Breednet Results

COROWA - Tuesday, July 3

Race 1 - Corowa Race Club Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.59 (34.06)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: Ms J Schmidt
R: Ms K Nisbet (57.5)
11/4
4g Oamaru Force x In The Spirit (Double Vice (USA))
2
4.8
4/1
T: P McVicar
R: Ms A Masters (57.5)
4/1
3g Hard Spun (USA) x Willysfilly (French Deputy (USA))
3
6.8
Sam (14)
9/1
T: Ms M Hopkins
R: B Murphy (55)
9/1
3g Congrats (USA) x Gobbledegook (Distorted Humor (USA))
4
6.9
8/1
T: N D Girvan
R: B Vale (57)
8/1
5g Dash For Cash x Hula Bar (Barathea (IRE))
5
7.4
6/4F
T: P A Sweeney
R: J Duffy (55.5)
6/4F
3f Animal Kingdom (USA) x Dark Miss (More Than Ready (USA))
6
8.7
20/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (56)
20/1
3f Red Arrow x Miss Josephine (Redoute's Choice )
7
9.6
16/1
T: P A Sweeney
R: Ms R Prest (56)
16/1
4g Widden Valley x Dandasila (Danehill Dancer (IRE))
8
22.6
Zabelah (11)
200/1
T: R E Hogan
R: M Heagney (56)
200/1
Race 2 - Corowa Race Club Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.36 (35.47)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (59)
15/4
3g Turffontein x Ready Charm (Encosta De Lago )
2
0.5
7/2
T: D J McCarthy
R: Ms K Nisbet (59)
7/2
3g Nicconi x Very Bright (General Nediym )
3
0.6
12/1
T: G D'Altorio
R: Ms R Prest (57)
12/1
4
3.0
30/1
T: A Fitzgerald
R: J Baldock (59)
30/1
4g Bramshaw x Miss Vienna (Savoire Vivre (GB))
5
5.7
Kungaru (18)
100/1
T: S Aldridge
R: B Vale (57)
100/1
4m Krupt x Kunga (Jeune (GB))
6
6.3
Collis (10)
5/4F
T: C D Widdison
R: N Souquet (57)
5/4F
3f Skilled x Twinciti (Citidancer (IRE))
7
6.4
25/1
T: Sylvia Thompson
R: Brooke Sweeney (57)
25/1
5m Testa Rossa x Lujacool (Mujahid (USA))
8
9.4
100/1
T: G R Wright
R: M Heagney (59)
100/1
4g Shrapnel x Evening Pleasures (Dehere (USA))
9
11.4
15/2
T: Luke Pepper
R: Billy Owen (57)
15/2
3f Per Incanto (USA) x Dancing Daze (NZ) (Dance Floor (USA))
10
11.6
80/1
T: Ms C Kyle
R: Lee Smith (57)
80/1
11
17.7
Kyoko (12)
80/1
T: W G Carroll
R: J Duffy (57)
80/1
Race 3 - Corowa Race Club (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:36.40 (35.07)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: W G Carroll
R: Simon Miller (54)
15/4
3f Al Maher x Celtic Bloom (Celtic Swing (GB))
Winning siblings: Eolande, First Bloom, Kalia,
2
0.1
7/4F
T: Luke Pepper
R: Billy Owen (57)
7/4F
4m Keeper x Estermate (Octagonal (NZ))
3
5.4
100/1
T: P A Sweeney
R: C Quilty (54)
100/1
2f Camelot (GB) x Catching Moonbeams (IRE) (Danehill (USA))
4
5.4
9/2
T: K F Hanley
R: Brooke Sweeney (59)
9/2
5g Gonski x Dream Lady (Testa Rossa )
5
6.0
12/1
T: S Spackman
R: Ms R Prest (57)
12/1
4m Northern Meteor x Exciting To Win (Peintre Celebre (USA))
6
6.7
Ruzaton (15)
30/1
T: Tetyana Furdetska
R: Ms Yoko Ota (56.5)
30/1
4g Zariz x Rubirest (Rubiton )
7
7.6
12/1
T: Jamie Scott
R: Ms K Nisbet (59)
12/1
5g Shinzig x Bella Flight (Super Jet (USA))
8
8.6
50/1
T: R L Meek
R: Nick Heywood (59)
50/1
7g Reset x Barella Sorella (Encosta De Lago )
9
9.7
20/1
T: G W Egan
R: J Duffy (59)
20/1
5g Shinzig x Cross Town Traffic (Secret Savings (USA))
10
10.0
150/1
T: Ms M Jones
R: M Heagney (56.5)
150/1
11
10.2
30/1
T: Logan McGill
R: Josh Richards (52)
30/1
3f Domesday x My Southern Bell (NZ) (Octagonal (NZ))
12
11.3
13/2
T: Jason Hunter
R: Teodore Nugent (56)
13/2
6g Captain Gerrard (IRE) x Bridgeway (Archway (IRE))
13
13.7
40/1
T: R Cluning
R: B P Ward (54)
40/1
3f All American x Flying Hope (Flying Spur )
Race 4 - Corowa Race Club Winter Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.87 (34.94)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: Luke Oliver
R: J Duffy (58)
10/1
5g Alamosa (NZ) x Golden Honey (Promontory Gold (USA))
Winning siblings: Hunboshi,
2
0.2
25/1
T: Jarrod Robinson
R: J Baldock (57.5)
25/1
6g Dubleo (USA) x Curlew Queen (Kingston Rule (USA))
3
1.0
100/1
T: L E Robertson
R: B Murphy (54)
100/1
8g Dash For Cash x Denise's Song (Western Symphony (USA))
4
1.1
15/2
T: Mark Gee
R: M Heagney (55.5)
15/2
5m Star Witness x Eckland (Spinning World (USA))
5
2.2
5/4F
T: G M Duryea
R: Ms R Prest (54.5)
5/4F
6g Octagonal (NZ) x Tudor Flame (Kingston Rule (USA))
6
3.0
5/1
T: C D Widdison
R: C J Parish (55.5)
5/1
7m Magnus x Rich Ruby Red (Rubiton )
7
3.1
13/2
T: C Heywood
R: Nick Heywood (58.5)
13/2
6g Bon Hoffa x Scandalous (Intergaze )
8
3.3
14/1
T: T G Sutherland
R: Ms A Masters (54)
14/1
5g Zariz x Lionette (Lion Cavern (USA))
9
3.6
20/1
T: Logan McGill
R: Simon Miller (57.5)
20/1
6g Churchill Downs x Philliann (Bellotto (USA))
10
4.3
30/1
T: C D Widdison
R: B P Ward (54)
30/1
11
4.7
30/1
T: D J McCarthy
R: Ms K Nisbet (62)
30/1
6g Northern Meteor x Exciting To Win (Peintre Celebre (USA))
12
5.1
30/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (57)
30/1
5g Haradasun x Miang (Exceed And Excel )
13
6.0
50/1
T: C D Widdison
R: Josh Richards (52)
50/1
Race 5 - Corowa Race Club (Bm55) (1300m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:17.07 (34.91)
Prizemoney: $20,000
1
Ruark (5)
5/2
T: Heath Maclean
R: N Souquet (61)
5/2
5g Xaardante x Bin Dancin' (NZ) (Bin Ajwaad (IRE))
Winning siblings: Star Bint,
2
2.8
7/4F
T: N J Osborne
R: Billy Owen (58.5)
7/4F
4m Jet Spur x Carlie Rose (Keltrice )
3
4.6
3/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (61.5)
3/1
4g Shrapnel x Granny Apple (Bluebird (USA))
4
5.6
16/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (60.5)
16/1
4m Mossman x Rihanna (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
6.9
20/1
T: R D Purcell
R: Ms R Prest (56)
20/1
6
7.7
20/1
T: C V Kelly
R: J Baldock (57.5)
20/1
5g Ad Valorem (USA) x Butterfly Theory (Fasliyev (USA))
7
8.3
14/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (53.5)
14/1
5m Redente x She's Just Ace (El Moxie (USA))
8
10.1
100/1
T: Tetyana Furdetska
R: Ms Yoko Ota (61)
100/1
8g Masterpiece (ARG) x Gracious Era (Dehere (USA))
9
10.9
100/1
T: Raymond Steer
R: Ms A Masters (54)
100/1
7m Bootleg x Our Ciquita (Namus (USA))
10
11.0
12/1
T: R Cluning
R: Simon Miller (57)
12/1
5m Bushranger (IRE) x Susie Jane (King Of Kings (IRE))
11
12.3
50/1
T: B J McCarthy
R: Ms K Nisbet (57)
50/1
6g O'Lonhro x Caniona (Canny Lad )
Race 6 - Corowa Race Club (Bm55) (1300m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:17.24 (35.69)
Prizemoney: $20,000
1
50/1
T: Logan McGill
R: C J Parish (57)
50/1
4g Bel Esprit x Centexpress (NZ) (Centaine )
2
0.1
11/2
T: S J Royes
R: Ms R Prest (56)
11/2
5g Testa Rossa x Miffy (Flying Spur )
3
0.6
12/1
T: Ms E Haworth
R: J Baldock (57)
12/1
7g Marwina x Labbra Zucchero (Bianconi (USA))
4
2.3
60/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (52.5)
60/1
5m Artie Schiller (USA) x Rubijay (NZ) (Private Call (USA))
5
2.4
6/1
T: G A Osborne
R: Josh Richards (59.5)
6/1
4g O'Reilly (NZ) x Kind Return (NZ) (Zabeel (NZ))
6
4.2
12/1
T: Sylvia Thompson
R: B Vale (56)
12/1
6m Redente x Bellarine Belle (Court Of Jewels (NZ))
7
4.9
5/1
T: C D Widdison
R: Nick Heywood (58.5)
5/1
7g Monde Bleu (GB) x Prairie Rose (First Norman (USA))
8
6.6
Robusta (11)
8/1
T: Cheryl McNamara
R: Ms K Nisbet (57)
8/1
6g Dubai's Choice x Favorocco (Brocco (USA))
9
7.1
6/4F
T: Mitchell Beer
R: Stephen Brown Jnr (61.5)
6/4F
10
7.6
20/1
T: R E Hogan
R: M Heagney (59)
20/1
4g Dane Shadow x Portside (USA) (Congrats (USA))
Race 7 - Corowa Race Club Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:57.06 (34.10)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: V T Nolen
R: M Heagney (58)
8/1
4g Bushranger (IRE) x Show Princess (Umatilla (NZ))
2
2.0
25/1
T: Ms T Davies
R: Simon Miller (56)
25/1
5m Time Thief x Storyland (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
3
2.2
4/1
T: P A Sweeney
R: Ms R Prest (58.5)
4/1
3g O'Lonhro x Circle The World (Spinning World (USA))
4
2.9
5/2F
T: Kate Goodrich
R: J Baldock (59)
5/2F
5
5.2
12/1
T: A L McRae
R: N Souquet (57.5)
12/1
6g Court Of Jewels (NZ) x French Ash (Ashkalani (IRE))
6
5.3
Gojazz (3)
20/1
T: S S Cunningham
R: S A McCullum (58)
20/1
5g Gonski x Shamrock Jazz (Almurtajaz (NZ))
7
6.5
15/1
T: K F Hanley
R: B P Ward (57.5)
15/1
4g Primus x Cajo Kellila (Mister C. (USA))
8
7.1
15/1
T: R Cluning
R: Ms K Nisbet (55)
15/1
5m Reward For Effort x Pretty Chemin'ee (More Than Ready (USA))
9
7.2
6/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (56)
6/1
10
7.7
11/1
T: D J McCarthy
R: Ms A Masters (56.5)
11/1
11
7.8
16/1
T: P F Maher
R: Teodore Nugent (51)
16/1
3f Squamosa x China Empress (Royal Academy (USA))
12
8.4
20/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (52)
20/1
4m Sidereus x Glass Heart (Iglesia )
13
17.3
150/1
T: Ms H Burns
R: B Vale (54)
150/1
4g Captain Gerrard (IRE) x Condensation (Monde Bleu (GB))
Race 8 - Corowa Race Club (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:56.81 (33.78)
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: P A Sweeney
R: N Souquet (59)
6/4F
5g Redente x Imperial Mist (Crown Jester )
Winning siblings: Spirit Of Dekay,
2
0.8
6/1
T: G A Osborne
R: Simon Miller (58.5)
6/1
4g Floral Pegasus x Tiroliza (Not A Single Doubt )
3
2.1
7/2
T: B F Cavanough
R: C J Parish (55.5)
7/2
3g Reward For Effort x Dream Chaser (Charge Forward )
4
3.3
25/1
T: G W Egan
R: B P Ward (56.5)
25/1
5
4.0
11/1
T: Luke Oliver
R: J Duffy (60)
11/1
6
4.3
30/1
T: Peter Williams
R: Ms K Nisbet (56.5)
30/1
6g Dubleo (USA) x Wild Irish Girl (Nuclear Freeze (USA))
7
4.7
16/1
T: P S Clancy
R: Josh Richards (60.5)
16/1
7g Magnus x Dancing Starlet (Anabaa (USA))
8
8.3
8/1
T: Mark Thomas
R: J Baldock (60.5)
8/1
4m Redente x Sound Of Music (Palace Music (USA))
9
11.0
8/1
T: V T Nolen
R: Ms A Bryan (56.5)
8/1
6g Captain Gerrard (IRE) x St. Robyn (Dom Cimarosa (IRE))
10
11.3
100/1
T: Jason Hunter
R: B Vale (54)
100/1
6g Redente x Souhait (Secret Savings (USA))