Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, October 20

Race 1 - St Rita's College Hcp (1110m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:05.59 (35.11)
Prizemoney: $70,000
1
15/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (56)
15/1
Winning siblings: Kanbeki Molly, The Knight,
2
3.3
8/11F
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (58)
8/11F
2c Rothesay x Cantantes (Just Awesome )
3
3.7
5/2
T: David Vandyke
R: J Lloyd (54)
5/2
2f Sebring x Scorched (Exceed And Excel )
4
3.8
40/1
T: J W Zielke
R: M Hellyer (55)
40/1
2g Mossman x Redtruth (Testa Rossa )
5
6.8
30/1
T: C J Waller
R: M J McNab (55.5)
30/1
6
7.0
9/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (54.5)
9/1
2f Tycoon Ruler x Buck 'n' Jazz (Buck's Pride )
7
9.3
16/1
T: K M Schweida
R: James Orman (55.5)
16/1
2c Exceed And Excel x Mae Gone West (USA) (Gone West (USA))
Race 2 - Powering The Happy Plate (C6) (1050m)
Class: Class 6 Track: Soft(6) Time: 1:00.77 (33.57)
Prizemoney: $70,000
1
7/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57.5)
7/2
5m Sequalo x Piccolo Music (Piccolo (GB))
Winning siblings: Flautino,
2
0.2
4/1
T: Ben Currie
R: Taylor Marshall (54.5)
4/1
3
2.0
15/2
T: Michael Costa
R: S Galloway (54.5)
15/2
4m Hinchinbrook x Onecatstoomany (One Cool Cat (USA))
4
2.1
11/4F
T: L J Gough
R: Michael Murphy (55.5)
11/4F
7m Oratorio (IRE) x Secret Donna (Secret Savings (USA))
5
3.4
30/1
T: Philip Kimmet
R: Jackson Murphy (54.5)
30/1
7m Delzao x Round Robin (Langfuhr (CAN))
6
4.4
7/2
T: R G Lipp
R: Dale Smith (56)
7/2
7
6.4
25/1
T: G K Taylor
R: M Cahill (56)
25/1
6m Wonderful World x Damika (Celestial Dancer (IRE))
8
21.4
20/1
T: Louise White
R: M R Du Plessis (54.5)
20/1
4m Bradbury's Luck x Pekan Flight (Sri Pekan (USA))
Race 3 - Brisbane Marriott Hotel (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:10.20 (34.97)
Prizemoney: $40,000
1
7/2F
T: T J Gollan
R: J Lloyd (58.5)
7/2F
4g Not A Single Doubt x Toorak Show (Show A Heart )
Winning siblings: Alpendurada,
2
0.2
12/1
T: Ben Currie
R: Michael Murphy (57.5)
12/1
5g Pins x Misty (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
3
1.2
13/2
T: L G Ross
R: Clayton Gallagher (55.5)
13/2
4
1.9
4/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (59)
4/1
5g Real Saga x Showy Little Miss (Show A Heart )
5
2.1
11/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (57.5)
11/1
4g Love Conquers All x Sahifa (Lion Hunter )
6
2.3
66/1
T: Ms T Timbery
R: M R Du Plessis (57)
66/1
7
2.4
15/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
15/1
4g High Chaparral (IRE) x La Boisselle (Danehill (USA))
8
2.5
15/4
T: P and W Hulbert
R: M McGillivray (55.5)
15/4
9
3.5
50/1
T: L J Hatch
R: Jackson Murphy (57.5)
50/1
10
7.3
50/1
T: Philip Kimmet
R: M Cahill (54)
50/1
6m Dr Doute's x Round Robin (Langfuhr (CAN))
11
8.0
6/1
T: Ben Currie
R: J Byrne (55.5)
6/1
4m High Chaparral (IRE) x Chorus Of Angels (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 4 - Westwood Workshop (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:09.78 (34.82)
Prizemoney: $40,000
1
9/4F
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (57)
9/4F
4m Pierro x Subtitle (Fastnet Rock )
Winning siblings: Hyperlink, Rock,
2
1.3
15/4
T: Steven O'Dea
R: M R Du Plessis (58.5)
15/4
5g Master Of Design x Lady Of Dormello (General Nediym )
2017 Inglis VOBIS Gold Yearling Sale
$21,000
Vendor: Swettenham Stud, Nagambie
Buyer: Malua Bloodstock Pty Ltd
2020 Inglis 2020 MARCH (Late) Online Sale
$600
3
3.1
16/1
T: G R Duncan
R: J Lloyd (58.5)
16/1
6g Showcasing (GB) x Zafonique (NZ) (Bigstone (IRE))
2016 NZB Festival Yearling Sale
$21,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Forceworldwide Ltd
4
3.2
14/1
T: K R Kemp
R: M Hellyer (54)
14/1
4g Falvelon x Saint Fran (Langfuhr (CAN))
5
4.3
Yeahnah (14)
12/1
T: L F Birchley
R: M Cahill (54)
12/1
4m Duporth x Gag Order (Conatus )
6
4.4
Deitch (7)
60/1
T: S W Kendrick
R: B N Stewart (57.5)
60/1
7g Denman x Amish (Canny Lad )
7
4.5
20/1
T: Darlene Duryea
R: Clayton Gallagher (56)
20/1
7m Time Thief x Goanna (General Nediym )
8
4.6
15/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
15/4
4m Dream Ahead (USA) x Kiss Me Katy (Mull Of Kintyre (USA))
9
4.7
Scorcha (10)
8/1
T: T J Gollan
R: M McGillivray (56.5)
8/1
5m Hidden Dragon x Cindest (Best Western )
10
4.9
Oh Boy (12)
30/1
T: B S Baldwin
R: Ryan Maloney (55.5)
30/1
5g Haradasun x Oh Susie Darlin' (Easy Rocking )
11
8.9
20/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (51.5)
20/1
7m God's Own x Mirrant (NZ) (New Trumps (IRE))
12
12.7
30/1
T: L J Hatch
R: Jackson Murphy (59)
30/1
7g Sequalo x Miss Semi (Semipalatinsk (USA))
Race 5 - Madison Cleaning Services Hcp (1350m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:19.14 (34.56)
Prizemoney: $70,000
1
7/1
T: David Murphy
R: Jackson Murphy (51)
7/1
6g Bel Esprit x Rose Of Dana (NZ) (Volksraad (GB))
Winning siblings: Hurricane Helen, Santarene,
2
2.5
13/2
T: Gary Doughty
R: M McGillivray (54)
13/2
3
3.3
5/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (54.5)
5/2
7g Northern Meteor x Kondari (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
4.0
2/1F
T: C J Waller
R: J Lloyd (54)
2/1F
5
4.7
8/1
T: M G Nolan
R: Dale Smith (54)
8/1
6m Captain Sonador x Kililing (Anabaa (USA))
5
4.7
30/1
T: Lauren Herne
R: James Orman (54)
30/1
9g Zaha (CAN) x Royal Covet (St. Covet )
7
6.0
40/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (52.5)
40/1
6g Publishing x Mine Counter (Zeditave )
8
13.5
16/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58)
16/1
8g Choisir x Besame Mucho (Encosta De Lago )
9
19.5
20/1
T: Natalie McCall
R: Ms S Lacy (53.5)
20/1
7g Reaan x Vintage Salon (Royal Academy (USA))
Race 6 - Ej Cast Iron (Bm80) (2000m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(5) Time: 2:04.59 (35.60)
Prizemoney: $70,000
1
Galtero (11)
2/1F
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
2/1F
4g Snitzel x Gopana (Galileo (IRE))
Winning siblings: Chariots Of Fire, Make It Quick,
2
1.3
9/2
T: C J Waller
R: M J McNab (58.5)
9/2
7g Dansili (GB) x Shimah (USA) (Storm Cat (USA))
3
2.1
12/1
T: Tony Haydon
R: Jackson Murphy (52)
12/1
8h Monsun (GER) x Tenderly (IRE) (Danehill (USA))
4
2.2
11/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (55)
11/1
5m Sebring x My Type (Zabeel (NZ))
5
2.3
10/1
T: R L Heathcote
R: M Hellyer (55)
10/1
6
3.0
8/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (58.5)
8/1
7
4.8
30/1
T: B J Dais
R: Corey Bayliss (51)
30/1
6g Teofilo (IRE) x Blue Sea (Sea Road )
8
6.5
40/1
T: Marcus Wilson
R: Dale Smith (54)
40/1
8g Northern Meteor x Buxom Babe (Octagonal (NZ))
9
7.3
200/1
T: Lauren Herne
R: Ms T Harrison (54.5)
200/1
10
19.3
13/4
T: Bjorn Baker
R: J Lloyd (59)
13/4
Race 7 - Invertek Drives Plate (C6) (1050m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:00.48 (34.20)
Prizemoney: $70,000
1
15/4
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (51.5)
15/4
5g Sequalo x Mountain Of Love (Monashee Mountain (USA))
2
0.2
5/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (57.5)
5/1
6g Bryannbo's Gift (NZ) x Compulsion (Danehill (USA))
3
1.5
5/2F
T: T J Gollan
R: J Lloyd (57.5)
5/2F
5g Falvelon x Stay In Honour (Honours List (IRE))
4
1.6
15/4
T: L D Kelly
R: R Plumb (59)
15/4
4g Foxwedge x Tamieka (Viscount )
5
2.4
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54.5)
12/1
5g Snitzel x Power O'Raylee (O'Reilly (NZ))
6
2.9
30/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57.5)
30/1
5g I Am Invincible x Location (GB) (Dansili (GB))
7
5.1
66/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (57.5)
66/1
4g Hidden Dragon x Electric Lass (Twining (USA))
8
6.4
12/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54.5)
12/1
9
6.6
Pedway (11)
25/1
T: K M Schweida
R: M McGillivray (54.5)
25/1
5g Not A Single Doubt x Walkway (Exceed And Excel )
10
7.6
20/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (56)
20/1
6g Kaphero x Choose Wisely (Falvelon )
11
8.6
15/1
T: T W McCarthy
R: Clayton Gallagher (53)
15/1
4g Haradasun x Star Of Tiarne (Filante (NZ))
Race 8 - Proav And Avt Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.51 (35.88)
Prizemoney: $40,000
1
7/1
T: Chris Anderson
R: R Wiggins (57.5)
7/1
5g Lonhro x Bernicia (Elusive Quality (USA))
Winning siblings: Gododdin, Ida, Old North,
2
2.0
7/2F
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (57)
7/2F
4m Stratum x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
3
3.3
30/1
T: S B Laming
R: M Cahill (57.5)
30/1
4
4.0
30/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (57)
30/1
4m Not A Single Doubt x Jive (CAN) (Dynaformer (USA))
5
4.5
9/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (57.5)
9/1
6
4.7
11/2
T: David Joice
R: Jackson Murphy (56)
11/2
7
5.0
50/1
T: H J Norman
R: Ms T Harrison (59)
50/1
8
5.7
8/1
T: B and D Guy
R: J Byrne (57)
8/1
5m Lonhro x Adaline (Court Of Jewels (NZ))
9
5.9
15/4
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (55.5)
15/4
5m Foxwedge x Brave Choice (Dr Fong (USA))
10
6.0
40/1
T: B J Smith
R: Corey Bayliss (52.5)
40/1
6m Longhorn x Star Council (Langfuhr (CAN))
11
6.1
11/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
11/1
6g Casino Prince x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
12
13.4
30/1
T: Melissa Taylor
R: L V Cassidy (57.5)
30/1
6g Redoute's Choice x Purde (NZ) (Bahhare (USA))
13
13.8
20/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (59)
20/1
Race 9 - Ray White Ascot Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.39 (35.83)
Prizemoney: $70,000
1
9/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55.5)
9/1
3f So You Think (NZ) x Aliberani (Redoute's Choice )
2
1.3
60/1
T: L G Ross
R: Corey Bayliss (51)
60/1
3f Turffontein x Blessed Anna (General Nediym )
3
1.8
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
12/1
3f Murtajill x Sheza Shamardal (Shamardal (USA))
4
2.2
13/2
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
13/2
3c Foxwedge x Plain Magic (Magic Albert )
5
2.3
5/1
T: K R Kemp
R: Dale Smith (58.5)
5/1
3f Spirit Of Boom x Plumage (Red Dazzler )
6
4.1
13/8F
T: Steven O'Dea
R: Ryan Maloney (55.5)
13/8F
3f Spirit Of Boom x Bevico Girl (Easy Rocking )
7
4.3
Quanyin (16)
80/1
T: B W Brown
R: Taylor Marshall (52.5)
80/1
3f Spirit Of Boom x Lionheart (Lion Hunter )
8
4.5
9/1
T: Desleigh Forster
R: Jackson Murphy (51)
9/1
3f Love Conquers All x Nevermore (USA) (Unbridled (USA))
9
10.2
100/1
T: P and W Hulbert
R: M Hellyer (54.5)
100/1
3c Denman x Sharna Myst (Lion Hunter )
10
10.6
25/1
T: R G Lipp
R: Ms T Harrison (54)
25/1
3f So You Think (NZ) x Dual Chamber (Show A Heart )
11
12.9
60/1
T: T N Miller
R: M Cahill (56)
60/1
3c Chosen To Fly x Sweet Sera (Ombra Della Sera )
12
13.1
11/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (56)
11/1
3g Show A Heart x Kidnapper (Red Ransom (USA))
13
14.8
12/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (56)
12/1
3g Golden Archer x Desert Desire (Desert Sun (GB))
Race 10 - Esp Solutions (Rs0mw) (1350m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Soft(5) Time: 1:20.34 (35.82)
Prizemoney: $70,000
1
10/1
T: K A Lees
R: M Cahill (54)
10/1
4m So You Think (NZ) x Vecchia Roma (Testa Rossa )
2
0.2
9/2
T: Daniel Bowen
R: M McGuren (57)
9/2
5m Nicconi x Chloe Rose (Starcraft (NZ))
3
1.5
10/1
T: T W McCarthy
R: Clayton Gallagher (54.5)
10/1
4g Commands x Rainbow (Lonhro )
4
1.6
5/2F
T: C J Waller
R: M J McNab (57.5)
5/2F
4g Your Song x Ceol Na Sraide (IRE) (King's Theatre (IRE))
5
2.4
11/1
T: P A Nolan Jnr
R: L V Cassidy (56)
11/1
6g Jet Spur x Decadel (Fasliyev (USA))
6
2.5
15/1
T: K M Schweida
R: James Orman (58.5)
15/1
5g Turffontein x Kidnapper (Red Ransom (USA))
7
2.7
30/1
T: S B Lee
R: R Wiggins (56.5)
30/1
7g Not A Single Doubt x Navy Blues (NZ) (Blue Eyed Boy (IRE))
8
3.7
7/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (55.5)
7/1
4g Foxwedge x Dubious Affair (NZ) (Zabeel (NZ))
9
4.1
66/1
T: Rochelle Smith
R: M R Du Plessis (55.5)
66/1
6g Myboycharlie (IRE) x Third Day (Zabeel (NZ))
10
4.3
20/1
T: Darlene Duryea
R: J Byrne (54.5)
20/1
11
5.5
11/2
T: T J Gollan
R: M McGillivray (56.5)
11/2
6g Encosta De Lago x Maslins Beach (Flying Spur )
12
14.5
100/1
T: P Duff
R: Jackson Murphy (54)
100/1
8g Hidden Dragon x Cheer Girl (Celestial Dancer (IRE))
13
16.8
100/1
T: R L Tipper
R: M Hellyer (55)
100/1
7m Hidden Dragon x Wayne's Gold (Golden Snake (USA))