Breednet Results

BENALLA - Wednesday, January 24

Race 1 - Marshalls+dent+wilmoth Law Mdn (2046m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:06.69 (36.62)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: Michael Gibson
R: Jacob Rule (58.5)
20/1
5g hard spun (USA) x took a chance (AUS) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Ask Me Nicely, Itpaidov, Once, Performia, Win Win,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
60/1
T: S A Dwyer
R: J Keating (58.5)
60/1
4g reset (AUS) x go on now go (AUS) (success express (USA))
3
0.4
5/4F
T: Anthony Freedman
R: D Moor (57)
5/4F
3g hinchinbrook (AUS) x follow that cat (AUS) (tale of the cat (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$320,000
Vendor: Gilgai Farm Nagambie Vic
Buyer: Gai Waterhouse & Adrian Bott Racing
4
6.4
20/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (58.5)
20/1
5
6.5
14/1
T: Ms A Macpherson
R: C J Parish (58.5)
14/1
5g savabeel (AUS) x street princess (AUS) (keltrice (AUS))
6
6.6
7/1
T: A O Diggins
R: Harry Grace (55.5)
7/1
4g daliapour (IRE) x cappy (AUS) (arena (AUS))
7
7.1
16/1
T: Ms R Binder
R: Ms N Beriman (57)
16/1
3g toorak toff (AUS) x revolutions (AUS) (spinning world (USA))
8
17.1
12/1
T: Matthew Cumani
R: Patrick Moloney (57)
12/1
3c canford cliffs (IRE) x unknown lady (AUS) (undoubtedly (AUS))
9
17.5
100/1
T: M T Quadara
R: Ms R Prest (56.5)
100/1
10
17.7
Vasori (12)
11/4
T: M W Young
R: M J Walker (55.5)
11/4
3f teofilo (IRE) x caraveli (AUS) (viscount (AUS))
Race 2 - Jar Plumbing (Bm58) (2046m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:06.65 (35.40)
Prizemoney: $18,000
1
11/2
T: D J O'Prey
R: Lachlan King (56)
11/2
4m artie schiller (USA) x enacted (AUS) (reenact (AUS))
Winning siblings: Beegees,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: M G Price
R: J Benbow (59.5)
10/9F
4m snitzel (AUS) x flouze (AUS) (zabeel (NZ))
3
5.2
10/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Tahlia Hope (54.5)
10/1
7g publishing (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
4
5.4
3/1
T: L and T Corstens
R: Patrick Moloney (57)
3/1
4m sebring (AUS) x rosa nilda (AUS) (thunder gulch (USA))
5
6.4
80/1
T: Russell Osborne
R: Brooke Sweeney (57.5)
80/1
4g moshe (AUS) x rubijay (NZ) (private call (USA))
6
6.7
30/1
T: S S Cunningham
R: S A McCullum (57.5)
30/1
5g street cry (IRE) x mayfield (GB) (danehill (USA))
7
6.8
Plenary (11)
9/1
T: T P Donnelly
R: Ms R Prest (53)
9/1
3f stratum (AUS) x star salute (AUS) (general nediym (AUS))
8
6.9
30/1
T: Ms W Church
R: Ms S Metcalfe (53)
30/1
7m lion heart (USA) x tucklan sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
7.6
60/1
T: S S Cunningham
R: Harry Grace (52.5)
60/1
7g reset (AUS) x barella sorella (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9.9
20/1
T: S Aldridge
R: Ms S Hunter (54)
20/1
6g king of prussia (AUS) x lady st leon (AUS) (clear choice (USA))
Race 3 - J Symes Member For Nth Vic Mdn (1406m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.15 (35.90)
Prizemoney: $22,000
1
16/1
T: Peter Smith
R: Ms G Cartwright (55)
16/1
4m moshe (AUS) x beautiful brat (AUS) (blue gum (AUS))
Winning siblings: Il Nostro Amico, Majestic Draw,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Medard (2)
5/2F
T: Cameron Thompson
R: Jarrod Fry (58.5)
5/2F
4g purrealist (AUS) x tempest belle (AUS) (hussonet (USA))
3
0.5
15/1
T: J E and C Ledger
R: Patrick Moloney (57)
15/1
4
0.6
8/1
T: E W Nichols
R: Ms S Metcalfe (53.5)
8/1
5m bel esprit (AUS) x hot sands (AUS) (desert style (IRE))
5
1.6
25/1
T: Sylvia Thompson
R: Ms R Prest (54.5)
25/1
5m testa rossa (AUS) x lujacool (AUS) (mujahid (USA))
6
2.1
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J P Fahy (55)
9/2
3f hard spun (USA) x full noise (NZ) (kaapstad (NZ))
7
2.3
30/1
T: V T Nolen
R: C A Robertson (55)
30/1
3f turffontein (AUS) x georgian queen (AUS) (elvstroem (AUS))
8
2.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57)
20/1
3g all american (AUS) x addictive (AUS) (flying spur (AUS))
9
2.8
40/1
T: E W Nichols
R: Ms A Bryan (54)
40/1
10
3
10/1
T: D J Bourne
R: Tahlia Hope (53.5)
10/1
11
3.5
11/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (58.5)
11/1
6g adam (AUS) x luminous lass (AUS) (rustic amber (IRE))
12
3.6
11/2
T: Aaron Purcell
R: Jack Hill (57)
11/2
3g von costa de hero (AUS) x mintenko (AUS) (more than ready (USA))
13
8.6
300/1
T: Cathleen Wilson
R: J R Todd (56.5)
300/1
4m host (CHI) x our damsel (AUS) (universal prince (AUS))
Race 4 - Royal Hotel Benalla Mdn Plate (1106m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.63 (34.72)
Prizemoney: $22,000
1
13/2
T: R D Griffiths
R: Nathan Punch (55)
13/2
3f bel esprit (AUS) x okaylah (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Joadja, Kolstar, Marine Treasure, Zoulah,
This nick: 18 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Carano (5)
7/4F
T: C J Waller
R: M J Walker (57)
7/4F
3f high chaparral (IRE) x dalkeith (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.2
7/2
T: Tony McEvoy
R: Brooke Sweeney (57)
7/2
3f redente (AUS) x lady bureaucrat (AUS) (bureaucracy (NZ))
4
1.9
16/1
T: Adrian Corboy
R: N Souquet (57)
16/1
3f written tycoon (AUS) x triwonder (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
2
15/2
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (57)
15/2
3f keep the faith (AUS) x best river (AUS) (best western (AUS))
6
2.1
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57)
6/1
7
2.2
20/1
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (55.5)
20/1
3f moshe (AUS) x shanval (AUS) (hot piper (AUS))
8
4.5
100/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (57)
100/1
3f shinzig (AUS) x dyers pass (AUS) (oamaru force (AUS))
9
4.6
14/1
T: J E and C Ledger
R: Patrick Moloney (57)
14/1
3f high chaparral (IRE) x pectoralis major (USA) (unbridled's song (USA))
10
7.3
150/1
T: P Donnelly
R: J P Fahy (57)
150/1
3f master of design (AUS) x could be gold (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 5 - Lindsay Park Racing (Bm70) (1106m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:04.28 (34.84)
Prizemoney: $20,000
1
Oamaru (10)
9/2
T: E W Nichols
R: C A Robertson (54)
9/2
4m oamaru force (AUS) x street affair (AUS) (street cry (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
9/2
6g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
3
0.3
8/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (55)
8/1
5m pins (AUS) x pernod (NZ) (centaine (AUS))
4
0.4
8/1
T: Anthony Chibnall
R: Jessica Eaton (54)
8/1
5
1.1
15/2
T: P A Sweeney
R: Ms R Prest (54)
15/2
5g redente (AUS) x imperial mist (AUS) (crown jester (AUS))
6
1.2
11/1
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (56)
11/1
7
2
30/1
T: R W Green
R: Lachlan King (59)
30/1
8g lonhro (AUS) x melodramas (AUS) (commands (AUS))
8
4.2
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (58.5)
9/4F
9
20.2
20/1
T: V T Nolen
R: J Noonan (58)
20/1
6g captain gerrard (IRE) x st. robyn (AUS) (dom cimarosa (IRE))
Race 6 - Sam Miranda Wines (Bm58) (1106m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:03.66 (34.90)
Prizemoney: $18,000
1
9/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Punch (59.5)
9/1
4g ilovethiscity (AUS) x tullia (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Cael Hwyl, Hauskaa,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: L and T Corstens
R: Harry Grace (59)
7/2
4g domesday (AUS) x leveller (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
Gojazz (13)
13/4F
T: S S Cunningham
R: M Aitken (57)
13/4F
5g gonski (AUS) x shamrock jazz (AUS) (almurtajaz (NZ))
4
2.4
13/4F
T: E W Nichols
R: Ms S Metcalfe (58)
13/4F
5m oamaru force (AUS) x metallic mover (AUS) (dash for cash (AUS))
5
3.4
16/1
T: J E and C Ledger
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
5m redente (AUS) x royal tempest (AUS) (hurricane sky (AUS))
7
6.7
Hussed (12)
16/1
T: Rhys Archard
R: Jarrod Fry (56.5)
16/1
4m husson (ARG) x cusped (AUS) (orpen (USA))
8
10
25/1
T: V T Nolen
R: J Duffy (59)
25/1
5g o'lonhro (AUS) x zero ice (AUS) (danzero (AUS))
9
11.2
50/1
T: D J O'Prey
R: J R Todd (62)
50/1
10
12
100/1
T: Ms A Macpherson
R: J Noonan (57.5)
100/1
4g commands (AUS) x how discreet (AUS) (dubai destination (USA))
11
13.2
30/1
T: J E and C Ledger
R: Ms A Masters (58.5)
30/1
4g globetrotter (USA) x sutton review (AUS) (youthful legs (USA))
12
14.5
30/1
T: Ms E Haworth
R: R Beattie (60.5)
30/1
4g king of prussia (AUS) x western mist (AUS) (rustic amber (IRE))
Race 7 - Bet365 (Bm58) (1406m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:23.72 (35.46)
Prizemoney: $18,000
1
5/2F
T: Patrick Payne
R: Tahlia Hope (57)
5/2F
4m hinchinbrook (AUS) x velasco (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale Book 2
$190,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Lindsay Park Racing
2
1
7/2
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (58)
7/2
3f i am invincible (AUS) x royal wit (AUS) (royal academy (USA))
3
1.1
16/1
T: R P Wellington
R: Ms G Cartwright (55.5)
16/1
5m street boss (USA) x casual kiss (NZ) (zerpour (IRE))
4
1.3
12/1
T: J E and C Ledger
R: Nathan Punch (58)
12/1
4m snitzel (AUS) x truly kissed (AUS) (carnegie (IRE))
5
1.6
4/1
T: J E and C Ledger
R: Patrick Moloney (60)
4/1
6
2
16/1
T: M W Jarvis
R: B Vale (58)
16/1
9g redoute's choice (AUS) x they say (USA) (thirty six red (USA))
7
2.2
8/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (56)
8/1
4m keep the faith (AUS) x all for fame (AUS) (quest for fame (GB))
8
2.4
100/1
T: Ms E Haworth
R: Ms J Payne (54)
100/1
7g dangerous (AUS) x western mist (AUS) (rustic amber (IRE))
9
2.8
Norsika (13)
16/1
T: G Salisbury
R: Lucinda Doodt (53)
16/1
10
4.8
16/1
T: C J Davis
R: Ms R Prest (60.5)
16/1
8g racer's edge (AUS) x fiona (AUS) (famous nick (AUS))
11
5
150/1
T: Timothy Grace
R: Harry Grace (51)
150/1
4g gonski (AUS) x infatuated (AUS) (quest for fame (GB))
12
6.2
100/1
T: R J Mutimer
R: Ms S Metcalfe (51)
100/1
13
7.5
12/1
T: B J Goodwin
R: J Noonan (56)
12/1
9g estambul (ARG) x euphamistic (NZ) (jetball (AUS))
Race 8 - Sinclair Pork Wholesalers-Bm58 (1606m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:36.38 (36.58)
Prizemoney: $18,000
1
11/1
T: S S Cunningham
R: Harry Grace (60.5)
11/1
7g naturalism (NZ) x golden flight (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
50/1
T: J A Fraser
R: M Aitken (55)
50/1
3
0.2
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (58.5)
11/2
3f pierro (AUS) x indifferent (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.2
25/1
T: C J Davis
R: Patrick Moloney (54)
25/1
5m artie schiller (USA) x rubijay (NZ) (private call (USA))
5
2.9
6/1
T: M G Price
R: J Noonan (60.5)
6/1
4g dalghar (FR) x out of the shadows (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
3
11/4F
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Ms N Beriman (57.5)
11/4F
4m high chaparral (IRE) x suppose (USA) (danehill (USA))
7
3.1
14/1
T: Ms G Johnstone
R: C J Parish (59)
14/1
9g manner hill (AUS) x taj lani (AUS) (brief truce (USA))
8
3.9
15/1
T: G W Egan
R: Lachlan King (55.5)
15/1
6m husson (ARG) x shine bridge (ARG) (westbridge (USA))
8
3.9
16/1
T: G M Duryea
R: Nathan Punch (56)
16/1
5g strategic maneuver (AUS) x daltint (AUS) (tinterosse (FR))
10
4.9
66/1
T: M W Jarvis
R: Jack Hill (60.5)
66/1
7g fastnet rock (AUS) x ripping nic (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
5.1
200/1
T: Ms E Giggins
R: Ms S Hunter (54)
200/1
4g o'lonhro (AUS) x voyager lass (AUS) (starcraft (NZ))
12
5.3
7/1
T: G M Duryea
R: Ms R Prest (59)
7/1
6g octagonal (NZ) x tudor flame (AUS) (kingston rule (USA))
13
6.5
20/1
T: S S Cunningham
R: Ms S Metcalfe (59)
20/1
8g excellent art (GB) x magical moment (GB) (sadler's wells (USA))
14
7.3
11/1
T: V T Nolen
R: J Duffy (57.5)
11/1
* Nick figures are for Australasia.