Breednet Results

GEELONG - Wednesday, October 25

Race 1 - B & B Aluminium Products-Bm64 (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:24.03 (35.28)
Prizemoney: $25,000
1
13/2
T: C W McDonald
R: M Zahra (60.5)
13/2
4g starcraft (NZ) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 36 runners; 24 winners; 1 SW. Details
2
0.2
100/1
T: W P Cerchi
R: Thomas Stockdale (51.5)
100/1
6m casino prince (AUS) x lycme (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.5
7/2
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (59.5)
7/2
4g starcraft (NZ) x sister earth (IRE) (galileo (IRE))
4
1.6
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (57.5)
11/4F
4m so you think (NZ) x picholine (AUS) (dehere (USA))
5
1.8
66/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Caserta (58.5)
66/1
5g stryker (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
2
9/2
T: P G Carey
R: N Callow (59.5)
9/2
4m sebring (AUS) x thirty rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
4
11/2
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
11/2
4g tickets (AUS) x play money (AUS) (red ransom (USA))
8
4.5
16/1
T: Steven Wilson
R: Jordan Childs (60)
16/1
6g street cry (IRE) x high school (GB) (sadler's wells (USA))
9
6
20/1
T: M W Young
R: D Moor (61)
20/1
4g helmet (AUS) x exultation (AUS) (lonhro (AUS))
10
8.3
25/1
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (59)
25/1
11
8.6
30/1
T: Alisa Hinch
R: Liam Riordan (58)
30/1
5h all american (AUS) x rechichi (AUS) (elvstroem (AUS))
12
9.8
50/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
50/1
Race 2 - Jack Rabbit Vineyard (Bm78) (2400m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 2:31.37 (37.52)
Prizemoney: $30,000
1
25/1
T: Robert Kingston
R: Beau Mertens (54)
25/1
5g holy roman emperor (IRE) x zaziyra (IRE) (dalakhani (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Aaron Purcell
R: D Dunn (54)
7/1
5g casino prince (AUS) x fine red (AUS) (red ransom (USA))
3
0.6
7/4F
T: D K Weir
R: Craig Williams (56.5)
7/4F
5g raise the flag (GB) x black anna (NZ) (centaine (AUS))
4
1.8
5/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (56)
5/1
7g thewayyouare (USA) x artistry (USA) (theatrical (IRE))
5
3.6
20/1
T: Anthony Freedman
R: J Winks (54)
20/1
4g sufficient (NZ) x brindillemousse (AUS) (last tycoon (IRE))
6
4.1
20/1
T: B I Stanaway
R: Chris Caserta (55)
20/1
10g good journey (USA) x sly one (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.2
7/2
T: Peter Gelagotis
R: D Yendall (58)
7/2
6g alamosa (NZ) x zatiger (NZ) (zabeel (NZ))
8
4.9
12/1
T: K M Keys
R: L Nolen (55)
12/1
9
6.7
12/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (54)
12/1
4g high chaparral (IRE) x our serena (AUS) (fantastic light (USA))
Race 3 - No Fuss Event Hire (Bm70) (1700m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:43.19 (35.60)
Prizemoney: $30,000
1
7/2F
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56.5)
7/2F
4g testa rossa (AUS) x zacushla (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 25 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2
1
7/2F
T: Aaron Purcell
R: M Zahra (59.5)
7/2F
4g hinchinbrook (AUS) x yarranabbe (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.8
20/1
T: A H Parker
R: Beau Mertens (54)
20/1
8g seul amour (NZ) x that's de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.9
15/4
T: N A Blackiston
R: M J Walker (55)
15/4
4m red giant (USA) x symphony (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
4.7
6/1
T: D W Brown
R: Ben Thompson (61)
6/1
4g hidden dragon (AUS) x blank (AUS) (hussonet (USA))
6
5.7
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
20/1
6g sea the stars (IRE) x tina bull (USA) (holy bull (USA))
7
6.7
7/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (55)
7/1
4g o'reilly (NZ) x ruby lass (NZ) (volksraad (GB))
8
7
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: L Currie (58.5)
20/1
9
7.3
30/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (57.5)
30/1
6g starcraft (NZ) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
10
13
20/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (55)
20/1
6g bianconi (USA) x infrared (AUS) (spectrum (IRE))
Race 4 - Melb. Cup Carnival Series-Bm78 (1500m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 1:30.86 (35.68)
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: Alan Hunter
R: D Dunn (54)
6/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
40/1
T: Symon Wilde
R: J Mott (59)
40/1
3
2.1
Emoji (3)
11/4F
T: G M Begg
R: Ethan Brown (57.5)
11/4F
5g denman (AUS) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.2
16/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (58)
16/1
9g bel esprit (AUS) x lakemba gold (AUS) (made of gold (USA))
5
2.3
5/1
T: Logan McGill
R: Brandon Stockdale (60)
5/1
5g churchill downs (AUS) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.4
14/1
T: M J Williams
R: L Currie (59)
14/1
7
3.1
30/1
T: Jamie Edwards
R: N Callow (58)
30/1
8
3.8
10/1
T: M C Kent
R: Craig Williams (60)
10/1
7g royal academy (USA) x lady peony (AUS) (belong to me (USA))
9
4
10/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (54)
10/1
4g helenus (AUS) x starlet o'hara (AUS) (galileo (IRE))
10
4.3
10/1
T: A H Parker
R: Patrick Moloney (58.5)
10/1
9g one cool cat (USA) x egeria (IRE) (daylami (IRE))
11
4.4
100/1
T: R J Linnell
R: Tahlia Hope (52)
100/1
7g good journey (USA) x ariella (AUS) (rubiton (AUS))
12
5.4
10/1
T: M W Young
R: D Moor (59)
10/1
5g medaglia d'oro (USA) x upper echelon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 5 - Shojun Dual Choice Plate-Bm84 (1200m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(5) Time: 1:11.55 (34.92)
Prizemoney: $40,000
1
5/4F
T: G Eurell
R: D Oliver (56.5)
5/4F
4g street boss (USA) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Kontiki, Star Missile, Starzel,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: M A Kavanagh
R: S Baster (57)
30/1
5g fastnet rock (AUS) x gambei (AUS) (dehere (USA))
3
0.5
16/1
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (58)
16/1
5g lookin at lucky (USA) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.5
10/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
10/1
5g flying spur (AUS) x broadway harmony (AUS) (statue of liberty (USA))
5
2.2
20/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (54)
20/1
6g lonhro (AUS) x firm (AUS) (night shift (USA))
6
2.4
20/1
T: D K Weir
R: M Zahra (58.5)
20/1
9g towkay (AUS) x black anna (NZ) (centaine (AUS))
7
3.2
Kievann (11)
11/1
T: Lauren Herne
R: J Bowman (56.5)
11/1
7g niello (AUS) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
8
3.5
10/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
10/1
6g darci brahma (NZ) x della lobra (NZ) (stravinsky (USA))
9
5.7
40/1
T: D T O'Brien
R: Taylor Marshall (58)
40/1
9g rock of gibraltar (IRE) x chestpeak (NZ) (danasinga (AUS))
10
5.8
Kirani (6)
8/1
T: P T Hyland
R: D Moor (58)
8/1
7g dash for cash (AUS) x clay finale (AUS) (clay hero (AUS))
11
6
15/1
T: K T Bourke
R: Thomas Stockdale (58.5)
15/1
12
9
Vostok (14)
20/1
T: Henry Dwyer
R: Craig Williams (56)
20/1
5g starcraft (NZ) x la biondina (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 6 - Roderick Ins. Geelong Classic (2200m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:16.47 (37.54)
Prizemoney: $120,000
1
15/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Zahra (56)
15/2
3g teofilo (IRE) x tarique (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Beatsme,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
3
1
3/1F
T: James Cummings
R: J Bowman (58)
3/1F
3c medaglia d'oro (USA) x segue (AUS) (ad valorem (USA))
4
2.2
30/1
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (54)
30/1
3f reliable man (GB) x rosey dane (AUS) (woodman (USA))
5
2.4
8/1
T: James Cummings
R: D Dunn (56)
8/1
6
3.6
50/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (56)
50/1
3g hinchinbrook (AUS) x testagame (AUS) (testa rossa (AUS))
7
3.7
50/1
T: P M Perry
R: N Callow (56)
50/1
3g all too hard (AUS) x ashley's kitty (USA) (tale of the cat (USA))
8
3.8
100/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
100/1
3g zacinto (GB) x mardi gras (NZ) (kaapstad (NZ))
9
3.9
30/1
T: G M Begg
R: J Mott (56)
30/1
3g dalakhani (IRE) x yau chin (AUS) (tobougg (IRE))
10
5.7
50/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
50/1
3g high chaparral (IRE) x teardrop rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
5.8
7/1
T: T Busuttin and N Young
R: S Baster (56)
7/1
3g savabeel (AUS) x brazen (NZ) (o'reilly (NZ))
12
6.2
60/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (56)
60/1
3g high chaparral (IRE) x cinque cento (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
13
6.4
7/2
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
7/2
3c savabeel (AUS) x heat storm (AUS) (green desert (USA))
14
7.4
40/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (56)
40/1
3g redwood (GB) x kiss it better (AUS) (catrail (USA))
15
22.4
20/1
T: Brad Widdup
R: D Oliver (56)
20/1
3g medaglia d'oro (USA) x starmon (NZ) (monolith (AUS))
16
26.9
66/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Beau Mertens (56)
66/1
3g sebring (AUS) x cute emily (AUS) (choisir (AUS))
Race 7 - Bet365 Geelong Cup (2400m) Gr3
Class: Open Track: Soft(5) Time: 2:29.35 (36.06)
Prizemoney: $300,000
1
14/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (54)
14/1
6g monsun (GER) x venetian beauty (USA) (lear fan (USA))
Winning siblings: Vera Drake,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: D K Weir
R: Craig Williams (55)
2/1F
5h tamayuz (GB) x katerini (FR) (cacique (IRE))
3
0.9
Violate (10)
16/1
T: Brent Stanley
R: J Winks (54)
16/1
4h sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.2
11/1
T: Matthew Cumani
R: L Nolen (54)
11/1
6g galileo (IRE) x grey lilas (IRE) (danehill (USA))
5
1.3
5/1
T: Archie Alexander
R: D Yendall (54)
5/1
4m artie schiller (USA) x sadiya (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
1.8
7/1
T: D K Weir
R: M J Dee (54)
7/1
5h galileo (IRE) x another storm (USA) (gone west (USA))
7
3.8
25/1
T: Liam Howley
R: Katelyn Mallyon (58)
25/1
7g montjeu (IRE) x crazy volume (IRE) (machiavellian (USA))
8
3.9
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (54)
20/1
5m shocking (AUS) x komplete klass (NZ) (groom dancer (USA))
9
4.3
10/1
T: J D Sadler
R: Ryan Maloney (56.5)
10/1
6g al samer (AUS) x beheshta (IRE) (brief truce (USA))
10
4.5
20/1
T: T W Blacker
R: D Oliver (54.5)
20/1
6g savoire vivre (GB) x rock chick (AUS) (octagonal (NZ))
11
5.8
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Zahra (57.5)
15/1
5m zabeel (NZ) x sabia (FR) (sadler's wells (USA))
12
6.8
100/1
T: Jamie Edwards
R: Ben Thompson (54)
100/1
6m encosta de lago (AUS) x riva san (AUS) (any given sunday (AUS))
Race 8 - Rosemont Stud Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.86 (35.62)
Prizemoney: $120,000
1
30/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (55)
30/1
5m denman (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/4
T: James Cummings
R: J Bowman (55)
15/4
5m lonhro (AUS) x portillo (AUS) (red ransom (USA))
3
0.2
6/1
T: Anthony Freedman
R: L Currie (55)
6/1
4m stravinsky (USA) x pride of tralee (NZ) (redoute's choice (AUS))
4
0.3
13/4F
T: D K Weir
R: M Zahra (57)
13/4F
5
0.5
10/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (57)
10/1
4m testa rossa (AUS) x ellicorsam (AUS) (fimiston (AUS))
6
0.6
10/1
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (55)
10/1
7
1.3
15/1
T: C W McDonald
R: N Callow (55)
15/1
8
1.5
9/1
T: P T Hyland
R: Craig Williams (55)
9/1
9
2.5
10/1
T: Henry Dwyer
R: D Dunn (55)
10/1
4m sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
10
2.6
50/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (55)
50/1
5m sebring (AUS) x four star princess (AUS) (general nediym (AUS))
11
3.9
Adalita (18)
100/1
T: G M Begg
R: Beau Mertens (55)
100/1
5m congrats (USA) x oubliette (USA) (el prado (IRE))
12
5.1
100/1
T: P Morgan
R: S Baster (55)
100/1
4m lope de vega (IRE) x holbrook lass (AUS) (rory's jester (AUS))
13
5.9
30/1
T: W P Cerchi
R: D Moor (55)
30/1
5m mint lane (USA) x urakawa (AUS) (umatilla (NZ))
14
6.4
80/1
T: J W Price
R: M J Dee (55)
80/1
6m written tycoon (AUS) x okiato (AUS) (flying spur (AUS))
15
6.6
50/1
T: J D Sadler
R: Ben Thompson (55)
50/1
Race 9 - Iga Liquor (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:10.99 (34.84)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: E Jusufovic
R: L Currie (57)
4/1
4m reset (AUS) x she lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 24 runners; 21 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: D K Weir
R: M Zahra (59)
4/1
6g bel esprit (AUS) x flowerdrum (USA) (mister baileys (GB))
3
1.2
5/2F
T: Andrew Payne
R: D Oliver (56.5)
5/2F
4m duporth (AUS) x crystal club (AUS) (delago brom (AUS))
4
2.7
16/1
T: S V Brown
R: Stephen Brown Jnr (59)
16/1
6g mastercraftsman (IRE) x springburn (AUS) (soviet lad (USA))
5
5.2
66/1
T: Marion Dalco
R: Lewis German (59)
66/1
7g super kid (NZ) x ishkhara (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.4
8/1
T: M A Kavanagh
R: Ben Thompson (59.5)
8/1
4g moshe (AUS) x silver mist (AUS) (last tycoon (IRE))
7
5.6
200/1
T: D W Parker
R: N Callow (62)
200/1
7g sebring (AUS) x sheeza classic (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5.8
100/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (59)
100/1
6g commands (AUS) x milieu (AUS) (quest for fame (GB))
9
6.3
66/1
T: G A Ryan
R: D Dunn (57)
66/1
10
6.4
Amadeus (12)
12/1
T: M C Kent
R: Craig Williams (59)
12/1
5h amadeus wolf (GB) x jaywalk (AUS) (dangerous (AUS))
11
6.5
Ajani (7)
8/1
T: Brad Widdup
R: J Bowman (60.5)
8/1
4g choisir (AUS) x africaine (AUS) (anabaa (USA))
12
7.2
40/1
T: V L Malady
R: Trent Germaine (58.5)
40/1
7g war pass (USA) x tarlaquena (NZ) (don eduardo (NZ))
13
8.7
60/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (59)
60/1
5g alamosa (NZ) x golden honey (AUS) (promontory gold (USA))
14
9
50/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59)
50/1
6g purrealist (AUS) x moralee (NZ) (desert sun (GB))
15
12.3
Quarck (10)
20/1
T: Daniel Bowman
R: Jack Martin (58)
20/1
* Nick figures are for Australasia.