Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, June 10

Race 1 - Eugene Gorman Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.23 (33.74)
Prizemoney: $100,000
1
Andaz (1)
8/1
T: C J Waller
R: B Melham (58)
8/1
2g dash for cash (AUS) x amoroso (AUS) (revoque (IRE))
Winning siblings: Arinosa, Onerous, Sweet Sherry,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
1
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (57)
10/1
Winning siblings: Heleva Deel, The Kingdom,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
3
0.2
14/1
T: R E Laing
R: M J Dee (56)
14/1
2c street cry (IRE) x evilweb (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
0.3
9/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (55.5)
9/2
2g denman (AUS) x nerrin twister (AUS) (elvstroem (AUS))
5
1.3
Sia (10)
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S Baster (56)
6/1
2f fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.3
6/4F
T: M G Price
R: D Oliver (58)
6/4F
2c zoffany (IRE) x green mirage (AUS) (green desert (USA))
7
4.3
40/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D W Stackhouse (56.5)
40/1
2g exceed and excel (AUS) x secret liaison (AUS) (artie schiller (USA))
8
4.5
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57.5)
20/1
9
5.5
12/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (56.5)
12/1
2c animal kingdom (USA) x graskop (AUS) (manton (AUS))
Race 2 - Trevor Clarke (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:23.75 (34.44)
Prizemoney: $100,000
1
5/2
T: M G Price
R: Beau Mertens (56)
5/2
3f mossman (AUS) x hansom cab (USA) (awesome again (CAN))
Winning siblings: Alberation, Cab Fair,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (60)
7/4F
3f savabeel (AUS) x sambar (AUS) (more than ready (USA))
3
1.6
20/1
T: M J Williams
R: Jordan Childs (55)
20/1
3f testa rossa (AUS) x alma's angel (AUS) (al maher (AUS))
4
1.7
Facts (6)
30/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Jake Bayliss (53)
30/1
3f not a single doubt (AUS) x showstoppa (AUS) (show a heart (AUS))
5
1.9
15/2
T: A W Noonan
R: D W Stackhouse (54.5)
15/2
3f so you think (NZ) x sing hallelujah (AUS) (is it true (USA))
6
2.2
5/1
T: Henry Dwyer
R: C Newitt (54)
5/1
3f redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
7
2.5
30/1
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (52.5)
30/1
3f high chaparral (IRE) x classic music (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
3.5
30/1
T: M A Kavanagh
R: Ben Thompson (52.5)
30/1
3f dream ahead (USA) x southern rose (AUS) (unbridled's song (USA))
9
4.8
14/1
T: M G Price
R: M J Dee (54)
14/1
3f snitzel (AUS) x zeroza (AUS) (danzero (AUS))
Race 3 - Bruce Gadsden Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.92 (32.86)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
T: P T Hyland
R: S Baster (54)
4/1
4m pins (AUS) x pedante (AUS) (danehill (USA))
This nick: 13 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ben Thompson (55.5)
10/1
5g wanted (AUS) x hard rider (NZ) (maroof (USA))
3
1.2
20/1
T: Peter Smith
R: C Newitt (54)
20/1
8g masterprint (AUS) x introduce (AUS) (brief truce (USA))
4
1.5
11/1
T: Patrick Payne
R: Ryan Maloney (60)
11/1
5g husson (ARG) x tie me up (AUS) (royal academy (USA))
5
1.7
7/2
T: Anthony Freedman
R: M Pegus (60)
7/2
4h lope de vega (IRE) x fast fleet (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
1.8
9/2
T: E Jusufovic
R: Beau Mertens (55.5)
9/2
7
2.2
14/1
T: A J Edmonds
R: D Moor (54)
14/1
5g speed 'n' power (NZ) x madamesta (AUS) (estambul (ARG))
8
3.7
7/2F
T: D T McAuliffe
R: Jordan Childs (56)
7/2F
4m universal ruler (AUS) x general's delight (AUS) (general nediym (AUS))
Race 4 - Young Member's Ball Hcp (2500m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:36.54 (36.06)
Prizemoney: $100,000
1
Falago (3)
20/1
T: D K Weir
R: Ben Thompson (52.5)
20/1
6g fastnet rock (AUS) x de lago lass (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 91 runners; 64 winners; 2 SW. Details
2
1
4/6F
T: Robert Hickmott
R: Beau Mertens (52.5)
4/6F
5g teofilo (IRE) x royals special (IRE) (caerleon (USA))
3
1.1
20/1
T: D K Weir
R: D Moor (54)
20/1
6g fastnet rock (AUS) x allow (AUS) (rahy (USA))
4
2.1
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: S Baster (54)
7/2
4g new approach (IRE) x boracay (AUS) (red ransom (USA))
5
2.4
100/1
T: R E Laing
R: Jake Bayliss (53)
100/1
6
2.7
11/1
T: Saab Hasan
R: C Newitt (54)
11/1
7g reset (AUS) x teneales pearl (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.7
Wells (11)
40/1
T: Ms K Durden
R: Chris Caserta (51)
40/1
9g galileo (IRE) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
8
31.7
12/1
T: D K Weir
R: M J Dee (54)
12/1
5m raise the flag (GB) x emerald fire (NZ) (honor grades (USA))
Race 5 - Ken Cox (Bm90) (1800m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:49.44 (35.97)
Prizemoney: $80,000
1
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Chris Caserta (51)
12/1
4g tavistock (NZ) x the lady (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 34 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
0.1
13/4F
T: C J Waller
R: C Newitt (54)
13/4F
5g shamardal (USA) x zarkasha (IRE) (kahyasi (IRE))
3
1.1
9/2
T: Robert Hickmott
R: Beau Mertens (58.5)
9/2
4
2.4
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jake Bayliss (53)
6/1
4g snitzel (AUS) x divisible (USA) (giant's causeway (USA))
5
2.6
7/1
T: C J Waller
R: S Baster (54)
7/1
4g encosta de lago (AUS) x adaline (AUS) (court of jewels (NZ))
6
4.9
15/2
T: D K Weir
R: Jordan Childs (56.5)
15/2
5g shirocco (GER) x missy dancer (GB) (shareef dancer (USA))
7
6.2
9/1
T: A J Edmonds
R: D Moor (54)
9/1
5g speed 'n' power (NZ) x zedoble (AUS) (zeditave (AUS))
8
7.2
100/1
T: D T Curran
R: C J Parish (54)
100/1
4g stryker (AUS) x hello hello (AUS) (prince echo (IRE))
9
8.2
11/1
T: N A Blackiston
R: Ben Thompson (52.5)
11/1
5m pentire (GB) x chickens (AUS) (danehill (USA))
10
10
20/1
T: D K Weir
R: M J Dee (57.5)
20/1
4g mamool (IRE) x ormita (GER) (acatenango (GER))
11
11.8
40/1
T: S J Webb
R: J Mott (57.5)
40/1
12
16.8
200/1
T: Marcus Fahler
R: Alan Creighton (55)
200/1
7m ustinov (AUS) x command performer (AUS) (royal academy (USA))
Race 6 - Henry Bolte (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:04.31 (36.03)
Prizemoney: $100,000
1
7/1
T: M C Kent
R: Jake Bayliss (53)
7/1
Winning siblings: Oncidium Ruler, Royal Crown, Za Za Zoom,
This nick: 41 runners; 29 winners; 3 SW. Details
2
0.2
Kiwia (2)
11/8F
T: D K Weir
R: Jordan Childs (56.5)
11/8F
3g reset (AUS) x single view (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
0.4
Moshway (10)
150/1
T: M Sell
R: F Alesci (54.5)
150/1
3g moshe (AUS) x hi way babe (AUS) (archway (IRE))
4
1.7
60/1
T: J T Conlan
R: D W Stackhouse (55)
60/1
3c fastnet rock (AUS) x harrow (AUS) (dehere (USA))
5
2.5
12/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (52.5)
12/1
3f bernardini (USA) x jolie brise (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
2.6
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (57.5)
8/1
7
3.4
14/1
T: C J Waller
R: C Newitt (55)
14/1
3g so you think (NZ) x link to my heart (USA) (stravinsky (USA))
8
3.7
16/1
T: Nick Smart
R: A Mallyon (57.5)
16/1
9
4
30/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (54)
30/1
10
4.1
13/2
T: Andrew Noblet
R: Ben Thompson (53)
13/2
11
4.6
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (60)
12/1
3g all american (AUS) x latest love (AUS) (favorite trick (USA))
12
4.8
Hussor (17)
100/1
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (51)
100/1
3g husson (ARG) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
6.6
200/1
T: Wez Hunter
R: B Higgins (54)
200/1
3c stratum (AUS) x zipstream (AUS) (distant music (USA))
14
9.9
100/1
T: J E and C Ledger
R: B Melham (56)
100/1
3g o'lonhro (AUS) x rustie bugles (AUS) (toy pindarri (NZ))
15
13.4
60/1
T: Mark Ashby
R: D Moor (54)
60/1
Race 7 - Rod Johnson Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.31 (34.53)
Prizemoney: $100,000
1
13/4
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (55.5)
13/4
5g clangalang (AUS) x kita ryokan (AUS) (grand lodge (USA))
Winning siblings: North Lodge, Quirribilly Lodge,
This nick: 7 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
3.3
11/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (54)
11/1
4g fastnet rock (AUS) x imperial beauty (USA) (imperial ballet (IRE))
3
4.6
10/1
T: D K Weir
R: D Oliver (59)
10/1
7g clangalang (AUS) x florian (AUS) (aliocha (USA))
4
5.1
20/1
T: J P Salanitri
R: Thomas Sadler (56)
20/1
5g hard spun (USA) x make a stand (AUS) (bite the bullet (USA))
5
5.4
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D W Stackhouse (55.5)
11/4F
6
5.9
12/1
T: M D Moroney
R: B Higgins (54)
12/1
4g rock of gibraltar (IRE) x just little (FR) (grand slam (USA))
7
6.4
8/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (55.5)
8/1
6g sebring (AUS) x tycoon milly (AUS) (last tycoon (IRE))
8
8.4
50/1
T: D K Weir
R: M J Dee (54)
50/1
5g churchill downs (AUS) x philliann (AUS) (bellotto (USA))
9
8.8
16/1
T: P T Hyland
R: C Newitt (54)
16/1
4g sebring (AUS) x bourgogne (AUS) (choisir (AUS))
10
11.8
Mihany (3)
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (58.5)
25/1
5g redoute's choice (AUS) x snowdrift (FR) (polish precedent (USA))
11
12.3
20/1
T: D K Weir
R: Jordan Childs (57.5)
20/1
6h halling (USA) x luna gulch (FR) (gulch (USA))
12
14.1
150/1
T: Daniel Bowman
R: D Moor (54.5)
150/1
6g churchill downs (AUS) x song dynasty (AUS) (unbridled's song (USA))
13
16.6
12/1
T: T D Cowan
R: Ben Thompson (54)
12/1
7g align (AUS) x grosvenaire (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 8 - L.V. Lachal Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.94 (33.35)
Prizemoney: $100,000
1
8/1
T: Patrick Payne
R: Ms Michelle Payne (54.5)
8/1
3g i am invincible (AUS) x miss alberta (AUS) (magic albert (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (54)
5/1
3g o'reilly (NZ) x mexican rose (NZ) (volksraad (GB))
3
1.4
60/1
T: K J Bodey
R: Ben Thompson (52.5)
60/1
3g bushranger (IRE) x jellylorum (AUS) (tale of the cat (USA))
4
1.6
15/4
T: C J Waller
R: C Newitt (54.5)
15/4
3f exceed and excel (AUS) x elusive desire (AUS) (elusive quality (USA))
5
1.7
25/1
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (51)
25/1
3g canford cliffs (IRE) x la lady (AUS) (estambul (ARG))
6
2.7
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (54.5)
5/2F
7
2.9
Gougers (11)
100/1
T: R W Smerdon
R: B Higgins (54)
100/1
3g wanted (AUS) x straveen (NZ) (stravinsky (USA))
8
3.1
Oamaru (13)
100/1
T: E W Nichols
R: Jake Bayliss (53)
100/1
3f oamaru force (AUS) x street affair (AUS) (street cry (IRE))
9
3.2
Nasdex (1)
10/1
T: Aaron Purcell
R: J Mott (60)
10/1
10
3.3
13/2
T: M G Price
R: M J Dee (54)
13/2
3c snitzel (AUS) x song of the sun (AUS) (desert sun (GB))
11
4.1
Lessyd (7)
30/1
T: S W Coady
R: S Baster (54)
30/1
12
4.2
20/1
T: Nick Ryan
R: B Melham (56.5)
20/1
3g pluck (USA) x enemy dragline (AUS) (general nediym (AUS))
13
5
Casque (16)
40/1
T: R E Laing
R: C J Parish (54)
40/1
3c helmet (AUS) x widgee (AUS) (redoute's choice (AUS))
14
6
100/1
T: Jason Warren
R: D W Stackhouse (54.5)
100/1
Race 9 - Comic Court (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:24.04 (34.55)
Prizemoney: $60,000
1
7/1
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (57)
7/1
3g street boss (USA) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Kontiki, Star Missile, Starzel,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/4F
T: D K Weir
R: Jordan Childs (56.5)
15/4F
3c snitzel (AUS) x mine game (AUS) (general nediym (AUS))
3
2
Pattern (18)
15/4F
T: Robert Hickmott
R: Beau Mertens (54)
15/4F
4g high chaparral (IRE) x real pzazz (GB) (green desert (USA))
4
3.3
Schism (5)
12/1
T: Aaron Purcell
R: Chris Caserta (55.5)
12/1
4m reaan (AUS) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
5
3.5
60/1
T: Dan O'Sullivan
R: J Mott (59.5)
60/1
5g hold that tiger (USA) x academy kiss (AUS) (west point (AUS))
6
4.5
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
20/1
7
4.6
25/1
T: G V Richards
R: Jake Bayliss (57)
25/1
4g casino prince (AUS) x could be something (AUS) (general nediym (AUS))
8
5.1
12/1
T: Ms C Alderson
R: Ben Thompson (58.5)
12/1
9
5.4
25/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (58)
25/1
6g fastnet rock (AUS) x gaelic princess (AUS) (king of kings (IRE))
10
5.8
20/1
T: J F Moloney
R: C Newitt (56)
20/1
5g show a heart (AUS) x zilzie (NZ) (generous (IRE))
11
6
11/1
T: D K Weir
R: Boris Thornton (54.5)
11/1
4g authorized (IRE) x livid (AUS) (luskin star (AUS))
12
6.1
60/1
T: N A Blackiston
R: M J Dee (56.5)
60/1
5g manhattan rain (AUS) x anapine (AUS) (anabaa (USA))
13
7.1
100/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (52)
100/1
6m niello (AUS) x i'm onto you (AUS) (monde bleu (GB))
14
8.4
25/1
T: Aaron Purcell
R: D Moor (57.5)
25/1
4g tertullian (USA) x guantana (GER) (dynaformer (USA))
300
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (56)
13/2
3g equiano (FR) x miss valley road (AUS) (elusive quality (USA))
* Nick figures are for Australasia.