100/1
T: W T Wilkes
R: Ms L Day (54.5)
100/1
11
12.6
9/1
T: James Cummings
R: G Boss (56.5)
9/1
Race 6 - Reward Hospitality Mdn Hcp (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:30.59 (34.57)
Prizemoney: $35,000
1
Aoraki (3)
11/4
T: M, W & J Hawkes
R: B Avdulla (58)
11/4
4g fastnet rock (AUS) x chi (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Chequerboard,
This nick: 62 runners; 41 winners; 7 SW. Details
2
4.3
7/4F
T: Ms K Gavenlock
R: N Rawiller (56)
7/4F
4g pierro (AUS) x majestic music (AUS) (al maher (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
Vendor: Newgate Farm Scone NSW
Buyer: Psd $220000 Res $230000
3
4.6
40/1
T: J G Sargent
R: G Schofield (54)
40/1
3f dundeel (NZ) x shoot fer love (AUS) (ferocity (AUS))
4
6.8
Aytobe (2)
10/1
T: B A Partelle
R: K S Latham (58.5)
10/1
4g bullet train (GB) x hitchhike (AUS) (strategic (AUS))
5
8.4
20/1
T: R J Quinton
R: S Clipperton (54)
20/1
3f medaglia d'oro (USA) x miss marielle (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
8.5
9/2
T: G Portelli
R: J R Collett (55)
9/2
3f wandjina (AUS) x modonna (AUS) (more than ready (USA))
7
8.6
80/1
T: R E Ollerton
R: S Lisnyy (54)
80/1
4g all too hard (AUS) x sheer silk (IRE) (fasliyev (USA))
8
8.7
7/1
T: Joseph Pride
R: Ms K O'Hara (55.5)
7/1
4g helmet (AUS) x nepal (AUS) (quest for fame (GB))
9
8.9
100/1
T: G W Moore
R: G Buckley (54)
100/1
4g al maher (AUS) x pyrotechnics (AUS) (canny lad (AUS))
10
9.4
100/1
T: Ms R Dunn
R: Ms L Day (52)
100/1
3g kuroshio (AUS) x zafer (NZ) (johar (USA))
11
10.5
66/1
T: John Thompson
R: A Adkins (54)
66/1
5m so you think (NZ) x champagne dance (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
12.6
14/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (54.5)
14/1
3g wandjina (AUS) x red typhoon (AUS) (hold that tiger (USA))
Race 7 - Hungerford Hill Wines Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.56 (34.66)
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (58)
11/2
4m pierro (AUS) x demanding miss (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Apollo Eagle, Demanding Mo,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: C J Waller
R: J Ford (55.5)
8/1
3f al maher (AUS) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.3
50/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (55.5)
50/1
3f casino prince (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
4
0.7
50/1
T: P M Perry
R: S Clipperton (55.5)
50/1
5
1.2
2/1F
T: John Thompson
R: N Rawiller (58)
2/1F
4m smart missile (AUS) x itamay (AUS) (pendragon (NZ))
6
1.6
15/4
T: J G Sargent
R: B Avdulla (55.5)
15/4
3f dissident (AUS) x sense of pride (CAN) (lemon drop kid (USA))
7
2
8/1
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (55.5)
8/1
3f smart missile (AUS) x pauline de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.3
30/1
T: L W Curtis
R: Ms K O'Hara (58)
30/1
4m savabeel (AUS) x make a wish (NZ) (pins (AUS))
9
6.4
Cecile (6)
30/1
T: C J Waller
R: C Reith (55.5)
30/1
3f sebring (AUS) x antique rose (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
10.2
10/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: G Boss (58)
10/1
4m lonhro (AUS) x inchita (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
13.9
Fling (8)
13/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: G Schofield (55.5)
13/2
3f all too hard (AUS) x kryptelon (AUS) (falvelon (AUS))
Race 8 - Sage Painting Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:24.28 (35.26)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: J A Sprague
R: A Hyeronimus (56)
6/1
Winning siblings: Colsridge, Star Hills,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: G McFarlane
R: G Boss (54)
4/1
3g poet's voice (GB) x half pie (AUS) (domesday (AUS))
3
2.6
11/1
T: M & D Kearney
R: J Parr (57.5)
11/1
6g hard spun (USA) x raven protector (AUS) (hector protector (USA))
4
3
5/4F
T: J C Coyle
R: J R Collett (57)
5/4F
5g helmet (AUS) x belle of new york (NZ) (stravinsky (USA))
5
4.2
12/1
T: L W Curtis
R: G Schofield (55.5)
12/1
4g pierro (AUS) x walk alone (AUS) (honour and glory (USA))
6
4.6
7/2
T: D I Atkins
R: R Thompson (54)
7/2
4m stratum (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
7
5.9
100/1
T: Tess Wilkes
R: Ms M Weir (52)
100/1
6g jimmy choux (NZ) x shadow ray (JPN) (groom dancer (USA))
8
6.6
100/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: Ms L Day (52)
100/1
6g helmet (AUS) x husson circle (AUS) (hussonet (USA))
9
6.9
40/1
T: John Thompson
R: A Adkins (55)
40/1
4g bernardini (USA) x carlarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
* Nick figures are for Australasia.