Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, September 10

Race 1 - Sofitel Girls' Day Out Hcp (2500m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:36.27 (36.48)
Prizemoney: $90,000
1
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (54)
4/1
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
11/4F
7g seul amour (NZ) x willisa (AUS) (vite cheval (NZ))
3
4.9
16/1
T: Richard Laming
R: C Newitt (54)
16/1
7g danehill dancer (IRE) x akuna bay (USA) (mr. prospector (USA))
4
5.1
13/4
T: D K Weir
R: M J Dee (54)
13/4
6g fastnet rock (AUS) x allow (AUS) (rahy (USA))
5
8.6
30/1
T: P A Healey
R: Ben Allen (54)
30/1
7g darci brahma (NZ) x tempestra (NZ) (o'reilly (NZ))
6
15.6
50/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (54)
50/1
5g flying spur (AUS) x witwatersrand (IRE) (unfuwain (USA))
7
15.9
7/2
T: Ms C Alderson
R: D Dunn (54)
7/2
4g o'lonhro (AUS) x danera (AUS) (danehill (USA))
8
21.9
100/1
T: John Thom
R: Ms H McKechnie (54)
100/1
9
22
20/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (54)
20/1
5g authorized (IRE) x special dream (AUS) (stravinsky (USA))
10
26
30/1
T: B I Stanaway
R: Jye McNeil (55)
30/1
9g good journey (USA) x sly one (NZ) (o'reilly (NZ))
11
28
Coulson (13)
300/1
T: Todd Balfour
R: Regan Bayliss (54)
300/1
12
30
100/1
T: Cameron Templeton
R: D Gauci (54)
100/1
7g six sense (JPN) x mia mambo (USA) (affirmed (USA))
Race 2 - Cap D'Antibes Stakes (1100m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:04.47 (33.59)
Prizemoney: $120,000
1
3/1F
T: Joseph Pride
R: D Oliver (55)
3/1F
3f foxwedge (AUS) x twelve pack shelly (USA) (deputy storm (USA))
Winning siblings: Foxpack,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
200/1
T: Yoshitomo Shima
R: Y Ichikawa (55)
200/1
3f dream ahead (USA) x fipple (AUS) (viscount (AUS))
3
0.4
8/1
T: P and P Snowden
R: D Dunn (56)
8/1
4
0.7
15/1
T: M C Conners
R: Ms W Costin (55)
15/1
3f hinchinbrook (AUS) x tails wins (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3
9/1
T: J W Zielke
R: B El-Issa (56)
9/1
3f dream ahead (USA) x besame mucho (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.1
9/2
T: R E Laing
R: M Zahra (57)
9/2
7
3.2
20/1
T: L and T Corstens
R: Craig Williams (55)
20/1
3f so you think (NZ) x elimbari (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
3.7
Ariaz (12)
15/2
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (55)
15/2
3f charge forward (AUS) x zaira (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
3.8
Najmaat (10)
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (55)
14/1
3f hinchinbrook (AUS) x advantage receiver (AUS) (giant's causeway (USA))
10
3.9
Angasi (16)
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55)
20/1
3f street boss (USA) x teneales pearl (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
4.7
14/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (56)
14/1
12
5.7
66/1
T: J F Moloney
R: Jordan Childs (57)
66/1
3f hinchinbrook (AUS) x maritess (AUS) (magic albert (AUS))
13
7.7
200/1
T: S J Webb
R: M J Dee (55)
200/1
14
7.9
200/1
T: L and T Corstens
R: D Moor (55)
200/1
3f sebring (AUS) x rosa nilda (AUS) (thunder gulch (USA))
15
9.7
150/1
T: L and T Corstens
R: Chris Parnham (55)
150/1
16
11.5
11/1
T: N A Blackiston
R: Patrick Moloney (55)
11/1
3f gio ponti (USA) x tantrum (NZ) (savabeel (AUS))
17
11.6
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (55)
50/1
3f exceed and excel (AUS) x radharcnafarraige (IRE) (distorted humor (USA))
18
14.4
100/1
T: S J Webb
R: B Melham (55)
100/1
Race 3 - Starlight Express Room Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:24.40 (34.50)
Prizemoney: $120,000
1
8/1
T: P and P Snowden
R: Chris Parnham (56)
8/1
3c snitzel (AUS) x covertly (AUS) (metal storm (FR))
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.8
6/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (58)
6/1
3c medaglia d'oro (USA) x chatoyant (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.9
5/1F
T: C Maher
R: L Nolen (57)
5/1F
4
1.3
Zunbaqa (12)
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (54)
6/1
3f more than ready (USA) x boogaloo (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.7
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
6/1
3c sebring (AUS) x polska (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.5
8/1
T: C W McDonald
R: Nicholas Hall (56)
8/1
3c sebring (AUS) x turnstiles (NZ) (anabaa (USA))
7
2.6
16/1
T: D T O'Brien
R: B Melham (56)
16/1
3g rip van winkle (IRE) x trephina (AUS) (last tycoon (IRE))
8
2.8
11/1
T: G Eurell
R: S W Arnold (56)
11/1
3g street boss (USA) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
2.9
30/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (56)
30/1
3c king cugat (USA) x miss encosta (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
3.4
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (57)
20/1
11
4.2
10/1
T: M G Price
R: D Oliver (56)
10/1
3c sebring (AUS) x quiet name (IRE) (danehill (USA))
12
5.2
25/1
T: M G Price
R: C Newitt (54)
25/1
Race 4 - The Sofitel (1400m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:23.42 (33.32)
Prizemoney: $120,000
1
4/1
T: C Maher
R: Craig Williams (54)
4/1
4h bon hoffa (AUS) x goldsmobile (AUS) (promontory gold (USA))
Winning siblings: Gold Hoffa, Miss Galato,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
Ulmann (5)
7/2
T: D K Weir
R: D Oliver (55)
7/2
5g sebring (AUS) x darsini (AUS) (danehill (USA))
3
3.5
10/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Dunn (57.5)
10/1
5h high chaparral (IRE) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3.9
3/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (57.5)
3/1F
5h commands (AUS) x more valour (AUS) (more than ready (USA))
5
4.7
9/2
T: M G Price
R: C Newitt (54)
9/2
4h magnus (AUS) x tristabeel (AUS) (zabeel (NZ))
6
4.8
Nozomi (8)
30/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: B El-Issa (54)
30/1
7
4.9
11/1
T: Mitchell Freedman
R: Damian Lane (54)
11/1
6g o'reilly (NZ) x pernod (NZ) (centaine (AUS))
8
7.4
25/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Ben Allen (54)
25/1
5g magic albert (AUS) x saucy tales (NZ) (tale of the cat (USA))
9
7.9
Riziz (4)
25/1
T: K M Sweeney
R: D Tourneur (56)
25/1
8g zariz (AUS) x priya (AUS) (covetous (AUS))
10
8.7
150/1
T: D K Weir
R: M J Dee (54)
150/1
11
8.8
150/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Ben Thompson (54)
150/1
7m thorn park (AUS) x centapin (NZ) (pins (AUS))
12
9
Wales (12)
40/1
T: Richard Laming
R: B Melham (54.5)
40/1
7h redoute's choice (AUS) x valkyrie diva (AUS) (jade robbery (USA))
13
12.5
40/1
T: Wez Hunter
R: Chris Parnham (58.5)
40/1
9g encosta de lago (AUS) x dalzing (AUS) (blazing sword (AUS))
Race 5 - Danehill Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:09.80 (34.17)
Prizemoney: $200,000
1
5/1
T: M Baker and A Forsman
R: D Oliver (56.5)
5/1
This nick: 34 runners; 21 winners; 3 SW. Details
2
0.4
11/2
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (56.5)
11/2
3c helmet (AUS) x preserve (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.2
10/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (55.5)
10/1
3f hinchinbrook (AUS) x ennerdale (GB) (singspiel (IRE))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$130,000
Vendor: Glastonbury Farms, Scone
Buyer: Legends Bloodstock / McKeever Bloodstock
4
1.7
11/1
T: S J Webb
R: L Nolen (56)
11/1
3c wanted (AUS) x on the loose (AUS) (strategic (AUS))
5
2.2
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (56)
11/1
6
2.7
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (56)
20/1
3g equiano (FR) x miss valley road (AUS) (elusive quality (USA))
7
3.2
Hardham (11)
20/1
T: M G Price
R: C Newitt (56)
20/1
8
4.2
Defcon (1)
9/4F
T: P and P Snowden
R: D Dunn (58)
9/4F
3c choisir (AUS) x nuclear force (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
9.2
60/1
T: J A O'Shea
R: M J Dee (56.5)
60/1
3c medaglia d'oro (USA) x cara bella (GB) (seeking the gold (USA))
10
9.4
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56)
10/1
11
12.7
14/1
T: J W Zielke
R: B El-Issa (56)
14/1
3g dream ahead (USA) x tipsy moment (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
18.7
50/1
T: R E Laing
R: Chris Parnham (56)
50/1
3g sharkbite (AUS) x it's sydney (AUS) (canny lad (AUS))
Race 6 - Bobbie Lewis Quality (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:09.13 (34.14)
Prizemoney: $200,000
1
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (53)
9/2
4g nicconi (AUS) x alqwah (IRE) (danehill (USA))
Winning siblings: Fareer, Jalsah, Khameela, Mutadaawel,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Tivaci (9)
11/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (53)
11/1
4h high chaparral (IRE) x breccia (NZ) (fastnet rock (AUS))
3
2
12/1
T: G Eurell
R: C Newitt (53)
12/1
5g hard spun (USA) x akiva (AUS) (keltrice (AUS))
4
2.2
4/1F
T: R W Smerdon
R: D Dunn (59)
4/1F
5
3.2
20/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (56.5)
20/1
7g lonhro (AUS) x albaicin (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.4
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (53)
11/1
5g medaglia d'oro (USA) x razor blade (AUS) (blazing sword (AUS))
7
4.4
5/1
T: G A Ryan
R: Chris Parnham (53)
5/1
4h exceed and excel (AUS) x royal glow (AUS) (king's best (USA))
8
6.4
20/1
T: B F Cavanough
R: Ms W Costin (53)
20/1
9
7.2
12/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (53)
12/1
4g lope de vega (IRE) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
11
40/1
T: Alan Hunter
R: J Benbow (53)
40/1
11
12.5
25/1
T: Steven O'Dea
R: M Zahra (56)
25/1
12
27.5
11/2
T: S Autridge and J Richards
R: D Oliver (57.5)
11/2
4h pentire (GB) x axiom (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Pfd Food Services Makybe Diva (1600m) Gr1
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:36.26 (34.22)
Prizemoney: $500,000
1
8/1
T: D K Weir
R: M Zahra (58.5)
8/1
4h teofilo (IRE) x palatine hill (AUS) (palace music (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
10/9F
T: D K Weir
R: D Oliver (59)
10/9F
3
3
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (59)
12/1
6g kendel star (AUS) x danessa (AUS) (west point (AUS))
4
4
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Nicholas Hall (59)
30/1
9g galileo (IRE) x la la land (AUS) (last tycoon (IRE))
5
4.1
12/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (59)
12/1
7h soldier hollow (GB) x indigo girl (GER) (sternkoenig (IRE))
6
4.2
80/1
T: D K Weir
R: John Allen (59)
80/1
7g pentire (GB) x royal successor (USA) (mr. prospector (USA))
7
5
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (57)
8/1
6m ekraar (USA) x post romance (NZ) (postponed (USA))
8
5.1
50/1
T: Paul Beshara
R: B Melham (59)
50/1
9
5.9
40/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
40/1
4m makfi (GB) x bislieri (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.1
10/1
T: M G Price
R: C Newitt (58.5)
10/1
4h tavistock (NZ) x zarzino (NZ) (zabeel (NZ))
11
6.3
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (59)
20/1
12
9.1
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (59)
20/1
7g pentire (GB) x platinum blond (NZ) (kaapstad (NZ))
13
13.4
200/1
T: Shawn Mathrick
R: L Nolen (58.5)
200/1
4g nicconi (AUS) x vintage rock (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 8 - Let's Elope Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:24.58 (33.96)
Prizemoney: $200,000
1
11/2
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (58)
11/2
4m not a single doubt (AUS) x coconut mamma (AUS) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Risen From Doubt,
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.1
15/2
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (57)
15/2
4m commands (AUS) x pantenny (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.5
25/1
T: Ms C Alderson
R: Chris Parnham (55)
25/1
5m magnus (AUS) x who's in charge (NZ) (the commander (NZ))
4
0.6
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Patrick Moloney (55)
16/1
5
1.1
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (55)
20/1
6m dylan thomas (IRE) x light up the world (AUS) (rory's jester (AUS))
6
1.2
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (58)
20/1
4m sebring (AUS) x polska (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
1.3
9/1
T: C J Waller
R: B Melham (55)
9/1
8
1.4
9/2F
T: D K Weir
R: D Oliver (55)
9/2F
6m pivotal (GB) x fermion (IRE) (sadler's wells (USA))
9
1.5
12/1
T: D K Weir
R: M J Dee (55)
12/1
5m fastnet rock (AUS) x rock diva (AUS) (woodman (USA))
10
1.7
Egypt (18)
12/1
T: M A Kavanagh
R: Craig Williams (55)
12/1
4m sebring (AUS) x bashaayer (AUS) (high yield (USA))
11
2.7
11/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: L Nolen (55.5)
11/1
4m bernardini (USA) x valkyrie diva (AUS) (jade robbery (USA))
12
2.8
20/1
T: J W Price
R: D Tourneur (55)
20/1
6m snitzel (AUS) x deputy lil (AUS) (french deputy (USA))
13
3
15/2
T: M G Price
R: C Newitt (59)
15/2
4m al maher (AUS) x sayuri san (AUS) (fuji kiseki (JPN))
14
4.8
Choose (9)
40/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Ben Thompson (55)
40/1
6m starcraft (NZ) x choices are (AUS) (redoute's choice (AUS))
15
6.1
100/1
T: Ms M Wells
R: D Gauci (55)
100/1
5m gonski (AUS) x lila jean (AUS) (toy pindarri (NZ))
16
8.9
25/1
T: C J Waller
R: D W Stackhouse (55)
25/1
Race 9 - Spring Is The Season Hcp (1700m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:43.63 (34.91)
Prizemoney: $90,000
1
13/2
T: D K Weir
R: M J Dee (59)
13/2
7g clangalang (AUS) x florian (AUS) (aliocha (USA))
Winning siblings: Destiny's Girl, Wardell, Written Notes,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Tally (7)
13/2
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (58)
13/2
4h street cry (IRE) x itemise (USA) (kris s. (USA))
3
1.8
11/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (58)
11/2
4
2
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54)
10/1
5
2.5
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (54)
13/8F
5g oasis dream (GB) x plante rare (IRE) (giant's causeway (USA))
6
4.3
60/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (55.5)
60/1
6g encosta de lago (AUS) x arapaho miss (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
4.8
Escado (2)
60/1
T: M M Laurie
R: B Melham (59.5)
60/1
7g casino prince (AUS) x secret cause (AUS) (giant's causeway (USA))
8
4.9
150/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Ben Thompson (54)
150/1
5g sir percy (GB) x azabella (NZ) (van nistelrooy (USA))
9
5
10/1
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (55)
10/1
6g montjeu (IRE) x belesta (GB) (xaar (GB))
10
5.2
12/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
12/1
11
6
66/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (60)
66/1
6g medicean (GB) x shastye (IRE) (danehill (USA))
12
13
100/1
T: D K Weir
R: Chris Parnham (54)
100/1
7m zabeel (NZ) x princess quillo (AUS) (zoffany (USA))
13
13.1
30/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: M Zahra (58)
30/1
5h monsun (GER) x shimrana (IRE) (daylami (IRE))
14
38.1
40/1
T: Robert Hickmott
R: Katelyn Mallyon (54.5)
40/1
5h montjeu (IRE) x llia (GB) (shirley heights (GB))
* Nick figures are for Australasia.