Breednet Results

RANDWICK - Saturday, October 19

Race 1 - Harrolds Victory Vein Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.84 (34.26)
Prizemoney: $125,000
1
7/1
T: G A Ryan
R: G Boss (54.5)
7/1
2f snitzel (AUS) x rose of sharon (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 62 runners; 44 winners; 5 SW. Details
2
0.2
9/10F
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (56.5)
9/10F
2c vancouver (AUS) x never forget (FR) (westerner (GB))
3
1
9/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
9/1
2c sebring (AUS) x metastasio (AUS) (street cry (IRE))
4
3
5/1
T: J A O'Shea
R: J B Mc Donald (56.5)
5/1
2c sacred falls (NZ) x gold rocks (AUS) (oratorio (AUS))
5
3.3
40/1
T: G J Colvin
R: A Adkins (56.5)
40/1
2g fighting sun (AUS) x jungle rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.4
30/1
T: R & M Freedman
R: B Avdulla (56.5)
30/1
2c starspangledbanner (AUS) x barinka (NZ) (shinko king (IRE))
7
7.6
7/1
T: C Karakatsanis
R: J Ford (56.5)
7/1
2c wandjina (AUS) x categorical (USA) (hennessy (USA))
8
16.3
14/1
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (54.5)
14/1
2f sizzling (AUS) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
Race 2 - Task Retail Technology (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:02.28 (33.82)
Prizemoney: $125,000
1
11/2
T: N J Olive
R: Tommy Berry (57)
11/2
5m duporth (AUS) x feisty rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/2F
T: K A Lees
R: N Rawiller (57)
5/2F
3
2
40/1
T: G D Neale
R: G Boss (53)
40/1
7g fastnet rock (AUS) x chenchikova (IRE) (sadler's wells (USA))
4
3.2
7/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56)
7/2
5g savabeel (AUS) x brazen (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.5
11/4
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (58)
11/4
5g fastnet rock (AUS) x humdrum (GB) (dr fong (USA))
6
6
20/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
20/1
4m savabeel (AUS) x lily bollinger (NZ) (o'reilly (NZ))
7
6.2
8/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (53)
8/1
4m reliable man (GB) x dunbarton (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9.2
16/1
T: J G Sargent
R: L Magorrian (54)
16/1
4m uncle mo (USA) x coral reef (AUS) (galileo (IRE))
9
13.9
150/1
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (58)
150/1
7g domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
10
15.7
150/1
T: G McFarlane
R: Jean Van Overmeire (55)
150/1
8g written tycoon (AUS) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
Race 3 - Tab Highway Hcp (C3) (1100m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:03.00 (33.96)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: E & L Longmire
R: L Currie (56)
20/1
4g knight exemplar (AUS) x look and feel (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Scone Yearling Sale
Vendor: Brisbane Meadows, Bungonia
Buyer: Withdrawn
2
0.1
12/1
T: T J Robinson
R: Brock Ryan (53)
12/1
5m denman (AUS) x she's number one (AUS) (commands (AUS))
3
1.4
11/1
T: Cody Morgan
R: A Hyeronimus (58.5)
11/1
4
1.7
15/2
T: Kurt Goldman
R: Tommy Berry (59)
15/2
5
2.1
14/1
T: D A Williams
R: N Rawiller (56)
14/1
5g nicconi (AUS) x familial (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.9
10/1
T: T J Robinson
R: Jean Van Overmeire (56.5)
10/1
6g medaglia d'oro (USA) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
3.4
200/1
T: J A Sylvester
R: Ms Michelle Payne (55)
200/1
6g fastnet rock (AUS) x princess coup (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.7
30/1
T: D A Williams
R: J Ford (55)
30/1
9
3.9
11/2F
T: M P Quinn
R: J Bowman (58)
11/2F
4g shamus award (AUS) x asia winds (IRE) (machiavellian (USA))
10
5.1
Plonka (14)
6/1
T: W J Gavenlock
R: B Looker (55.5)
6/1
4g epaulette (AUS) x loving new (BRZ) (choctaw ridge (USA))
11
5.6
12/1
T: S C Jones
R: R Dolan (56.5)
12/1
5g uncle mo (USA) x points (AUS) (canny lad (AUS))
12
6.1
30/1
T: Kurt Goldman
R: A Adkins (58.5)
30/1
5g hinchinbrook (AUS) x equivalence (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
7.2
40/1
T: J Louizos
R: L Magorrian (54.5)
40/1
5m mint lane (USA) x fantastic dream (AUS) (fantastic light (USA))
14
9.7
16/1
T: Michelle Ritchie
R: J Parr (59)
16/1
6m snippetson (AUS) x misplaced (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 4 - Bisley Workwear Reginald Allen (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.55 (34.72)
Prizemoney: $140,000
1
Akari (10)
13/2
T: Brad Widdup
R: C Reith (56)
13/2
3f snitzel (AUS) x asterix (JPN) (neo universe (JPN))
Winning siblings: Achondrite,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
11/2
3f uncle mo (USA) x we betcha (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.5
10/1
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (59)
10/1
3f exceed and excel (AUS) x maysoon (AUS) (eavesdropper (USA))
4
2.7
13/4F
T: James Cummings
R: Tim Clark (57.5)
13/4F
3f shooting to win (AUS) x lobola (AUS) (anabaa (USA))
5
2.8
4/1
T: James Cummings
R: N Rawiller (59)
4/1
3f fastnet rock (AUS) x lady melksham (AUS) (artie schiller (USA))
6
5.8
30/1
T: J G Sargent
R: Jean Van Overmeire (57.5)
30/1
3f foxwedge (AUS) x mallard (NZ) (falkirk (NZ))
7
8.1
11/2
T: C J Waller
R: Tommy Berry (58.5)
11/2
3f fastnet rock (AUS) x savannah river (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
10.5
11/2
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (58.5)
11/2
3f more than ready (USA) x single style (NZ) (not a single doubt (AUS))
Race 5 - The Kosciuszko (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:08.21 (33.68)
Prizemoney: $1,300,000
1
6/1
T: K R Dryden
R: N Rawiller (57)
6/1
4g star witness (AUS) x assertively (AUS) (bernardini (USA))
Winning siblings: Litt Up,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
7/4F
T: Ms J Graham
R: Tommy Berry (59)
7/4F
3
1.1
25/1
T: B J Kelly
R: K Jennings (57.5)
25/1
6g beneteau (AUS) x my dear (AUS) (dehere (USA))
4
1.3
5/1
T: Todd Blowes
R: J Bowman (59)
5/1
5g bon hoffa (AUS) x dignity lady (AUS) (manner hill (AUS))
5
2.5
16/1
T: B F Cavanough
R: K S Latham (56.5)
16/1
5g pluck (USA) x cubana moss (AUS) (mossman (AUS))
6
3.8
66/1
T: D R Mirfin
R: R Dolan (53)
66/1
4m hinchinbrook (AUS) x kaaptive empress (AUS) (kaaptive edition (NZ))
7
4
25/1
T: D A Williams
R: K Mc Evoy (58)
25/1
6g bon hoffa (AUS) x cherry tree (AUS) (forest glow (USA))
8
4.2
20/1
T: Paul Messara
R: Tim Clark (53)
20/1
4m redoute's choice (AUS) x luna bella (NZ) (stravinsky (USA))
9
6.2
100/1
T: J M Cleary
R: M Zahra (56.5)
100/1
5g zariz (AUS) x gee trump (AUS) (last tycoon (IRE))
10
6.4
9/2
T: Matthew Dale
R: J B Mc Donald (54.5)
9/2
11
6.8
15/1
T: Ms J Graham
R: J Parr (56)
15/1
5g pluck (USA) x shackelite (AUS) (mossman (AUS))
12
7.6
40/1
T: J D Shelton
R: G Boss (57.5)
40/1
7g red element (AUS) x greenmount belle (AUS) (magic albert (AUS))
13
8
60/1
T: Melanie O'Gorman
R: B Avdulla (57)
60/1
14
10.8
50/1
T: J D Shelton
R: A Hyeronimus (59)
50/1
8g bel esprit (AUS) x flying ruby (AUS) (rubiton (AUS))
Race 6 - Camera House Sydney Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:08.62 (33.62)
Prizemoney: $500,000
1
8/1
T: James Cummings
R: J Bowman (58.5)
8/1
5g denman (AUS) x defrock (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 11 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.2
6/1
T: Bjorn Baker
R: N Rawiller (56.5)
6/1
2017 MM National Yearling Sale
$70,000
Vendor: Alexia Fraser Bloodstock Warwick Qld
Buyer: Stephen Gray
3
0.3
9/10F
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (58.5)
9/10F
4
1.6
15/2
T: James Cummings
R: G Schofield (58.5)
15/2
5
2
Fiesta (13)
12/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56.5)
12/1
4m i am invincible (AUS) x now now (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
2.2
60/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (58.5)
60/1
7
2.3
25/1
T: Joseph Pride
R: R Dolan (58.5)
25/1
5g super easy (NZ) x twin town (GB) (halling (USA))
8
4.1
15/1
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (58.5)
15/1
5g your song (AUS) x brave choice (AUS) (dr fong (USA))
9
4.7
50/1
T: P & P Snowden
R: B Avdulla (58.5)
50/1
9g mossman (AUS) x volantis (AUS) (flying spur (AUS))
10
5
Jonker (9)
30/1
T: D I Atkins
R: G Boss (58.5)
30/1
11
5.2
Sandbar (11)
66/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (58.5)
66/1
4h snitzel (AUS) x tallow (AUS) (street cry (IRE))
12
6.2
100/1
T: Michelle Payne
R: Ms Michelle Payne (58.5)
100/1
9h footstepsinthesand (GB) x croanda (IRE) (grand lodge (USA))
13
6.7
100/1
T: Bjorn Baker
R: J Parr (58.5)
100/1
7g pins (AUS) x luxurious lady (USA) (theatrical (IRE))
Race 7 - The Tab Everest (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:07.32 (33.64)
Prizemoney: $14,000,000
1
8/1
T: C J Waller
R: G Boss (53)
8/1
3c rubick (AUS) x sin sin sin (AUS) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Another Sin, Dee Nine Elle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/2
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (58.5)
9/2
7g lope de vega (IRE) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
0.9
30/1
T: James Cummings
R: J Parr (58.5)
30/1
5g street cry (IRE) x outdoor (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.3
20/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (58.5)
20/1
5g nicconi (AUS) x strikeline (AUS) (desert sun (GB))
5
1.6
6/1
T: G D Hickman
R: Tommy Berry (58.5)
6/1
5h pierro (AUS) x november flight (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.5
16/1
T: L J Bridge
R: N Rawiller (58.5)
16/1
4g not a single doubt (AUS) x pinocchio (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3
Alizee (8)
8/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
8/1
5m sepoy (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
3.9
Redzel (3)
12/1
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (58.5)
12/1
7g snitzel (AUS) x millrich (AUS) (rubiton (AUS))
9
4.1
20/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (56.5)
20/1
7m time thief (AUS) x hell it's hot (AUS) (zeditave (AUS))
10
4.4
12/1
T: T & C McEvoy
R: L Currie (56.5)
12/1
4m zoustar (AUS) x solar charged (AUS) (charge forward (AUS))
11
4.6
4/1F
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56.5)
4/1F
4m pierro (AUS) x arcadia (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
5
20/1
T: A O'Brien
R: Ryan Moore (58)
20/1
4h no nay never (USA) x seeking solace (GB) (exceed and excel (AUS))
Race 8 - Yulong Australia Craven Plate (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:00.66 (35.68)
Prizemoney: $500,000
1
11/4F
T: Patrick Webster
R: Tommy Berry (59)
11/4F
9g teofilo (IRE) x busking (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 11 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.2
Tally (5)
12/1
T: James Cummings
R: J Parr (59)
12/1
7g street cry (IRE) x itemise (USA) (kris s. (USA))
3
1.2
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
11/2
8g thewayyouare (USA) x dont cross tina (IRE) (cape cross (IRE))
4
1.4
13/4
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (59)
13/4
6g not a single doubt (AUS) x isadora (AUS) (gold fever (USA))
5
3.4
4/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (57)
4/1
6
3.6
11/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (59)
11/2
7h high chaparral (IRE) x nothin' leica cat (NZ) (tale of the cat (USA))
7
10
25/1
T: B S Baldwin
R: G Boss (59)
25/1
6g casino prince (AUS) x melody (NZ) (stravinsky (USA))
8
14.1
60/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (59)
60/1
6g street cry (IRE) x oxigenada (ARG) (ibero (ARG))
Race 9 - Bentley St Leger Stakes (2600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:42.12 (33.97)
Prizemoney: $500,000
1
5/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (57.5)
5/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
Carif (14)
12/1
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (53.5)
12/1
4h so you think (NZ) x norzita (NZ) (thorn park (AUS))
3
2.5
9/1
T: L O'Sullivan & A Scott
R: A Adkins (58.5)
9/1
6g myboycharlie (IRE) x giant mystique (AUS) (giant's causeway (USA))
3
2.5
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
11/2
5
2.7
12/1
T: C Maher & D Eustace
R: G Schofield (55.5)
12/1
6
2.8
20/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (59.5)
20/1
8g gallant guru (AUS) x mega babe (NZ) (personal escort (USA))
7
3.1
6/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (59.5)
6/1
5g blackfriars (AUS) x russian playmate (AUS) (dr johnson (USA))
8
3.3
7/2F
T: Archie Alexander
R: Tommy Berry (58.5)
7/2F
7h tamayuz (GB) x katerini (FR) (cacique (IRE))
9
5.6
15/1
T: C J Waller
R: R Dolan (57.5)
15/1
7g zoffany (IRE) x cartama (GB) (mark of esteem (IRE))
10
6.9
16/1
T: Ms K Waugh
R: G Boss (55.5)
16/1
9g montjeu (IRE) x mixed blessing (GB) (lujain (USA))
11
7.5
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (57.5)
20/1
8g dark angel (IRE) x polished gem (IRE) (danehill (USA))
Race 10 - The Star Mile (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.52 (34.10)
Prizemoney: $125,000
1
11/2
T: James Cummings
R: G Schofield (59.5)
11/2
5g new approach (IRE) x falls of lora (IRE) (street cry (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54.5)
5/1
4g dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$140,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Payne Racing Pty Ltd
3
0.5
Junipal (12)
7/2
T: C Maher & D Eustace
R: R Dolan (52)
7/2
4h reset (AUS) x palatine hill (AUS) (palace music (USA))
4
1.1
Ranier (13)
12/1
T: James Cummings
R: G Boss (53.5)
12/1
4g lonhro (AUS) x kanzan (AUS) (commands (AUS))
5
1.9
40/1
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (57)
40/1
6g roman emperor (NZ) x laylia (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.1
40/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
40/1
7g dansili (GB) x mambo light (USA) (kingmambo (USA))
7
3.4
9/1
T: K A Lees
R: K Mc Evoy (57)
9/1
8g areion (GER) x almerita (GER) (medicean (GB))
8
4.7
50/1
T: C J Waller
R: Brock Ryan (56.5)
50/1
8g archipenko (USA) x alborada (GB) (alzao (USA))
9
5.1
Penske (10)
5/2F
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (55)
5/2F
6g sebring (AUS) x princess natural (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
5.2
30/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (59)
30/1
5g rock 'n' pop (AUS) x soph (NZ) (lord ballina (AUS))
11
27.2
50/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Currie (55.5)
50/1
6g sebring (AUS) x polska (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.