Breednet Results

WARWICK FARM - Monday, January 28

Race 1 - Events By Atc Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(9) Time: 1:04.39 (34.54)
Prizemoney: $60,000
1
Lashes (8)
3/1
T: Matthew Smith
R: J R Collett (55)
3/1
3f i am invincible (AUS) x feint (AUS) (warring nations (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: Joseph Pride
R: C W Brown (55)
2/1F
3f choisir (AUS) x lalani (AUS) (lonhro (AUS))
3
4.2
16/1
T: Rick Worthington
R: B El-Issa (55)
16/1
3f snitzel (AUS) x your life style (AUS) (hussonet (USA))
4
4.4
11/2
T: Mark Newnham
R: T Marquand (57)
11/2
3g pierro (AUS) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
5
5.2
20/1
T: G L Frazer
R: G Buckley (55)
20/1
3f sebring (AUS) x chosen dove (AUS) (choisir (AUS))
6
6.2
7/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
7/2
3f hinchinbrook (AUS) x kaaptive empress (AUS) (kaaptive edition (NZ))
7
7.7
66/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (55)
66/1
3f al maher (AUS) x golden weekend (AUS) (nine carat (USA))
8
10
8/1
T: James Cummings
R: J Bowman (57)
8/1
Race 2 - Tab Rewards (Bm74) (1100m)
Class: Benchmark 74 Track: Heavy(8) Time: 1:04.42 (34.52)
Prizemoney: $60,000
1
11/8F
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
11/8F
3f street boss (USA) x so unique (NZ) (fuji kiseki (JPN))
Winning siblings: Mozart's Work, So Danso,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4
T: Brad Widdup
R: C W Brown (57.5)
7/4
3
6.6
5/1
T: J N Englebrecht
R: Chris C Williams (57.5)
5/1
5m tickets (AUS) x stellana (AUS) (testa rossa (AUS))
4
7.5
5/1
T: Bjorn Baker
R: K McEvoy (58.5)
5/1
3f i am invincible (AUS) x abound (AUS) (oratorio (IRE))
5
8.3
40/1
T: M C Conners
R: R Dolan (51)
40/1
Race 3 - Australian Turf Club (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(8) Time: 1:39.89 (36.66)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (59.5)
8/1
3f mossman (AUS) x shalimar sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Nancy, Seyla, Sky Prince, Velocita,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: David Payne
R: G Schofield (61)
15/2
3g lope de vega (IRE) x uneasy silence (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.5
3/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
3/1
3f savabeel (AUS) x lily bollinger (NZ) (o'reilly (NZ))
4
1.7
Savigne (11)
2/1F
T: C J Waller
R: J B McDonald (57)
2/1F
3f ocean park (NZ) x hy fuji (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
4.4
Cosimo (9)
20/1
T: Lauri Wray
R: K Jennings (58)
20/1
3g written tycoon (AUS) x tuscan haze (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.7
Couru (12)
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (55.5)
20/1
3f all too hard (AUS) x pas de deux (IRE) (sadler's wells (USA))
7
4.8
100/1
T: S I Singleton
R: C Reith (58.5)
100/1
3g time thief (AUS) x star artois (AUS) (black hawk (GB))
8
9.4
15/1
T: G A Ryan
R: B Prebble (60)
15/1
3c redoute's choice (AUS) x timbourina (AUS) (timber country (USA))
9
13.4
7/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (60)
7/2
3g sebring (AUS) x exquisite art (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Ken Phillips Memorial (Bm70) (2200m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(8) Time: 2:19.60 (36.12)
Prizemoney: $60,000
1
10/9F
T: C J Waller
R: J Bowman (60)
10/9F
4m pierro (AUS) x jaipur princess (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Empire Games, Gloriosa,
This nick: 44 runners; 32 winners; 9 SW. Details
2
0.2
30/1
T: Matthew Smith
R: R Dolan (57.5)
30/1
3
2
7/2
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (59.5)
7/2
4g savabeel (AUS) x prickle (NZ) (pins (AUS))
2018 NZB Karaka - Book 1
$100,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Waterford Bloodstock / Prima Park
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$210,000
Vendor: Prima Park
Buyer: Mr JR Wheeler
4
4.1
6/1
T: J G Sargent
R: Billy Owen (59)
6/1
5g more than ready (USA) x zona (AUS) (zabeel (NZ))
5
4.2
12/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (59)
12/1
6
6.6
20/1
T: P and P Snowden
R: T Marquand (59)
20/1
4g pierro (AUS) x majestic music (AUS) (al maher (AUS))
7
7.7
40/1
T: W Collison
R: Ms W Costin (55)
40/1
5g magic albert (AUS) x toulon bay (AUS) (more than ready (USA))
8
9.2
Vihari (8)
20/1
T: P M Perry
R: B El-Issa (56.5)
20/1
9
23
9/1
T: R and L Price
R: Brock Ryan (53)
9/1
5m curata storm (AUS) x terrera (AUS) (intergaze (AUS))
Race 5 - Anz Bloodstock News (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 0:58.54 (34.14)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: Allan Kehoe
R: J R Collett (57.5)
7/2
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: Matthew Smith
R: Billy Owen (58.5)
2/1F
5m krupt (AUS) x marju rani (NZ) (marju (IRE))
3
0.3
6/1
T: J C Coyle
R: R Brewer (59.5)
6/1
5g magic albert (AUS) x only words (AUS) (end sweep (USA))
4
1.7
9/4
T: T J Robinson
R: Ms W Costin (53)
9/4
5m bernardini (USA) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
5
13.5
9/1
T: S J Gleeson
R: A Hyeronimus (58.5)
9/1
7g beautiful crown (USA) x la petite coquette (AUS) (invincible spirit (IRE))
Race 6 - Australia Day Cup (2400m) LR
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:30.40 (37.05)
Prizemoney: $150,000
1
9/4F
T: James Cummings
R: K McEvoy (55.5)
9/4F
This nick: 16 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/4
T: C J Waller
R: C W Brown (55)
11/4
5g born to sea (IRE) x three days in may (GB) (cadeaux genereux (GB))
3
1.5
11/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (59)
11/1
7g high chaparral (IRE) x desina (AUS) (desert king (IRE))
4
1.7
20/1
T: P M Perry
R: Rachel King (53)
20/1
5g zoffany (IRE) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
5
1.8
15/4
T: C J Waller
R: J B McDonald (56.5)
15/4
7g deep impact (JPN) x toupie (GB) (intikhab (USA))
6
24
7/2
T: R A Freedman
R: C Reith (54)
7/2
Race 7 - Bowermans Office Furn. (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:12.19 (34.60)
Prizemoney: $60,000
1
9/1
T: G A Ryan
R: K McEvoy (57)
9/1
5m star witness (AUS) x glenrae girl (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 9 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
2.3
11/1
T: G K White
R: Tommy Berry (59)
11/1
4g snitzel (AUS) x river thames (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
3.8
Beidi (11)
7/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
7/2
3g stryker (AUS) x mingshan (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.9
Feather (12)
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (54.5)
9/2
4m husson (ARG) x pinwin (NZ) (pins (AUS))
5
4.2
1/1F
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (57)
1/1F
3c dundeel (NZ) x miss finland (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.3
30/1
T: Matthew Dale
R: J R Collett (57.5)
30/1
5g snippetson (AUS) x malabar rose (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
7.1
30/1
T: J C Coyle
R: T Marquand (56.5)
30/1
5g sebring (AUS) x forward love (AUS) (charge forward (AUS))
Race 8 - The Championships On Sale-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:25.11 (35.09)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: Joseph Pride
R: R Dolan (59)
7/2
5m strategic (AUS) x zero colour (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Defenceman, Tints,
This nick: 13 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
7/2
4m high chaparral (IRE) x we betcha (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.7
6/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
6/1
4m sebring (AUS) x fidelias dance (GB) (danehill dancer (IRE))
4
3.5
7/4F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (55.5)
7/4F
5
3.8
50/1
T: Mark De Montfort
R: J Ford (53)
50/1
6g gonski (AUS) x purple code (AUS) (strategic (AUS))
6
3.9
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (58.5)
9/2
3g i am invincible (AUS) x callista (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.4
40/1
T: S I Singleton
R: C Reith (57.5)
40/1
5m tickets (AUS) x last dollars (AUS) (beautiful crown (USA))
8
12.5
40/1
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (59)
40/1
4g delago deluxe (AUS) x occasio (AUS) (snitzel (AUS))
* Nick figures are for Australasia.