Breednet Results

WERRIBEE - Thursday, May 7

Race 1 - Werribee Jeep Mdn Plate (1105m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:06.96 (36.13)
Prizemoney: $31,500
1
15/4
T: C W Little
R: B Prebble (59.5)
15/4
3g hallowed crown (AUS) x sapphire lass (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Sapeiro, Sapphire Gift,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/4F
T: D R Brideoake
R: D W Stackhouse (59.5)
11/4F
3g atlante (AUS) x queen of pop (NZ) (pins (AUS))
3
1.1
3/1
T: C W McDonald
R: Regan Bayliss (57.5)
3/1
3f fighting sun (AUS) x mega miss (AUS) (invincible spirit (IRE))
4
2.5
30/1
T: M M Laurie
R: J Noonan (59.5)
30/1
3g moshe (AUS) x amber shimmer (AUS) (geiger counter (USA))
5
5.8
Showbag (14)
25/1
T: G A Osborne
R: Jarrod Fry (59.5)
25/1
4g moshe (AUS) x cherilyn (AUS) (bianconi (USA))
6
6.5
30/1
T: Saab Hasan
R: B Rawiller (59.5)
30/1
4g redente (AUS) x lagerette (AUS) (beautiful crown (USA))
7
7.5
13/2
T: C Maher & D Eustace
R: B Melham (57.5)
13/2
8
7.7
100/1
T: Craig Anderson
R: Alana Kelly (55.5)
100/1
9
8.2
14/1
T: C W Little
R: Teodore Nugent (57.5)
14/1
3f brazen beau (AUS) x makybe diva (GB) (desert king (IRE))
10
11
12/1
T: M W Young
R: Jordan Childs (57.5)
12/1
3f starspangledbanner (AUS) x amazing (USA) (greatness (USA))
11
13
40/1
T: L & T Corstens
R: M J Walker (59.5)
40/1
3g zoustar (AUS) x miss kistler (AUS) (darci brahma (NZ))
Race 2 - Totally Workwear Mdn (1410m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:28.76 (37.92)
Prizemoney: $31,500
1
15/2
T: S Fliedner
R: Jarrod Fry (59.5)
15/2
4g skilled (AUS) x el spark (AUS) (elvstroem (AUS))
Winning siblings: Bat Pad, Hard Spark,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
7/2F
T: Ms E Giggins
R: Alana Kelly (55.5)
7/2F
4m sebring (AUS) x decoree (GB) (dubawi (IRE))
3
4.8
20/1
T: J W Bridgman
R: J Duffy (57.5)
20/1
3f toronado (IRE) x flamingo lake (AUS) (dubawi (IRE))
4
5.7
9/2
T: Dane Smith
R: D Yendall (59.5)
9/2
5g god's own (AUS) x valenshikov (AUS) (baryshnikov (AUS))
5
7.7
7/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (59.5)
7/1
6
8
20/1
T: Steven Pateman
R: D Moor (57.5)
20/1
3f declaration of war (USA) x majesty (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
10.3
8/1
T: Ms U Clarke
R: Ben Thompson (57.5)
8/1
3f canford cliffs (IRE) x belalaya (AUS) (bel esprit (AUS))
8
11.8
12/1
T: Ms B Dunn
R: J Maskiell (59.5)
12/1
3g more than ready (USA) x mary marvel (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
13
25/1
T: S Fliedner
R: J Baldock (59.5)
25/1
3g hampton court (AUS) x dancin perfect (USA) (pleasantly perfect (USA))
10
15.3
50/1
T: Chris Calthorpe
R: J Bowditch (57.5)
50/1
3f all american (AUS) x bella vichy (AUS) (bahamian bounty (GB))
11
16.5
7/2
T: T Busuttin & N Young
R: Thomas Stockdale (59.5)
7/2
3c tavistock (NZ) x zantelagh (AUS) (zabeel (NZ))
Race 3 - Mt Duneed Estate Mdn Plate (1610m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:41.58 (37.97)
Prizemoney: $31,500
1
5/1
T: P Stokes
R: Ben Thompson (58.5)
5/1
3c ocean park (NZ) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Pierina, Quizzy Lizzy, Showemup,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
12/1
T: A & J Williams
R: B Higgins (58.5)
12/1
3g love conquers all (AUS) x grager (AUS) (kalanisi (IRE))
3
3.8
30/1
T: Ms W Kelly
R: J Maskiell (58.5)
30/1
3g domesday (AUS) x sure of heart (AUS) (show a heart (AUS))
4
4
15/2
T: C Maher & D Eustace
R: M J Dee (56.5)
15/2
5
4.5
5/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (58.5)
5/2
3g zoustar (AUS) x crystal spur (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.3
16/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (58.5)
16/1
4g rebel raider (AUS) x grand zee (AUS) (danzero (AUS))
7
6
20/1
T: P Stokes
R: L Nolen (58.5)
20/1
3g reliable man (GB) x ballet danseuse (NZ) (stravinsky (USA))
8
6.8
30/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jack Hill (56.5)
30/1
3f redwood (GB) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
9
8.3
Spilia (10)
15/8F
T: D T O'Brien
R: W Egan (58.5)
15/8F
4g pierro (AUS) x belle couture (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
12.8
100/1
T: D J Cave
R: Campbell Rawiller (56.5)
100/1
6g pour moi (IRE) x ferazzure (NZ) (cape cross (IRE))
11
19.8
16/1
T: Daniel Bowman
R: D Yendall (58.5)
16/1
Race 4 - In2 Access Services (Bm64) (2020m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 2:10.04 (37.76)
Prizemoney: $31,500
1
13/2
T: Patrick Payne
R: W Egan (60)
13/2
5g niagara (AUS) x asaweb (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Makaties Keeper, Samer Way, Webster,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/4F
T: C Maher & D Eustace
R: M J Dee (57)
11/4F
3f ocean park (NZ) x high joy (NZ) (high chaparral (IRE))
3
1.9
13/4
T: T Busuttin & N Young
R: Thomas Stockdale (58.5)
13/4
3g redwood (GB) x diva in red (AUS) (high yield (USA))
4
2
16/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (58)
16/1
4g eurozone (AUS) x so delicious (AUS) (henny hughes (USA))
5
2.1
11/1
T: Adam Chambers
R: Emily Brown (60.5)
11/1
6g tough speed (USA) x vickers (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.9
16/1
T: M J Williams
R: Campbell Rawiller (57.5)
16/1
10g clangalang (AUS) x black pepper (AUS) (indian raj (AUS))
7
7.6
10/1
T: Dane Smith
R: Will Price (59.5)
10/1
7g bianconi (USA) x emily's a star (AUS) (mull of kintyre (USA))
8
9.6
Negasi (2)
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (62)
20/1
9
9.8
150/1
T: Brett Scott
R: B E Grylls (56)
150/1
8m wicked style (USA) x angel's trilogy (AUS) (don't say halo (USA))
10
10
25/1
T: Matthew Brown
R: B Higgins (56)
25/1
4m needs further (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
11
10.4
9/2
T: Tim Hughes
R: Carleen Hefel (56)
9/2
5g tavistock (NZ) x shartiz (NZ) (centaine (AUS))
12
11.4
Sandman (13)
60/1
T: M W Greig
R: A Darmanin (56)
60/1
4g desert king (IRE) x fleur de lion (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 5 - Tobin Brothers (Bm64) (2020m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 2:12.18 (37.37)
Prizemoney: $31,500
1
10/1
T: M J Williams
R: D Yendall (56.5)
10/1
4m fiorente (IRE) x chaparral lass (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Candy Girl,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: J F Moloney
R: D W Stackhouse (59.5)
6/1
4g street boss (USA) x princeton miss (AUS) (not a single doubt (AUS))
3
1.3
3/1F
T: Luke Oliver
R: Jaden Lloyd (59.5)
3/1F
4g sebring (AUS) x live and dream (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
1.4
3/1F
T: M Ellerton & S Zahra
R: J Bowditch (60.5)
3/1F
4g sun ruler (AUS) x the pearl singa (NZ) (danasinga (AUS))
5
5.9
7/2
T: Ms C Alderson
R: D Dunn (57.5)
7/2
4m fiorente (IRE) x ballybelle (AUS) (beautiful crown (USA))
6
6
40/1
T: Ms Allison Sheehan
R: Ms J Da Rose (58)
40/1
5m americain (USA) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
6.5
Kalalo (1)
25/1
T: Matthew Brown
R: Laura Lafferty (60)
25/1
6g zoffany (IRE) x mustang sally (IRE) (sadler's wells (USA))
8
7.8
20/1
T: P G Carey
R: B Park (56)
20/1
4g fiorente (IRE) x flotercher (AUS) (tiger hill (IRE))
9
10.5
8/1
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (59.5)
8/1
6g castledale (IRE) x hot 'n' moss (NZ) (strategic image (AUS))
10
16.5
25/1
T: Andrew Noblet
R: Will Price (54.5)
25/1
4m zoustar (AUS) x syrah (NZ) (traditionally (USA))
11
41.5
50/1
T: Steven Pateman
R: D Moor (56)
50/1
4g harbour watch (IRE) x afraah (AUS) (danehill (USA))
Race 6 - Harcourts Werribee (Bm64) (1610m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:41.87 (36.85)
Prizemoney: $31,500
1
11/8F
T: Michelle Payne
R: W Egan (57.5)
11/8F
5m raise the flag (GB) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58.5)
10/1
3g hinchinbrook (AUS) x velasco (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.1
11/2
T: P & P Snowden
R: D Yendall (58)
11/2
3g savabeel (AUS) x youtoofast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
4
2.1
9/1
T: J F Moloney
R: Jarrod Fry (59.5)
9/1
5g hinchinbrook (AUS) x deloraine (AUS) (more than ready (USA))
5
3.6
25/1
T: P G Carey
R: B Park (56)
25/1
3f reset (AUS) x more than ameira (AUS) (more than ready (USA))
6
4.6
16/1
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (56.5)
16/1
4m globetrotter (USA) x nitrox (AUS) (lucky owners (NZ))
7
5.3
Sodalay (12)
9/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (56.5)
9/2
3f so you think (NZ) x lindalay (AUS) (honour and glory (USA))
8
5.5
25/1
T: Robert Kingston
R: D Dunn (58.5)
25/1
9
6.3
30/1
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (59)
30/1
4g pierro (AUS) x keep the peace (NZ) (keeper (AUS))
10
7
Fudged (7)
16/1
T: Ms C Alderson
R: Laura Lafferty (56.5)
16/1
6m casino prince (AUS) x fudge delight (AUS) (lago delight (AUS))
11
7.2
25/1
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (58)
25/1
4g tavistock (NZ) x gardenia (NZ) (danehill (USA))
12
10.7
100/1
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (56.5)
100/1
5m all american (AUS) x trina (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 7 - Spendthrift Australia (Bm64) (1410m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:29.35 (37.13)
Prizemoney: $31,500
1
10/9F
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Oliver (59.5)
10/9F
3g so you think (NZ) x leica ding (AUS) (redding (NZ))
Winning siblings: So You Leica,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
11/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (60.5)
11/1
3g street boss (USA) x my option (AUS) (danerich (AUS))
3
2.5
9/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (61)
9/1
4g more than ready (USA) x lady ashford (AUS) (royal academy (USA))
4
2.7
10/1
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (59.5)
10/1
4g savabeel (AUS) x kekova (NZ) (elusive city (USA))
5
4.2
40/1
T: C Maher & D Eustace
R: Teodore Nugent (56.5)
40/1
6
4.4
12/1
T: Anthony Freedman
R: M J Allen (61)
12/1
4g reliable man (GB) x rosey dane (AUS) (woodman (USA))
7
4.9
66/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: Kiran Quilty (52)
66/1
6m high chaparral (IRE) x suppose (USA) (danehill (USA))
8
5
14/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jack Hill (58.5)
14/1
5m smart missile (AUS) x never (AUS) (tale of the cat (USA))
9
5.1
3/1
T: T & C McEvoy
R: M J Dee (59.5)
3/1
3g fastnet rock (AUS) x sayuri san (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
5.8
Leshem (10)
100/1
T: D J Williams
R: B Higgins (58)
100/1
4g canford cliffs (IRE) x cloudcatcher (AUS) (catcher in the rye (IRE))
11
8.6
100/1
T: S Fliedner
R: Michael Poy (56)
100/1
6g all american (AUS) x prayers'n'promises (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
15.6
25/1
T: Dane Smith
R: Will Price (55.5)
25/1
6g artie schiller (USA) x apolina (AUS) (rubiton (AUS))
Race 8 - Tab (Bm78) (1105m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(7) Time: 1:06.94 (36.55)
Prizemoney: $31,500
1
9/2
T: J & C Meagher
R: N Callow (61)
9/2
4g lope de vega (IRE) x wayne's gold (AUS) (golden snake (USA))
Winning siblings: Hidden Gold, Verily,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2
Rossman (14)
13/2
T: D R Brideoake
R: W Egan (56)
13/2
5g mossman (AUS) x biancon rose (AUS) (bianconi (USA))
3
5
15/4F
T: T & C McEvoy
R: M J Dee (56)
15/4F
4
5.1
10/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (57.5)
10/1
5
5.2
11/2
T: Symon Wilde
R: D Yendall (57.5)
11/2
6
5.9
9/1
T: P A Chow
R: Campbell Rawiller (58.5)
9/1
5g wanted (AUS) x marston moor (AUS) (belong to me (USA))
7
8.7
12/1
T: Daniel Bowman
R: D Moor (56)
12/1
8
9.9
13/2
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (59.5)
13/2
5g smart missile (AUS) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
10.1
40/1
T: Jason Warren
R: Ben Thompson (56)
40/1
5m barbados (AUS) x umaline (AUS) (umatilla (NZ))
10
20.1
13/2
T: Andrew Noblet
R: B Melham (57.5)
13/2
5m von costa de hero (AUS) x master belle (NZ) (masterpiece (AUS))
11
22.1
40/1
T: Dane Smith
R: C Newitt (56)
40/1
Race 9 - Co Cordis (Bm64) (1105m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:07.82 (36.80)
Prizemoney: $31,500
1
20/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (56.5)
20/1
4m atomic (AUS) x nervate (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Murvate, Stryke A Nerv,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: L Smith
R: Jordan Childs (58)
20/1
3
1.8
4/13F
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (59.5)
4/13F
3g i am invincible (AUS) x swinging babe (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.7
8/1
T: L Smith
R: C Newitt (57)
8/1
4m keeper (AUS) x royal visit (NZ) (his royal highness (NZ))
5
3.5
40/1
T: Saab Hasan
R: Michael Poy (58.5)
40/1
5m magnus (AUS) x paloma bella (AUS) (golden snake (USA))
6
4.5
40/1
T: S V Brown
R: Alana Kelly (60.5)
40/1
7
6.2
16/1
T: Aaron Purcell
R: Laura Lafferty (57)
16/1
3f unencumbered (AUS) x snipzu (AUS) (snippetson (AUS))
8
9
14/1
T: M Sell
R: M J Walker (61)
14/1
6g magnus (AUS) x fanza (AUS) (bellotto (USA))
9
10
150/1
T: A O Diggins
R: Lewis German (57.5)
150/1
5m danerich (AUS) x all stitched up (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
10.3
50/1
T: M Sell
R: Jessie Philpot (59.5)
50/1
7g magnus (AUS) x bellatheball (AUS) (bel esprit (AUS))
11
11.3
14/1
T: Garry Murphy
R: Will Price (56)
14/1
3f atomic (AUS) x pyroclastic (AUS) (lago delight (AUS))
* Nick figures are for Australasia.