Breednet Results

SUNSHINE COAST - Saturday, January 28

Race 1 - Coastline Bmw 3 Series Hcp (2200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:19.96 (35.15)
Prizemoney: $60,000
1
5/4F
T: Bradley Smith
R: James Orman (54)
5/4F
6g authorized (IRE) x spire (AUS) (danehill (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
14/1
T: M G Nolan
R: M Hellyer (54)
14/1
6g frightening (AUS) x seainta (AUS) (sea road (AUS))
3
0.9
15/1
T: G R Duncan
R: Tiffani Brooker (52)
15/1
7g magnus (AUS) x rhythm in the skye (AUS) (arctic rhythm (AUS))
4
1.1
7/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
7/2
5g mossman (AUS) x shine on anna (AUS) (anabaa (USA))
5
1.6
12/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (54)
12/1
5g choisir (AUS) x saigon moonlight (NZ) (stravinsky (USA))
6
1.7
15/4
T: L D Kelly
R: L V Cassidy (59)
15/4
7g reset (AUS) x teneales pearl (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5
Fuerza (3)
7/1
T: P H Duncan
R: J Lloyd (54)
7/1
6g snippetson (AUS) x lady min (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Race 2 - Coastline Bmw X4 3yo Plate (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.25 (35.05)
Prizemoney: $60,000
1
Ahndras (11)
9/2
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (55)
9/2
3f smart missile (AUS) x brothers dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Lady Concord, Wingstack,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: L F Birchley
R: D J Browne (57)
7/4F
3g mossman (AUS) x chuckle (AUS) (danehill (USA))
3
2.3
Pillara (12)
10/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
10/1
3f high chaparral (IRE) x queen of spain (IRE) (holy roman emperor (IRE))
4
3.3
13/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
13/2
5
5.6
8/1
T: Ben Currie
R: B El-Issa (57)
8/1
6
6.1
40/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57)
40/1
3g monaco consul (NZ) x atom angel (NZ) (defensive play (USA))
7
6.2
14/1
T: R L Heathcote
R: Anthony Allen (55)
14/1
3f mossman (AUS) x pink princess (AUS) (danehill (USA))
8
8.7
66/1
T: Melissa Leitch
R: Geoffrey Goold (57)
66/1
3g monaco consul (NZ) x roedean (AUS) (flying spur (AUS))
9
8.8
50/1
T: P Duff
R: Alannah Fancourt (55)
50/1
3g over (AUS) x novatrice (AUS) (danetrice (AUS))
10
11.3
9/1
T: B J Lockwood
R: Ron Stewart (55)
9/1
3f written tycoon (AUS) x kalseru (AUS) (octagonal (NZ))
11
11.6
12/1
T: David Murphy
R: B Pengelly (57)
12/1
3g shaft (AUS) x kassala (AUS) (royal joker (AUS))
12
11.7
20/1
T: M J Mair
R: M Cahill (55)
20/1
3f champions gallery (GB) x all yours (AUS) (more than ready (USA))
13
13.2
40/1
T: Paul Butterworth
R: Ms T Harrison (57)
40/1
Race 3 - Coastline Bmw 7 Series (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:37.10 (35.56)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: Alan L Jones
R: Adam Sewell (52.5)
12/1
4m al maher (AUS) x najar (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Mr Chard, Mutajara,
This nick: 20 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
0.1
10/1
T: K C Wood
R: L V Cassidy (57)
10/1
4m not a single doubt (AUS) x maritess (AUS) (magic albert (AUS))
3
1.4
11/1
T: David Murphy
R: B Pengelly (59)
11/1
4g rothesay (AUS) x reshoot (AUS) (mossman (AUS))
4
3.2
5/2
T: P and W Hulbert
R: B N Stewart (57.5)
5/2
5g duporth (AUS) x baby corn (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.6
14/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (55.5)
14/1
4m more than ready (USA) x tonzazip (NZ) (kaapstad (NZ))
6
3.8
16/1
T: G F Burns
R: Anthony Allen (57.5)
16/1
4g excellent art (GB) x fly me home (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.1
66/1
T: L Richardson
R: G Colless (59)
66/1
8
4.5
8/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
8/1
4m husson (ARG) x port of africa (AUS) (cape cross (IRE))
9
4.8
12/1
T: R L Tipper
R: R Wiggins (55.5)
12/1
5m hidden dragon (AUS) x wayne's gold (AUS) (golden snake (USA))
10
5.8
2/1F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57.5)
2/1F
4g teofilo (IRE) x elusivity (AUS) (elusive quality (USA))
11
6
Kulaba (4)
40/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (57.5)
40/1
4g zupaone (AUS) x skiwi (NZ) (prized (USA))
12
9
100/1
T: T N Miller
R: M Cahill (55.5)
100/1
13
21.3
100/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms R Williams (52.5)
100/1
5m tavistock (NZ) x danish seaway (AUS) (danehill (USA))
Race 4 - Coastline Bmw 2yo Classic (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.93 (35.26)
Prizemoney: $125,000
1
1/2F
T: K C Wood
R: L R Dittman (57)
1/2F
2c snitzel (AUS) x power o'raylee (AUS) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Sizzling Power, Vienna Power,
This nick: 8 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
2.3
11/4
T: J W Zielke
R: B El-Issa (55)
11/4
3
3.3
7/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (55)
7/1
2f golden archer (AUS) x vital (AUS) (lonhro (AUS))
4
5.8
25/1
T: G K Taylor
R: S Galloway (57)
25/1
2g seidnazar (AUS) x showellen (AUS) (show a heart (AUS))
5
6
Gwapo (4)
25/1
T: S J Morrisey
R: J Lloyd (57)
25/1
2c rothesay (AUS) x pertinence (AUS) (admiralty (USA))
6
16.3
14/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (57)
14/1
2g love conquers all (AUS) x imagined (AUS) (king of danes (AUS))
7
18.1
40/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (55)
40/1
2f drumbeats (AUS) x nero velluto (AUS) (ombra della sera (AUS))
8
34.1
50/1
T: Paula Cartledge
R: Ms L G Cheshire (57)
50/1
2c haradasun (AUS) x french tilt (NZ) (snaadee (USA))
Race 5 - Coastline Bmw 4 Series 3yo Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.63 (33.98)
Prizemoney: $60,000
1
5/1
T: L J Gough
R: R Wiggins (54.5)
5/1
3c uncle mo (USA) x secret donna (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
9/4
3g love conquers all (AUS) x sale eve (AUS) (general nediym (AUS))
3
2.1
12/1
T: S B Laming
R: Ms T Harrison (54)
12/1
3f written tycoon (AUS) x mesmerising (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.2
Manaya (1)
7/4F
T: Michael Costa
R: D J Browne (59)
7/4F
5
2.3
20/1
T: T J Gollan
R: J Lloyd (56.5)
20/1
3g falvelon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
6
2.7
20/1
T: G K Taylor
R: S Galloway (54)
20/1
3f red dazzler (AUS) x gypsy star (AUS) (shovhog (AUS))
7
4
6/1
T: T J Sears
R: M Cahill (57)
6/1
3g jet spur (AUS) x francais girl (AUS) (miesque's son (USA))
8
4.1
25/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (52)
25/1
3f not a single doubt (AUS) x nessun dorma (AUS) (belong to me (USA))
9
6.6
40/1
T: M A Kropp
R: J L Taylor (54)
40/1
3f set alight (USA) x i'll wait (AUS) (our maizcay (AUS))
10
8.4
30/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (54)
30/1
3f lucky owners (NZ) x sydney owner (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Coastline Bmw X1 Hcp (C6) (1800m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:52.48 (34.10)
Prizemoney: $60,000
1
Arki (3)
13/4
T: Ms K Doughty
R: Geoffrey Goold (55.5)
13/4
6g aussie rules (USA) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/1
T: David Vandyke
R: James Orman (54.5)
8/1
5m casino prince (AUS) x air she goes (AUS) (air de france (USA))
3
1.7
6/1
T: P H Duncan
R: D J Browne (59)
6/1
8g zabeel (NZ) x danelish (AUS) (great dane (IRE))
4
1.9
30/1
T: T W McCarthy
R: Ms R Williams (52)
30/1
5
2.3
11/1
T: B J Lockwood
R: Adam Sewell (52)
11/1
4g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
6
2.5
15/8F
T: T J Gollan
R: J Lloyd (55.5)
15/8F
4g time thief (AUS) x fashion star (AUS) (eagle eyed (USA))
7
2.6
30/1
T: G B Boyd
R: Tiffani Brooker (54)
30/1
7g excellent art (GB) x farha (AUS) (cadeaux genereux (GB))
8
2.9
50/1
T: G R Duncan
R: A Spinks (54)
50/1
6g snippetson (AUS) x siren of the nile (AUS) (desert king (IRE))
9
3.1
12/1
T: Alyssa Ross
R: R McMahon (54)
12/1
5g haradasun (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
10
4.1
Skytrek (12)
20/1
T: B J Lockwood
R: Ron Stewart (54)
20/1
11
9.4
30/1
T: T B Thomas
R: J Byrne (54)
30/1
5g bradbury's luck (AUS) x riseupsinging (AUS) (singingintherain (USA))
12
9.9
30/1
T: B J Smith
R: Anthony Allen (54)
30/1
13
12.7
50/1
T: T J Sears
R: M Cahill (54)
50/1
6g husson (ARG) x bella coureuse (AUS) (beautiful crown (USA))
14
13
20/1
T: G K Taylor
R: S Galloway (54)
20/1
4g monaco consul (NZ) x only way is up (AUS) (quest for fame (GB))
15
13.5
60/1
T: B W Brown
R: M Hellyer (54)
60/1
7g jet spur (AUS) x gwen's star (AUS) (strategic (AUS))
Race 7 - Coastline Bmw S'coast Cup (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.07 (34.10)
Prizemoney: $100,000
1
6/1
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (59.5)
6/1
Winning siblings: Hamish Lad, Ray Of Sun,
This nick: 20 runners; 16 winners; 3 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Ms K Doughty
R: J Lloyd (54)
8/1
6g clang (AUS) x zedatier (AUS) (zeditave (AUS))
3
0.6
8/1
T: R G Lipp
R: Tiffani Brooker (54)
8/1
4g rothesay (AUS) x in her shoes (AUS) (sequalo (AUS))
4
0.7
20/1
T: P Duff
R: N Day (55.5)
20/1
9g canadian silver (CAN) x zip (AUS) (cossack warrior (AUS))
5
2.2
12/1
T: S W Kendrick
R: M Hellyer (54)
12/1
4m show a heart (AUS) x zilzie (NZ) (generous (IRE))
6
2.4
Aldini (12)
30/1
T: D T Kelly
R: R Wiggins (54)
30/1
8g magic albert (AUS) x ebbtide (AUS) (spinning world (USA))
7
2.5
12/1
T: B S Baldwin
R: Luke Tarrant (54)
12/1
8
2.7
60/1
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (54)
60/1
7g choisir (AUS) x ladidi (AUS) (palace music (USA))
9
2.8
16/1
T: G R Newham
R: G Colless (55)
16/1
4h montjeu (IRE) x we can say it now (AUS) (starcraft (NZ))
10
3.6
6/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (56)
6/1
11
3.7
15/1
T: A J Edmonds
R: Joshua Oliver (54)
15/1
12
3.8
66/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (54)
66/1
6g fath (USA) x foretold (AUS) (generous (IRE))
13
3.9
40/1
T: T J Gollan
R: P Hammersley (55.5)
40/1
6g choisir (AUS) x besame mucho (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
4.3
50/1
T: L G Ross
R: B El-Issa (54)
50/1
6g hidden dragon (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
15
4.6
9/2F
T: K R Kemp
R: James Orman (54)
9/2F
4m collate (AUS) x buena chava (NZ) (o'reilly (NZ))
16
4.8
60/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
60/1
8g redoute's choice (AUS) x patou (AUS) (covetous (AUS))
17
4.9
40/1
T: T J Sears
R: Anthony Allen (54)
40/1
7g god's own (AUS) x cosmic dust (AUS) (hurricane sky (AUS))
18
5.1
10/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (54)
10/1
Race 8 - Coastline Bmw M2 (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(4) Time: 1:10.58 (34.29)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (54.5)
8/1
4g rothesay (AUS) x laravissante (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
9/1
5m snippetson (AUS) x notadrama (AUS) (catbird (AUS))
3
0.7
15/4
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms R Williams (57)
15/4
8g flying spur (AUS) x irish truce (AUS) (brief truce (USA))
4
1.7
7/2F
T: B J McCarthy
R: Chris Symons (60)
7/2F
5g murtajill (AUS) x loves attention (AUS) (taimazov (ARG))
5
1.9
8/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55)
8/1
5m sebring (AUS) x defiant (AUS) (danehill (USA))
6
2.7
14/1
T: K R Kemp
R: Adam Sewell (53.5)
14/1
7
4.7
30/1
T: P and W Hulbert
R: B N Stewart (56)
30/1
7g darci brahma (NZ) x natalie wood (NZ) (yachtie (AUS))
8
4.9
40/1
T: Natalie McCall
R: James Orman (55.5)
40/1
9
5.1
40/1
T: Ben Ahrens
R: Tiffani Brooker (52)
40/1
10
5.3
15/1
T: M J Dunn
R: Alannah Fancourt (54.5)
15/1
6g lonhro (AUS) x shand (AUS) (quest for fame (GB))
11
5.4
10/1
T: B K Wakefield
R: A Spinks (55.5)
10/1
12
7.7
20/1
T: Ben Hull
R: P Hammersley (59.5)
20/1
7g casino prince (AUS) x timeless miss (AUS) (gilded time (USA))
* Nick figures are for Australasia.