Breednet Results

MOREE - Sunday, September 4

Race 1 - Stephen Sparke Jeweller's Mdn (950m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 0:56.04 (35.80)
Prizemoney: $20,000
1
2/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (56.5)
2/1
Winning siblings: Conmigo, Die Young,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: Melanie O'Gorman
R: D Northey (55.5)
10/1
3g ready as (AUS) x calabrese (AUS) (danehill star (AUS))
3
3.5
7/4F
T: M P Quinn
R: T Treichel (59)
7/4F
4
4.7
50/1
T: A J Foran
R: Ms J Worley (56)
50/1
5
5
30/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (55.5)
30/1
3g congrats (USA) x miss campbell (AUS) (conatus (AUS))
6
5.1
14/1
T: R W Connolly
R: Leslie Tilley (54)
14/1
4g time thief (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
7
5.2
11/1
T: G L Woodward
R: Ms S Bogenhuber (54)
11/1
4m shinzig (AUS) x shinkosan (AUS) (shinko forest (IRE))
8
6
11/1
T: M K Mason
R: M McGuren (58)
11/1
9
6.3
60/1
T: S Sampson
R: Melanie Bolwell (51)
60/1
4m octagonal (NZ) x avenue girl (AUS) (catbird (AUS))
10
6.7
20/1
T: Nathaniel Scott
R: Jesse Graham (52)
20/1
4m may'haab (AUS) x graceful touch (AUS) (spectacular spice (USA))
11
9.2
12/1
T: G D Lunn
R: B Looker (55.5)
12/1
3g henrythenavigator (USA) x indian ocean (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
9.4
100/1
T: Kylie Kennedy
R: Ms S Young (54)
100/1
4m alert (ARG) x oblige (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
11.7
11/1
T: Brett Thompson
R: Ms M Weir (52.5)
11/1
4m wanted (AUS) x annie's river (AUS) (canny lad (AUS))
Race 2 - Winning Edge Presentations Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:20.73 (38.70)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: Joseph Hodgson
R: D Northey (59)
12/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
40/1
T: Pat W Webster
R: Leslie Tilley (57)
40/1
4m casino prince (AUS) x more tisha (AUS) (more than ready (USA))
3
2.5
4/1F
T: G L Woodward
R: M McGuren (59)
4/1F
4
3
5/1
T: Brett Thompson
R: Ms M Weir (55)
5/1
4m excellent art (GB) x scarlet spur (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.6
7/1
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (57)
7/1
4m manhattan rain (AUS) x advance to go (AUS) (red ransom (USA))
6
4.7
7/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (57)
7/1
5m duporth (AUS) x interche (AUS) (intergaze (AUS))
7
5.4
5/1
T: Melanie O'Gorman
R: Ms R Murray (59)
5/1
6g southern image (USA) x redqualo (AUS) (sequalo (AUS))
8
8
20/1
T: G D Lunn
R: M Paget (59)
20/1
4g written tycoon (AUS) x desert move (IRE) (desert king (IRE))
9
9.4
11/2
T: Lindsey Kennedy
R: A Chau (59)
11/2
10
13.3
12/1
T: B J Strong
R: B Looker (57)
12/1
11
18
25/1
T: B T Parker
R: T Treichel (59)
25/1
12
21.6
40/1
T: W P Nugent
R: Brooke Stower (57)
40/1
4m masked assassin (AUS) x ready to wander (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Campbell's Fuel Service Hcp-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:41.41 (35.80)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: Dar Lunn
R: G M Ryan (58.5)
11/4F
6g eavesdropper (USA) x russian babe (AUS) (singspiel (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Leon Davies
R: Leslie Tilley (54.5)
20/1
5m prince arthur (AUS) x palace arts (AUS) (palace music (USA))
3
4.1
11/1
T: L J Jeffriess
R: D A Jones (58.5)
11/1
5g husson (ARG) x sun classique (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
4.3
40/1
T: W T Martyn
R: Ms R Murray (54)
40/1
4m hinchinbrook (AUS) x wenu (CHI) (gracioso (USA))
5
4.4
20/1
T: K T Dixon
R: T Treichel (54)
20/1
8m strada (AUS) x tearrunner (USA) (skywalker (USA))
6
5.2
16/1
T: S J Dixon
R: Melanie Bolwell (51)
16/1
4m oratorio (IRE) x tycoon stella (AUS) (falvelon (AUS))
7
7
8/1
T: Ms S Grills
R: Ms S Young (57)
8/1
4m onemorenomore (AUS) x miss macarthur (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.3
7/2
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (59)
7/2
5g any given saturday (USA) x final file (AUS) (pride of place (AUS))
9
7.4
50/1
T: Lindsey Kennedy
R: A Chau (55.5)
50/1
5g eavesdropper (USA) x general chloe (AUS) (general nediym (AUS))
10
9.1
30/1
T: Steven Stanek
R: D Northey (55.5)
30/1
7g reset (AUS) x princess ali (AUS) (ali-royal (IRE))
11
9.2
5/1
T: G D Lunn
R: B Looker (56)
5/1
5m hard spun (USA) x reine du soir (AUS) (peintre celebre (USA))
12
11
40/1
T: Leon Cross
R: Ms S Bogenhuber (54)
40/1
5g onemorenomore (AUS) x cutting remark (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
12.4
14/1
T: Kylie Kennedy
R: N Tomizawa (54)
14/1
5g starcraft (NZ) x she's academic (AUS) (royal academy (USA))
14
14.4
11/1
T: Ms S Grills
R: M McGuren (59)
11/1
4m amadeus wolf (GB) x aurora's hot (AUS) (fantastic light (USA))
Race 4 - Moree Air-Con. & Refrig. (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:13.37 (37.30)
Prizemoney: $20,000
1
Kyrgios (16)
8/1
T: Leon Davies
R: Leslie Tilley (55)
8/1
4g eavesdropper (USA) x phoenix wonder (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Princess Alicat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/2
T: Colt Prosser
R: P Graham (56.5)
7/2
4m congrats (USA) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
3
5.1
16/1
T: W Oakenfull
R: Ms S Bogenhuber (54)
16/1
4m red dazzler (AUS) x adieu (AUS) (clay hero (AUS))
4
5.2
14/1
T: Lindsey Kennedy
R: A Chau (56)
14/1
6g nuclear freeze (USA) x reigning rosebuds (AUS) (royal academy (USA))
5
8
30/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (55.5)
30/1
5g natural destiny (AUS) x nepean belle (AUS) (forest glow (USA))
6
8.4
20/1
T: Leon Davies
R: D A Jones (55)
20/1
4m onemorenomore (AUS) x ready to win (AUS) (more than ready (USA))
7
8.8
25/1
T: Lindsey Kennedy
R: D Northey (56.5)
25/1
7g shamardal (USA) x she's a pirate (AUS) (last tycoon (IRE))
8
9.8
11/2
T: Melanie O'Gorman
R: B Looker (59)
11/2
4g swift alliance (AUS) x wonderer (AUS) (end sweep (USA))
9
10.5
12/1
T: G D Lunn
R: M Paget (54)
12/1
10
11.5
9/1
T: B T Parker
R: Ms M Weir (55.5)
9/1
4g dane fever (AUS) x miss amali (AUS) (quest for fame (GB))
11
11.6
11/4F
T: M K Mason
R: M McGuren (58)
11/4F
12
12.5
8/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (55)
8/1
4m zariz (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
Race 5 - Moree Tyrepower (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(7) Time: 1:12.72 (37.20)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: Leon Davies
R: D A Jones (57)
6/1
6m ruwi (GB) x rubydame (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Rewarding Ruby,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
8/1
T: S J Dixon
R: Melanie Bolwell (53.5)
8/1
6g dylan thomas (IRE) x chilli trick (AUS) (favorite trick (USA))
3
1.8
13/4F
T: Peter G Sinclair
R: Leslie Tilley (56)
13/4F
5g lonhro (AUS) x terrestria (NZ) (encosta de lago (AUS))
4
2.4
Golfing (16)
15/4
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (54)
15/4
6g statue of liberty (USA) x coinage (AUS) (show a heart (AUS))
5
2.8
20/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (54.5)
20/1
6m southern image (USA) x obeys (AUS) (commands (AUS))
6
3.2
7/1
T: Peter G Sinclair
R: T Treichel (59.5)
7/1
5g commands (AUS) x permai (AUS) (rory's jester (AUS))
7
4.3
25/1
T: K T Dixon
R: Ms B Hodder (56)
25/1
8m grandera (IRE) x mintage (AUS) (varick (USA))
8
4.6
25/1
T: Raymond Tighe
R: Ms S Young (57)
25/1
6g bernardini (USA) x talons shown (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.2
14/1
T: Andrew Gray
R: Jesse Graham (57)
14/1
7g bradbury's luck (AUS) x faris jester (AUS) (rory's jester (AUS))
10
5.8
13/2
T: G A O'Brien
R: A Chau (54.5)
13/2
7g canny lad (AUS) x sedaka tune (AUS) (sedaka (AUS))
11
6.5
9/1
T: W P Nugent
R: Brooke Stower (59.5)
9/1
12
14.4
12/1
T: G J Teal
R: M Paget (57)
12/1
10g storm of indya (USA) x silver bells (AUS) (canadian silver (CAN))
13
14.7
40/1
T: G D Lunn
R: B Looker (60)
40/1
6g fastnet rock (AUS) x extra terrestial (AUS) (quest for fame (GB))
Race 6 - Moree Town Plate (1000m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 0:58.73 (35.30)
Prizemoney: $29,000
1
4/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (58.5)
4/1
5g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2F
T: Ms S Grills
R: B Looker (55.5)
5/2F
7g bite the bullet (USA) x secluded star (AUS) (skilful star (AUS))
3
4.2
10/1
T: G L Woodward
R: D Northey (61)
10/1
7g murphy's blu boy (AUS) x opera weekend (NZ) (paris opera (AUS))
4
4.3
60/1
T: K T Dixon
R: Melanie Bolwell (51)
60/1
5
4.5
Arawak (9)
9/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (54)
9/1
8g reset (AUS) x hispaniola (USA) (danzig (USA))
6
4.6
5/2
T: J P Roach
R: J Watkins (58)
5/2
6g za-im (GB) x baby doll (AUS) (royal troubador (NZ))
7
6.2
5/1
T: Brett Thompson
R: Ms M Weir (53.5)
5/1
7m strada (AUS) x witches hat (AUS) (el moxie (USA))
8
6.3
60/1
T: Kylie Kennedy
R: N Tomizawa (54)
60/1
7g foreplay (AUS) x suspended time (AUS) (gilded time (USA))
9
7.1
50/1
T: B T Parker
R: A Chau (54)
50/1
7g zizou (AUS) x mata mia (AUS) (lion hunter (AUS))
10
7.2
80/1
T: G J Teal
R: M Paget (54)
80/1
Race 7 - Muggleton Cranes Hcp (C3) (950m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 0:56.04 (35.70)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: W Oakenfull
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
20/1
6g street cry (IRE) x viennese (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Peter G Sinclair
R: T Treichel (54)
10/1
4m real saga (AUS) x fledgling (AUS) (more than ready (USA))
3
0.7
8/1
T: F J Carter
R: Ms S Young (56)
8/1
5g sequalo (AUS) x jazz lass (AUS) (celestial dancer (IRE))
4
1.2
8/1
T: M F Ward
R: Melanie Bolwell (51.5)
8/1
4g alert (ARG) x in the clover (AUS) (bureaucracy (NZ))
5
1.6
11/4F
T: Pat W Webster
R: Leslie Tilley (55)
11/4F
4m econsul (NZ) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
6
2
7/1
T: R P Hartley
R: D A Jones (54.5)
7/1
4g ad valorem (USA) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
7
2.8
15/4
T: Brett Thompson
R: Ms M Weir (57)
15/4
4h snowland (AUS) x jaguar leap (AUS) (catbird (AUS))
8
3.4
10/1
T: P Cleal
R: Ms J Worley (54)
10/1
9
6.4
8/1
T: G F Drury
R: P Graham (54)
8/1
6m husson (ARG) x rink (AUS) (danzero (AUS))
300
8/1
T: Ms S Grills
R: B Looker (56)
8/1
5g dubleo (USA) x fancy yellow (AUS) (commands (AUS))
Race 8 - Moree Cup (1400m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:25.62 (37.60)
Prizemoney: $40,000
1
16/1
T: Brett Thompson
R: Ms S Young (54)
16/1
7g trotamondo (CHI) x mi chiamo (AUS) (catbird (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: Dar Lunn
R: G M Ryan (55.5)
11/2
6m playing hours (USA) x bunga api (AUS) (celestial dancer (IRE))
3
1.5
25/1
T: L J Jeffriess
R: A Chau (54)
25/1
4m domesday (AUS) x brittle express (AUS) (success express (USA))
4
1.8
8/1
T: C Lundholm
R: Ms R Murray (54)
8/1
5g any given saturday (USA) x mask cheval (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.2
12/1
T: G Prosser
R: B Looker (54)
12/1
8g youthful legs (USA) x belle ringer (AUS) (magic ring (IRE))
6
2.4
13/4F
T: C K Martin
R: P Graham (54)
13/4F
7
2.6
12/1
T: M R Stitt
R: M McGuren (58)
12/1
7m southern image (USA) x tara na (AUS) (anabaa (USA))
8
3.9
9/1
T: W Oakenfull
R: Ms S Bogenhuber (54)
9/1
6m jet spur (AUS) x miss louisa (AUS) (clang (AUS))
9
5.2
30/1
T: B T Parker
R: M Paget (54)
30/1
9g dubleo (USA) x diamond girl (AUS) (luskin star (AUS))
10
6.2
5/1
T: Peter G Sinclair
R: D A Jones (56)
5/1
6g bel esprit (AUS) x mycedes (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
7
16/1
T: Peter G Sinclair
R: T Treichel (54)
16/1
6g danroad (AUS) x voice (NZ) (volksraad (GB))
12
10.3
12/1
T: R W Connolly
R: Leslie Tilley (54)
12/1
7g refuse to bend (IRE) x snappy loup (AUS) (loup sauvage (USA))
13
10.4
11/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (54)
11/1
6g husson (ARG) x bella coureuse (AUS) (beautiful crown (USA))
14
12.1
11/1
T: Brett Thompson
R: Ms M Weir (61)
11/1
7g zariz (AUS) x freebe (AUS) (crazy moon (USA))
* Nick figures are for Australasia.