Breednet Results

TAREE - Monday, May 27

Race 1 - Ironjack Mid (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:04.23 (37.60)
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: Ms J Hardy
R: J Grisedale (57)
15/4
Winning siblings: The Dancer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
20/1
T: P M Perry
R: S Lisnyy (57)
20/1
5m zoffany (IRE) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
3
5.3
4/1
T: J N Englebrecht
R: R Thompson (54)
4/1
4m hinchinbrook (AUS) x sequinella (AUS) (catbird (AUS))
4
6
10/1
T: H R Dew
R: Jenny Duggan (55)
10/1
6m al maher (AUS) x hindsight (AUS) (show a heart (AUS))
5
7.3
Sealum (10)
50/1
T: Nick Mitchell
R: Ms M Weir (54)
50/1
6g stratum (AUS) x firm seal (AUS) (falbrav (IRE))
6
7.8
9/10F
T: J C Deamer
R: Ms S Clenton (58.5)
9/10F
7
8.4
16/1
T: M R Stitt
R: P Graham (54)
16/1
8
9.4
60/1
T: J A Sylvester
R: Brooke Stower (56.5)
60/1
9
9.7
100/1
T: D G Callaughan
R: Ms L Day (52.5)
100/1
7g bernardini (USA) x sydney's quest (AUS) (quest for fame (GB))
10
11.8
100/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: B Looker (54)
100/1
3g reliable man (GB) x miss elusive (AUS) (elusive quality (USA))
Race 2 - Wingham Servs Club Cup 7/6 Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.45 (35.49)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: J N Englebrecht
R: Ms R Murray (59)
5/2F
Winning siblings: Zumbelina,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
5/1
T: Brooke Somers
R: D McLellan (54)
5/1
2f olympic glory (IRE) x class success (AUS) (success express (USA))
3
3.7
7/2
T: M J Dwyer
R: R Spokes (55)
7/2
3f albrecht (AUS) x lady astor (AUS) (viscount (AUS))
4
4
30/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (56.5)
30/1
3f eurozone (AUS) x qahira (AUS) (holy roman emperor (IRE))
5
4.4
12/1
T: W T Wilkes
R: Ms L Day (52.5)
12/1
4m rockaroundtheclock (AUS) x hyperspeed (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.9
40/1
T: C Karakatsanis
R: M Bennett (56.5)
40/1
3f swiss ace (AUS) x lago de plume (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.1
4/1
T: Ms J Graham
R: R Thompson (56.5)
4/1
3f ustinov (AUS) x hello hello (AUS) (prince echo (IRE))
8
9.9
Nodeel (2)
12/1
T: G D Hickman
R: Ms K Adams (58)
12/1
3f dundeel (NZ) x basamaat (IRE) (danehill (USA))
9
10.5
10/1
T: G D Hickman
R: B Looker (54.5)
10/1
5m dr doute's (AUS) x cloudscape (AUS) (intergaze (AUS))
10
11.2
150/1
T: Ms L Sheppard
R: A Gibbons (55)
150/1
4m arlington (AUS) x viking rose (NZ) (viking ruler (AUS))
11
11.8
150/1
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (55.5)
150/1
3f all american (AUS) x vanetta (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
18.4
100/1
T: J D Cooper
R: Ms M Weir (54.5)
100/1
4m honor in war (USA) x miss wamberal (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Race 3 - Mid Coast Automotive Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.42 (35.02)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: J C Deamer
R: Ms S Clenton (59)
5/2F
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
5.3
5/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (57)
5/1
3f dream ahead (USA) x desert pegasus (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
7.3
Perfect (11)
5/2
T: K A Lees
R: D McLellan (54.5)
5/2
2f the factor (USA) x o'perfect one (AUS) (danehill (USA))
4
9.8
9/1
T: R R Milligan
R: Ms M Weir (57)
9/1
3f benfica (AUS) x another (AUS) (success express (USA))
6
10.2
30/1
T: R R Milligan
R: R Spokes (57)
30/1
3f dream ahead (USA) x desert trick (GB) (green desert (USA))
7
18
20/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (54.5)
20/1
2f epaulette (AUS) x jamaican dancer (AUS) (magic albert (AUS))
8
18.9
20/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (59)
20/1
3g snitzel (AUS) x montana downs (AUS) (bluebird (USA))
9
23.2
11/2
T: Luke Hilton
R: Ms L Day (55.5)
11/2
3f mossman (AUS) x writteninthestars (AUS) (written tycoon (AUS))
Race 4 - Taree Leagues & Sports Club-C3 (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:26.42
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: K A Lees
R: A Gibbons (56.5)
9/10F
3f snitzel (AUS) x kneeling (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Classic Bright,
This nick: 58 runners; 43 winners; 5 SW. Details
2
0.8
30/1
T: M P O'Neill
R: P Graham (54)
30/1
5g al aseel (AUS) x horbury terrace (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.6
10/1
T: D Lane
R: B Looker (55)
10/1
4
1.9
10/1
T: T J Bartley
R: Ms R Murray (56)
10/1
5
3.8
Titus (2)
6/4
T: P M Perry
R: Ms M Weir (57.5)
6/4
4g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
6
4.7
80/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (58)
80/1
4g captain sonador (AUS) x in lights (AUS) (fantastic light (USA))
8
8.1
150/1
T: D and R Simonetta
R: J Grisedale (54)
150/1
5g more than ready (USA) x i got chills (AUS) (general nediym (AUS))
9
8.4
150/1
T: V B Jones
R: J Kehoe (54)
150/1
5g rebel raider (AUS) x true confidence (AUS) (hold that tiger (USA))
10
8.6
100/1
T: D R Irving
R: M Bennett (55)
100/1
6g encosta de lago (AUS) x evening glitter (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 5 - Tab.Com.Au (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:38.87 (38.06)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: K A Lees
R: A Bullock (61)
4/1
3g camelot (GB) x elle elle bee (AUS) (oratorio (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: B J Dodson
R: Mollie Partridge (60.5)
4/1
3
2.5
9/2
T: J A Sprague
R: R Thompson (58)
9/2
4g pierro (AUS) x delta girl (NZ) (general nediym (AUS))
4
2.6
100/1
T: Ms J Lynch
R: Jenny Duggan (55.5)
100/1
5
2.9
11/4F
T: W T Wilkes
R: Ms L Day (60.5)
11/4F
4g host (CHI) x haumea (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3
20/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (58.5)
20/1
7g starcraft (NZ) x helluva party (AUS) (dante's fury (AUS))
7
3.6
9/2
T: R T Dawson
R: Liam Blanch (57)
9/2
9g youthful legs (USA) x grenadier grey (AUS) (military plume (NZ))
8
7
16/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (60)
16/1
5m smart missile (AUS) x lapse (AUS) (thunder gulch (USA))
9
7.1
50/1
T: V B Jones
R: P Graham (60.5)
50/1
7g fast company (IRE) x walk on quest (FR) (rainbow quest (USA))
10
11.7
60/1
T: D G Callaughan
R: Ms R Murray (56.5)
60/1
8g ready's image (USA) x daloot (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
12
20/1
T: P M Perry
R: Ms M Weir (58)
20/1
3g honor in war (USA) x our choice (AUS) (choisir (AUS))
Race 6 - Taree Cup 16-18 Aug (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:59.67 (34.98)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (55.5)
5/1
4g hidden dragon (AUS) x you see a star (AUS) (our maizcay (AUS))
Winning siblings: Hidden Starlet,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Sally Taylor
R: J Grisedale (54.5)
20/1
7g eavesdropper (USA) x zuhoor (AUS) (lonhro (AUS))
3
0.5
11/2
T: M R Stitt
R: Ms M Weir (54)
11/2
4
2.5
8/1
T: R N Godbolt
R: Brooke Stower (59)
8/1
3g sizzling (AUS) x final star (AUS) (delago brom (AUS))
5
3
Akamin (1)
7/1
T: M J Robinson
R: B Looker (60.5)
7/1
7g akacheeta (AUS) x minma (AUS) (flying nicko (AUS))
6
3.1
7/2F
T: D Lane
R: D McLellan (59.5)
7/2F
6m mutawaajid (AUS) x ceberano (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.4
11/2
T: Roy Franklin
R: Jenny Duggan (56.5)
11/2
3f all american (AUS) x star pose (AUS) (testa rossa (AUS))
8
3.5
12/1
T: Ms L Sheppard
R: A Gibbons (55)
12/1
6m de beers (NZ) x ni night (AUS) (night shift (USA))
9
4.6
14/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (57.5)
14/1
6m floral dynamite (AUS) x sutton manor (AUS) (beautiful crown (USA))
10
6.9
20/1
T: Mark Cross
R: Olivia Pickering (55.5)
20/1
5m reward for effort (AUS) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
11
8.5
30/1
T: M P O'Neill
R: P Graham (59.5)
30/1
6g al aseel (AUS) x articlesandorders (AUS) (street cry (IRE))
Race 7 - Wingham Cup 7 June (Bm58) (1250m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:15.54 (37.08)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: J Louizos
R: M Bennett (57)
5/1
4m mint lane (USA) x fantastic dream (AUS) (fantastic light (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Toast (2)
15/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (59.5)
15/1
6g purrealist (AUS) x three cheers (AUS) (peintre celebre (USA))
3
0.9
10/1
T: Luke A Thomas
R: P Graham (57.5)
10/1
4g nicconi (AUS) x lolly lover (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
1.7
Onslow (12)
40/1
T: Brad Munro
R: R Spokes (55)
40/1
5
1.8
20/1
T: A Stapleford
R: C G O'Brien (57.5)
20/1
3g poet's voice (GB) x hewayaat (AUS) (red ransom (USA))
6
2
3/1F
T: Aiden St Vincent
R: J Grisedale (58)
3/1F
3g spirit of boom (AUS) x serpent (AUS) (peintre celebre (USA))
7
3
3/1F
T: P M Perry
R: A Bullock (59)
3/1F
3g dream ahead (USA) x jamaican dancer (AUS) (magic albert (AUS))
8
3.2
30/1
T: H R Dew
R: Jenny Duggan (58)
30/1
9g court command (AUS) x larvaleur (AUS) (latarmiss (IRE))
9
3.9
100/1
T: Mitch Newman
R: Ms S Clenton (58.5)
100/1
3g your song (AUS) x all good things (AUS) (don eduardo (NZ))
10
5.6
11/1
T: R R Milligan
R: Ms M Weir (55.5)
11/1
3f ad valorem (USA) x bedizened (AUS) (commands (AUS))
11
9.2
8/1
T: K A Lees
R: D McLellan (59.5)
8/1
3g hinchinbrook (AUS) x amber's arion (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
12
10.1
10/1
T: Natasha Hall-Antonio
R: B Looker (58.5)
10/1
3g poet's voice (GB) x vision splendid (AUS) (street sense (USA))
* Nick figures are for Australasia.