Breednet Results

RANDWICK - Saturday, September 30

Race 1 - Breeders' Plate (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.82 (33.96)
Prizemoney: $150,000
1
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
4/1
2c exceed and excel (AUS) x gavroche (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Bel Rain, Bel Sprinter, Street Boy,
This nick: 27 runners; 22 winners; 5 SW. Details
2
0.8
Bondi (1)
7/2
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
7/2
2c snitzel (AUS) x bondi blonde (AUS) (red ransom (USA))
3
2.6
Santos (7)
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
16/1
2c i am invincible (AUS) x ghaliah (AUS) (secret savings (USA))
4
2.7
Spin (13)
10/1
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (56)
10/1
2c i am invincible (AUS) x roulettes (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.9
Osorno (4)
10/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (56)
10/1
2c exceed and excel (AUS) x antillanca (AUS) (street cry (IRE))
6
3.8
Hiemal (3)
11/4F
T: James Cummings
R: K McEvoy (56)
11/4F
7
4.2
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
12/1
2c all too hard (AUS) x fit and ready (AUS) (more than ready (USA))
8
5.4
60/1
T: G A Ryan
R: Damian Lane (56)
60/1
2c lonhro (AUS) x armed for action (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
5.6
8/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (56)
8/1
10
5.8
Sokudo (10)
20/1
T: P and P Snowden
R: G Schofield (56)
20/1
2c not a single doubt (AUS) x imoto (AUS) (bianconi (USA))
11
6.9
30/1
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (56)
30/1
Race 2 - Gimcrack Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.03 (34.66)
Prizemoney: $150,000
1
11/2
T: P and P Snowden
R: J Bowman (56)
11/2
2f pierro (AUS) x satin shoes (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Satin Socks,
This nick: 15 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.2
Setsuna (16)
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Avdulla (56)
20/1
2f choisir (AUS) x longoria (AUS) (lujain (USA))
3
1.2
Fiesta (14)
12/1
T: C J Waller
R: J Moreira (56)
12/1
2f i am invincible (AUS) x now now (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2
20/1
T: G Portelli
R: Tim Clark (56)
20/1
2f all american (AUS) x milanesa (AUS) (snitzel (AUS))
5
2.2
Galina (9)
10/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
10/1
2f smart missile (AUS) x ballet d'amour (USA) (stravinsky (USA))
6
2.3
Meryl (1)
40/1
T: L W Curtis
R: J Ford (56)
40/1
2f epaulette (AUS) x academy idol (AUS) (made of gold (USA))
7
2.9
20/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
20/1
2f pierro (AUS) x impetuous (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
3.4
7/2F
T: Brad Widdup
R: C Reith (56)
7/2F
9
3.5
50/1
T: G Portelli
R: T Angland (56)
50/1
2f testa rossa (AUS) x cortado (AUS) (more than ready (USA))
10
3.6
5/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
5/1
11
3.7
11/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (56)
11/2
2f denman (AUS) x greytfilly (AUS) (ferocity (AUS))
12
4
12/1
T: G Portelli
R: Rachel King (56)
12/1
2f choisir (AUS) x bezzera (AUS) (grand lodge (USA))
13
4.5
100/1
T: G Portelli
R: C W Brown (56)
100/1
2f unencumbered (AUS) x orutan (NZ) (pins (AUS))
14
7.5
30/1
T: B F Cavanough
R: D Dunn (56)
30/1
2f not a single doubt (AUS) x trust antonia (SAF) (national assembly (CAN))
15
8.6
100/1
T: C E Conners
R: G Schofield (56)
100/1
2f redoute's choice (AUS) x kidman (AUS) (quest for fame (GB))
16
12.4
80/1
T: C E Conners
R: M J Walker (56)
80/1
2f dawn approach (IRE) x gibraltar moon (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 3 - Dulcify Qlty (1600m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.23 (35.40)
Prizemoney: $125,000
1
13/2
T: James Cummings
R: M J Walker (53)
13/2
3c teofilo (IRE) x insouciance (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (53)
5/1
3c snitzel (AUS) x family breakup (AUS) (octagonal (NZ))
3
0.4
Sambro (2)
3/1F
T: C J Waller
R: J Moreira (57)
3/1F
3c fastnet rock (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.6
12/1
T: C J Waller
R: J Bowman (60.5)
12/1
3c snitzel (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
5
2.4
7/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (53)
7/2
3c redoute's choice (AUS) x panorama ridge (USA) (empire maker (USA))
6
2.5
16/1
T: A and E Cummings
R: Tim Clark (53)
16/1
3c choisir (AUS) x folk music (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
3.3
8/1
T: T R Martin
R: C W Brown (53)
8/1
3g darci brahma (NZ) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
8
3.7
Seababe (12)
25/1
T: G Portelli
R: G Boss (53)
25/1
3f sebring (AUS) x swinging babe (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.5
Spencer (10)
15/1
T: A and E Cummings
R: M J Dee (53)
15/1
3g pierro (AUS) x alice's smart (USA) (smart strike (CAN))
10
4.8
20/1
T: G W Moore
R: D Dunn (55)
20/1
11
10.7
Dunatun (11)
200/1
T: G K White
R: J Ford (53)
200/1
3g snitzel (AUS) x river thames (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 4 - Hill Stakes (1800m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:49.98 (35.04)
Prizemoney: $500,000
1
13/2
T: G W Moore
R: M J Walker (59)
13/2
5g al maher (AUS) x pyrotechnics (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Roquessa,
This nick: 23 runners; 17 winners; 3 SW. Details
2017 Inglis Classic Yearling Sale
$75,000
Vendor: Emirates Park, Murrurundi
Buyer: Glenvallen Investments Pty Ltd
2
0.2
Embley (8)
9/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (59)
9/1
2016 Inglis Classic Yearling Sale
$60,000
Vendor: Fairhill Farm, Mulbring
Buyer: F Stockdale / Todd Blum Bloodstock
2016 Inglis Ready 2 Race Sale
Vendor: Frankie J. Stockdale Racing, Sale, Vic
Buyer: Passed $ 170,000 / Reserve $ 180,000
3
2.7
7/4F
T: C J Waller
R: J Moreira (59)
7/4F
5g pins (AUS) x lolly scramble (NZ) (generous (IRE))
4
3
20/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (59)
20/1
7g medicean (GB) x shastye (IRE) (danehill (USA))
5
3.1
5/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (59)
5/1
5h medaglia d'oro (USA) x diamondrella (GB) (rock of gibraltar (IRE))
6
3.2
100/1
T: Richard Litt
R: T Angland (59)
100/1
7g teofilo (IRE) x lady nikolay (AUS) (stravinsky (USA))
7
4.1
5/1
T: R T Leemon
R: Tim Clark (56)
5/1
4m poet's voice (GB) x dagmar (AUS) (danehill (USA))
8
5.5
13/2
T: K A Lees
R: C W Brown (59)
13/2
7g street sense (USA) x saywaan (AUS) (zabeel (NZ))
9
10.1
30/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
30/1
8g hurricane run (IRE) x unquenchable (USA) (kingmambo (USA))
Race 5 - Flight Stakes (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.83 (34.91)
Prizemoney: $500,000
1
Alizee (2)
15/8F
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
15/8F
3f sepoy (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Astern, Marrakesh, Mogador, Tassort,
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
2.3
11/4
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (56)
11/4
3
4.6
9/1
T: K M Schweida
R: M J Walker (56)
9/1
4
4.7
8/1
T: John Thompson
R: B Shinn (56)
8/1
3f onemorenomore (AUS) x one funny honey (USA) (distorted humor (USA))
5
5.3
100/1
T: John Thompson
R: Damian Lane (56)
100/1
3f snitzel (AUS) x airways (AUS) (general nediym (AUS))
6
5.7
80/1
T: J G Sargent
R: Rachel King (56)
80/1
7
6.2
16/1
T: David Pfieffer
R: K McEvoy (56)
16/1
3f snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
8
7.3
15/1
T: John Thompson
R: J Bowman (56)
15/1
3f casino prince (AUS) x dorothy evelyn (AUS) (royal academy (USA))
9
7.9
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Moreira (56)
6/1
3f sebring (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
10
9.5
30/1
T: C E Conners
R: C W Brown (56)
30/1
3f star witness (AUS) x la fantastique (AUS) (fantastic light (USA))
11
16.2
150/1
T: A and E Cummings
R: Tim Clark (56)
150/1
3f denman (AUS) x crystal rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 6 - Premiere Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:08.20 (33.72)
Prizemoney: $500,000
1
15/4
T: Benjamin Smith
R: C W Brown (56.5)
15/4
5m time thief (AUS) x hell it's hot (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Shinn (56.5)
9/2
5m encosta de lago (AUS) x court (AUS) (anabaa (USA))
3
1.2
15/2
T: K A Lees
R: J Bowman (58.5)
15/2
4
1.6
20/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (58.5)
20/1
5g stratum (AUS) x apamea (GB) (zafonic (USA))
5
2.2
14/1
T: Joseph Pride
R: G Schofield (58.5)
14/1
7g dubawi (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
6
2.8
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (58.5)
7/4F
7g encosta de lago (AUS) x lovely jubly (AUS) (lion hunter (AUS))
7
3.2
30/1
T: J A O'Shea
R: J Moreira (58.5)
30/1
6g denman (AUS) x distinctive lass (AUS) (orientate (USA))
8
3.3
16/1
T: Matthew Dale
R: T Angland (58.5)
16/1
9
3.7
Nieta (11)
20/1
T: John Thompson
R: Damian Lane (56.5)
20/1
5m nicconi (AUS) x brookton flash (AUS) (spartacus (AUS))
10
3.8
150/1
T: D A Williams
R: J Ford (56.5)
150/1
4m star witness (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
11
6
Moher (8)
80/1
T: James Cummings
R: J R Collett (58.5)
80/1
5g lonhro (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
Race 7 - Epsom Hcp (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:33.17 (34.68)
Prizemoney: $1,000,000
1
11/8F
T: Patrick Webster
R: B Shinn (57)
11/8F
7g teofilo (IRE) x busking (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 9 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
0.5
7/1
T: C J Waller
R: G Boss (52)
7/1
7g dylan thomas (IRE) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
3
3
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (50.5)
25/1
4h snitzel (AUS) x shock pak (AUS) (blackfriars (AUS))
4
3.1
7/1
T: C J Waller
R: J Bowman (54.5)
7/1
4m foxwedge (AUS) x butters (USA) (el prado (IRE))
5
3.4
11/1
T: K A Lees
R: C W Brown (54)
11/1
6g savabeel (AUS) x ebony babe (NZ) (ebony grosve (NZ))
6
4.4
4/1
T: C J Waller
R: J Moreira (51)
4/1
4h fastnet rock (AUS) x mica's pride (AUS) (bite the bullet (USA))
7
4.9
25/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (53)
25/1
6g big bad bob (IRE) x dolma (FR) (marchand de sable (USA))
8
5.8
16/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (53.5)
16/1
8g excites (AUS) x red obsession (AUS) (red ransom (USA))
9
7.1
30/1
T: M D Moroney
R: J Ford (51)
30/1
4h makfi (GB) x fleece (GB) (daylami (IRE))
10
7.9
30/1
T: John Thompson
R: Damian Lane (53)
30/1
7m bernardini (USA) x wild iris (AUS) (spectrum (IRE))
Race 8 - The Metropolitan (2400m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:27.73 (34.94)
Prizemoney: $750,000
1
9/1
T: Robert Hickmott
R: M J Dee (50.5)
9/1
8g galileo (IRE) x sharp lisa (USA) (dixieland band (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/1
T: D K Weir
R: B Avdulla (55)
4/1
6g raven's pass (USA) x hazarayna (GB) (polish precedent (USA))
3
1.8
20/1
T: S B Marsh
R: C W Brown (54.5)
20/1
4
2.6
15/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
15/1
9g yamanin vital (NZ) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
5
3
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (52)
11/2
6g raise the flag (GB) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
6
3.6
15/2
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
15/2
7g lawman (FR) x true crystal (IRE) (sadler's wells (USA))
7
3.7
11/2
T: C J Waller
R: J Moreira (54.5)
11/2
5g shocking (AUS) x crystalthecowgirl (NZ) (high chaparral (IRE))
8
4.1
100/1
T: B J Smith
R: A Spinks (50)
100/1
9
5
13/4F
T: C J Waller
R: K McEvoy (51)
13/4F
6g thewayyouare (USA) x dont cross tina (IRE) (cape cross (IRE))
10
5.7
40/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (55.5)
40/1
Race 9 - Snitzel (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(3) Time: 1:08.63 (34.15)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: Wayne Seelin
R: L Magorrian (54.5)
20/1
7g choisir (AUS) x a little naughty (AUS) (rustic amber (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: David Pfieffer
R: C W Brown (56)
15/4
4g so you think (NZ) x cat's pyjamas (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
0.4
13/4F
T: G A Ryan
R: B Avdulla (58.5)
13/4F
4
0.7
15/2
T: G Portelli
R: Tim Clark (55)
15/2
4m swiss ace (AUS) x upgrading (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
0.9
20/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
20/1
6g street cry (IRE) x viennese (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
1.3
9/1
T: Ms K Buchanan
R: J Bowman (57)
9/1
4g reset (AUS) x tyrolean (AUS) (danehill (USA))
7
1.7
6/1
T: C J Waller
R: J Moreira (53)
6/1
5m darci brahma (NZ) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
8
1.8
40/1
T: David Pfieffer
R: T Angland (58)
40/1
6g cheval de troy (NZ) x she's no miss (AUS) (desert king (IRE))
9
2.3
11/2
T: G L Frazer
R: J Ford (57)
11/2
4m hinchinbrook (AUS) x dashoff (AUS) (dash for cash (AUS))
10
4.9
80/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (57.5)
80/1
7g darci brahma (NZ) x inniskillen (NZ) (centaine (AUS))
11
5.4
30/1
T: J A Sylvester
R: Rachel King (51.5)
30/1
6g stratum (AUS) x provoking (AUS) (snippets (AUS))
* Nick figures are for Australasia.