Breednet Results

RANDWICK - Saturday, December 16

Race 1 - Anz Bloodstock News (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:03.59 (34.01)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: James Cummings
R: J Parr (58.5)
5/1
3f street cry (IRE) x retsina (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Athiri,
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
1.3
4/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (60.5)
4/1
3c so you think (NZ) x calchris (AUS) (commands (AUS))
3
2.3
10/9F
T: Ms J Graham
R: T Angland (58.5)
10/9F
3g pluck (USA) x shackelite (AUS) (mossman (AUS))
4
3.8
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (58.5)
10/1
5
4.4
Boyish (3)
25/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57)
25/1
3g hinchinbrook (AUS) x morceau (AUS) (more than ready (USA))
6
5
13/2
T: M C Conners
R: J R Collett (55)
13/2
7
5.9
66/1
T: L and T Corstens
R: A Spinks (53)
66/1
3f golden archer (AUS) x slice of royalty (AUS) (johannesburg (USA))
Race 2 - Tab Highway Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:57.79 (34.91)
Prizemoney: $60,000
1
10/9F
T: Ms J Graham
R: B Looker (54.5)
10/9F
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/1
T: T S Howlett
R: Josh Adams (59)
9/1
4g i am invincible (AUS) x chelsea lass (AUS) (bureaucracy (NZ))
3
0.2
20/1
T: Ms S Grills
R: T Angland (55.5)
20/1
5g falvelon (AUS) x shewhomustbeobeyed (AUS) (legal opinion (AUS))
4
0.4
15/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (51)
15/1
3f shrapnel (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
5
0.8
11/2
T: S Spackman
R: B McDougall (52)
11/2
3f moshe (AUS) x takook (AUS) (keltrice (AUS))
6
2.3
100/1
T: M D Kelley
R: J Innes Jnr (51)
100/1
7
2.6
14/1
T: Ms J Bowen
R: Ms K O'Hara (53)
14/1
4m snippetson (AUS) x vamps (AUS) (hennessy (USA))
8
2.9
25/1
T: Gavin Groth
R: J R Collett (54.5)
25/1
4g nicconi (AUS) x jazzee (AUS) (filante (NZ))
9
4.9
40/1
T: Gavin Groth
R: Jean Van Overmeire (54)
40/1
4h magic albert (AUS) x my gunyah (AUS) (beautiful crown (USA))
10
5.1
15/1
T: Terry Evans
R: A Hyeronimus (57)
15/1
5m time thief (AUS) x pauline de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
5.2
12/1
T: Aleacia Bennett
R: Ms R Murray (55.5)
12/1
4g snippetson (AUS) x honest (AUS) (king of kings (IRE))
12
7.9
20/1
T: T S Howlett
R: Rachel King (51.5)
20/1
4g beneteau (AUS) x michelle magic (AUS) (magic albert (AUS))
Race 3 - Christmas Cup (2400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:29.65 (36.13)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (53)
9/2
6g dansili (GB) x vituisa (GB) (bering (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
9/10F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (59)
9/10F
6g raise the flag (GB) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
3
2
13/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (54)
13/2
9h lando (GER) x princess cheri (GER) (mondrian (GER))
4
5.2
9/1
T: Jean Dubois
R: A Adkins (55.5)
9/1
6g smart strike (CAN) x only green (IRE) (green desert (USA))
5
5.3
14/1
T: J A McLean
R: B McDougall (53)
14/1
7g guillotine (NZ) x star blinka (NZ) (zabeel (NZ))
6
6.4
40/1
T: B and T Lunney
R: A Spinks (53)
40/1
4g domesday (AUS) x legal engagement (AUS) (thunder gulch (USA))
7
9.4
14/1
T: Glen Thompson
R: C J Parish (53)
14/1
7g teofilo (IRE) x lady nikolay (AUS) (stravinsky (USA))
Race 4 - Inglis Nursery (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.44 (35.27)
Prizemoney: $500,000
1
4/1F
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56)
4/1F
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
12/1
T: P M Perry
R: B Melham (56)
12/1
2c denman (AUS) x m'lady pedrille (AUS) (al maher (AUS))
3
1.5
10/1
T: Mark Newnham
R: T Angland (56)
10/1
2c pierro (AUS) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
4
2
9/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (54)
9/1
5
2.1
7/1
T: Tony McEvoy
R: J Parr (56)
7/1
2c foxwedge (AUS) x off the canvas (AUS) (elusive quality (USA))
6
2.5
13/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
13/2
2c snitzel (AUS) x regrowth (AUS) (unbridled's song (USA))
7
3.6
15/1
T: Mark Newnham
R: Josh Adams (56)
15/1
2c stratum (AUS) x danica (AUS) (sebring (AUS))
8
4.2
Cosimo (4)
11/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
11/1
2c written tycoon (AUS) x tuscan haze (AUS) (flying spur (AUS))
9
4.3
9/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (54)
9/2
2f i am invincible (AUS) x abound (AUS) (oratorio (IRE))
10
9
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
14/1
2c choisir (AUS) x canicula (AUS) (rory's jester (AUS))
11
11.7
66/1
T: T P Croft
R: Jean Van Overmeire (54)
66/1
2f charge forward (AUS) x luanne (AUS) (redoute's choice (AUS))
13
15.6
66/1
T: C E Conners
R: B McDougall (56)
66/1
2c star witness (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
Race 5 - Catanach's (Bm84) (1200m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 1:09.35 (34.62)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: Mark Newnham
R: J Parr (56.5)
9/2
5m more than ready (USA) x wager (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Parana, We Betcha,
This nick: 110 runners; 72 winners; 8 SW. Details
2
1.3
14/1
T: C J Waller
R: B Melham (57)
14/1
4m northern meteor (AUS) x guessed (AUS) (snippetson (AUS))
3
3.6
5/1
T: Angela Davies
R: B McDougall (58.5)
5/1
5m time thief (AUS) x dodged a bullet (AUS) (success express (USA))
4
3.8
10/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (57)
10/1
4m snitzel (AUS) x fairchild (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.9
25/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (55)
25/1
6
4
6/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (54)
6/1
4m all american (AUS) x sky girl (AUS) (nuclear freeze (USA))
7
4.2
Purrari (10)
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (52.5)
8/1
8
5.4
7/1
T: P and P Snowden
R: L Magorrian (57.5)
7/1
5m denman (AUS) x trail of secrets (AUS) (secret savings (USA))
9
5.5
4/1F
T: C J Waller
R: T Angland (59)
4/1F
4m street cry (IRE) x military rose (AUS) (general nediym (AUS))
10
6.3
20/1
T: P M Farrell
R: A Adkins (51.5)
20/1
4m al maher (AUS) x al sahra (AUS) (desert sun (GB))
Race 6 - Right2drive (Bm84) (1600m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 1:34.79 (35.88)
Prizemoney: $100,000
1
6/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (57.5)
6/4F
4m sebring (AUS) x voltdanze (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Good Child, Kohli, So Detached,
This nick: 17 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
2
9/1
T: C J Waller
R: T Angland (57)
9/1
6g shamardal (USA) x zarkasha (IRE) (kahyasi (IRE))
3
3
66/1
T: C J Waller
R: J Parr (57)
66/1
6g mizzen mast (USA) x xinji (IRE) (xaar (GB))
4
3.6
100/1
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (56)
100/1
5
3.7
25/1
T: C J Waller
R: B Melham (56.5)
25/1
4g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
6
4.8
16/1
T: A G Scorse
R: G Buckley (54)
16/1
7
5.8
30/1
T: John Thompson
R: J R Collett (58)
30/1
5g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
8
5.9
3/1
T: John Thompson
R: Josh Adams (59)
3/1
5g fastnet rock (AUS) x eskimo queen (NZ) (shinko king (IRE))
9
6.2
14/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (55)
14/1
4g rip van winkle (IRE) x lutry (AUS) (johannesburg (USA))
10
7.6
30/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
30/1
4g testa rossa (AUS) x sassybella (NZ) (viking ruler (AUS))
11
7.9
14/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (54.5)
14/1
5h lonhro (AUS) x pepiniere (IRE) (sadler's wells (USA))
12
10.1
60/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (60.5)
60/1
7g darci brahma (NZ) x inniskillen (NZ) (centaine (AUS))
13
15.2
25/1
T: Michael Costa
R: A Hyeronimus (56)
25/1
5g savabeel (AUS) x senorita lucy (NZ) (senor pete (USA))
14
15.4
30/1
T: C J Waller
R: J Ford (56.5)
30/1
4g more than ready (USA) x astrodame (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Villiers Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:34.98 (37.97)
Prizemoney: $250,000
1
5/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (54.5)
5/1
4g mossman (AUS) x chuckle (AUS) (danehill (USA))
This nick: 45 runners; 32 winners; 6 SW. Details
2
0.4
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (55)
4/1
6g northern meteor (AUS) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
3
0.6
3/1F
T: James Cummings
R: T Angland (54.5)
3/1F
5h medaglia d'oro (USA) x satin kiss (USA) (seeking the gold (USA))
4
0.7
15/1
T: F T Cowell
R: C G O'Brien (55)
15/1
8g casino prince (AUS) x buxom babe (AUS) (octagonal (NZ))
5
0.9
13/2
T: C J Waller
R: C J Parish (54)
13/2
6
1.6
30/1
T: G Portelli
R: B Melham (57)
30/1
6g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.4
16/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (58)
16/1
8g excites (AUS) x red obsession (AUS) (red ransom (USA))
8
2.6
25/1
T: J C Coyle
R: Peter Wells (53)
25/1
4g hinchinbrook (AUS) x salsify (AUS) (grand lodge (USA))
9
3.1
20/1
T: R L Heathcote
R: C Reith (57)
20/1
7g mossman (AUS) x black tourmaline (NZ) (o'reilly (NZ))
10
3.4
Federal (12)
20/1
T: James Cummings
R: Ms K O'Hara (53)
20/1
6g medaglia d'oro (USA) x virago (AUS) (danehill (USA))
11
4.3
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (54)
16/1
12
5.1
25/1
T: M, W and J Hawkes
R: A Adkins (53)
25/1
8g god's own (AUS) x sinistra (GB) (dracula (AUS))
13
6
Embley (10)
25/1
T: Bjorn Baker
R: Josh Adams (54)
25/1
14
6.8
100/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (59)
100/1
Race 8 - Razor Sharp Qlty (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.64 (35.78)
Prizemoney: $125,000
1
Zestful (10)
12/1
T: K A Lees
R: C Reith (53.5)
12/1
6m redoute's choice (AUS) x zest (AUS) (marauding (NZ))
This nick: 19 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.1
13/4F
T: David Pfieffer
R: Rachel King (53)
13/4F
4g so you think (NZ) x cat's pyjamas (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2.9
25/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (59)
25/1
6g denman (AUS) x distinctive lass (AUS) (orientate (USA))
4
3
7/1
T: P and P Snowden
R: B Melham (55.5)
7/1
4g snitzel (AUS) x speedy bell (AUS) (brocco (USA))
5
3.1
80/1
T: P and P Snowden
R: Josh Adams (56)
80/1
7g snippetson (AUS) x seduction line (AUS) (testa rossa (AUS))
6
3.3
25/1
T: R P Northam
R: R Thompson (56.5)
25/1
8g choisir (AUS) x lyn's money (AUS) (humam (IRE))
7
4.1
8/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (53.5)
8/1
6m conatus (AUS) x piazza del campo (AUS) (general nediym (AUS))
8
4.8
Nancy (8)
60/1
T: P and P Snowden
R: Ms K O'Hara (53.5)
60/1
6m big brown (USA) x shalimar sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
5
100/1
T: P M Perry
R: B McDougall (53)
100/1
10
5.1
Isorich (11)
14/1
T: Wayne Seelin
R: Ms J Taylor (53)
14/1
7g choisir (AUS) x a little naughty (AUS) (rustic amber (IRE))
11
5.2
9/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (53.5)
9/2
5g pins (AUS) x luxurious lady (USA) (theatrical (IRE))
12
5.6
16/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (59)
16/1
13
8.1
30/1
T: G A Ryan
R: A Adkins (53)
30/1
4m snitzel (AUS) x icedginger (AUS) (tale of the cat (USA))
14
8.9
11/2
T: James Cummings
R: T Angland (59)
11/2
5g exceed and excel (AUS) x eldarin (AUS) (marauding (NZ))
Race 9 - Tab.Com.Au (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(4) Time: 1:22.97 (35.63)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: Ms K Waugh
R: Jean Van Overmeire (56)
9/2
4g manhattan rain (AUS) x chordata (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Adsum, J'star, Pegazeus,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/2
T: J A O'Shea
R: J R Collett (53.5)
9/2
4m savabeel (AUS) x ruud van slaats (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
0.7
16/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53)
16/1
4m myboycharlie (IRE) x de chorus (AUS) (unbridled's song (USA))
4
0.9
7/1
T: Bjorn Baker
R: R Hutchings (60)
7/1
5
1.6
15/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56)
15/4F
4g helmet (AUS) x insouciance (AUS) (quest for fame (GB))
6
2.9
12/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (57.5)
12/1
5g high chaparral (IRE) x sky queen (NZ) (hey baba riba (NZ))
7
3.3
8/1
T: Richard Litt
R: A Hyeronimus (57.5)
8/1
8
3.5
8/1
T: K A Lees
R: Rachel King (59)
8/1
6g i am invincible (AUS) x graphite lass (AUS) (unbridled's song (USA))
9
3.8
30/1
T: K J Parker
R: J Ford (57.5)
30/1
5m duporth (AUS) x caviar emptor (USA) (quiet american (USA))
10
4.1
40/1
T: C J Waller
R: T Angland (59)
40/1
5m sebring (AUS) x soothe (USA) (coronado's quest (USA))
11
5
20/1
T: L F Birchley
R: J Parr (57)
20/1
6g commands (AUS) x zygadene (NZ) (zabeel (NZ))
12
6.4
100/1
T: G L Frazer
R: Josh Adams (54)
100/1
5g monaco consul (NZ) x perjurer (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.