Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, February 21

Race 1 - North Ryde RSL Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy Time: 1:14.21
Prizemoney: $70,000
1
6/1
T: G PORTELLI
R: C MUNCE (56.00)
6/1
2c ENCOSTA DE LAGO x BULLA BORGHESE (BELONG TO ME (USA))
2
0.2
11/2
T: MS G ENGLEBRECHT
R: P ROBL (54.50)
11/2
2f DASH FOR CASH x LUCYROWE (MISTER C. (USA))
3
1.8
16/1
T: R J PRICE
R: G BUCKLEY (56.00)
16/1
2g GENERAL NEDIYM x FINE RED (RED RANSOM (USA))
4
2.4
11/2
T: DAVID PAYNE
R: MS K O'HARA (54.00)
11/2
5
2.8
50/1
T: C E CONNERS
R: D NIKOLIC (56.00)
50/1
2g NOT A SINGLE DOUBT x WAVE HELLO (MOLOKAI PRINCE )
6
2.9
13/8F
T: T R MARTIN
R: J GRISEDALE (56.50)
13/8F
2c DANEHILL DANCER (IRE) x LIRICO (RIGOLETTO )
7
3.1
9/2
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (57.00)
9/2
2c RESET x DUBAI ICE (DANEHILL (USA))
8
5.4
25/1
T: G PORTELLI
R: B SHINN (54.50)
25/1
2f REDOUTE'S CHOICE x ST. THERESE (DEHERE (USA))
9
11.4
60/1
T: R P NORTHAM
R: R THOMPSON (54.50)
60/1
2f ROYAL ACADEMY (USA) x VENUS WAS HER NAME (NZ) (SPECTACULAR LOVE (USA))
Race 2 - All Occasion Cruises Hcp (1100m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Heavy Time: 1:06.43
Prizemoney: $70,000
1
4/1
T: DAVID PAYNE
R: G SCHOFIELD (53.00)
4/1
3g STRAVINSKY (USA) x TAJREBAH (USA) (DAYJUR (USA))
Winning siblings: Chilli Bite, Duelling Machine, Henwood, Terms,
2
0.3
8/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (53.00)
8/1
3f ANABAA (USA) x MICA'S PRIDE (BITE THE BULLET (USA))
3
0.4
15/2
T: JOSEPH PRIDE
R: R M QUINN (56.50)
15/2
3g TESTA ROSSA x CERTAIN (RORY'S JESTER )
4
0.9
9/1
T: M CALTABIANO
R: T JONES (57.00)
9/1
3g SHAGNY (USA) x HALLOWEEN MIST (AGINCOURT (USA))
5
2.6
16/1
T: A M BRITT
R: MS K O'HARA (53.00)
16/1
3f HONOURS LIST (IRE) x DONNA LEILA (NZ) (FAMOUS STAR (GB))
6
2.7
5/2F
T: G PORTELLI
R: B SHINN (53.00)
5/2F
3c REDOUTE'S CHOICE x SALTY SAL (SALT LAKE (USA))
7
2.8
9/2
T: G A RYAN
R: D NIKOLIC (57.00)
9/2
3g ELUSIVE CITY (USA) x CLINIQUE (NZ) (DANCE FLOOR (USA))
8
9.8
14/1
T: JOSEPH PRIDE
R: C MUNCE (53.00)
14/1
3c REDOUTE'S CHOICE x BIMBO LIMBO (BELONG TO ME (USA))
9
10.8
40/1
T: PAUL MESSARA
R: D M GANDERTON (51.50)
40/1
Race 3 - Rabbitohs To 8000 Members Hcp (1500m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Heavy Time: 1:34.45
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: M, W and J HAWKES
R: G SCHOFIELD (53.50)
9/2
3c LONHRO x MAMZELLE PEDRILLE (ZOFFANY (USA))
2
0.2
50/1
T: J B CUMMINGS
R: C AGNEW (53.00)
50/1
3c MONTJEU (IRE) x GUSSY GODIVA (NZ) (LAST TYCOON (GB))
3
0.4
4/1
T: MS G WATERHOUSE
R: C MUNCE (53.00)
4/1
4
0.8
ORCA (4)
25/1
T: G H WALTER
R: MS K O'HARA (55.00)
25/1
5
1.6
3/1
T: DAVID PAYNE
R: B PENGELLY (57.00)
3/1
3g THORN PARK x TREPHINA (LAST TYCOON (GB))
6
2.0
15/8F
T: J DENHAM
R: D M GANDERTON (56.00)
15/8F
3g DANASINGA x JACQWIN (BLUEBIRD (USA))
7
3.3
40/1
T: J B CUMMINGS
R: TIM CLARK (53.00)
40/1
3c ZABEEL (NZ) x KOWTOW (USA) (SHADEED (USA))
8
6.8
10/1
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (53.00)
10/1
3f REDOUTE'S CHOICE x DE SOUBA (DEHERE (USA))
Race 4 - Bacardi Breezer Hcp (86) (1500m)
Class: Restricted 86 Track: Heavy Time: 1:32.44
Prizemoney: $70,000
1
9/4F
T: T R MARTIN
R: J A CASSIDY (53.00)
9/4F
2
1.0
4/1
T: MATTHEW SMITH
R: B SHINN (55.00)
4/1
4g VISCOUNT x FREEZING POINT (CANNY LAD )
3
0.5
11/1
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (56.50)
11/1
5m ARENA x MAHADEVI (MARAUDING (NZ))
4
2.3
6/1
T: C J WALLER
R: T ANGLAND (54.00)
6/1
4g NOVERRE (USA) x SHADOW ROLL (IRE) (MARK OF ESTEEM (IRE))
5
2.7
9/1
T: DAVID PAYNE
R: B PENGELLY (56.00)
9/1
6
6.7
SWAT (3)
25/1
T: A J DENHAM
R: D NIKOLIC (57.00)
25/1
7
9.0
FEORLAN (12)
30/1
T: L J TILLEY
R: R M QUINN (53.00)
30/1
5g MULL OF KINTYRE (USA) x QUEEN'S REVENGE (KAAPTIVE EDITION (NZ))
8
9.3
20/1
T: MS G MARKWELL
R: D M GANDERTON (57.00)
20/1
6g SECRET SAVINGS (USA) x SQUAW ANGEL (USA) (SUNNY'S HALO (CAN))
9
11.3
9/1
T: J B CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (53.50)
9/1
6g KING'S BEST (USA) x COUSINS (DANEHILL (USA))
10
11.5
LEDGER (2)
12/1
T: T J ROBINSON
R: PETER WELLS (57.00)
12/1
7g HENNESSY (USA) x TAYARRA (NZ) (SACKFORD (USA))
11
23.0
40/1
T: G A RYAN
R: TIM CLARK (56.50)
40/1
5g LION HUNTER x LIKE A ROSE (TOTAL LOOK (USA))
Race 5 - Mounties Group Hcp (1800m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Heavy Time: 1:53.63
Prizemoney: $70,000
1
25/1
T: DAVID PAYNE
R: B SHINN (54.50)
25/1
Winning siblings: Ecdysiast, Sellout, Sergeant Blast,
2
0.1
15/4F
T: GRAEME SPACKMAN
R: G SCHOFIELD (55.00)
15/4F
5m NATURAL ACT x DOLDRUMS (DANZERO )
3
0.5
15/2
T: P G MOODY
R: JARRAD NOSKE (52.50)
15/2
4g SAVOIRE VIVRE (GB) x REGAL POEM (OUR POETIC PRINCE )
4
2.9
11/1
T: MS G MARKWELL
R: D NIKOLIC (58.00)
11/1
6g THUNDER GULCH (USA) x MAPLE GROVE (ZEPHYR ZIP (NZ))
5
5.2
BUTTIDO (13)
20/1
T: R S ENGLEBRECHT
R: P ROBL (54.50)
20/1
4g CATBIRD x BUTTI (CANNY LAD )
6
5.7
11/2
T: A E BAILEY
R: J QUINNELL (52.50)
11/2
3g RESET x ICE MAIDEN (NZ) (O'REILLY (NZ))
7
5.9
13/2
T: JOSEPH PRIDE
R: J A CASSIDY (56.50)
13/2
4g VIKING RULER x ARBORETUM (WOODMAN (USA))
8
6.7
9/1
T: A J EDMONDS
R: C MUNCE (54.50)
9/1
4g FLYING SPUR x FREEDOM FIELDS (NZ) (BLUEBIRD (USA))
9
10.0
6/1
T: DAVID PAYNE
R: B PENGELLY (55.00)
6/1
3g GALILEO (IRE) x DANCING PAGO (THUNDER GULCH (USA))
10
10.5
50/1
T: J A SYLVESTER
R: R THOMPSON (55.00)
50/1
7g FOUR SEASONS (GB) x BRIDLE WALTZ (NZ) (TAKE YOUR PARTNER )
11
16.0
SERMON (1)
8/1
T: R E LAING
R: D M GANDERTON (56.00)
8/1
5g OCTAGONAL (NZ) x EUREKA JEWEL (SEMIPALATINSK (USA))
12
17.3
40/1
T: G L ANDREWS
R: MS K O'HARA (54.50)
40/1
9g MAD HATTER x WONDER (ALQUOZ (USA))
13
19.6
IMAHERE (14)
66/1
T: B A PARTELLE
R: C AGNEW (54.50)
66/1
5g DEHERE (USA) x FATIMA (NZ) (RHYTHM (USA))
Race 6 - Schweppes Parramatta Cup (2000m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 2:07.20
Prizemoney: $100,000
1
7/2
T: JOSEPH PRIDE
R: J A CASSIDY (59.00)
7/2
6g CARNEGIE (IRE) x ESCADA (NZ) (CENTAINE )
2
1.5
10/1
T: W P CAVE
R: MS K O'HARA (53.00)
10/1
6g COMMANDS x LAYDOWN MISERE (VARICK (USA))
3
0.5
30/1
T: M G NOLAN
R: D NIKOLIC (53.00)
30/1
5m DANEWIN x CARPATHIA (NZ) (KAAPSTAD (NZ))
4
2.2
7/4F
T: C J WALLER
R: C MUNCE (53.50)
7/4F
5g HIGH YIELD (USA) x GAY FINALE (TENBY (GB))
5
7.2
14/1
T: PAUL MURRAY
R: G SCHOFIELD (53.00)
14/1
5m BRAHMS (USA) x BOBA (WOODMAN (USA))
6
8.2
13/2
T: J B CUMMINGS
R: TIM CLARK (53.00)
13/2
5g SHREWDY x MONET'S DIVA (NATURALISM (NZ))
7
12.2
9/2
T: DAVID PAYNE
R: B SHINN (53.00)
9/2
4g O'REILLY (NZ) x GYPSY SOUL (NZ) (CENTAINE )
8
20.2
50/1
T: R S ENGLEBRECHT
R: R M QUINN (53.50)
50/1
6g ZABEEL (NZ) x EASTERN PRINCESS (NZ) (POMPEII COURT (USA))
Race 7 - Winning Edge Presentations (1400m) Gr2
Class: Open Track: Heavy Time: 1:25.78
Prizemoney: $250,000
1
6/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (57.00)
6/4F
5m CARNEGIE (IRE) x JOIE DENISE (DANEHILL (USA))
Winning siblings: Absolute Joy, Deedra,
2
1.3
13/2
T: DAVID PAYNE
R: G SCHOFIELD (57.00)
13/2
4m CHOISIR x HUSTLE BUSTLE (CATRAIL (USA))
3
1.0
13/4
T: DAVID PAYNE
R: B PENGELLY (57.00)
13/4
5m GALILEO (IRE) x DRAGONCELLO (USA) (DIESIS (GB))
4
4.1
VIEWED (1)
15/2
T: J B CUMMINGS
R: C AGNEW (59.00)
15/2
5h SCENIC (IRE) x LOVERS KNOT (NZ) (KHOZAAM (USA))
5
4.6
RAHEEB (6)
6/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (59.00)
6/1
5h ROYAL ACADEMY (USA) x GATANA (MARAUDING (NZ))
6
6.1
100/1
T: KEVIN MOSES
R: J QUINNELL (59.00)
100/1
7g SONG OF TARA (IRE) x DEEP TIME (NZ) (KINJITE (NZ))
7
6.2
20/1
T: J B CUMMINGS
R: TIM CLARK (59.00)
20/1
8
6.7
66/1
T: P M PERRY
R: J FORD (59.00)
66/1
6g ENCOSTA DE LAGO x SIBELIENNE (GB) (NISHAPOUR (FR))
9
8.0
150/1
T: S FARLEY
R: G BUCKLEY (59.00)
150/1
8g BAHHARE (USA) x FINE TALK (NZ) (LORD BALLINA )
Race 8 - Lustre Lodge Triscay Stakes (1200m) LR
Class: Quality Track: Heavy Time: 1:11.98
Prizemoney: $100,000
1
9/2F
T: D P SMITH
R: J A CASSIDY (53.00)
9/2F
2
3.5
CAJOU (9)
8/1
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (53.00)
8/1
4m ENCOSTA DE LAGO x ANACARDE (ANABAA (USA))
3
3.6
16/1
T: K A LEES
R: R THOMPSON (58.00)
16/1
5m LANGFUHR (CAN) x JOKER'S GIRL (RORY'S JESTER )
4
4.1
12/1
T: MS K GAVENLOCK
R: G BUCKLEY (54.00)
12/1
4m TWINING (USA) x ELYSIUM (NZ) (CONCERT DANCER (USA))
5
4.6
100/1
T: R H THOMSEN
R: MS K O'HARA (53.00)
100/1
5m COMMANDS x NOONABELLE (RED ANCHOR (NZ))
6
4.7
HAIRY (3)
15/2
T: DAVID PAYNE
R: B PENGELLY (56.50)
15/2
5m FUJI KISEKI (JPN) x FINAL WALTZ (DANEHILL (USA))
7
4.8
30/1
T: K A LEES
R: DALE SPRIGGS (53.00)
30/1
8
5.0
MAYBE I (11)
11/2
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (53.00)
11/2
3f RED RANSOM (USA) x FLITTERY (DANEHILL (USA))
9
6.3
JUDGED (1)
15/2
T: JOSEPH PRIDE
R: TIM CLARK (59.50)
15/2
5m HIGH YIELD (USA) x ADJOURN (WAAJIB (IRE))
10
6.4
50/1
T: J B CUMMINGS
R: PETER WELLS (53.00)
50/1
5m O'REILLY (NZ) x SNOBBISH (NZ) (CENTAINE )
11
7.9
INTUIT (12)
11/1
T: G A RYAN
R: D NIKOLIC (53.00)
11/1
3f COMMANDS x WRAP AROUND (BLETCHINGLY )
12
8.7
14/1
T: M C CONNERS
R: C AGNEW (55.50)
14/1
13
8.9
20/1
T: J C COYLE
R: D McLELLAN (53.50)
20/1
4m DANEHILL DANCER (IRE) x SLY SMILE (USA) (CRAFTY PROSPECTOR (USA))
14
9.4
12/1
T: P G MOODY
R: JARRAD NOSKE (53.00)
12/1
4m FASLIYEV (USA) x FAIRY MOON (FAIRY KING (USA))
15
11.1
40/1
T: E B MURRAY
R: G SCHOFIELD (53.00)
40/1
3f HALF HENNESSY x SCORPIO SPIRIT (MUKADDAMAH (USA))
16
12.1
9/1
T: J A O'SHEA
R: C MUNCE (53.00)
9/1
4m GENERAL NEDIYM x SUDDENLY SARA (WOODMAN (USA))
17
12.6
40/1
T: MS G MARKWELL
R: D M GANDERTON (53.00)
40/1
5m MR. HENRYSEE (USA) x FLY BUTTERFLY (USA) (DEPUTY MINISTER (CAN))
Race 9 - Quakers Inn Hcp (91) (1200m)
Class: Restricted 91 Track: Heavy Time: 1:13.46
Prizemoney: $70,000
1
11/4
T: J R WENMAN
R: J GRISEDALE (55.50)
11/4
4g MONASHEE MOUNTAIN (USA) x ORO VERDE (RORY'S JESTER )
Winning siblings: Miss Verdegaze, Phantom Verde,
2
3.0
12/1
T: G PORTELLI
R: T ANGLAND (54.00)
12/1
6g COMMANDS x LADY OF LETTERS (GEIGER COUNTER (USA))
3
1.3
10/1
T: A J CUMMINGS
R: J QUINNELL (55.50)
10/1
6g HIGH YIELD (USA) x TENERIFFE (USA) (RIVERMAN (USA))
4
5.1
11/2
T: E B MURRAY
R: G SCHOFIELD (53.50)
11/2
4g DANETIME (IRE) x SEE THE GOLD (MR. HENRYSEE (USA))
5
5.2
15/1
T: W J FARROW
R: J GALEA (55.00)
15/1
8g BARYSHNIKOV x ANNA LIFFEY (DIEU D'OR )
6
7.7
14/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (53.00)
14/1
6m SECRET SAVINGS (USA) x SHEHER (SCENIC (IRE))
7
8.1
RIO OSA (11)
9/4F
T: PETER SNOWDEN
R: R M QUINN (54.00)
9/4F
4m CANNY LAD x PEACH (VAIN )
8
16.1
10/1
T: A G SCORSE
R: DALE SPRIGGS (57.50)
10/1
5g LANGFUHR (CAN) x PRETTY SPECTACULAR (SPECTACULAR SPY (USA))