Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, June 15

Race 1 - Australian Turf Club Hcp (1100m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:05.33 (34.38)
Prizemoney: $125,000
1
9/1
T: P and P Snowden
R: Tommy Berry (55)
9/1
Winning siblings: Harmony And Rich, Magnolia Power,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1.8
4/6F
T: C J Waller
R: J R Collett (55.5)
4/6F
3
2.6
14/1
T: J A O'Shea
R: C Reith (54.5)
14/1
4
4.1
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B McDougall (56)
25/1
2c fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
5
4.6
Minted (4)
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
6/1
2c medaglia d'oro (USA) x fashion (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.8
11/1
T: G Portelli
R: Ms S Clenton (56)
11/1
2c deep field (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
7
5.8
7/1
T: Mark Newnham
R: R Dolan (55)
7/1
2f sizzling (AUS) x jahre (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Tab Highway Plate (C3) (1500m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:32.87 (36.25)
Prizemoney: $75,000
1
30/1
T: N F Gardner
R: Deanne Panya (57.5)
30/1
4g zariz (AUS) x bureaucratese (AUS) (bureaucracy (NZ))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/1
T: T J Robinson
R: S Clipperton (59)
11/1
5g medaglia d'oro (USA) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
0.7
8/1
T: Terry Evans
R: C G O'Brien (56)
8/1
4
0.9
9/1
T: J R Gask
R: S R Weatherley (57.5)
9/1
5g denman (AUS) x ya michelle (AUS) (success express (USA))
5
1.4
12/1
T: Cody Morgan
R: Ms S Clenton (57)
12/1
4g duporth (AUS) x patricia joan (AUS) (flying spur (AUS))
6
1.6
9/4F
T: Cody Morgan
R: R Dolan (54)
9/4F
4g teofilo (IRE) x blue finch (GB) (anabaa (USA))
7
1.8
5/1
T: M D Griffith
R: J R Collett (57)
5/1
3f more than ready (USA) x pay off now (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
2.4
100/1
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (56)
100/1
4g denman (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
2.5
25/1
T: Luke Pepper
R: C Reith (57)
25/1
4m mossman (AUS) x miss midas (AUS) (flying spur (AUS))
10
3.9
9/1
T: K R Dryden
R: B McDougall (55.5)
9/1
11
5.2
6/1
T: B F Cavanough
R: Tommy Berry (57.5)
6/1
3g duporth (AUS) x baby boom (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
5.4
Napoli (2)
50/1
T: Tash Burleigh
R: J Ford (59)
50/1
4g snitzel (AUS) x city of song (AUS) (bel esprit (AUS))
13
8.6
200/1
T: Luke Pepper
R: G Schofield (59)
200/1
7g ready's image (USA) x la dame rouge (AUS) (belong to me (USA))
Race 3 - Events By Atc (Bm94) (1300m)
Class: Benchmark 94 Track: Soft(5) Time: 1:18.31 (34.30)
Prizemoney: $125,000
1
7/2
T: Joseph Pride
R: S Clipperton (60)
7/2
This nick: 5 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
1
11/8F
T: C J Waller
R: J R Collett (54.5)
11/8F
4g sebring (AUS) x valentine miss (AUS) (danetime (IRE))
3
2.3
5/1
T: James Cummings
R: J Innes Jnr (52.5)
5/1
5m new approach (IRE) x segolene (AUS) (lonhro (AUS))
4
2.6
12/1
T: K A Lees
R: R Dolan (53)
12/1
6m time thief (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
5
2.9
8/1
T: L J Bridge
R: B McDougall (53)
8/1
5m duporth (AUS) x hot flash (AUS) (elusive quality (USA))
6
3.4
25/1
T: P and P Snowden
R: Tommy Berry (53.5)
25/1
5g snitzel (AUS) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
3.5
8/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (57.5)
8/1
6g sebring (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.8
40/1
T: S I Singleton
R: J Ford (53)
40/1
5m ready's image (USA) x shazee (AUS) (danewin (AUS))
Race 4 - #theraces (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:11.88 (34.54)
Prizemoney: $125,000
1
8/1
T: J C Coyle
R: Jenny Duggan (51)
8/1
3f epaulette (AUS) x amber's crown (AUS) (excites (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55)
9/2
3r fastnet rock (AUS) x inglorious (CAN) (hennessy (USA))
3
0.2
9/2
T: R J Quinton
R: S Clipperton (56.5)
9/2
3g i am invincible (AUS) x octavia (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
1.5
12/1
T: K R Dryden
R: B McDougall (55)
12/1
3g star witness (AUS) x assertively (AUS) (bernardini (USA))
5
1.6
9/1
T: C J Waller
R: J R Collett (58.5)
9/1
4m sebring (AUS) x fools gold (AUS) (commands (AUS))
6
3
20/1
T: James Cummings
R: C Reith (54)
20/1
3f bernardini (USA) x calle flora (USA) (street sense (USA))
7
3.2
25/1
T: Grant Allard
R: R Dolan (57.5)
25/1
4g shamardal (USA) x mannington (AUS) (danehill (USA))
8
3.5
50/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (57.5)
50/1
4g onemorenomore (AUS) x cleo's raine (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
3.7
7/2F
T: M J Dunn
R: Tim Clark (54)
7/2F
3f snitzel (AUS) x deer valley (AUS) (lonhro (AUS))
10
8.7
Danawi (3)
9/2
T: T R Martin
R: S R Weatherley (56.5)
9/2
Race 5 - Tab.Com.Au (Bm88) (1800m)
Class: Benchmark 88 Track: Soft(5) Time: 1:50.87 (35.60)
Prizemoney: $125,000
1
15/8F
T: C J Waller
R: J R Collett (58.5)
15/8F
4g so you think (NZ) x rhode island red (USA) (tale of the cat (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
15/2
T: Ms K Waugh
R: R Dolan (55)
15/2
4g animal kingdom (USA) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
3
1.3
15/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (58)
15/1
4g sebring (AUS) x peach tree (AUS) (bel esprit (AUS))
4
1.5
6/1
T: C Maher and D Eustace
R: S Clipperton (58)
6/1
5g archipenko (USA) x diablerette (GB) (green desert (USA))
5
2.8
20/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (58)
20/1
7g areion (GER) x almerita (GER) (medicean (GB))
6
3.7
7/2
T: Mark Newnham
R: J Ford (57)
7/2
7
3.9
16/1
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (57)
16/1
5g dark angel (IRE) x beraviyna (IRE) (zamindar (USA))
8
4.7
25/1
T: J C Coyle
R: J Innes Jnr (56)
25/1
5g testa rossa (AUS) x sassybella (NZ) (viking ruler (AUS))
9
5.8
30/1
T: C J Waller
R: G Schofield (57.5)
30/1
6m darci brahma (NZ) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
10
7.5
60/1
T: L J Bridge
R: B McDougall (59.5)
60/1
6g choisir (AUS) x zenith (AUS) (fantastic light (USA))
11
8.3
16/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (56)
16/1
6g lonhro (AUS) x hootenanny (AUS) (best western (AUS))
12
8.8
40/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (59)
40/1
13
11.1
100/1
T: Cody Morgan
R: Jenny Duggan (58)
100/1
Race 6 - Winter Cup (2400m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:32.29 (36.57)
Prizemoney: $150,000
1
25/1
T: Joseph Pride
R: S Clipperton (58.5)
25/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/2
T: C Maher and D Eustace
R: G Schofield (59)
9/2
6g raise the flag (GB) x malozza (AUS) (grand lodge (USA))
3
0.3
30/1
T: C J Waller
R: R Dolan (53)
30/1
6g galileo (IRE) x ice mint (USA) (awesome again (CAN))
4
0.8
3/1
T: C J Waller
R: B McDougall (53.5)
3/1
8g monsun (GER) x ameerat (GB) (mark of esteem (IRE))
5
1.3
11/1
T: K A Lees
R: J R Collett (55)
11/1
6g myboycharlie (IRE) x marie des fleurs (FR) (smart strike (CAN))
6
1.5
6/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (55.5)
6/4F
7
3.5
30/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (54)
30/1
6h galileo (IRE) x another storm (USA) (gone west (USA))
8
4.8
14/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (53)
14/1
5g redwood (GB) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
7.6
25/1
T: Craig and Shaun Phelan
R: J Innes Jnr (55.5)
25/1
6g don eduardo (NZ) x landvetter (NZ) (felix the cat (USA))
10
9.6
20/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55.5)
20/1
5g fastnet rock (AUS) x chenchikova (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 7 - Tab Rewards (Bm78) (1500m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:31.37 (36.42)
Prizemoney: $125,000
1
13/2
T: G Portelli
R: Ms S Clenton (58.5)
13/2
4m nicconi (AUS) x gold licence (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Convincible, Show Bender,
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (58.5)
7/1
5m star witness (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
Vendor: Goodwood Farm, Murrurundi
Buyer: Passed $ 70,000 / Reserve $ 80,000
3
0.3
50/1
T: M C Conners
R: Jenny Duggan (51)
50/1
4
0.4
7/2F
T: Mark Newnham
R: S Clipperton (57.5)
7/2F
4m smart missile (AUS) x essence of success (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
0.6
Zavance (12)
12/1
T: P and P Snowden
R: R Dolan (53)
12/1
3f mossman (AUS) x shalimar sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
0.8
150/1
T: C J Waller
R: J Ford (54.5)
150/1
5m authorized (IRE) x try this (AUS) (dangerous (AUS))
7
0.9
15/1
T: Paul Messara
R: Brock Ryan (57)
15/1
4m sebring (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
8
1.2
Toryjoy (11)
15/4
T: C J Waller
R: J R Collett (57.5)
15/4
4m street cry (IRE) x joy of flight (AUS) (flying spur (AUS))
9
1.8
15/2
T: K A Lees
R: G Schofield (58)
15/2
10
2.6
20/1
T: A J Denham
R: Ms S Metcalfe (57)
20/1
4m medaglia d'oro (USA) x aziani (AUS) (fasliyev (USA))
11
3.4
100/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (59.5)
100/1
5m host (CHI) x alazeya (AUS) (anabaa (USA))
12
3.8
80/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
80/1
5m choisir (AUS) x courtney (NZ) (montjeu (IRE))
13
5.1
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Innes Jnr (54)
25/1
3f medaglia d'oro (USA) x love to tell (USA) (stage colony (USA))
14
5.3
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S R Weatherley (58)
40/1
4m nicconi (AUS) x she's cherryrype (AUS) (more than ready (USA))
15
17.7
12/1
T: C Maher and D Eustace
R: B McDougall (59)
12/1
4m scat daddy (USA) x blind date (USA) (not for love (USA))
Race 8 - Rosehill Bowling Club (Bm88) (1100m)
Class: Benchmark 88 Track: Soft(5) Time: 1:04.78 (34.70)
Prizemoney: $125,000
1
12/1
T: G A Ryan
R: J Ford (57.5)
12/1
4g foxwedge (AUS) x dushanbe (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
40/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (53)
40/1
3
0.4
20/1
T: G A Ryan
R: Jenny Duggan (53)
20/1
4
0.6
40/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (57)
40/1
4g snitzel (AUS) x maid for me (AUS) (belong to me (USA))
5
0.9
1/2F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (55.5)
1/2F
3f snitzel (AUS) x found the one (AUS) (bel esprit (AUS))
6
1.2
20/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (55.5)
20/1
5g street cry (IRE) x rheinfels (AUS) (lonhro (AUS))
7
1.4
100/1
T: Grant Allard
R: Ms S Clenton (56)
100/1
5g new approach (IRE) x dorky (AUS) (grand lodge (USA))
8
2.9
16/1
T: James Cummings
R: J Innes Jnr (53.5)
16/1
4g lonhro (AUS) x come hither (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
3.2
40/1
T: S C Jones
R: B McDougall (57)
40/1
5g nicconi (AUS) x very bright (AUS) (general nediym (AUS))
10
3.7
Zonk (13)
12/1
T: L J Bridge
R: R Dolan (53.5)
12/1
5m i am invincible (AUS) x zoe's girl (AUS) (fantastic light (USA))
11
5.5
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Tim Clark (56.5)
8/1
3g nicconi (AUS) x wickham (AUS) (elusive quality (USA))
12
6.6
200/1
T: K R Dryden
R: S R Weatherley (56.5)
200/1
13
13.4
200/1
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (59.5)
200/1
7g denman (AUS) x avenue girl (AUS) (catbird (AUS))
Race 9 - Everest Carnival On Sale-Bm78 (1300m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:18.62 (34.93)
Prizemoney: $125,000
1
9/10F
T: M, W and J Hawkes
R: Brock Ryan (57)
9/10F
3g lonhro (AUS) x kapala (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Deep Force, Kapset, Vantaggio, Varnamo,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.8
4/1
T: J C Coyle
R: Tommy Berry (56.5)
4/1
5g nicconi (AUS) x tangerine (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.3
12/1
T: G A Ryan
R: R Dolan (56)
12/1
4g sepoy (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
4
4.4
8/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56.5)
8/1
5g fastnet rock (AUS) x star satire (NZ) (volksraad (GB))
5
4.8
100/1
T: David Pfieffer
R: C Reith (58.5)
100/1
6g artie schiller (USA) x enrich (USA) (dynaformer (USA))
6
5
60/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (59.5)
60/1
5g lonhro (AUS) x monsoon wedding (AUS) (danehill (USA))
7
6
25/1
T: T S Howlett
R: A Bullock (58)
25/1
5g denman (AUS) x pagan princess (AUS) (bite the bullet (USA))
8
6.8
20/1
T: Joseph Pride
R: G Schofield (57.5)
20/1
5g northern meteor (AUS) x nishaani (NZ) (gold brose (AUS))
9
7.2
30/1
T: G J Colvin
R: B McDougall (54)
30/1
5g manhattan rain (AUS) x edge of eternity (AUS) (show a heart (AUS))
10
8.5
Zamex (1)
40/1
T: M J Dunn
R: S R Weatherley (59.5)
40/1
11
9.5
15/2
T: Grant Allard
R: Tim Clark (60)
15/2
* Nick figures are for Australasia.