Breednet Results

WAGGA - Friday, May 1

Race 1 - Toyota Material Handling (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Heavy(9) Time: 0:58.49 (34.66)
Prizemoney: $27,000
1
50/1
T: G Dimitropoulos
R: Tyler Schiller (53.5)
50/1
3f Star Witness x Lacey Lou (Snitzel )
2
2.0
11/4
T: G Portelli
R: C Lever (55.5)
11/4
3f Stratum x Infinito (Encosta De Lago )
3
2.5
15/4
T: R P Wellington
R: N Souquet (56.5)
15/4
6g California Dane x Public Profile (Prince Regent )
4
4.1
9/4F
T: Matthew Dale
R: Nick Heywood (59)
9/4F
3f Rubick x Liza (Strategic )
5
6.5
12/1
T: Ms D Scott
R: J Mallyon (55)
12/1
6
7.6
13/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Brodie Loy (55.5)
13/2
4m Helmet x Get Set (More Than Ready (USA))
7
8.1
15/2
T: G J Colvin
R: Brock Ryan (55)
15/2
4m Azevedo x Fine Arts (Quest For Fame (GB))
8
8.4
20/1
T: N F Gardner
R: B P Ward (57)
20/1
4g I Am Invincible x Lightning Rules (Kingston Rule (USA))
Race 2 - Wagga Rsl Club Country Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(9) Time: 1:13.24 (35.70)
Prizemoney: $36,000
1
Alise (7)
12/1
T: S Spackman
R: Ms K O'Hara (57)
12/1
3f Canford Cliffs (IRE) x Ausbred Rose (Hussonet (USA))
Winning siblings: Ausbred Petal,
2
1.3
7/4F
T: T G Sutherland
R: S Guymer (57)
7/4F
3f Krupt x Natural Time (Naturalism (NZ))
3
1.8
11/2
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (57)
11/2
3f Mossman x Glorious Show (Show A Heart )
4
3.5
7/1
T: G J Colvin
R: Brock Ryan (59)
7/1
4g Delago Deluxe x Level (Dehere (USA))
5
4.0
9/2
T: Kurt Goldman
R: A Layt (59)
9/2
3g Epaulette x Lolavie (Stratum )
6
6.7
Ember (8)
10/1
T: W G Carroll
R: Josh Richards (57)
10/1
3f Zariz x Campfire Stories (Lion Hunter )
7
7.8
11/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Brodie Loy (59)
11/2
3g Supreme Class x Blowdakitty (Hussonet (USA))
8
8.6
Kalks (3)
30/1
T: N J Osborne
R: Heni Ede (56)
30/1
4g Testa Rossa x Diamond Tiara (More Than Ready (USA))
9
12.0
50/1
T: R T Stubbs
R: N Souquet (57)
50/1
3f Wandjina x Benevolent (NZ) (Generous (IRE))
Race 3 - Walsh & Blair Ctry Magic-Bm66 (1200m)
Class: Benchmark 66 Track: Heavy(9) Time: 1:12.37 (36.58)
Prizemoney: $45,000
1
5/1
T: N F Gardner
R: B Mc Dougall (62)
5/1
5g Zariz x Bureaucratese (Bureaucracy (NZ))
2
0.8
9/1
T: C Heywood
R: Heni Ede (61)
9/1
7g Bon Hoffa x Pride And Gorgeous (Pride And Glory (GB))
3
2.3
15/2
T: K A Davison
R: Danielle Scott (60.5)
15/2
4
2.4
11/2
T: P A Sweeney
R: Tyler Schiller (59.5)
11/2
6g Zariz x Falzina (Falvelon )
5
3.9
10/1
T: G J Colvin
R: Madison Waters (60.5)
10/1
7g Snippetson x Miss Cee (Mister C. (USA))
6
4.0
12/1
T: J M Cleary
R: Ms K O'Hara (60)
12/1
4g Fastnet Rock x Belleluia (Bel Esprit )
7
4.1
13/2
T: G J Colvin
R: K Jennings (60.5)
13/2
8g Zariz x Selma (Thunder Gulch (USA))
8
5.4
14/1
T: K R Dryden
R: Ellen Hennessy (58)
14/1
9
6.4
Jounama (13)
14/1
T: K P Weir
R: Ms K Nisbet (56.5)
14/1
6m Zoffany (IRE) x Miss Johann (Johann Quatz (FR))
10
6.6
7/2F
T: N F Gardner
R: Ms J Taylor (56)
7/2F
4g Dreamscape x Shout It Out (Alert (ARG))
Race 4 - Iron Jack (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Heavy(9) Time: 1:19.60 (37.07)
Prizemoney: $27,000
1
13/4F
T: D A Williams
R: Brock Ryan (59.5)
13/4F
3g Shamus Award x Tikal (Denman )
2
3.5
25/1
T: Andrew Dale
R: J Ford (55)
25/1
7g Equiano (FR) x Porte Triage (Redoute's Choice )
2015 Inglis VOBIS Gold Yearling Sale
$7,000
Vendor: Swettenham Stud, Nagambie
Buyer: A Vermay
3
3.9
Damagic (10)
30/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Simon Miller (58)
30/1
7g Magic Albert x Goldam (Twining (USA))
4
5.2
10/1
T: T G Sutherland
R: S Guymer (61)
10/1
5
6.0
Kruanui (14)
16/1
T: C Heywood
R: C Lever (57)
16/1
7g Krupt x Rayanui (Bureaucracy (NZ))
6
6.9
Trying (2)
12/1
T: N F Gardner
R: Ellen Hennessy (60.5)
12/1
7
7.6
4/1
T: Kurt Goldman
R: Ms W Costin (57.5)
4/1
4m Mossman x Shanzel (Snitzel )
8
7.9
30/1
T: R W Steiner
R: M Heagney (55)
30/1
4m Shrapnel x Lazula (Danehill Dancer (IRE))
9
8.3
40/1
T: G M Duryea
R: J Mallyon (61)
40/1
6g All American x One Kiss (Zabeel (NZ))
10
9.0
8/1
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (58)
8/1
6g Shrapnel x Riverbend Star (Filante (NZ))
11
10.1
16/1
T: J M Cleary
R: Brodie Loy (61)
16/1
6g Artie Schiller (USA) x Enrich (USA) (Dynaformer (USA))
12
10.4
20/1
T: R T Waters
R: B P Ward (58)
20/1
4g Sizzling x Mill Bridge (Snippets )
13
11.8
8/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Heni Ede (59.5)
8/1
4g Zariz x Mrs Macquarie (Lonhro )
14
14.6
Sam (17)
80/1
T: J Tyack
R: M A Cahill (55)
80/1
5g Congrats (USA) x Gobbledegook (Distorted Humor (USA))
15
40.3
10/1
T: E & L Longmire
R: B Mc Dougall (59.5)
10/1
6g Daneborogh x United Nations (Langfuhr (CAN))
Race 5 - Byrne Queen Of The South-Bm66 (1400m)
Class: Benchmark 66 Track: Heavy(9) Time: 1:26.34 (36.90)
Prizemoney: $67,500
1
13/2
T: K R Dryden
R: J Ford (61)
13/2
3f Pierro x Gallica (Redoute's Choice )
Winning siblings: Shropshire Lass, Sparkle,
2
0.1
5/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: K Jennings (65)
5/1
4m Snitzel x Nutkin (CAN) (Candy Ride (ARG))
3
0.2
9/1
T: Maddison Collins
R: Josh Richards (60)
9/1
4
2.4
16/1
T: R & L Price
R: Brock Ryan (59.5)
16/1
4m Foxwedge x Optimist (Red Ransom (USA))
5
3.0
25/1
T: C Heywood
R: B P Ward (55)
25/1
4m Sebring x Bumptious (Quest For Fame (GB))
6
3.4
10/1
T: Todd Smart
R: Ellen Hennessy (57)
10/1
5m Redwood (GB) x Ballyalla (Encosta De Lago )
7
3.7
11/2
T: Luke Pepper
R: B Mc Dougall (58.5)
11/2
6m Shrapnel x Shegoeswell (Shovhog )
8
4.2
16/1
T: G J Colvin
R: Ms K O'Hara (56)
16/1
7m Zariz x Marie Rambert (IRE) (Common Grounds (GB))
9
4.7
13/4F
T: B Joseph & P & M Jones
R: Brodie Loy (59.5)
13/4F
4m Shamus Award x Puerto Vallarta (Flying Spur )
10
5.3
Pahruli (13)
20/1
T: M J Smith
R: S Guymer (55.5)
20/1
5m Domesday x All Trumped Up (Flying Spur )
11
5.8
10/1
T: Steven Wilson
R: A Layt (55)
10/1
4m Lope De Vega (IRE) x Moonline Dancer (Danehill Dancer (IRE))
12
15.7
100/1
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (53.5)
100/1
6m Choisir x Dodge City Kitty (NZ) (Elusive City (USA))
Race 6 - Kooringal Stud Mtc Gneas-Bm74 (1600m)
Class: Benchmark 74 Track: Heavy(9) Time: 1:40.30 (35.41)
Prizemoney: $72,000
1
13/8F
T: J G Sargent
R: B Mc Dougall (57)
13/8F
3f Dissident x Sense Of Pride (CAN) (Lemon Drop Kid (USA))
Winning siblings: Acutus, Lighthorse,
2
5.5
Cyborg (4)
11/1
T: N F Gardner
R: B P Ward (55.5)
11/1
3
5.7
10/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (55)
10/1
3g Charge Forward x River Thames (Fastnet Rock )
4
5.8
Lancer (2)
9/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Ms W Costin (57.5)
9/2
3g Sepoy x Romincka (More Than Ready (USA))
5
8.2
7/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: J Ford (55)
7/2
3f Smart Missile x Essence Of Success (Encosta De Lago )
6
12.7
8/1
T: D A Williams
R: Madison Waters (51)
8/1
3g Fiorente (IRE) x Rock Of Ages (Fastnet Rock )
7
15.1
11/1
T: T G Sutherland
R: S Guymer (55)
11/1
3g Hallowed Crown x Koonya (Nadeem )
8
19.8
Weja (13)
40/1
T: G J Colvin
R: Brock Ryan (55)
40/1
3g Shamus Award x Tiger Tess (Hold That Tiger (USA))
9
19.9
100/1
T: Cheryl Roberts
R: S Pollard (55)
100/1
3g Real Saga x Chuchoter (NZ) (Snitzel )
Race 7 - Navigate Advisors Wagga Cup (2000m) LR
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 2:07.66 (36.36)
Prizemoney: $160,000
1
9/2
T: John Thompson
R: Brodie Loy (55)
9/2
9g Medicean (GB) x Shastye (IRE) (Danehill (USA))
2
4.3
15/2
T: John Thompson
R: Brock Ryan (54)
15/2
3
4.7
10/1
T: K A Lees
R: C Lever (55)
10/1
8g Lord Jim (ARG) x Kerzaz (Arena )
4
6.5
9/2
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (54)
9/2
5m Savabeel x Chilled Out (NZ) (Anabaa (USA))
5
7.6
60/1
T: Mitchell Beer
R: Simon Miller (54)
60/1
4m Stratum x Gold Copy (Elvstroem )
6
8.3
Monkery (11)
30/1
T: D P Blundell
R: Josh Richards (54)
30/1
5g Myboycharlie (IRE) x Papeete (GB) (Arazi (USA))
7
8.7
14/1
T: J D Whitelaw
R: M Heagney (54)
14/1
5g Dr Doute's x Kouklamou (Reset )
8
11.9
9/2
T: Joseph Pride
R: J Ford (54)
9/2
5g Sufficient (NZ) x Kaapdiva (NZ) (Kaapstad (NZ))
9
12.7
20/1
T: R T Stubbs
R: M A Cahill (54)
20/1
8g Hard Spun (USA) x Lindt (Encosta De Lago )
10
15.2
30/1
T: T G Sutherland
R: B P Ward (54)
30/1
7g Zariz x Lionette (Lion Cavern (USA))
11
15.5
Azaryah (13)
25/1
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (54)
25/1
5m Al Maher x Boendso (End Sweep (USA))
12
29.1
Cryfowl (17)
200/1
T: J M Cleary
R: J Mallyon (54)
200/1
6g Street Cry (IRE) x More Chickens (Zabeel (NZ))
99
0.0
4/1F
T: J G Sargent
R: Ms J Taylor (54)
4/1F
4m Alamosa (NZ) x Shez Sinsational (NZ) (Ekraar (USA))
Race 8 - Port Of Melbourne Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Heavy(9) Time: 1:14.86 (37.02)
Prizemoney: $27,000
1
9/4F
T: D A Williams
R: S Guymer (58.5)
9/4F
3g Toronado (IRE) x Storm Kite (Honours List (IRE))
2
3.0
11/2
T: R T Waters
R: Tyler Schiller (55.5)
11/2
4g Shamexpress (NZ) x Scattercat (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
3
3.3
12/1
T: G J Colvin
R: Brodie Loy (55)
12/1
4m Street Boss (USA) x Aver (Bubble Gum Fellow (JPN))
4
3.9
100/1
T: Martin Stein
R: M Heagney (55)
100/1
5m Zoffany (IRE) x Steinway Lass (NZ) (Stravinsky (USA))
5
6.0
20/1
T: G Dimitropoulos
R: B P Ward (57)
20/1
3g Supreme Class x Morecora (More Than Ready (USA))
6
6.2
25/1
T: Doug Gorrel
R: Simon Miller (56.5)
25/1
3g Exceed And Excel x Oasis Rose (Oasis Dream (GB))
7
6.8
9/1
T: G J Colvin
R: Brock Ryan (57)
9/1
4g Zariz x Snipperette (Snippetson )
8
7.0
6/1
T: N F Gardner
R: Ms K Nisbet (55.5)
6/1
4m Al Maher x Sweet Chimes (Bel Esprit )
9
7.1
Volere (14)
50/1
T: Andrew Dale
R: Josh Richards (55)
50/1
4m Wanted x Brocbel (Bel Esprit )
10
8.1
200/1
T: Fiona Schneiders
R: B Fliedner (55)
200/1
4m Buriton (NZ) x Miss Firefly (Fantastic Light (USA))
11
8.2
20/1
T: W G Carroll
R: Ms J Taylor (55)
20/1
5m Krupt x Rockin Along (Easy Rocking )
12
8.5
100/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (55)
100/1
5g Stryker x Unveiled (Encosta De Lago )
13
9.2
9/1
T: Ms D Scott
R: B Mc Dougall (55)
9/1
4m Kaphero x Rulable (Kingston Rule (USA))
14
9.6
30/1
T: T G Sutherland
R: Ellen Hennessy (53)
30/1
4g Poet's Voice (GB) x Tamtheel (Flying Spur )
15
13.3
12/1
T: Ms T Bateup
R: Madison Waters (51)
12/1
5m Dream Ahead (USA) x Ruby Love (Ad Valorem (USA))
16
18.9
30/1
T: R T Stubbs
R: M A Cahill (55.5)
30/1
4g Stryker x Esoterical (Octagonal (NZ))