Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, February 23

Race 1 - Mornington Cup Prel. (2000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:02.85 (34.46)
Prizemoney: $140,000
1
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jordan Childs (56.5)
5/2F
6g dr fong (USA) x sindiyma (IRE) (kalanisi (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
6/1
T: Peter Gelagotis
R: Craig Williams (55)
6/1
6g kodiac (GB) x call later (USA) (gone west (USA))
3
0.6
7/2
T: M and L Cerchi
R: B Melham (55.5)
7/2
6g galileo (IRE) x midday (GB) (oasis dream (GB))
4
2.1
9/1
T: Simon Ryan
R: Fred W Kersley (54)
9/1
5
2.5
13/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (54)
13/2
6
3
30/1
T: Robert Hickmott
R: Jamie Kah (54)
30/1
9h teofilo (IRE) x sharp mode (USA) (diesis (GB))
7
3.5
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
100/1
6g savabeel (AUS) x clareta (AUS) (pauillac (AUS))
8
3.9
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58.5)
13/2
6g iffraaj (GB) x miss gibraltar (GB) (rock of gibraltar (IRE))
9
8.2
15/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (54)
15/1
9g magnus (AUS) x luxapal (AUS) (kenny's best pal (AUS))
10
10.5
50/1
T: Emma Steel
R: D Dunn (54)
50/1
Race 2 - Autumn Classic (1800m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:48.75 (35.92)
Prizemoney: $200,000
1
15/2
T: C Maher and D Eustace
R: B Melham (57)
15/2
3c dundeel (NZ) x incredulous (AUS) (keep the faith (AUS))
Winning siblings: Incredulous Dream,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
15/4
T: James Cummings
R: Craig Williams (57)
15/4
3g epaulette (AUS) x ouachita (AUS) (canny lad (AUS))
3
2.5
5/2F
T: James Cummings
R: J Bowman (57)
5/2F
3g poet's voice (GB) x peruvian (GB) (diktat (GB))
4
2.6
80/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (57)
80/1
3g medaglia d'oro (USA) x soul mama (AUS) (charge forward (AUS))
5
3.1
15/2
T: Matthew Cumani
R: John Allen (57)
15/2
3g declaration of war (USA) x kristeva (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.4
40/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (55)
40/1
3f sebring (AUS) x my emotion (NZ) (savabeel (AUS))
7
5.2
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
20/1
3g sizzling (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
8
6.7
14/1
T: Patrick Payne
R: M Zahra (57)
14/1
3g fastnet rock (AUS) x zavana (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
7.2
20/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (57)
20/1
3g sebring (AUS) x live and dream (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
7.3
25/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: M J Dee (57)
25/1
3g tavistock (NZ) x obey (NZ) (zabeel (NZ))
11
8.3
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (55)
7/2
3f fiorente (IRE) x my fair lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
12.6
50/1
T: T Busuttin and N Young
R: Jamie Kah (57)
50/1
3g savabeel (AUS) x impulsive dream (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
13.9
Legenda (12)
200/1
T: David and Coral Feek
R: S Baster (57)
200/1
3g congrats (USA) x diamond cove (AUS) (octagonal (NZ))
Race 3 - Mannerism Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.46 (34.20)
Prizemoney: $160,000
1
5/1
T: Richard Laming
R: D Oliver (58)
5/1
6m manhattan rain (AUS) x heriz (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: De Lago Heriz, Diasonic,
This nick: 20 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.8
7/2
T: C Maher and D Eustace
R: Damian Lane (56)
7/2
4m rip van winkle (IRE) x zaloot (NZ) (zabeel (NZ))
3
1.3
10/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
10/1
4m written tycoon (AUS) x special episode (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.4
5/1
T: K M Keys
R: M Zahra (59)
5/1
5m lope de vega (IRE) x lemon reef (USA) (lemon drop kid (USA))
5
2.2
20/1
T: C Maher and D Eustace
R: John Allen (58)
20/1
4m so you think (NZ) x ballybleue (AUS) (peintre celebre (USA))
6
3.2
3/1F
T: S P Nichols
R: B Melham (59)
3/1F
5m i am invincible (AUS) x star band (USA) (dixieland band (USA))
7
3.5
Supre (11)
13/2
T: Anthony Freedman
R: L Currie (55)
13/2
8
3.6
12/1
T: Richard Laming
R: J Mott (55.5)
12/1
6m not a single doubt (AUS) x workhard (AUS) (red ransom (USA))
9
6.6
100/1
T: D J Laws
R: S Baster (55)
100/1
10
8.6
100/1
T: M J Mehegan
R: J Noonan (58)
100/1
6m king of prussia (AUS) x miss eileen (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 4 - Angus Armanasco Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.08 (34.82)
Prizemoney: $200,000
1
Qafila (3)
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56)
11/2
Winning siblings: The Ladies Man,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
13/8F
T: D and B Pearce
R: Damian Lane (56)
13/8F
3f universal ruler (AUS) x tip the angel (AUS) (tip the pro (AUS))
3
0.9
Zoubo (10)
15/1
T: M G Price
R: M J Dee (55)
15/1
3f zoustar (AUS) x testa reale (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2.2
11/2
T: G M Duryea
R: Patrick Moloney (55)
11/2
3f magnus (AUS) x stacey lee (AUS) (bel esprit (AUS))
5
2.6
25/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (55)
25/1
3f medaglia d'oro (USA) x gioe (AUS) (hussonet (USA))
6
2.7
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (55)
15/2
3f snippetson (AUS) x flying diva (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.1
15/1
T: M C Kent
R: Craig Williams (55)
15/1
3f helmet (AUS) x chilean miss (AUS) (hussonet (USA))
8
4.1
15/2
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (55)
15/2
9
4.3
Futooh (1)
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56.5)
10/1
Race 5 - Zeditave Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.97 (34.16)
Prizemoney: $160,000
1
13/2
T: P Stokes
R: John Allen (55)
13/2
3g terango (AUS) x serene lass (AUS) (not a single doubt (AUS))
Winning siblings: Gracena, Neodium,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
2/5F
T: C J Waller
R: Craig Williams (57)
2/5F
3c zoustar (AUS) x pasar silbano (IRE) (elnadim (USA))
3
3.6
15/2
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (55)
15/2
4
3.8
30/1
T: Bjorn Baker
R: J Winks (57)
30/1
3g dundeel (NZ) x cerberus gal (AUS) (general nediym (AUS))
5
4
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (55)
13/2
3g akeed mofeed (GB) x pandoro de lago (IRE) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Futurity Stakes (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.48 (34.34)
Prizemoney: $500,000
1
Alizee (11)
7/4F
T: James Cummings
R: J Bowman (57)
7/4F
4m sepoy (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Amegdul, Astern, Marrakesh, Mogador, Tangier, Tassort,
This nick: 14 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.5
50/1
T: L Smith
R: B Melham (59)
50/1
7g magnus (AUS) x tennessee morn (AUS) (bletchingly (AUS))
3
1
15/1
T: James Cummings
R: D Dunn (59)
15/1
8g authorized (IRE) x debonnaire (GB) (anabaa (USA))
4
1.1
6/1
T: P and P Snowden
R: M Zahra (59)
6/1
5h stratum (AUS) x dancing (GB) (spectrum (IRE))
5
1.2
Manuel (9)
10/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (59)
10/1
5g commands (AUS) x girl hussler (AUS) (hussonet (USA))
6
1.4
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (59)
12/1
8g notnowcato (GB) x flag (GB) (selkirk (USA))
7
1.8
9/1
T: K A Lees
R: M J Walker (59)
9/1
6h tosen phantom (JPN) x tosen smash (JPN) (tokai teio (JPN))
8
1.9
10/1
T: K A Lees
R: D Oliver (59)
10/1
6g hard spun (USA) x mignard (AUS) (strategic (AUS))
9
2.1
12/1
T: P G Carey
R: Lucy Warwick (59)
12/1
7g vital equine (IRE) x del lirio (AUS) (hussonet (USA))
10
2.2
25/1
T: C J Waller
R: John Allen (55.5)
25/1
3c sebring (AUS) x maybe i (AUS) (red ransom (USA))
11
4.7
60/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (59)
60/1
200
8/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (59)
8/1
5g azamour (IRE) x baisse (GB) (high chaparral (IRE))
Race 7 - Blue Diamond Stakes (1200m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.39 (35.28)
Prizemoney: $1,500,000
1
Lyre (7)
13/2
T: Anthony Freedman
R: L Currie (54.5)
13/2
2f lonhro (AUS) x erato (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Malos,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
40/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (54.5)
40/1
2f nicconi (AUS) x clearwater bay (AUS) (stratum (AUS))
3
0.9
30/1
T: Chris Bieg
R: M J Walker (56.5)
30/1
2c unencumbered (AUS) x stagerush (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.3
Athiri (11)
15/4F
T: James Cummings
R: Craig Williams (54.5)
15/4F
2f lonhro (AUS) x retsina (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.4
12/1
T: Jason Warren
R: Beau Mertens (54.5)
12/1
6
1.9
15/4F
T: C Maher and D Eustace
R: Damian Lane (54.5)
15/4F
2f i am invincible (AUS) x maastricht (NZ) (mastercraftsman (IRE))
7
2.4
8/1
T: Anthony Freedman
R: B Melham (56.5)
8/1
2c i am invincible (AUS) x meliora (AUS) (ad valorem (USA))
8
3.7
9/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (54.5)
9/1
2f i am invincible (AUS) x xandretta (AUS) (flying spur (AUS))
9
3.8
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (54.5)
16/1
2f rubick (AUS) x budapest (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
4.1
12/1
T: P and P Snowden
R: D Dunn (54.5)
12/1
11
4.2
20/1
T: M G Price
R: J Bowman (56.5)
20/1
2c shooting to win (AUS) x maroon bay (AUS) (exceed and excel (AUS))
12
5.5
20/1
T: M D Moroney
R: M Zahra (56.5)
20/1
2g deep field (AUS) x bernarsini (AUS) (bernardini (USA))
13
7.5
25/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (54.5)
25/1
2f snitzel (AUS) x swiss rose (NZ) (thorn park (AUS))
14
13.3
100/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (56.5)
100/1
2c fastnet rock (AUS) x my tusker (NZ) (volksraad (GB))
Race 8 - Oakleigh Plate (1100m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:01.94 (33.76)
Prizemoney: $500,000
1
Booker (9)
16/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Yendall (52)
16/1
4m written tycoon (AUS) x noondie (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Banquo, Coodarady,
This nick: 33 runners; 25 winners; 4 SW. Details
2
0.8
20/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (51)
20/1
3c lonhro (AUS) x guelph (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.9
Eduardo (10)
4/1
T: Sarah Zschoke
R: B Park (52)
4/1
5g host (CHI) x blushing (AUS) (fantastic light (USA))
4
1.9
9/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ms L J Meech (54)
9/1
5g bon hoffa (AUS) x villa albani (AUS) (mossman (AUS))
5
2.1
14/1
T: G L Frazer
R: M J Walker (53.5)
14/1
5m hinchinbrook (AUS) x dashoff (AUS) (dash for cash (AUS))
6
2.6
16/1
T: Matthew Dale
R: J Bowman (55.5)
16/1
7
2.9
50/1
T: David Vandyke
R: Jye McNeil (52)
50/1
5m testa rossa (AUS) x ellicorsam (AUS) (fimiston (AUS))
8
3
20/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57)
20/1
9
4.3
40/1
T: Jason Warren
R: Ben Thompson (52)
40/1
4g bel esprit (AUS) x ausmaid (AUS) (elusive quality (USA))
10
4.4
5/4F
T: C J Waller
R: Damian Lane (56.5)
5/4F
4g nicconi (AUS) x strikeline (AUS) (desert sun (GB))
11
5.2
50/1
T: J D Sadler
R: Patrick Moloney (52)
50/1
4g so you think (NZ) x eileen (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
5.3
50/1
T: John McArdle
R: Chris Parnham (52)
50/1
13
6.1
150/1
T: A J Edmonds
R: Beau Mertens (52)
150/1
14
6.3
100/1
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (52)
100/1
15
7.3
66/1
T: Will Clarken
R: Jamie Kah (52)
66/1
6g bryannbo's gift (NZ) x horshoe (AUS) (commands (AUS))
16
8.8
Charge (18)
40/1
T: C J Waller
R: M J Dee (50)
40/1
3c zoustar (AUS) x queen of the falls (AUS) (general nediym (AUS))
17
8.9
Sensei (15)
100/1
T: M and M Pitman
R: Dean Holland (52)
100/1
18
11.2
Fuhryk (13)
100/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (52)
100/1
5m star witness (AUS) x fuhrnatic (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 9 - Carlton Draught Peter Young (1800m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:49.16 (34.36)
Prizemoney: $200,000
1
9/10F
T: James Cummings
R: J Bowman (59)
9/10F
5g pivotal (GB) x alessandria (GB) (sunday silence (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
14/1
T: J A McLean
R: John Allen (59)
14/1
5g poet's voice (GB) x old money (AUS) (old spice (AUS))
3
1.9
30/1
T: David Payne
R: D Dunn (59)
30/1
4h high chaparral (IRE) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
5/1
T: C Maher and D Eustace
R: Damian Lane (59)
5/1
5g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3.7
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (59)
60/1
6g zoffany (IRE) x sarawati (IRE) (haafhd (GB))
6
4.5
20/1
T: C J Waller
R: D Oliver (57)
20/1
7m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.6
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (59)
30/1
7g champs elysees (GB) x casual (GB) (nayef (USA))
8
4.7
8/1
T: Liam Howley
R: B Melham (59)
8/1
5h galileo (IRE) x you'resothrilling (USA) (storm cat (USA))
9
4.9
40/1
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (59)
40/1
7h deep impact (JPN) x carnival song (JPN) (el condor pasa (USA))
10
6.4
30/1
T: M G Price
R: M J Dee (57)
30/1
11
6.6
7/1
T: C J Waller
R: L Nolen (59)
7/1
4h so you think (NZ) x fullazz (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.