Breednet Results

SAPPHIRE COAST - Sunday, May 5

Race 1 - Tura Beach Ctry Club Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.44 (34.51)
Prizemoney: $22,000
1
1/2F
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54.5)
1/2F
2f al maher (AUS) x ruby love (AUS) (ad valorem (USA))
Winning siblings: Hothands Liz,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.5
11/2
T: Jamie Stewart
R: Ms K Nisbet (59)
11/2
3g zariz (AUS) x looksgoodinblack (AUS) (bureaucracy (NZ))
3
3.8
5/1
T: Mark Gee
R: Billy Owen (57)
5/1
4
4.1
30/1
T: M D Sparrow
R: M Travers (57)
30/1
5m hard spun (USA) x moments i treasure (USA) (mt. livermore (USA))
5
6.3
30/1
T: Todd Smart
R: Simon Miller (59)
30/1
3g bearcat (AUS) x oakfield diamond (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
6
7.6
8/1
T: S A Stephens
R: Kristina Rayner (54)
8/1
4m equiano (FR) x rock nymph (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
7.7
80/1
T: Michael Gatty
R: J Mallyon (59)
80/1
4g sebring (AUS) x victory cry (AUS) (general nediym (AUS))
8
9.1
60/1
T: S W Coady
R: Ms C Gravener (55)
60/1
3f skilled (AUS) x circuit sands (AUS) (half hennessy (AUS))
9
22.8
100/1
T: G W Murray
R: Brock Ryan (59)
100/1
3g congrats (USA) x spurhill (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Tathra Beach Ctry Club Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.61 (33.74)
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: Luke Pepper
R: Simon Miller (57)
9/10F
3f written tycoon (AUS) x scantily (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Phoenix Of Wit, Scantoon,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
2.8
Gunzar (1)
11/4
T: D A Williams
R: Nick Heywood (59)
11/4
3g zariz (AUS) x gundybird (AUS) (danbird (AUS))
3
3.6
Pippin (8)
25/1
T: Joseph Ible
R: P Scorse (57)
25/1
5m pendragon (NZ) x envy (AUS) (hussonet (USA))
4
5
25/1
T: J W Van Duren
R: A Layt (57)
25/1
3f bearcat (AUS) x golden rush (NZ) (elnadim (USA))
5
5.6
9/2
T: B Joseph and P and M Jones
R: Ms C Gravener (55)
9/2
6
5.9
20/1
T: T J Wicks
R: Brock Ryan (59)
20/1
5g krupt (AUS) x ali of dubai (AUS) (dubai destination (USA))
7
12.4
60/1
T: C C Pearson
R: M Travers (59)
60/1
4g smart missile (AUS) x hadavision (USA) (vision and verse (USA))
8
12.8
100/1
T: S A Stephens
R: Kristina Rayner (56)
100/1
4g strada (AUS) x turntosuccess (AUS) (mossman (AUS))
9
20.3
100/1
T: R C Manning
R: B P Ward (59)
100/1
7g vice admiral (AUS) x miss splasher (AUS) (honour and glory (USA))
10
34.1
12/1
T: Mark Gee
R: Ms K Nisbet (56.5)
12/1
2g fast 'n' famous (AUS) x lightburgh (AUS) (johannesburg (USA))
Race 3 - Bermagui Ctry Club Plate (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:24.32 (36.11)
Prizemoney: $22,000
1
4/5F
T: Natalie Jarvis
R: Ms K Nisbet (54)
4/5F
Winning siblings: A Girl Like Alice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
25/1
T: Matthew J Stephens
R: A Layt (59)
25/1
3
1.4
3/1
T: G W Murray
R: Brock Ryan (59)
3/1
6g oratorio (IRE) x scorpio spirit (AUS) (mukaddamah (USA))
4
1.5
12/1
T: Ms L Bundy
R: Ms C Gravener (55)
12/1
5g tickets (AUS) x little diva (AUS) (reassure (USA))
5
1.6
15/4
T: B Joseph and P and M Jones
R: Ms J Taylor (57)
15/4
4m squamosa (AUS) x sixteen candles (AUS) (northern drake (AUS))
6
1.7
15/1
T: G G Kirkup
R: Billy Owen (59)
15/1
5g kaphero (AUS) x prospect royale (AUS) (royal academy (USA))
7
8.9
100/1
T: R C Manning
R: B P Ward (59)
100/1
8g street cry (IRE) x musical lyrics (USA) (quiet american (USA))
8
10.6
100/1
T: Clinton Thompson
R: M Travers (57)
100/1
9g charge forward (AUS) x chosen option (AUS) (salmon leap (USA))
9
10.7
100/1
T: R C Manning
R: Kristina Rayner (56)
100/1
10g al maher (AUS) x miss tinkerbell (AUS) (woodman (USA))
Race 4 - Merimbula Rsl (Bm58) (900m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:51.04 (33.19)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: R and L Clarke
R: M Travers (57)
5/4F
3f eurozone (AUS) x moore (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Miss Goodnight,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/1
T: J W Marzol
R: P Scorse (57)
9/1
4g star witness (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
3
2.5
30/1
T: J W Marzol
R: Brock Ryan (55)
30/1
7g charge forward (AUS) x high style (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.7
10/1
T: Rob Potter
R: Ms C Gravener (62.5)
10/1
8g alert (ARG) x peaceful sky (AUS) (euclase (AUS))
5
3.2
8/1
T: Luke Pepper
R: Simon Miller (56.5)
8/1
5m tickets (AUS) x absolutely livid (AUS) (fasliyev (USA))
6
4.9
12/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Ms K Nisbet (59)
12/1
4m denman (AUS) x entrust (NZ) (danehill (USA))
7
5
25/1
T: Grant Bobbin
R: Billy Owen (56)
25/1
6m dubleo (USA) x minnesong (AUS) (brahms (USA))
8
6.7
15/1
T: Gregory Whipp
R: A Layt (60.5)
15/1
7g best as zariz (AUS) x sweet nikki (AUS) (mr. henrysee (USA))
9
6.8
12/1
T: G G Kirkup
R: J Mallyon (57.5)
12/1
5g magic albert (AUS) x mi chiamo (AUS) (catbird (AUS))
10
7
8/1
T: A L McRae
R: B P Ward (58)
8/1
6m mossman (AUS) x mary of modena (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
7.1
30/1
T: S A Stephens
R: Kristina Rayner (52)
30/1
7g denman (AUS) x celestial flight (USA) (a. p. jet (USA))
12
8.2
Srbska (13)
60/1
T: Mick Miladinovic
R: Ms J Taylor (55)
60/1
5m shinzig (AUS) x princess dani (AUS) (lacryma cristi (IRE))
Race 5 - Club Bega Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.99 (36.91)
Prizemoney: $22,000
1
50/1
T: M D Sparrow
R: M Travers (54.5)
50/1
5m bon hoffa (AUS) x hostess grace (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2F
T: Thomas Lyttle
R: A Layt (54.5)
7/2F
5g tickets (AUS) x opera serenade (AUS) (opera prince (AUS))
3
1.7
Stardux (14)
7/2
T: Todd Smart
R: B P Ward (54.5)
7/2
4m teofilo (IRE) x accademia (AUS) (royal academy (USA))
4
1.8
20/1
T: Luke Pepper
R: J Mallyon (54.5)
20/1
4g arena (AUS) x royal tower (AUS) (valixir (IRE))
5
2.8
11/1
T: Rob Potter
R: Ms C Gravener (52.5)
11/1
4g americain (USA) x take the causeway (AUS) (giant's causeway (USA))
6
3.3
5/1
T: Luke Pepper
R: Simon Miller (54.5)
5/1
4m bull ripper (AUS) x generous maid (NZ) (generous (IRE))
7
3.5
8/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54.5)
8/1
4m bullet train (GB) x wingspan (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.5
11/1
T: Mark Gee
R: Billy Owen (55.5)
11/1
3f shrapnel (AUS) x moorings capital (AUS) (song of tara (IRE))
9
6.8
9/2
T: Mark Gee
R: Ms K Nisbet (54.5)
9/2
10
11.7
16/1
T: G Backhouse
R: Brock Ryan (54.5)
16/1
4m swift alliance (AUS) x glorious calling (AUS) (royal academy (USA))
Race 6 - Tathra Beach Bowlo Cup (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:38.04 (36.57)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (56)
7/4F
5m denman (AUS) x lasoron (AUS) (oarsman (AUS))
Winning siblings: Flash Of Heart, Grapevine, Sagaronne,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
15/2
T: S A Stephens
R: Kristina Rayner (57.5)
15/2
6g hussonet (USA) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
3
2.1
13/2
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (55.5)
13/2
5g globetrotter (USA) x magnifico (AUS) (galileo (IRE))
4
2.2
Lauriz (7)
9/2
T: R H Kimber
R: M Travers (56)
9/2
6m zariz (AUS) x laura's luskin (AUS) (luskin star (AUS))
5
2.3
3/1
T: W A Mathie
R: Ms C Gravener (57)
3/1
8m zariz (AUS) x summertown girl (AUS) (keepers (AUS))
6
3.1
40/1
T: Ms W Heise
R: A Layt (54)
40/1
7m henny hughes (USA) x kori lane (USA) (saratoga six (USA))
7
4.2
9/1
T: R J Davies
R: Simon Miller (58.5)
9/1
6g power of destiny (AUS) x play date (AUS) (canny lad (AUS))
8
4.7
100/1
T: Ms L Bundy
R: J Mallyon (54.5)
100/1
5m canny show (AUS) x sunsation (AUS) (desert sun (GB))
9
6.1
16/1
T: Todd Smart
R: B P Ward (59)
16/1
7g commands (AUS) x song of success (USA) (irish river (FR))
Race 7 - Club Sapphire Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:10.39 (35.62)
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (56)
9/2
3g nicconi (AUS) x brookton flash (AUS) (spartacus (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (56)
9/2
3
1.6
7/2
T: Luke Pepper
R: Ms C Gravener (60)
7/2
6m darci brahma (NZ) x lucky be lucky (USA) (storm cat (USA))
4
1.7
12/1
T: Ms L Bundy
R: Simon Miller (54.5)
12/1
5m hussonet (USA) x sundays girl (AUS) (choisir (AUS))
5
2.1
50/1
T: R C Manning
R: J Mallyon (54.5)
50/1
7g churchill downs (AUS) x miss academic (AUS) (royal academy (USA))
6
2.2
50/1
T: R and L Clarke
R: Ms M Kinny (54)
50/1
6m dane shadow (AUS) x dark star (AUS) (scenic (IRE))
7
2.3
7/2
T: Todd Smart
R: Billy Owen (56.5)
7/2
3g eurozone (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
2.5
11/4F
T: Ms T Bateup
R: A Layt (55)
11/4F
5g congrats (USA) x nickynoo's girl (AUS) (stravinsky (USA))
9
4.6
40/1
T: M D Sparrow
R: M Travers (54.5)
40/1
6g golden snake (USA) x our serafina (AUS) (desert prince (IRE))
* Nick figures are for Australasia.