Breednet Results

SALE - Wednesday, May 30

Race 1 - John Allman Mdn Plate (1008m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.73 (34.16)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (57)
7/4F
2f smart missile (AUS) x elite elle (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: Astronomicelle,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
3/1
T: D R Brideoake
R: B Melham (57)
3/1
2f exceed and excel (AUS) x diva dee (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.6
3/1
T: Jason Warren
R: J Noonan (57)
3/1
2f per incanto (USA) x tinkermia (NZ) (johar (USA))
4
6.5
Unify (11)
8/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (57)
8/1
2f sepoy (AUS) x slovakia (USA) (danzig (USA))
5
6.6
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (57)
25/1
2f kaphero (AUS) x plus jamais (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
7.6
16/1
T: M G Price
R: Beau Mertens (57)
16/1
2f snitzel (AUS) x easy tee (USA) (lil e. tee (USA))
7
8.8
50/1
T: Wez Hunter
R: Chris Parnham (57)
50/1
2f happy giggle (AUS) x aurism (AUS) (gold fever (USA))
8
12.8
16/1
T: Ms K Waugh
R: A Mallyon (57)
16/1
2f manhattan rain (AUS) x double ranga (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 2 - M Blakiston/W Pollock (Bm70) (1008m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:59.06 (34.53)
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: J D Sadler
R: Michael Poy (58)
13/2
Winning siblings: Master Black, Snow Creek,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57.5)
13/8F
3f redoute's choice (AUS) x cherief (AUS) (french deputy (USA))
3
0.9
5/1
T: P G Carey
R: Damien Thornton (54)
5/1
4
1
13/2
T: R D Griffiths
R: Nathan Punch (56)
13/2
3f sepoy (AUS) x zarzuela (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
5
1.9
6/1
T: C Maher and D Eustace
R: M J Dee (59)
6/1
3f hinchinbrook (AUS) x pass the parcel (AUS) (more than ready (USA))
6
4.7
20/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (56.5)
20/1
3f bel esprit (AUS) x jezeera rose (AUS) (king of roses (AUS))
7
4.8
Loreto (5)
10/1
T: M W Young
R: Ben Thompson (57.5)
10/1
3f toorak toff (AUS) x sunday service (AUS) (sunday silence (USA))
8
6.8
50/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (55.5)
50/1
3f anacheeva (AUS) x vonnie (AUS) (galileo (IRE))
9
9.3
20/1
T: Henry Dwyer
R: N Callow (57.5)
20/1
Race 3 - Helen Cantwell (Bm64) (1008m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.62 (34.23)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: Jade Darose
R: Ms J Da Rose (61)
6/1
6g stanford (AUS) x raheen queen (AUS) (desert sun (GB))
Winning siblings: Mississippi Grind,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
6/1
T: Carl Spry
R: B Melham (59.5)
6/1
3g pluck (USA) x li'l cashy (AUS) (keltrice (AUS))
3
4.6
4/1F
T: C Maher and D Eustace
R: Regan Bayliss (60)
4/1F
4h i am invincible (AUS) x troubeaut (AUS) (beautiful crown (USA))
4
4.7
5/1
T: Wez Hunter
R: J Mott (61)
5/1
5
5.4
50/1
T: I R Hutchins
R: Michael Poy (52)
50/1
8g estambul (ARG) x queen falvelon (AUS) (falvelon (AUS))
6
7.2
11/2
T: R E Laing
R: Craig Williams (59)
11/2
3c i am invincible (AUS) x oonagh (AUS) (giant's causeway (USA))
7
7.3
9/2
T: Shea Eden
R: Damien Thornton (61.5)
9/2
4g statue of liberty (USA) x mrs mcvoom (AUS) (aussie rules (USA))
8
10.5
20/1
T: Dean Krongold
R: N Callow (61.5)
20/1
9
10.6
8/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (58)
8/1
4m swiss ace (AUS) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
Race 4 - Peter Gray (Bm64) (2232m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:22.16 (36.38)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (58)
8/1
5g domesday (AUS) x deraismes (AUS) (grand lodge (USA))
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: Peter Gelagotis
R: R McLeod (58.5)
6/4F
4g castledale (IRE) x hot 'n' moss (NZ) (strategic image (AUS))
3
2.6
6/1
T: R D Griffiths
R: Damian Lane (59)
6/1
5g street boss (USA) x zachelle (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.7
11/1
T: L M Childs
R: Damien Thornton (60)
11/1
5g widden valley (AUS) x rimmel (AUS) (big tram (NZ))
5
2.8
5/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
5/1
5g iffraaj (GB) x flinders (USA) (royal academy (USA))
6
3.8
14/1
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (60)
14/1
4g redwood (GB) x lalla (GB) (silver hawk (USA))
7
4.5
9/2
T: D R Brideoake
R: Chelsea Macfarlane (60.5)
9/2
8
5.3
25/1
T: C G Murray
R: Ms G Cartwright (53.5)
25/1
5g statue of liberty (USA) x export lady (AUS) (export price (FR))
9
10.3
150/1
T: Wayne Walters
R: Teodore Nugent (51)
150/1
5g teofilo (IRE) x miss martika (NZ) (brief truce (USA))
10
12.5
100/1
T: C G Murray
R: J Noonan (56.5)
100/1
5g stormhill (AUS) x joyance (AUS) (jugah (USA))
Race 5 - Anthony Lee (Bm70) (1108m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:04.85 (34.78)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: Ms R Kelly
R: Beau Mertens (55.5)
5/1
4m bel esprit (AUS) x queen trice (AUS) (keltrice (AUS))
Winning siblings: Jackson Road, Queen Delight,
This nick: 14 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (56)
4/1
3f statue of liberty (USA) x coinage (AUS) (show a heart (AUS))
3
3.3
9/1
T: John W Thomas
R: Ben Thompson (56.5)
9/1
4m toorak toff (AUS) x goodbye norma jean (USA) (tale of the cat (USA))
4
4.2
5/2F
T: R D Griffiths
R: Damian Lane (59)
5/2F
4m helmet (AUS) x induct (AUS) (spartacus (AUS))
5
5
13/2
T: P and C Hyland
R: Chelsea Macfarlane (53.5)
13/2
3f equiano (FR) x piece of the sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
6.2
11/1
T: Luke Oliver
R: Dale Smith (56.5)
11/1
7
9.7
66/1
T: Ms B Schreuder
R: Clayton Douglas (58)
66/1
7m good journey (USA) x bluecrown (AUS) (bluebird (USA))
8
10.5
80/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
80/1
4m pluck (USA) x la chiflota (CHI) (hussonet (USA))
Race 6 - Thelma Coster (Bm70) (1208m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:11.15 (34.72)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: S C Bottomley
R: Jye McNeil (60.5)
7/1
5g dane shadow (AUS) x kokochanel (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: The Fastnet,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details1 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Toosbuy (11)
8/1
T: Brett Scott
R: B Melham (58)
8/1
4g danerich (AUS) x super gift (AUS) (super jet (USA))
3
2.9
8/1
T: N J Harnett
R: N Callow (60)
8/1
4g equiano (FR) x little gem (AUS) (planchet (AUS))
4
3
7/2F
T: M G Price
R: J Noonan (58)
7/2F
5
3.1
20/1
T: Ms Allison Sheehan
R: M Aitken (58.5)
20/1
6g sharkbite (AUS) x lady zena (NZ) (state of kings (USA))
6
3.8
30/1
T: Ms W Kelly
R: Ms S Thornton (58)
30/1
5g bon hoffa (AUS) x sweet bea (AUS) (catbird (AUS))
7
3.9
8/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (59.5)
8/1
5g bel esprit (AUS) x hypatia (AUS) (distant music (USA))
8
4.1
25/1
T: Michael Huglin
R: M J Dee (55)
25/1
9
4.2
8/1
T: Wez Hunter
R: Chris Parnham (60.5)
8/1
5g magnus (AUS) x bellatheball (AUS) (bel esprit (AUS))
10
4.3
Sisken (10)
6/1
T: James Cummings
R: Damian Lane (58)
6/1
11
4.7
200/1
T: Ms S Trolove
R: Ben Thompson (60)
200/1
5g hard spun (USA) x volkiss (NZ) (volksraad (GB))
12
7.7
13/2
T: M J Enright
R: Craig Williams (56)
13/2
5g golden snake (USA) x girl on a swing (AUS) (celtic swing (GB))
Race 7 - D Wilson Gippsland Series-Bm70 (1419m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:26.74 (35.38)
Prizemoney: $30,000
1
4/6F
T: C Maher and D Eustace
R: Damian Lane (59.5)
4/6F
4g so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Muccino (11)
16/1
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (58)
16/1
5g stryker (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
2.3
12/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
12/1
4g turffontein (AUS) x mehter (NZ) (align (AUS))
4
2.4
16/1
T: Shea Eden
R: Ms S Thornton (59)
16/1
5m stryker (AUS) x kooeah (AUS) (street cry (IRE))
5
3.3
16/1
T: Leslie Baker
R: Ben Thompson (61)
16/1
5g medaglia d'oro (USA) x upper echelon (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
3.7
10/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (60)
10/1
4g clodovil (IRE) x nordkappe (GER) (high chaparral (IRE))
7
4
20/1
T: Logan McGill
R: Clayton Douglas (61.5)
20/1
6g churchill downs (AUS) x philliann (AUS) (bellotto (USA))
8
4.2
30/1
T: M G Price
R: M J Dee (54)
30/1
4m mossman (AUS) x cambridge (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
5.7
15/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
15/1
4m alamosa (NZ) x prey (AUS) (montjeu (IRE))
10
5.8
25/1
T: Luke Oliver
R: Jye McNeil (61.5)
25/1
5g alamosa (NZ) x golden honey (AUS) (promontory gold (USA))
11
6.3
150/1
T: K M Keys
R: C A Robertson (57.5)
150/1
7g hemingway (IRE) x brava brava (AUS) (encores (NZ))
12
7.6
66/1
T: C W McDonald
R: Jacob Rule (59.5)
66/1
6g galileo (IRE) x starlight dreams (USA) (black tie affair (IRE))
Race 8 - T Hart/B Jones Gippsland-Bm64 (1619m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:39.58 (36.03)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (59)
12/1
3g ekraar (USA) x felt that (NZ) (faltaat (USA))
Winning siblings: Aldamisa, Felaar,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
6/1
T: Ms A King
R: B Melham (57)
6/1
3
2.5
13/4F
T: C Maher
R: Damian Lane (58.5)
13/4F
3g tavistock (NZ) x princess (NZ) (pupil (AUS))
4
2.6
12/1
T: N A Blackiston
R: C A Robertson (60.5)
12/1
5
2.7
12/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (58)
12/1
4g o'reilly (NZ) x tristachine (NZ) (sir tristram (IRE))
6
2.8
Dandre (13)
16/1
T: S C Bottomley
R: B Higgins (57)
16/1
4g wanted (AUS) x miss pavlova (AUS) (blevic (AUS))
7
2.9
50/1
T: Jason Warren
R: Clayton Douglas (58.5)
50/1
8
4.2
12/1
T: Ms R Kelly
R: J Mott (59)
12/1
4g snippetson (AUS) x dewamar (AUS) (marscay (AUS))
9
4.9
14/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (56)
14/1
4m fastnet rock (AUS) x happy heart (FR) (exit to nowhere (USA))
10
5.7
15/2
T: C J Waller
R: M J Dee (58)
15/2
11
6
60/1
T: Ms C Alderson
R: Beau Mertens (59)
60/1
3g artie schiller (USA) x tio rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
12
6.2
15/4
T: Paul and Tracey Templeton
R: Craig Williams (59.5)
15/4
4g dash for cash (AUS) x filouka (AUS) (guiscard (AUS))
13
7.2
100/1
T: Brett Scott
R: Michael Poy (58.5)
100/1
6m wicked style (USA) x angel's trilogy (AUS) (don't say halo (USA))
* Nick figures are for Australasia.