Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, April 10

Race 1 - Ipswich Cup 15 June Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.60 (35.03)
Prizemoney: $25,000
1
9/4F
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (54.5)
9/4F
Winning siblings: Evil Dreams, Snowfire,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (56.5)
3/1
3
3.8
30/1
T: R L Mackay
R: Ms T Harrison (55.5)
30/1
5m Snitzel x Cheyne Walk (USA) (Royal Academy (USA))
4
4.6
13/2
T: William Pugsley
R: S Cormack (54.5)
13/2
3f Straight x Lusharoonie (Magic Albert )
5
6.6
13/4
T: M J Lakey
R: J Lloyd (54.5)
13/4
3f Red Element x Justifier (Catbird )
6
6.8
5/1
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
5/1
4m Sebring x Spirit Of The Nile (Encosta De Lago )
7
8.6
150/1
T: Ron Peterson
R: Corey Bayliss (54.5)
150/1
4g Husson (ARG) x Fasten (Bel Esprit )
8
9.1
15/1
T: James Hepworth
R: Ms L G Cheshire (57.5)
15/1
4g Exceedingly Good x Cudlee Creek (Admiralty (USA))
9
22.6
25/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Taylor Marshall (54.5)
25/1
3f Pendragon (NZ) x Resonance (Distant Music (USA))
Race 2 - Go Racing @ipswichturfclub Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.00 (34.97)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
7/4F
2f Hinchinbrook x Junebug (Shovhog )
Winning siblings: Nautile, Westside Magic,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: T J Gollan
R: Ron Stewart (57)
7/1
2f Pierro x Pure Purrfection (General Nediym )
3
1.8
Ruella (8)
7/2
T: Brenton Andrew
R: L V Cassidy (57)
7/2
2f Rubick x Splendora (Jet Spur )
4
3.1
100/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (57)
100/1
2f Real Saga x Lasoron (Oarsman )
5
3.2
15/4
T: D J Bougoure
R: M McGillivray (57)
15/4
2f Bel Esprit x Girlzone (Lion Hunter )
6
4.2
Wurnic (10)
11/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: James Orman (57)
11/2
2f Nicconi x Wurood (More Than Ready (USA))
7
5.5
10/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ms T Harrison (57)
10/1
2f Top Echelon x Survival Miss (Testafiable )
8
7.5
20/1
T: Stephen Cole
R: Matthew Palmer (57)
20/1
2f Love Conquers All x Albertina (Magic Albert )
Race 3 - Sky Racing Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.10 (35.74)
Prizemoney: $25,000
1
Kalik (6)
14/1
T: Tony Haydon
R: M Cahill (57)
14/1
2g Champions Gallery (GB) x Nuskee (NZ) (Pentire (GB))
Winning siblings: Centre Red, Nuskee Parker,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
Picton (9)
14/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (54.5)
14/1
2g Domesday x Beyond Rare (Redoute's Choice )
3
4.4
9/4
T: K R Kemp
R: Corey Bayliss (54)
9/4
2g Red Dazzler x Araluen Star (Spinning World (USA))
4
4.5
10/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
10/1
2g Olympic Glory (IRE) x Change Of Class (Masterclass (USA))
5
5.5
60/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (57)
60/1
2c Show A Heart x Griselda (Royal Academy (USA))
6
5.7
2/1F
T: S W Kendrick
R: S Cormack (57)
2/1F
2g Time For War x Kianben (Jan Murray (USA))
7
7.0
7/1
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (55)
7/1
2g Easy Rocking x Your Lion Eyes (Lion Hunter )
8
9.5
5/1
T: M A Currie
R: Joshua Oliver (57)
5/1
2g Real Saga x Sarab Miss (Dubai Destination (USA))
9
11.8
60/1
T: J W Zielke
R: Anthony Allen (57)
60/1
2g Falvelon x Sky Bar (Encosta De Lago )
10
12.0
20/1
T: L F Birchley
R: Dale Smith (57)
20/1
2g Magic Albert x She's Prissy (Untouchable )
Race 4 - Channel Seven Plate (C3) (1680m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:43.13 (35.66)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (56.5)
3/1
Winning siblings: Phyil's Prince,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.0
2/1
T: C J Waller
R: R Fradd (57)
2/1
4m Sebring x Fidelias Dance (GB) (Danehill Dancer (IRE))
3
9.5
7/4F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Baylee Nothdurft (57)
7/4F
4g Foxwedge x Dubious Affair (NZ) (Zabeel (NZ))
4
10.8
16/1
T: Ms K Doughty
R: Corey Bayliss (56)
16/1
4g Husson (ARG) x Schipper (Elusive Quality (USA))
5
13.1
8/1
T: Owen Glue
R: Ms T Harrison (56.5)
8/1
3c Epaulette x Here's The End (Galileo (IRE))
6
17.1
9/1
T: S B Laming
R: M Cahill (59)
9/1
Race 5 - Grandview Stud Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:10.56 (34.92)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (57)
13/4
5g El Nino (USA) x Abeauty (Anabaa (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
5/2F
4m Your Song x Music In The Park (Bel Esprit )
3
1.4
16/1
T: S B Lee
R: R Fradd (54)
16/1
5g Drumbeats x Jetling (Jet Spur )
4
1.5
13/4
T: Steven O'Dea
R: Baylee Nothdurft (54)
13/4
4g All American x Gibraltar Moon (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
2.0
6/1
T: J and C Meagher
R: Ms T Harrison (57)
6/1
6
2.4
16/1
T: A J Edmonds
R: James Orman (57.5)
16/1
7
2.7
12/1
T: Chris Munce
R: M McGillivray (58)
12/1
5g Turffontein x Courageous Spirit (French Deputy (USA))
8
3.5
9/1
T: Stephen Kirkwood
R: J Hodge (54.5)
9/1
6g Jet Spur x Rattletattat (Bellotto (USA))
Race 6 - Ray White Ipswich (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:05.16 (33.85)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (59)
3/1
4m Smart Missile x Star Of Pyrmont (Luskin Star )
Winning siblings: Deckfast, Jonny Ge, Nailed, Rosie's Reward,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
50/1
T: Philip Kimmet
R: J Hodge (54.5)
50/1
6m Dr Doute's x Round Robin (Langfuhr (CAN))
3
0.9
9/2
T: L F Birchley
R: Baylee Nothdurft (58.5)
9/2
4
2.9
5/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58)
5/4F
5
4.2
30/1
T: K T Webb
R: M Cahill (57)
30/1
3f Smart Missile x In The Moment (Desert Sun (GB))
6
5.7
15/4
T: Anderson Heathcote Racing
R: Corey Bayliss (56.5)
15/4
4m Real Saga x Mystifying (NZ) (Last Tycoon (IRE))
7
6.1
12/1
T: S B Lee
R: Ms T Harrison (59)
12/1
Race 7 - Ipswich Cup Tix On Sale (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:04.72 (34.01)
Prizemoney: $30,000
1
10/9F
T: T J Gollan
R: J Lloyd (56.5)
10/9F
4g I Am Invincible x Greta's Yarn (Redoute's Choice )
Winning siblings: Champion's Way, Criquette, Skein,
This nick: 39 runners; 31 winners; 1 SW. Details
2
2.5
14/1
T: Desleigh Forster
R: Corey Bayliss (51.5)
14/1
3g Golden Archer x Vital (Lonhro )
112019 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
$15,000
Vendor: Raheen Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Janel Ryan
3
4.0
11/1
T: Jason Edwards
R: Dale Smith (56.5)
11/1
4
4.5
13/2
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
13/2
3g Bel Esprit x Good Times Roll (Exceed And Excel )
5
5.8
13/4
T: P and W Hulbert
R: N Day (59)
13/4
6
5.9
25/1
T: S B Laming
R: M Cahill (58.5)
25/1
4g Darci Brahma (NZ) x Storm Fronts (Hurricane Sky )
7
6.4
Ajani (1)
20/1
T: Paul Robbins
R: R Fradd (59.5)
20/1
5g Choisir x Africaine (Anabaa (USA))
8
10.1
15/2
T: T J Sears
R: Emma Ljung (57)
15/2
3c All Too Hard x Perfect Stranger (Red Ransom (USA))
Race 8 - Kids Play Free@labour Day-Bm65 (1350m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:21.66 (36.36)
Prizemoney: $30,000
1
Axella (10)
5/4F
T: M J Dunn
R: Baylee Nothdurft (54)
5/4F
3f Stratum x Swiss Current (USA) (Swiss Yodeler (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: Desleigh Forster
R: M McGillivray (57)
12/1
4m Golden Archer x Vital (Lonhro )
112018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$58,000
Vendor: Raheen Stud Darling Downs Qld
Buyer: Desleigh Forster
3
1.0
15/1
T: Marcus Wilson
R: James Orman (59)
15/1
6g Stratum x Fleuretta (More Than Ready (USA))
4
1.1
7/1
T: A J Edmonds
R: Ron Stewart (58)
7/1
4g Excelebration (IRE) x Miss Coolum (Lujain (USA))
5
1.3
20/1
T: Donald Pearson
R: L R Dittman (58.5)
20/1
6
2.1
20/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (57)
20/1
6g O'Reilly (NZ) x Flutter (NZ) (Savabeel )
7
3.1
Zilitor (12)
9/4
T: K M Schweida
R: Corey Bayliss (53)
9/4
5m Bradbury's Luck x Orient Success (Success Express (USA))
8
3.2
40/1
T: I A Livingstone
R: Dale Smith (57)
40/1
6m Written Tycoon x Araliya (Anabaa (USA))
9
3.4
60/1
T: R L Lyford
R: S Cormack (57.5)
60/1
6g Onemorenomore x Volted In (Rory's Jester )
10
4.9
16/1
T: Gregory Cornish
R: J Hodge (54.5)
16/1