Breednet Results

RANDWICK - Saturday, August 18

Race 1 - Tab Highway Plate (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:35.87 (35.60)
Prizemoney: $60,000
1
7/1
T: M D Griffith
R: J Bowman (57.5)
7/1
4g smart missile (AUS) x pilya (USA) (gulch (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1
T: G L Woodward
R: S R Weatherley (57)
5/1
4g so you think (NZ) x imagining (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.6
11/1
T: J M Cleary
R: J B McDonald (55.5)
11/1
2017 MM National Weanling Sale
$16,000
Vendor: Cornerstone Stud Farm Angaston SA
Buyer: Belmont Bloodstock Agency (FBAA)
4
1.7
Evopex (2)
6/1
T: J L Jarvis
R: M McGuren (59)
6/1
5g northern meteor (AUS) x emotivity (USA) (theatrical (IRE))
5
1.8
7/2F
T: Paul Messara
R: K McEvoy (53)
7/2F
6
2.1
5/1
T: M J Dunn
R: G Schofield (57.5)
5/1
4g domesday (AUS) x ro's purring (AUS) (lonhro (AUS))
7
3.6
20/1
T: D A Williams
R: J R Collett (56)
20/1
6g new approach (IRE) x doctrine (GB) (barathea (IRE))
8
3.7
Gronky (5)
40/1
T: J A Sylvester
R: Ms M Weir (56)
40/1
5g sebring (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
9
3.9
40/1
T: Aiden St Vincent
R: Ms R Murray (57.5)
40/1
4g excelebration (IRE) x red roses too (AUS) (not a single doubt (AUS))
10
4.1
25/1
T: Kurt Goldman
R: A Adkins (57.5)
25/1
5g dane shadow (AUS) x optometrist (AUS) (canny lad (AUS))
11
4.4
80/1
T: J M Cleary
R: Tim Clark (54)
80/1
12
4.5
100/1
T: Dar Lunn
R: C Reith (57.5)
100/1
8g eavesdropper (USA) x russian babe (AUS) (singspiel (IRE))
13
4.7
40/1
T: C Heywood
R: T Angland (59)
40/1
6g krupt (AUS) x rayanui (AUS) (bureaucracy (NZ))
14
7
10/1
T: T J Robinson
R: Tommy Berry (59)
10/1
5g authorized (IRE) x sol mere (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Bob Ingham (Bm88) (2400m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 2:30.24 (34.82)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: Clare Cunningham
R: Tim Clark (53)
20/1
7g ekraar (USA) x drumline (NZ) (spectacular love (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/2
T: C J Waller
R: J R Collett (58)
11/2
5g al maher (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
3
1.8
6/1
T: Brent Stanley
R: T Angland (60.5)
6/1
6g high chaparral (IRE) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.6
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
8/1
5g show a heart (AUS) x royal green (NZ) (bachelor duke (USA))
4
2.6
9/1
T: A and E Cummings
R: A Adkins (53)
9/1
5g street cry (IRE) x lamarr (AUS) (quest for fame (GB))
6
2.9
12/1
T: John Thompson
R: Tommy Berry (57.5)
12/1
6g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
7
3.1
3/1F
T: Clare Cunningham
R: S R Weatherley (57)
3/1F
8
4
9/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (56)
9/2
5g champs elysees (GB) x sailors path (GB) (new approach (IRE))
9
4.1
12/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (62)
12/1
6g stormy atlantic (USA) x saliyna (FR) (linamix (FR))
10
8.2
150/1
T: Jamie Thomsen
R: Ms K O'Hara (53)
150/1
6m danewin (AUS) x elegy (USA) (diesis (GB))
Race 3 - Forum (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 0:57.29 (33.76)
Prizemoney: $100,000
1
15/8F
T: James Cummings
R: J B McDonald (55)
15/8F
4m lonhro (AUS) x palomares (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Duenna,
This nick: 54 runners; 39 winners; 5 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Joseph Pride
R: J Bowman (59)
7/2
4m hinchinbrook (AUS) x magita (AUS) (magic albert (AUS))
3
2
20/1
T: Colt Prosser
R: Ms M Weir (53.5)
20/1
7g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.5
20/1
T: Mick Miladinovic
R: Billy Owen (58.5)
20/1
7g zariz (AUS) x miss johann (AUS) (johann quatz (FR))
5
2.9
13/2
T: R and L Price
R: Ms W Costin (53)
13/2
6m darci brahma (NZ) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
6
3
11/1
T: Mitchell Beer
R: Ms K Nisbet (56)
11/1
7
3.1
11/2
T: Cameron Crockett
R: S R Weatherley (59)
11/2
7g husson (ARG) x lost in dubai (NZ) (dubai destination (USA))
8
3.2
Lightz (9)
8/1
T: J and G Lee
R: J P Morris (56)
8/1
4g sepoy (AUS) x polar success (AUS) (success express (USA))
Race 4 - Darley Silver Shadow Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.15 (34.34)
Prizemoney: $200,000
1
Fiesta (1)
9/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (56)
9/2
3f i am invincible (AUS) x now now (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Consolari, Out Now, Reprimand,
This nick: 17 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
0.3
3/1
T: T J Gollan
R: J B McDonald (55)
3/1
3f spirit of boom (AUS) x pure purrfection (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.7
Futooh (6)
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J R Collett (55)
13/2
4
1.4
15/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (55)
15/1
3f smart missile (AUS) x ready to live (USA) (more than ready (USA))
5
1.7
Oohood (3)
2/1F
T: Tony McEvoy
R: Tim Clark (55)
2/1F
3f i am invincible (AUS) x bella sunday (AUS) (sunday silence (USA))
6
2.7
Meryl (2)
60/1
T: L W Curtis
R: C Reith (56)
60/1
3f epaulette (AUS) x academy idol (AUS) (made of gold (USA))
7
4.6
16/1
T: James Cummings
R: G Schofield (55)
16/1
3f denman (AUS) x runes (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.1
12/1
T: G Portelli
R: Rachel King (55)
12/1
3f choisir (AUS) x for your eyes only (AUS) (bletchley park (IRE))
9
11.8
30/1
T: G A Ryan
R: J Ford (55)
30/1
3f snitzel (AUS) x anadan (AUS) (anabaa (USA))
Race 5 - Sydney Markets Up And Coming (1300m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:16.91 (34.01)
Prizemoney: $150,000
1
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53)
8/1
3c sebring (AUS) x hanky panky (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 23 runners; 16 winners; 3 SW. Details
2
1
Danawi (9)
6/1
T: T R Martin
R: J Innes Jnr (53)
6/1
3
1.5
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J R Collett (53)
5/2F
3g smart missile (AUS) x nobody but you (AUS) (testa rossa (AUS))
4
1.7
25/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (58.5)
25/1
3c dundeel (NZ) x cerberus gal (AUS) (general nediym (AUS))
5
2.6
200/1
T: David Payne
R: A Adkins (53)
200/1
3g the factor (USA) x angel's breath (AUS) (tale of the cat (USA))
6
2.7
7/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (53)
7/2
3g epaulette (AUS) x loading zone (AUS) (street sense (USA))
7
2.8
Spin (3)
4/1
T: P and P Snowden
R: J B McDonald (58.5)
4/1
3c i am invincible (AUS) x roulettes (AUS) (flying spur (AUS))
8
4.7
10/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59)
10/1
3c lonhro (AUS) x guelph (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
5.6
30/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (55)
30/1
3c stratum (AUS) x danica (AUS) (sebring (AUS))
10
6.7
Altair (10)
30/1
T: C J Waller
R: J Ford (53)
30/1
3c zoustar (AUS) x rossarita (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 6 - Winx Stakes (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.50 (33.36)
Prizemoney: $500,000
1
Winx (10)
1/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
1/4F
7m street cry (IRE) x vegas showgirl (NZ) (al akbar (AUS))
Winning siblings: Covent Garden, El Divino,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2
150/1
T: Matthew Smith
R: J R Collett (59)
150/1
6g dansili (GB) x golden stream (IRE) (sadler's wells (USA))
3
3
16/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (58.5)
16/1
4h so you think (NZ) x fullazz (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
5/1
T: James Cummings
R: G Schofield (58.5)
5/1
4h lonhro (AUS) x yavanna (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.4
66/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (59)
66/1
7g northern meteor (AUS) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
6
3.8
50/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (56.5)
50/1
7
4.1
100/1
T: C J Waller
R: J Ford (59)
100/1
8g choisir (AUS) x sacred witness (AUS) (el moxie (USA))
8
4.9
150/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
150/1
8g lawman (FR) x true crystal (IRE) (sadler's wells (USA))
9
5.4
100/1
T: G D Neale
R: B El-Issa (59)
100/1
5g hussonet (USA) x loose caboose (AUS) (success express (USA))
10
6.7
200/1
T: G W Moore
R: A Adkins (59)
200/1
6g al maher (AUS) x pyrotechnics (AUS) (canny lad (AUS))
11
8
50/1
T: David Payne
R: T Angland (58.5)
50/1
4h high chaparral (IRE) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Nexon Show County Quality (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.62 (34.11)
Prizemoney: $150,000
1
7/4
T: K A Lees
R: J B McDonald (61)
7/4
6g hard spun (USA) x mignard (AUS) (strategic (AUS))
Winning siblings: Mbappe, Mikuro,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
6/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53)
6/4F
4h fastnet rock (AUS) x rose of cimmaron (AUS) (bite the bullet (USA))
3
4.8
16/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54.5)
16/1
8g dubawi (IRE) x lyricalworks (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
5.2
9/1
T: G W Moore
R: Tommy Berry (55.5)
9/1
6g stratum (AUS) x apamea (GB) (zafonic (USA))
5
5.9
40/1
T: J A Sylvester
R: Rachel King (53)
40/1
7g stratum (AUS) x provoking (AUS) (snippets (AUS))
6
6
12/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (53)
12/1
4h not a single doubt (AUS) x gosetgo (AUS) (more than ready (USA))
7
8.2
20/1
T: A and E Cummings
R: K McEvoy (53)
20/1
6g not a single doubt (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
8
9.1
25/1
T: G McFarlane
R: J Ford (53)
25/1
7g written tycoon (AUS) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
9
9.4
80/1
T: Stirling Osland
R: Ms K O'Hara (53)
80/1
4g choisir (AUS) x volcada (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - Ryde Toyota Toy Show Quality (1300m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:17.45 (34.69)
Prizemoney: $150,000
1
15/2
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (58)
15/2
6m stratum (AUS) x our egyptian raine (NZ) (desert sun (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/1
T: K A Lees
R: J R Collett (57.5)
5/1
7m redoute's choice (AUS) x zest (AUS) (marauding (NZ))
3
0.9
11/2
T: Ms W Roche
R: Rachel King (53)
11/2
5m sebring (AUS) x cleanup (AUS) (dehere (USA))
4
1.2
5/1
T: J G Sargent
R: K McEvoy (54)
5/1
5
1.4
9/2F
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
9/2F
6m savabeel (AUS) x forty two below (NZ) (o'reilly (NZ))
6
1.5
7/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53)
7/1
5m beneteau (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
7
4.7
40/1
T: K J Parker
R: J Ford (53)
40/1
6m duporth (AUS) x caviar emptor (USA) (quiet american (USA))
8
6.2
7/1
T: Bjorn Baker
R: A Adkins (53)
7/1
5m smart missile (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
8.2
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Innes Jnr (53)
10/1
5m wanted (AUS) x crystal wit (AUS) (distorted humor (USA))
Race 9 - Nicholas Moraitis (Bm89) (1400m)
Class: Benchmark 89 Track: Good(4) Time: 1:23.95 (35.25)
Prizemoney: $100,000
1
9/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/4F
4h savabeel (AUS) x fast love (NZ) (fastnet rock (AUS))
This nick: 7 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.2
5/2
T: K M Schweida
R: Tim Clark (57)
5/2
4g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
3
2.2
30/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (58.5)
30/1
4h snitzel (AUS) x movie (AUS) (red ransom (USA))
4
2.3
16/1
T: C J Waller
R: T Angland (56)
16/1
5g snippetson (AUS) x miss judge (AUS) (al maher (AUS))
5
2.8
100/1
T: Joseph Pride
R: Rachel King (55)
100/1
8g darci brahma (NZ) x inniskillen (NZ) (centaine (AUS))
6
2.9
25/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (57.5)
25/1
5m so you think (NZ) x spire (AUS) (danehill (USA))
7
3
6/1
T: James Cummings
R: J B McDonald (60)
6/1
5h azamour (IRE) x baisse (GB) (high chaparral (IRE))
8
3.2
12/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59.5)
12/1
5g lonhro (AUS) x vimy (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
4.3
100/1
T: John Bateman
R: A Adkins (59.5)
100/1
8g supreme class (AUS) x eldenta (AUS) (ideal planet (AUS))
10
5.5
100/1
T: Ms K Waugh
R: J Ford (59)
100/1
7g teofilo (IRE) x royals special (IRE) (caerleon (USA))
11
5.7
20/1
T: Ms K Waugh
R: S R Weatherley (53.5)
20/1
8m nadeem (AUS) x floribunda (AUS) (brief truce (USA))
12
6.1
16/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
16/1
5g snitzel (AUS) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
13
6.6
100/1
T: G W Murray
R: R Brewer (57)
100/1
14
8.9
11/1
T: K A Lees
R: Tommy Berry (55.5)
11/1
4m tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
* Nick figures are for Australasia.